Ateroskleróza, slabá erekce a erektilní dysfunkce – příčiny, projevy a nejrychlejší léčba, aby byla erekce opět silná

*Článek vám vysvětlí, proč ateroskleróza způsobuje erektilní dysfunkci a jak se oslabení erekce bránit a podpořit jí. Naučíte se správné stravě i životosprávě. DOBA ČTENÍ: 7 minut

ateroskleróza a erektilní dysfunkce

 

V první řadě je potřeba pochopit, že selhávání erekce je absolutně základním důsledkem špatného prokrvení penisu a vzniká kvůli ucpávání cév – ateroskleróza (arterioskleróza, kornatění tepen, kornatění cév).

Cévy jsou ucpané, úzké a neprůchozí. Kvůli tomu do penisu neproudí dostatek krve.

V článku proto vyjmenujeme příčiny aterosklerózy, a také proč do penisu krev neproudí správně a erekce je kvůli tomu měkká, netrvá dostatečné dlouho, penis je měkký a erekce velice rychle odeznívá.

Následně poradíme, jak je možné tato negativa odstranit, nebo aspoň o něco zlepšit stav erekce.

 

Ateroskleróza – postupné ucpávání cév, které vás obere o erekci

Ateroskleróza je postupně se rozvíjející zánětlivé onemocnění cév. Vzniká v důsledku ukládání tuku v cévních stěnách.

Místa postižené aterosklerózou se postupně zužují až celkem blokují. Nemoc od začátku snižuje kvalitu života a kondici pacienta. Proto je důležité nemoc diagnostikovat a začít s léčbou co nejdříve.

Cévy (vlásečnice) v penisu jsou velice drobné a zanášejí se nejrychleji. Proto lze na základě oslabené erekce předpokládat, že je způsobena právě aterosklerózou.

Chápejte ale fakt, že cévy se zanášejí v celém těle současně. Na některých částech těla je to znát dříve, na jiných později.

Pacient může pociťovat třeba brnění, tuhnutí a pocity chladu v končetinách, protože do nich neproudí dostatek okysličené krve.

Ucpané cévy mají za následek každou šestou předčasnou smrt v ČR, a to hlavně infarkt a mozkovou mrtvici (hlavní příčiny úmrtí v ČR). Neokysličený mozek nebo srdce nedovede udržet zbytek těla naživu.

Vizualizace vlivu aterosklerózy na erekci

 

PŘÍRODNÍ TIP PRO LEPŠÍ PROKRVENÍ PENISU:

České tobolky Proerecta KLASIK díky bylinnému složení (Tribulus, Ženšen, Rozchodnice, Guarana) mírně roztahují cévy v penisu a lépe jej prokrvují. 

proerecta klasik

 

Ateroskleróza a erekce

Ateroskleróza blokuje cévy, kvůli čemu je výsledná erekce slabá, nevydatná nebo žádná. Cévy v penisu by měly být v ideálním případě v perfektním stavu a dokonale průchozí, aby byla pevná a spolehlivá i erekce. Čím lepší propustnost cév, tím rychleji lze erekci dosáhnout.

Někdy je muž schopen dosáhnout pevné erekce, ale trvá to dlouho a penis se naplňuje krví pomalu. I to může být příznakem přítomnosti aterosklerózy, která sice ještě prokrvení umožňuje, ale značně jej zpomaluje.

Tento proces si lze představit jako vodní přehradu. Inženýři (plak v cévách) pomalu uzavírají vrata přehrady, a tak se z původních silných peřejí stává jenom nepatrný pramínek, který se ovšem může zastavit i trvale.

průtok krve penisem

Pro pevnou a spolehlivou erekci potřebujeme silný a ničím nerušený přítok krve. Jakákoliv usazenina průtok zpomalí. 

 

Jak a proč se cévy ucpávají?

Krev do penisu proudí přes cévy v břiše. Menší tepny se odkloní z břicha směrem do penisu. Zdravá céva je dostatečně pružná a hladká.

Tento hladký cévní povrch se ale vlivem životosprávy a nemocí poškozuje. V poškozených částech se začne ukládat tuk (tukové látky, a hlavně cholesterol).

Tato ložiska se dále nabalují o krevní sraženiny a vazivo. Vznikají tuhá ložiska (aterosklerotické pláty).

Kvůli plátům se rapidně snižuje pružnost, odolnost, a hlavně průtok cévy. To znamená, že do orgánů neproudí dostatek okysličené krve. Zjednodušeně se orgány „dusí“, poškozují, nebo selhávají úplně.

Penis bez dostatečné zásoby krve tedy nejenže nedosahuje erekci, ale se taktéž poškozuje.

ateroskleróza a erekce

1/ Zdravá céva s dobrým průsvitem,

2/ Céva s rozvinutou aterosklerózou. Erekci je pořád možné dosáhnout, ale měkne a trvá déle jí dosáhnout,

3/ Ucpaná, zablokovaná céva. Vznik erektilní dysfunkce.

 

Ateroskleróza a smutná erekce v Česku

Právě v rozvinutých, „civilizovaných“ zemích, mezi které patří i ČR, se ateroskleróze daří velice dobře. Proč?

Protože zde žijeme v blahobytu, jíme vydatná, ale tučná jídla, přejídáme se.

Po jídle si rádi dáme skleničku, nebo raději rovnou celou lahvinku nebo pár orosených půllitrů. Nesmí chybět dezert a pár cigárek.

Právě to, že se soustavně něčím ládujeme a vůbec nepřemýšlíme nad zdravou mírou, zapříčiňuje tak rapidní rozmach nemoci.

Jde o civilizační nemoc. Závažné kompliace (včetně těch s erekcí) se nejhlasitěji objevují po. cca 50 roku života. To je však spíše „závěrečná rovinka“.

Na nemoc si zaděláváme již od mládí. Všimněte si, kolik dětí zde kouří, pije alkohol a stravuje se ve fastfoodech.

Tomáš Bureš, cévní chirurg a vedoucí lékař chirurgického oddělení EUC Kliniky Kladno:

„Je spojena s dnešním způsobem života, zejména pak se špatnými návyky, jako je nesprávné složení stravy bohaté na jednoduché cukry, živočišné tuky, nedostatek vlákniny, špatný pitný režim.“

příčiny aterosklerózy

SMUTNÉ ZHODNOCENÍ AKTUÁLNÍ SITUACE:

Nezdravé návyky jsme začali nazývat „bohémstvím a gurmánstvím“. Žijeme v blahobytu a přejídáme se.

Neznáme míru a čím jsme plnější, tím lepší pocit ze sebe máme. Ženeme se za plnými ledničkami a nafutrovaným břichem.

Nalejváme se pivem a kořalkou, hodně kouříme. Užíváme si svoje životy naplno, ale přesně kvůli tomu si životy zkracujeme.

Vyjmenované „vrcholy blaženosti“ jsou zároveň hlavními důvody, proč se v ČR tak dobře vede ateroskleróze.

Každý pátý Čech má dnes ucpané cévy. Aktuální životní styl typického Čecha je neudržitelný a zcela devastační.

 

Příčiny zvyšující riziko aterosklerózy a erektilní dysfunkce

 • Vysoký tělesný cholesterol (hlavní a nejčastější příčina) – důvodem je hlavně nesprávná skladba jídelníčku. Všimněte si ty muže, kteří se o stravu nestarají. Načervenalé a napuchlé tváře, sotva dýchají, o erekci nebo sexu už pěkných pár let nemůže být ani řeč. To vše protože mají cholesterolem zanešené cévy.
 • Kouření – Ta samá příčina. Zplodiny ze spáleného tabáku, ale i marihuany nebo moderních náhrad tabáku se opět ukládají v poškozených částech cév. Typický kuřák? Žádná fyzička, dušnost, vysoký tlak a žádná erekce, ale ani libido, a často ani plodnost.
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze) – Je často způsobený stejně špatnou životosprávou. Vysoký tlak poškozuje cévy, a ty jsou opět náchylnější ke vzniku sraženin a aterosklerotických plátů, čili ucpávání cév.
 • Diabetes mellitus (cukrovka)poškození cév je bohužel jednou z hlavních součástí cukrovky. Stav cév navíc zhoršují i některé léky, které cukrovkář proti své nemoci užívá.
 • Obezita a přejídání se, nesprávné stravovací návyky – Pokud tělo krmíme tučným a vysoce zpracovaným jídlem, tuk a tukové složky se v cévách hromadí zcela přirozeně. Obézní lidé navíc trpí i vysokým krevním tlakem, který o to více stěny cév poškozuje.
 • Nedostatečný pohyb – Díky pohybu lze v cévách udržet optimální průtok. Takto přirozeně zatížené cévy se ucpávají mnohem pomalu. Vhodný pohyb je takový, při kterém nedochází k rychlému růstu krevního tlaku, a tedy spíše dynamické, než nárazové cviky či sporty. O pohyb se snažte aspoň 3x týdně po 40ti minutách. Vhodné a k cévám šetrné jsou plavání, jízda na kole, turistika, chůze, lyžování, krátký běh, jóga a tanec. Vyhněte se sprintům, maratonům nebo tenisu, které pro cévy představují větší zátěž.
 • Dědičné predispozice – Jedna z mála příčin aterosklerózy, za kterou člověk nemůže. Pokud máte pochybnosti, poinformujte se na výskyt aterosklerózy nebo erektilní dysfunkce přímo u své rodiny (tátové, dědečkové, strýcové). Zároveň pokud už sám víte, že trpíte aterosklerózou, je moudré postarat se o prevenci u vašich dětí. Mají totiž vyšší pravděpodobnost výskytu již od dětství.
 • Dlouhodobý stres a psychické nepohodlí.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak přestat kouřit pro zachování silné erekce a její podporu? Potěší se i vaše partnerka.

jak přestat kouřit?

 

Příznaky aterosklerózy

Bohužel jí lze „pocítit“ až když je céva hodně ucpaná. Do té doby můžete nemoc vnímat jako jisté nepohodlí některé části těla.

Obecně se negativní projevy (včetně slábnutí erekce) začínají objevovat, pokud je céva zúžená až na 50 % původního průsvitu.

Za život ohrožující se považuje snížení průsvitu o 80 %. 

Bohužel i s částečně ucpanou cévou lze nějaký čas žít a fungovat. Postižení často do ordinace míří až když je už pozdě a „něco“ se stane. Co hrozí?

Ateroskleróza věnčitých tepen srdce: Ateroskleróza tepen vedoucích do mozku: Ateroskleróza tepen nohou:
 • zrychlené dýchání, zadýchávání se
 • rychlený tep
 • bolest a tlak na hrudi
 • bledost, nedokrvenost tváře
 • selhání srdce, srdeční infarkt
 • změny chování
 • ztráta paměti, bezvědomí
 • poruchy řeči, poruchy zraku až slepota
 • ochrnutí části těla
 • selhávání ledvin
 • mozková mrtvice
 • bolesti nohou po námaze i v klidu
 • kulhání, náhlé změny chůze
 • studené, nedokrvené nohy
 • gangréna – odumření nohy

 

Jak se ateroskleróza léčí, a tedy se zlepšuje i erekce?

Cílem léčby je opětovné zprůchodnění cév a samozřejmě prevence před jejím opětovným zanášením.

Nejprve je potřebné zjistit a zaměřit, kde se postižená céva nachází. Měří se krevní tlak, ultrazvuk, vyšetřuje a rozboruje se krev, zjišťuje se hladina cholesterolu a cukru v krvi, měří se průtok krve a také rozvoj zúžení cév.

Jako prvotní se nařizuje snížit hladinu cholesterolu, jelikož „bloky“ v cévách mají původ v usazování cholesterolu.

 • nízkocholesterolová dieta – lékař zakáže nezdravé potraviny, alkohol i kouření
 • hlídat si příjem tuků a zaměřit se na zdravé zdroje (ryby, semena, rostlinné zdroje)
 • omezit, ale ideálně vyřadit alkohol
 • méně solit, resp. vůbec. Potraviny obsahují přirozenou sůl. Není potřeba vše dosolovat a konzumovat přesolené zpracované potraviny.
 • Pravidelný pohyb a sport

 

Základní prevence aterosklerózy

Základní opatření by měly přinést aspoň nějaké zlepšení stavu, a tedy zvýšení průsvitu cévy. Pokud ateroskleróza nemizí, na řadě jsou léky snižující produkci cholesterolu v buňkách a léky proti vysokému krevnímu tlaku.

V závažných případech musí zablokovanou cévu zprůchodnit chirurg. Poškozená část cévy se také může uměle rozšířit nebo nahradit novou (angioplastika).

V rámci prevence dodržujte zásady zdravé životosprávy. Řiďte se moudrem „Zdravý život rovná se zdravá erekce„.

 • Méně masa, více zeleniny.
 • Odvyknout si od sladkých a příliš tučných, nečerstvých, zpracovaných a trvanlivých jídel.
 • Čerstvá nebo šetrně upravená zelenina a maso, rostlinné tuky a hodně vlákniny.
 • Samozřejmě okamžitě omezit alkohol, tabák nebo drogy.
 • A k tomu všemu chodit na pravidelné preventivní prohlídky, které si mohou všimnout i toho, co sám nevidíte a necítíte.

 

Kam až může neléčená ateroskleróza kromě ED dojít?

Na blogu neradi strašíme, ale cévní systém je životně důležitý a zablokování cév může často vést ke smrti.

Pokud mluvíme pouze o cévách v penisu a vztahu k erekci, neřešená ateroskleróza se bude rozvíjet, cévy budou užší a užší a o to méně krve bude proudit do penisu.

Definitivním stavem bude erektilní dysfunkce, a tedy stav, kdy do penisu neproudí žádná krev.

Pokud se jednou zablokuje céva vedoucí do mozku nebo srdce a lékař ji nestihne včas odblokovat, dochází ke smrti. Má na to pouze několik málo minut.

 

Ateroskleróza, erekce a erektilní dysfunkce – často kladené otázky FAQ

Může ateroskleróza oslabit erekci nebo být příčinou erektilní dysfunkce?
Ano, potíže s erekcí jako první prokazují riziko vzniku a rozvoje aterosklerózy.

Dle problematické erekce lze také odhalit i přítomnost již rozvinutého stadia nemoci.

Název spoileru
Ano. tyto drobné cévy jsou během aterosklerózy ucpané plakem.

Plak postupně zužuje až zcela blokuje cévy a erekce tak slábne až mizí úplně.

Může snížení hladiny cholesterolu pomoct erektilní dysfunkci?
Ano a je to i hlavním bodem prevence i léčby.

Snížený cholesterol napomáhá udržet stěny cév hladké, pružné a cévy průchozí a bez komplikací.

Může za hromadění plaku v cévách i stres?
Ano. Dlouhodobý (chronický) stres je spouštěčem zanášení cév.

Dle studií vysoká hladina stresového hormonu kortizolu zvyšuje i hladinu cholesterolu v krvi, krevní cukr i krevní tlak.

Jsou to hlavní příčiny vzniku aterosklerózy.

Pokud trpím aterosklerózou, znamená to, že jsou ucpané všechny cévy v penisu?
Míru rozvoje aterosklerózy umí zjistit pouze lékař, takže se na něj s problematickou erekcí obraťte.

Každopádně ne všechny cévy musí být postižené současně. I proto je někdy erekce slabá a měkká, jindy sotva znatelná a jindy zas žádná (dysfunkční). Nepodceňujte žádný z projevů.

Pomůže mi Viagra s erektilní dysfunkcí způsobenou aterosklerózou?
Bohužel ne. Viagra a další léky pro léčbu ED sice krátkodobě rozšíří cévy a do penisu tak naženou více krve, ale aterosklerózu neléčí.

Ta má vždy své původní příčiny a Viagra na ně nemá vliv.

Funguje pouze jako stimulant erekce v případě, že máte diagnostikovanou ED.

PŘÍRODNÍ TIP PRO LEPŠÍ PROUDĚNÍ KRVE DO PENISU: 

České tobolky Proerecta KLASIK díky bylinnému složení (Tribulus, Ženšen, Rozchodnice, Guarana) mírně roztahují cévy v penisu a lépe jej prokrvují. 

Bezpečně tak lze navodit pevnější a déle trvající erekci. 

proerecta klasik

Po kliknutí na tlačítko přejdete přímo do e-shopu Proerecta k podrobným účinkům. 

V případě objednávky balíček diskrétně obdržíte do 48 hodin.

 

Další články o erekci, léčbě a podpoře

OTESTOVÁNO: 10 nejsilnějších prášků na erekci
Jak udržet erekci co nejdéle a mít jí tvrdou až do "vítězného" orgasmu ženy?
10 příčin problematické erekce u mladých mužů
Pro koho jsou vhodné léky na erekci a komu je nepředepíší?
Vše důležité o bezpečnosti léků a prášků na erekci
Ranní erekce jako důkaz pevného zdraví penisu
Rychlá erekce – jak ji dosáhnout nebo naopak zpomalit?
Noční erekce – je problém, pokud penis během noci nestojí?

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply