Impotence po vasektomii – skutečně mužská sterilizace vyvolá erektilní dysfunkci?

Vasektomie je účinná metoda mužské antikoncepce. Jde o drobný chirurgický zákrok, při kterém lékař přeruší chámovody (semenovody). Ty vedou od nadvarlat až do ejakulačních vývodů, přes které putují zralé spermie do močové trubice a dále ven z těla.

Díky vasektomii se spermie nesmíchají se semennou tekutinou a nemohou se dostat ven z těla. Nedostanou se tak do pochvy k ženinu vajíčku. Chámovody lze po čase opět spojit a poměrně úspěšně muži plodnost vrátit.

Muži zvažující vasektomii se ale často obávají impotence, a tedy erektilní dysfunkce a neschopnosti dosáhnout orgasmus kvůli zákroku. Mají strach, že erekci nedovedou dosáhnout, udržet a že nebude dostatečně pevná, aby mohli bez problémů souložit.

Hned na začátek vás uklidním, protože impotence vyvolaná vasektomií je extrémně vzácná a riziko se blíží nule. Je nepravděpodobné, že by poruchy erekce postihly právě vás, takže se vasektomie určitě nemusíte bát.

A co je zajímavé, někteří muži dokonce hlásí zlepšení sexuálního života a výkonnosti právě díky vasektomii (výsledky odborných studií najdete níže v článku).

impotence po vasektomii

VÍTE, ŽE ve světě zájem o vasektomii roste, ale v Česku jde pořád o poměrně neoblíbenou metodu mužské antikoncepce?

V zahraničí podstoupí vasektomii až 18% plodných mužů, kdežto v Česku jde o pouhé stovky ročně. Vypadá to tak, že Češi se zatím nechtějí plodnosti nadobro vzdávat ani přesto, že chámovody lze opět spojit a plodnost obnovit.

Pokud se chámovody spojí do 3 let od zákroku, šance na vrácení plodnosti je 75 %, 55 % po 3 až 8 letech a pod 55 % po delší době od zákroku. Po 20 letech lze plodnost pořád obnovit s úspěšností až 30%.

 

Jak se vasektomie provádí?

Po úvodním uklidnění, že vasektomie nezpůsobí impotenci ani problémy s erekcí vás bude jistě zajímat, jak vlastně zákrok vasektomie probíhá.

Vasektomie je tzv. perkutánní zákrok a tedy se vykonává přes kůži šourku. Aktuálně se nejčastěji provádí vasektomie bez skalpelu, ale přesný postup závisí od konkrétního lékaře.

 • Lékař nahmatá chámovod (latinsky vas deferens), přes který putují spermie pryč z nadvarlat.
 • Prsty jej přiblíží k otvoru v šourku. Pomocí kleštiček chámovod povytáhne z otvoru a přeruší jej.
 • Odřízne malou část, aby chámovod samovolně nesrostl.
 • Následně se oba pahýly chámovodu uloží zpět do šourku a zákrok pokračuje na druhém chámovodu.

Vasektomie je nenáročný a rychlý chirurgický zákrok. Probíhá ambulantně a trvá asi 10 minut. V ambulanci nebudete déle než hodinu. V nemocnici nemusíte zůstávat na pozorování a po výkonu půjdete domů. Lékař vám doporučí nezvedat těžká břemena a vyhýbat se sexuální aktivitě aspoň týden, aby se rána neporušila. V případě potřeby si můžete v práci vzít 2-3 dny volna.

Bolest je velmi mírná a zákrok ani doléčení obvykle nejsou nepříjemné. Silnější a déletrvající bolest či nepohodlí hlásí pouze 2 % pacientů.

VIDEO (anglicky): Průběh vasektomie

 

Jak je možné, že vasektomie nezpůsobí impotenci a nijak neovlivní erekci?

Je to díky tomu, že chámovody se nijak neúčastní procesu vzniku erekce. Pro navození erekce jsou důležité funkční nervy, které vnímají erotické stimuly, psychická stimulace erotickými myšlenkami, dobře průchozí cévy, přes které do penisu proudí krev a svalové kontrakce, které krev v penisu udrží. Chámovod zde nehraje žádnou roli.

Chámovod slouží pouze pro putování spermií ven z těla. Varlata budou spermie produkovat i po vasektomii a i nadále budou dozrávat v nadvarlatech. Pouze se z nich nedostanou ven, zahynou a vstřebou se zpátky do těla. Nebudou ve varlatech ničemu překážet ani se v nich nebezpečně hromadit.

ZDE MUSÍM UPOZORNIT, že vasektomie nechrání před otěhotněním okamžitě. Než bude ejakulát zcela bez spermií, potrvá to asi 20 ejakulací a tedy orgasmů, nebo přibližně 3 měsíce. To, že je ejakulát zcela bez spermií, potvrdí až kontrolní spermiogram, který vám lékař doporučí po 3 měsících absolvovat.

 

Je impotence (erektilní dysfunkce) kvůli spermiogramu vůbec možná?

Jak jsem zmínil, stát se impotentem kvůli vasektomii je velmi vzácné a samotný zákrok erekci nijak neovlivňuje, pokud je proveden správně a v odpovídající hygieně. Díky tomu se do penisu nedostane žádná infekce a nevznikne zánět, který by erekci jinak mohl oslabit.

Pravděpodobnější je ale psychická příčina impotence. Před zákrokem může mít pacient stres, strach a úzkosti z toho, zda se zákrok povede a nic nepříjemného se nestane. Negativní pocity může zažívat i po zákroku, než lékař potvrdí absenci spermií v ejakulátu.

Jak dobře víme, negativní emoce způsobují problémy s erekcí a mohou dokonce vyvolat psychogenní erektilní dysfunkci. Opakuji ale, že pod dohledem lékaře je vše bezpečné a nechtěného těhotenství ani ztráty erekce se bát skutečně nemusíte.

Lékaři vasektomii provádějí od 19. století, konkrétně od roku 1827, co znamená přes 200 let zkušeností. Za tu dobu se nenašel žádný významný důkaz, který by vasektomii spojoval s impotencí.

 

Co dalšího se po vasektomii nestane?

Muži se často vasektomii brání, protože se obávají jiných negativních účinků. I zde vás mohu upokojit. Žádné z níže uvedených rizik se u vás po zákroku neprojeví.

 • Vasektomie nijak významně nesníží objem ejakulátu: Spermie totiž tvoří pouhé 1 až 5 % objemu ejakulátu. Když v něm v důsledku vasektomie nebudou, volným okem to nepoznáte a tuplem ne vaše partnerka.
 • Vasektomie nesníží hladinu testosteronu: Varlata uvolňují testosteron přímo do krve, takže hormon neproudí přes chámovod. Funkční a zdravá varlata budou produkovat dostatek testosteronu i nadále.
 • Po vasektomii se nezmění vaše maskulinita, mužská síla, průbojnost ani soutěživost: Jelikož nedojde ke snížení testosteronu, hormon bude pořád stejně ovlivňovat váš vzhled i chování. Nemusíte se tak obávat, že by se na vás objevily ženské rysy, tenčí hlas nebo snížené sexuální libido. Opakuji, že varlata budou pořád produkovat testosteron, takže se nezačnou projevovat negativní příznaky snížené hladiny.
 • Nedojde k poškození zbytku pohlavních orgánů: Vasektomie je pro lékaře jednoduchý a rutinní zákrok, takže nehrozí, že by během něj poškodil zbylé součásti.
 • Vasektomie nezpůsobí nadměrnou bolest: S určitou bolestí a krátkodobým nepohodlím musí pacient počítat, nejde ale o žádné trýznění. Rána se rychle zahojí a za 3 dny pravděpodobně ani nebudete vědět, že jste vasektomii podstoupil.
 • Vasektomie nezpůsobuje pohlavně přenosné nemoci: Zde samozřejmě záleží pouze na dodržení hygieny konkrétním lékařem. Ta je ale zpravidla přísně hlídaná a všechny nástroje jsou vydezinfikovány. Je důležité, abyste po zákroku dodržel 2 týdny sexuální abstinence a pokud se setkáváte s rizikovými sexuálními partnerkami, ideálně vždy souložil s kondomem.

 

Má vasektomie nějaká rizika?

Ano, jde o chirurgický zákrok, při kterém lékař „otevírá“ tělo, takže určitá míra rizika vždy existuje. Lékaře kontaktujte co nejrychleji v případě, že se u vás objeví bolest, otoky, krvácení a příznaky infekce. Ta se do rány může dostat v ambulanci, ale častěji až doma kvůli nedodržení hygienických zásad.

Krátkodobá rizika vasektomie: Dlouhodobé, málo časté negativní důsledky:

 

Může se impotence objevit pro zvrácení vasektomie, spojení chámovodů a obnově plodnosti?

Obnovení plodnosti se nazývá reverzní vasektomie. Ani tento zákrok nezpůsobuje impotenci ani problematickou erekci. Produkce testosteronu ve varlatech zůstává neměnná. Impotenci způsobují jiné faktory (zdravotní stav, aktuální nemoci, zhoršená psychika a nezdravá životospráva).

Při reverzní operaci dojde k opětovnému spojení přerušených chámovodů. O tuto obnovu plodnosti statisticky usiluje až 10 % pacientů. Zde upozorňuji, že plodnost nelze obnovit ve všech případech. Čím více času od vasektomie uběhlo, o to nižší je procentuální úspěšnost.

Dobrou zprávou ale je, že reverzní operaci lze podstoupit prakticky kdykoliv. Pokud se pro vasektomii rozhodnete v mladém věku, chámovody si můžete nechat spojit klidně i za desítky let. Počítejte ale s tím, že se plodnost nemusí vždy povést obnovit.

Zároveň reverzní zákrok trvá déle a je náročnější, protože vyžaduje více jednotlivých kroků v postupu. Vasektomii provádí urolog nebo chirurgický specialista. Nejbližší ambulanci najdete přes internet nebo se zeptejte svého praktického lékaře.

 

Vasektomie může rapidně pozvednout váš sexuální život, hlásí vědci

Pokud jste měl doposud před vasektomií respekt, zbystřete pozornost. Ve vědecké studii muži s prodělanou vasektomií hlásili více sexu a lepší prožitky.

Německá studie zkoumala 294 párů. Zjistila, že muži po vasektomii hlásili častější sex, lepší sexuální libido, pevnější erekci a intenzivnější orgasmus. I jejich partnerky hlásily nárůst sexuálního vzrušení. Vědci dospěli k závěru, že nárůst sexuality lze připsat absenci stresu a úzkosti z nechtěného těhotenství.

 • Čtyři z 10 dotázaných mužů uvedli, že se sexuální život po vasektomii výrazně zlepšil.
 • 12,4 % mužů uvedlo častější sex.
 • 4,5 % mužů uvedlo, že mají po zákroku méně sexu.

CO PŘESNĚ JE VASEKTOMIE? Vasektomie (též vazektomie) je jednou z metod mužské antikoncepce a vede ke sterilizaci – řízené neplodnosti. Její podstatou je zabránění vstupu spermií do ejakulátu během ejakulace. Toho je dosaženo přerušením obou chámovodů pomocí operačních technik.

Zpráva potvrzuje, že sexuální spokojenost u mužů se spíše zvýšila, a stejně tak u jejich partnerek.

Vědci ale připustili i určitá zkreslení výsledků měření. Ve studii odpovídalo pouze 30 % párů, přičemž bylo pravděpodobné, že se se zlepšením sexu po vasektomii pochlubili pouze ti, kterých sexuální život se opravdu zlepšil.

Německá studie ve značné míře podporuje zjištění stanfordských vědců, kteří do studie zapojili 6 000 mužů v roce 2015. Tato studie zjistila, že muži po vasektomii mají sex 5,9x za měsíc. Muži bez vasektomie pouze 4,9x měsíčně. Autor studie Dr. David Guo si myslí, že pokud zmizí riziko nechtěného těhotenství, páry věnují sexu mnohem více času. Vasektomie je cca. 20minutový zákrok s několika dny hojení rány.

Váš sexuální život je tedy pouze jedním z mnoha faktorů, které je před zákrokem potřeba zvážit. Pokud se však pro vasektomii rozhodnete, může do vaší ložnice vnést nový vítr a energii.

 

Vasektomie, impotence a často kladené otázky FAQ

Dovedu po vasektomii pořád dosáhnout erekce?
Vasektomie nemá vliv na hormonální hladinu, tělesné procesy ani stavbu penisu, takže erekci nijak neovlivňuje a nezhoršuje.

Pokud jste měl kvalitní erekci před zákrokem, zůstane stejná i po něm.

Může vasektomie způsobit impotenci?
Ne, žádný vědecký ani lékařský důkaz neexistuje. U mnoha pacientů se sexuální život včetně erekce dokonce zlepšil.
Jak častá je impotence po vasektomii?
Velmi vzácná až žádná. Problémy s erekcí jsou po vasektomii spíše důsledkem negativního duševního stavu, stresu, strachu, úzkosti nebo deprese.
Zhoršuje vasektomie sexuální potěšení?
Ne, vasektomie neovlivňuje sexuální život, nesnižuje sexuální libido ani zážitek z orgasmu. Muži ve studii hlásili dokonce častější sex, pevnější erekci a silnější orgasmy.
Může vasektomie změnit osobnost pacienta?
Změny osobnosti se mohou vyskytnout. Muž se po vasektomii může začít vnímat jinak, obává se poklesu mužnosti, může začít trpět úzkostí z neschopnosti zplodit dítě a podobně. Vasektomie tedy může změnit osobnost a mužovo myšlení.
Snižuje vasektomie hladinu testosteronu?
Nesnižuje. Varlata pořád produkují stejné množství nehledě na operaci.
Kam putují spermie po vasektomii?
Spermie nikam neputují, protože vasektomie jim protne cestu. Spermie proto odumírají ve varlatech a tělo je pak absorbuje. Spermie se nedostávají ven z těla.
Chutná ejakulát po vasektomii jinak?
Chuť, vůně, konzistence a objem ejakulátu zůstane po vasektomii přibližně stejný. Spermie tvoří pouze 1-5% objemu, takže jejich absence vlastnosti ejakulátu nijak významně nezmění.

VIDEO ROZHOVOR (anglicky): Vasektomie a erektilní dysfunkce s urologem DR. Davidem Sigmanem.

 

Co jsme zjistili o vlivu vasektomie na impotenci?

Vasektomie muže zneplodní. Má určitá zdravotní rizika, ale není příčinou impotence ani jiných problémů s erekcí. Zároveň nesnižuje hladinu testosteronu, sílu erotického libida, sexuální výkonnost ani intenzitu orgasmu.

Než se pro vasektomii rozhodnete, zamyslete se:

 • zda jste skutečně odhodlán nemít děti, protože plodnost se nemusí povést obnovit
 • zda s vašim rozhodnutím souhlasí partnerka a vasektomie nezhorší ani nezničí váš vztah
 • zda váš lékař považuje operaci za bezpečnou a neupozorňuje vás na žádná zdravotní rizika

V redakci Erekce.cz vám držíme pěsti, aby byla vaše vasektomie bezproblémová a byl jste rychle fit 🙂 Pokud máte dotaz na zákrok nebo nás chcete informovat o tom, jak proběhla vaše vasektomie, napište nám do komentářů. Děkujeme.

DÁLE ČTĚTE: Sex po vasektomii – odpovědi na vaše nejčastější otázky.

sex po vasektomii

 

Leave a Reply