Nové antikoncepční injekce pro muže způsobují bolesti hlavy, depresi a akné. Jeden muž se během výzkumu zabil.

Muži měli v rámci antikoncepce (ochrana před oplodněním ženy) doposud pouze jedinou možnost – kondom. Doba ale napředuje a s ní i nové metody mužské antikoncepce. Nová antikoncepční metoda pro pány sice funguje, ale za jakou daň? Bolesti hlavy, deprese a nehezké akné.

antikoncepční injekce pro muže

 

Aktuálně se zodpovědnost za ochranu před početím pořád ještě připisuje ženám. Ty mají na výběr hned několik antikoncepčních prostředků a mohou si vybrat podle preferencí. Statisticky někdy v životě některou metodu vyzkoušelo až 99% žen ve vyspělých krajinách, kam patří také Česko.

Bohužel jediná pomůcka pro muže byl kondom, případně sterilizace (vasektomie), která je ale obrala o možnost plodit děti na doživotí. Možností je i sexuální abstinence (celibát), kterou ale málokterý muž podstupoval dobrovolně.

Nová studie zkoumala 320 zdravých mužů s normálním počtem spermií. Výzkum trval od roku 2008  a zúčastnili se jej muži mezi 18 až 45 lety. Všichni byli plodní s dobrou kvalitou a počtem spermií. Během studie jim byla podávaná hormonální antikoncepce. 

Antikoncepce se skládala ze směsi hormonů (testosteron, estrogen a progesteron), která měla bránit přirozené produkci nových spermií. Injekce s hormonální směsí muži dostávali každých 8 týdnů.

Dr. Seth Cohen, který na výzkumu pracoval, uvedl, že když muž dostane dávku testosteronu, jeho organismus usoudí, že je v něm hormonu dost a sám tak omezí přirozenou produkci hormonů a spermií ve varlatechProgestin, což je směs progesteronu a estrogenu, zcela poblázní tyto procesy. Varlata tak přestanou vyrábět testosteron i spermie.

ČTĚTE ROZHOVOR S ODBORNÍKEM: O bezskalpelové vasektomii, průběhu operace, výhodách a rizicích s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

bezskalpelová vasektomie

 

Výsledky testování

Testovaní muži dostávali hormonální injekce až do doby, než počet a kvalita spermií poklesly na úroveň, která udělala muže neplodné. Dále vědci zkoumali, zda a jak rychle se produkce testosteronu a spermií obnoví a kdy se plodnost opět vrátí na původní hodnoty. To mělo být měřidlem účinnosti antikoncepce.

  • antikoncepce byla účinná u 96% testovaných mužů
  • 274 mužů udrželo počet spermií pod 1 milionem na mililitr, účinek vydržel 6 měsíců
  • 4 partnerky testovaných otěhotněly, takže u nich nebyla antikoncepce účinná. Narozené děti ale byly zcela zdravé.
  • 20 mužů výzkum opustilo kvůli negativním účinkům

 

Negativní účinky mužské antikoncepce

Až 20 testovaných mužů výzkum opustilo předčasné. Vyskytly se u nich různé vedlejší účinky. Jeden muž dokonce spáchal sebevraždu, což je šokující a alarmující zároveň.

Spektrum vedlejších příznaků bylo pestré:

  • silné bolesti hlavy a svalů
  • rapidně zvýšené libido
  • náladovost a častá deprese
  • silné akné
  • zmíněná 1 sebevražda

Po ukončení dávkování hormonálních injekcí se plodnost většiny zúčastněných vrátila do normálu. Trvalo to přibližně 3 měsíce.

Bohužel minimálně 8 mužů zůstalo pravděpodobně trvale neplodných, protože plodnost se nepovedlo obnovit ani po více než roce. Vědci uvedli, že toto riziko je méně pravděpodobné, ale je potřeba s ním počítat v budoucnosti.

Všechna zmíněná rizika jsou rapidně vyšší než u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Vědci se nyní zaměřují hlavně na kolísání nálad a problémy s akné. 75% mužů bylo ochotných pokračovat v testu se stejným typem antikoncepce nehledě na možné negativní účinky.

DÁLE ČTĚTE: Mužská antikoncepce: Jak se ubránit před „příletem čápa?“ Všechny metody, které znemožní oplodnění ženy.

antikoncepce pro muže

Leave a Reply