Zhoršená péče o zuby a dásně vás může obrat o erekci. Erekce slábne a zkažené zuby mohou způsobit až erektilní dysfunkci. To jsou závažné důvody, proč věnovat 5 minut denně ústní hygieně.
S novými daty přišla taiwanská studie. Účastníci studie, kteří již trpěli erektilní dysfunkcí, měli o 79 % vyšší pravděpodobnost oproti mužům bez ED, že mají také chronické periodontální onemocnění (bakteriální infekce, které postihují dásně a a kosti, které udržují zuby na svém místě).
Při této nemoci se dásně odchlipují od zubů a vytvářejí hluboké váčky, které se plní bakteriemi a šíří se dále na okolní zuby. Infekci kromě špatné hygieny podněcuje také kouření, pití alkoholu, strava bohatá na cukry, kyseliny a podobně.
Záněty, které způsobuje onemocnění dásní, mohou dále poškozovat endotelové buňky, které tvoří výstelku všech cév v těle včetně těch v penisu. To vede ke zhoršování průtoku krve v penisu a oslabení erekce až erektilní dysfunkci. Erektilní dysfunkce často slouží jako varovný signál nemocí srdce a cév. S jakýmkoliv selháváním erekce určitě navštivte lékaře (sexuolog, androlog).
Jako poslední možnost pomoci se využívá vytržení poškozených zubů a vyčištění bakteriemi postižených váčků.
Pokud je nemoc podchycena v raných stadiích, stačí několik hloubkových čištění u zubaře. Pokud se na infekce přijde až později, lze podstoupit operaci pro zmenšení postižených váčků a obnovu kostní hmoty. Až se povede záněty odstranit, doporučuje se každých 3 až 6 měsíců zajít na preventivní zubní hygienu. Denně si přitom sledujte, zda nejsou dásně nateklé, nekrvácejí a zuby nebolí. Dech by měl být bez zápachu, dásně by neměly ustupovat.
Prevencí je šetrné, ale pečlivé mytí zubů 2x denně aspoň po 2 minuty zubní pastou. Zvážit můžete i ústní vodu a zubní nit, ty ale nejsou „povinné“ a slouží spíše k dočištění zubů a osvěžení ústní dutiny.
Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce