Testosteron – proč bez něj nejsme muži?

Testosteron je nejdůležitější mužský hormon, který má na mužskou potenci enormní vliv. Tvoří se ve varlatech, konkrétně díky takzvaným Leydigovým buňkám. Leydigovy buňky, buňky varlete nebo také intersticiální buňky produkují mužské pohlavní hormony, zejména testosteron.

Jsou řízeny hormonem předního laloku hypofýzy LH (porucha činnosti hypofýzy má za následek snížení testosteronu, odborně se nemoc nazývá hypogonadismus). Jejich nedostatek a následně pak nedostatek testosteronu u mužů způsobuje vážné problémy. Ovlivňují libido, velikost i růst pohlavních orgánů a během puberty i mužského dospívání vývoj pohlavních znaků.

Ve varlatech jsou umístěné semenotvorné kanálky, ve kterých se nalézají Sertoliho buňky, což jsou vlastně podpůrné buňky pro vývin spermií. Mezi semenotvornými kanálky jsou právě Leydigovy buňky, které produkují onen testosteron. Pokud tahle oblast začne stagnovat, nebudete vypadat jako muž, nezhrubne mu hlas, nebude se ani tvořit svalstvo. Nízká hladina hormonu ovlivňuje ve velké míře i psychiku. Mužům pak chybí podstatná energičnost, soutěživost, bojovnost a patřičná dravost.

Muži, kteří mají nízkou hladinu testosteronu, se mohou potýkat i s těmito problémy, a to pak končí všechna legrace. Jestliže muž přestává být mužem, ztrácí pevnou půdu pod nohama. Neumí se vyrovnat sám se sebou, a jakmile ztrácí i obdiv a úctu žen, je to v háji.

testosteron

 

Obsah článku

Testosteronové tablety, primárně mužská záležitost

Pokud se bojíte podívat do zrcadla, je to špatné. Mužům sluší šediny, vrásky i holé hlavy bez vlasů. Zdobí je jizvy a stopy života. Pokud vidíte v zrcadle tyto stopy mužského zrání, nezoufejte, tohle ženy umí ocenit. Vidíte-li ale úbytek svalů, zženštilé rysy a k zrcadlu se ploužíte bez kousku energie, zkuste rovnou testosteronové tablety.

Všechny důležité vitaminy a minerály pro muže jsou zde ukryty v jedné krabičce. Vyzkoušejte je a poznejte sílu čistě přírodního složení přípravku. Multivitaminy jsou často nudné a obsah jejich různých složek je v mizivém množství bez efektu při užívání. Je na čase to změnit. Musíte doplnit ty nejdůležitější vitaminy určené přímo pro muže. Stačí vám 2 tablety denně, ráno a večer. Testosteronové tablety díky svému důmyslně propracovanému složení výrazně posiluje imunitu a pomáhjí udržet optimální hladinu testosteronu. Buďte prostě chlap.

TIP: Pro udržení optimální hladiny testosteronu určitě doporučuji kanadský Vimax s bylinným složením. Mimo podpory tvorby testosteronu bylinné složky (maca, ženšen, tribulus) rozšiřují cévy a tak se krev dostane do celého penisu.

Díky tomu dosáhne pevnější erekce. 

Vimax u vás bude do 2 dní od objednávky. Využijte i slevový kód VIMAX10X pro slevu 10 % z celé objednávky. 

vimax_recenze

 

Testosteronové tablety

 • dokáží zvýšit hladinu testosteronu
 • překonáte neustálou zničující únavu
 • získáte konečně zpět ztracenou vitalitu
 • posílí imunitu a oddálí neustálé nemoci jako nachlazení a rýma
 • způsobují rychlejší nabírání svalové hmoty
 • upraví psychiku a přispívají ke zlepšení nálady
 • přispějí ke zvýšení libida a zlepšení sexuální funkce
 • ovlivňují erekci a její trvání
 • stimulují tvorbu spermií
 • udržují mužské ochlupení
 • pomáhají předcházet nemocem srdce a osteoporóze
 • zvyšují prostorovou orientaci
 • mají vliv na mužskou dominanci

 

Testosteronové injekce

Testosteronové injekce je možné podávat pouze mužům, u kterých se tvorba testosteronu zastavila úplně, tedy až ve vyšším věku. Léčba injekcemi je dlouhodobá záležitost a chce to čas. Každoměsíční injekce mužského pohlavního hormonu testosteronu bohužel snižuje počet spermií.

Odborníci tvrdí, že injekce testosteronu dočasně blokují produkci spermií, a mohou způsobit i zásadní zvrat v kontrole porodnosti. Asi půl roku po přerušení aplikace se počet spermií vrací k normálu. Tak to tvrdí nejnovější studie.

ČTĚTE TAKÉ: O rizicích a nežádoucích účincích injekční léčby testosteronem. 

 

Nezačínejte s testosteronovými injekcemi příliš brzy

Rozhodně nedoporučujeme začínat s doplňováním testosteronu u mužů mladších 30 let, protože hrozí riziko pozastavení tvorby jejich vlastního testosteronu. To má pak velký vliv i na tvorbu spermií a v extrémním případě pak může dojít k úplnému zablokování jejich postupného vytváření.

Pro muže, kteří mají opravdu extrémně nízké hladiny testosteronu, je doplňování testosteronu nutné přes injekce. Tato forma je nejrychlejší. Hormony se dostanou přímo do krevního oběhu a celého těla, kam je třeba.

Léčba hormonálními injekcemi obnáší pravidelné odběry krve a vyšetření prostaty, což je opravdu pro mnohé muže obrovský strašák. Výsledek ve zlepšení nálady, více energie, menší podrážděnosti, menší únavě a nervozitě, výrazně lepší spánek, zase rostoucí svaly, mizící tuk a hlavně návrat chuti na sex, za to opravdu stojí.

Jakýmkoliv způsobem se prostě přemluvte a k tomu doktorovi jděte. Vyplatí se to. Testosteronové injekce vyžadují ale také pravidelné cvičení, jinak začnete nabírat na váze a bohužel ne svalovou hmotu.

 

VIDEOTIP: Jak přirozeně zvýšit produkci testosteronu radí fitnessák Martin Gabko

Naturální zvýšení hladiny TESTOSTERONU

 

Andropauza – jaký má vliv na produkci testosteronu?

Snížená hladina testosteronu je také často označovaná jako Andropauza nebo Mužský přechod. Nese sebou mnoho negativních vlivů, jako je únava, horší soustředění, náladovost, vyšší sklon k obezitě, ztrátu svalové hmoty, neplodnost a snížené libido.

Testosteron ovlivňuje vývoj spermií a sekundárních pohlavních znaků, jako je více svalové hmoty, pevnější kostra, růst vousů, prohloubení hlasu, silnější a hrubší kůže. Může být spojován s větším libidem, mužskou dominancí, ale i agresivitou. Pokud se tato projevuje v podobě přirozené autority, respektu a dravosti, nikoliv panovačnosti bez soudnosti a sebereflexe, je to ten správný znak, který má muž mít.

Hormon významně působí na centrální nervovou soustavu a některé poznávací funkce. Při jeho poklesu se zhorší paměť, schopnost se soustředit, vstřebat informace, analyzovat a orientovat se v prostoru. U některých mužů se objeví také ublížené reakce, velmi depresivní stavy, jiné psychické problémy a případně poruchy spánku spojené s nespavostí.

Nedostatek testosteronu způsobuje i cukrovku nebo infarkt. Pokles testosteronu negativně ovlivňuje hladinu krevního cukru, která má sklon vždy stoupnout, nebo podobně citlivost tkání na inzulín, která pak může naopak klesnout. Zvyšuje se riziko cukrovky 2. typu.

 

Kdy se začne andropauza projevovat?

S přibývajícím věkem, očekávejte tyto příznaky kolem 40 let a po této hranici věku, po 50 letech určitě, kdy dochází ke snížení produkce mužského pohlavního hormonu testosteronu. Následně se projevující příznaky nazýváme andropauzou.

Pohlavní hormony začnou ale mužům ubývat už někdy od 30 let věku. Hladina testosteronu v 80 letech je asi o 40 % nižší než ve 25 letech. Problémy nastanou, když se hladina testosteronu dostane pod hranici normálu. Andropauza může postihnout muže už v 35 letech, anebo se nemusí dostavit vůbec.

Nejčastěji se první příznaky objevují po padesátce a jsou podobné jako u žen. Muž je podrážděný, nervní, až neurotický, bývá častěji unavený a špatně spí. Co však pány tvorstva trápí zdaleka nejvíc, to je ztráta libida a problémy v sexuálním životě.

 

Příznaky nízké hladiny testosteronu

 • neustálé podráždění, rozladění až neerotičnost
 • vyskytují se poruchy spánku a nespavost
 • zvýšená únava
 • suchá a bolestivá kůže
 • úbytek svalové hmoty neboli svalová atrofie
 • ztráta sexuální touhy i libida
 • erektilní dysfunkce
 • psychické potíže
 • snížení sebevědomí
 • neschopnost smířit se ze ztrátou své mužnosti

Tady narážíme na velký problém. Pokud lidé vedle vás musí čelit vaší neustálé podrážděnosti, rozladění až neerotičnosti, začnete ztrácet sympatie i sebevědomí. Muži se začnou chovat naprosto sebedestruktivně, připomíná to křečka v kleci. Zejména pro ženy je život vedle takového muže doslova peklem na zemi. Musíte se v této situaci vzchopit a jednat jako chlap. Uchopit problém a vyřešit ho. Jedna z věcí, kterou ženy naprosto bytostně na mužích nesnáší je netečnost, rezignace a antiproduktivita.

Netečnost, kdy se na to vykašlete, neustále jste protivní, ale děláte vše proto, aby to bylo jen horší. Místo toho, aby muž šel do posilovny a dal si pořádně do těla, a k tomu notnou dávku proteinu, sedí a brečí doma. Tady jedna důležitá poznámka – vynechejte sójový protein, ten je vhodný na ženskou menopauzu, vám rozhodně v této situaci přitíží. Syrovátkový nebo třeba hrachový, ale sójový ne.

Život s rezignovaným jedincem se nedá dlouho vydržet. A ona antiproduktivita je ještě děsivější. Potřebujete nabrat sílu a pravidelně spát, ale vy ponocujete. Potřebujete utužit zdraví, ale kouříte a pijete alkohol jak o život se slovy, že už je to všechno jedno. Neplníte sliby, nejste aktivní, nepomáháte a litujete se. Tak pánové, tady pozor, na tohle je potřeba se velmi rychle vykašlat. Jste chlapi, tak bojujte.

 

Jak zvýšit hladinu testosteronu – rady, tipy, postupy

Musíte si zajistit dostatek zinku, o kterém se říká, že je to mužský minerál. Dostatečné množství zinku v jídelníčku má velmi pozitivní vliv na výšku hladiny vašeho testosteronu. Takže zařaďte potraviny obsahující zinek.

Sem patří hlavně maso, ryby, mořské plody, játra, vaječný žloutek, mléko, kefír, sýry, luštěniny, veškeré ořechy a semínka, kvalitní tmavá čokoláda s obsahem kakaa nejlépe 90 %. Pokud vám nechutná, 85 % čokoláda už se dá jíst. Maximální denní dávka zinku by ale neměla přesáhnout 40 mg. Proto žádné hrsti zinku.

TIP: Všechny potraviny s vysokým obsahem zinku najdete zde. 

Přestaňte držet diety, poslouchat reklamy a začněte se hýbat. Žádné nízkotučné potraviny, pro tvorbu testosteronu je velmi důležitý i vitamin A. Ten najdete v potravinách jako mléko a mléčné produkty, maso či vejce. V nízkotučných potravinách jej ale nenajdete ani s lupou.

 

Potraviny pro tvorbu testosteronu

Dalším klíčovým bodem je zelenina. Zvednout hladinu testosteronu přirozeně pomůže kapusta, růžičková kapusta, brokolice, zelí a květák. Pomáhají snížit množství estrogenu a zařadíte-li česnek jako zdroj alicinu, ke zvýšení hladiny testosteronu přispějete. Pokud vám nechutná, nebo nedělá dobře, kupte si česnekové tablety.

Petržel je nutná pro vitamín K. Tělo si jej neumí vytvořit samo. Najdete jej také v menší míře v zelené zelenině, jako je špenát, brokolice, kedlubny či saláty. Dejte si polévku, ve které se uvařila petržel, čerstvou dejte do salátu, pomazánky nebo na chleba. Zvykněte si prostě na její chuť.

 

Byliny pro tvorbu testosteronu

Jako bylinky vám poslouží skvěle Pískavice řecké seno, Trigonella foenum-graecum, která zvyšuje uvolňování DHEA a lutropinu a pomáhá ke zvýšení hladiny testosteronu. Tribulus Terrestris pomáhá vyplavování lutropinu do krve a zvyšuje tvorbu testosteronu, pomáhá rozšiřovat cévy a do svalů dostanete víc krve.

Panax ginseng, tedy jeho kořen má vliv na centrální nervovou soustavu, podporuje erekci a buduje svalovou hmotu. Eurycoma longifolia má vliv na tvorbu testosteronu a hojně bývá obsažena v doplňcích stravy.

TIP: Nejlepší zdroje nasycených tuků najdete zde.

Mužské tělo potřebuje nasycené tuky jak živočišného, tak i rostlinného původu. Najdete je v mase, mléčných výrobcích, vaječných žloutcích, kokosu, kokosovém či olivovém oleji i olivách, ve všech druzích ořechů a semínek a avokádu.

K tomu je nutný i dostatek slunce a dostatečný pohyb venku, pro vstřebání vitaminu D. Ten zvyšuje hladinu testosteronu, je nepostradatelný pro zdravý vývoj spermií a jejich počet.

ČTĚTE TAKÉ: Co je spermiogram a co prozradí o vašem budoucím otcovství? 

 

Testosteron a správná životospráva

A onen pohyb je alfa a omega všeho, hýbejte se. Pro uvolňování testosteronu je nutné cvičit. Vhodné je jakékoliv cvičení a sport. Hledejte, co vás bude bavit. Cvičit musíte nejlépe 4 – 5x týdně. Je to moc? Střídejte aktivity a pořiďte si kolo či brusle.

Zryjte zahradu, postavte dům a zasaďte strom. Vynechejte výtah, běhejte po schodech nebo v parku, vylezte na nejbližší kopec a neseďte doma. Prostě to chce pohyb. Pokud naopak celý den manuálně pracujete, zařaďte strečink, protahovací pomalá cvičení, relaxujte ve vířivce nebo sauně.

Udržování správné hmotnosti vám pomůže velkou měrou. Větší množství tuku zvyšuje aktivitu enzymu s názvem aromatáza, který mění testosteron na estrogen. Ukládá další tuk tam, kde se tvoří ženám, tedy hlavně boky, stehna a někdy prsa.

Vhodný je i častější sex. Tady máme ale problém. Pokud se ztratila chuť na sex anebo dostavila erektivní disfunkce, jste trošku v pasti. Musíte o to víc upravit stravu, hýbat se a bojovat, než se chuť vrátí. Pokud je chuti dost, ale nejsou lidi, spolehlivě zabere autoerotika.

Pokrytců je všude plno, takže se na ně vykašlete, a pokud to máte rádi, tak to prostě dělejte. Častější sex zajistí vyšší hladinu testosteronu, a když se zvýší hladina testosteronu, budete mít častěji sex.

 

Testosteron a spánek – léčí i uzdravuje

Musíte mít dostatek spánku, pokud nebudete dostatečně odpočatí, snižuje se vám v těle hladina růstového hormonu a testosteronu. Je důležité spát denně minimálně 7 – 8 hodin. Někdy si dejte alespoň hodinu na víc. Zkuste snížit hladinu stresu na minimum.

Tohle je v dnešní době doslova nadlidský úkol. Stres zvyšuje hladinu kortizolu, který blokuje účinky testosteronu, zvyšuje ukládání tuků a působí na přeměnu testosteronu na estrogen.

Pokud tedy chcete opravdu zvýšit hladinu testosteronu ve vašem těle, přestaňte se prostě tolik stresovat. Jak na to? Řešte jen to, co můžete vyřešit. Soustřeďte se na sebe, svou přítelkyni, své děti, rodinu, práci, koníčky a přátele.

Cizí problémy neřešte a nechte je stranou. To není sobectví, to je sebeobrana. Přestaňte se například rozčilovat nad věčnými idioty za volantem, méně jich stejně nebude. Snižte množství alkoholu. Mění testosteron na estrogen a to nejde moc dohromady.

 

VIDEOTIP: O produkci a vzájemném působení více hormonů mluví fitnessák Aleš Lamka

Hormony - Insulín, Testosteron, Růstový h., Cortisol, Adrenalin | č.1 | Aleš Lamka

 

6 tipů pro zvýšení tvorby testosteronu

Pro zvýšení a udržení správné hladiny testosteronu je nutný zdravý životní styl a vyvážená pestrá strava, žádný alkohol, cigarety a jiné drogy, opravdu minimum stresu, hodně pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu v dosahu slunečních paprsků.

 • připravujte si svá jídla na extra panenském olivovém oleji, pravém másle nebo na ghee
 • konzumujte mořské plody, ryby zejména lososa, hovězí steaky a pečeni
 • dostatek listové zeleniny jako špenát, petržel, brokolice, zelí, kapusta kadeřavá i kedlubny
 • vyhýbejte se nízkotučným potravinám a jezte alespoň polotučné nebo kysané výrobky
 • zařaďte tvaroh, mléko, běžné mléčné výrobky a také vejce
 • vyhýbejte se alkoholu a kouření

Nebojte se ani otužování, tento krok můžeme jen doporučit. Pořádný chlap prostě nemůže žít jako v bavlnce. Pak ztrácí mužnost, přitažlivost i sebevědomí. Hned ráno začněte s otužováním při otevřeném okně, jděte si zaběhat, a pokud jste se ještě doposud neotužovali, začněte zvolna, pořiďte si funkční oblečení, abyste neprochladli.

 

Vysoká hladina testosteronu u mužů – jak se projevuje?

Testosteron vám dodá bojovnost, odvahu i chuť riskovat. Má velký vliv i na vývoj mozku, vaše chování a psychiku. Stimuluje u mužů jejich pověstnou bojovnost, odvahu, chuť riskovat a celou řadu dalších úžasných mužských vlastností, ale někdy také podněcuje agresivitu. Nemusíte být přímo hulvát. Ženu tím spíše odradíte.

Hladina testosteronu určuje dominanci a sebeprosazování. Vyšší testosteron mívají úspěšní muži. Na druhé straně platí i opačná souvislost, úspěch zvyšuje hladinu testosteronu. Vyšší testosteron mají úspěšní sportovci, vítězové sportovních soutěží i vojáci po vítězné bitvě. Vysoká hladina testosteronu způsobuje, že jste mnohem útočnější. Muži mají větší tah na branku, jdou jasně za svým cílem a nedělá jim potíže považovat své cíle prostě za to nejdůležitější na světě.

 

VIDEOTIP: Peter Celec mluví o testosteronu z hlediska genů a mikromolekul

Peter Celec Testosterón s nami robí divy

 

I testosteronu moc škodí

Testosteron ale umí zavinit také více dopravních nehod, sexuální deviace a promiskuitu. S vyšší hladinou testosteronu máte větší sílu, energii, chuť žít a vyhrávat. Když muži uzavírají velký byznys, hladina tohoto hormonu stoupá. Muži s velkým množstvím testosteronu vyhledávají zaměstnání spojená s rizikem a vykonávají pozice bankéřů, investičních poradců či finančních ředitelů.

Muž se správně vysokou hladinou testosteronu je schopný zvládnout ke své spokojenosti prostě obojí, sex i práci. Vyšší hladina testosteronu se projevuje ve vizáži muže, bývá statnější, svalnatější a má také výraznější ochlupení. Nejde o svaly vyhnané hormony a bobulemi. Muži si dnes také těla holí, takže to někdy jen těžko poznáte na první pohled. Za posledních 20 let mužům testosteron ale velmi výrazně ubývá.

 

Co všechno tedy umí testosteron?

Cítíte se vitálnější a zas se vám objeví ta úžasná jiskra v oku. Budete mít lepší náladu a větší chuť na sex. Muži, kteří začali užívat léky na velmi nízkou hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, prostě září. Správný muž s vysokým testosteronem má jiskru v oku a opravdu mu to sluší, ať už je mu 20 nebo 80 let. A ženy testosteron milují, takže neházejte flintu do žita a začněte bojovat.

 

Často kladené dotazy o testosternu

Kde se mi tvoří testosteron?

Ve varlatech (u žen ve vaječnících). Je to nejdůležitější mužský hormon.

Je zodpovědný za svaly, kosti, sexuální vývoj i libido. V pubertě způsobuje zhrubnutí hlasu, zvětšení penisu, varlat a růst vousů a ochlupení.

V prostatě se mění testosteron na dihydro-testosteron. Zdá se, že ten má za následek plešatění a zvětšenou prostatu.

Co když mi začne hormon klesat?

Hormonu mírně ubývá s věkem. Pokles začíná cca v 30. roce života tempem přibližně 1% ročně.  Následkem ubývání je ztráta svalového tonusu, řídnutí kostí, přibývání na váze a riziko diabetu a srdeční příhody. Pokles působí i psychicky. Zpomaluje myšlení, ubírá libido a přidává depresivní stavy. Je možné doplnit testosteron injekčně, ale mnozí doktoři jsou k tomuto přístupu skeptičtí.

Umím si zvýšit testosteron přírodní cestou?

Za hormonální nerovnováhou stojí mimo jiné nedostatek vitamínů, minerálů a celkově nevyvážená strava. V tom může pomoci konzumace ovoce, zeleniny a hlavně semen (slunečnicová, dýňová). Dále fazole, jogurty a libové maso. Tyto potraviny obsahují zinek – klíčový pro tvorbu testosteronu. Z bylinné říše jsou dobrou podporou třeba kořen kopřivy, ženšen, kotvičník a další.

Zvýší fyzická zátěž produkci testosteronu?

Trénink je sice super a zvedání činek napumpuje vaše tělo testosteronem, ale nesmí se to přehnat. Pak je efekt opačný a unavené tělo hormon ztratí. Každopádně zdravý způsob tréninku 2 – 3 x týdně, kdy se nestrháte, je ideální. Z posilovny byste měli odcházet nabuzeni a plni energie a ne naopak.

Když budu v pohodě vystřelí testosteron až na měsíc?

Mezi další rizika patří stres, který negativně ovlivňuje hladinu. Být v pohodě a šťastný má velikou zásluhu nejen na tom, že budete zářit a okolí to pozná, ale také zvýšíte produkci tohoto hormonu.

Jak to, že ti, co chodí ven, mají větší svaly?

Pokud je vaším pracovištěm kancelář, běžte občas ven. Stačí na 20 minut slunečního světla denně. Díky tomu vaše tělo začne tvořit vitamín D, který je velmi důležitý pro tvorbu testosteronu, ale i celkové fungování těla. Střední Evropa trpí obecně nedostatkem tohoto vitamínu. Částečným řešením je doplnění vitamínu D přes doplňky i když slunce je slunce.

Hodně sexu = hodně testosteronu?

Je tomu přesně tak. Na školeních vrcholových manažerů se klade důraz na několik aspektů, aby byli výkonní. Základní pilíře jsou kvalitní strava, pohyb a také sex. Pokud jste před těžkým krokem během dne, je to často dobrý sex předešlé noci, který vám pomůže překonat překážku. Proč? Máte díky tomu vyšší hladinu testosteronu a problém zvládnete levou zadní.

Spím maximálně 4 hodiny denně. Dělám dobře?

Kvalitní spánek je pro tvorbu T klíčový. Odborníci doporučí minimálně 7-8 hodin. Toto číslo je velmi subjektivní. Někomu stačí méně a někdo si potřebuje poležet déle. Důležité je ráno vstát plný energie. Pomůže větraná místnost, ideálně žádné světlo (ani z mobilu) a před spaním nejíst těžká jídla. Nebojte se investovat do kvalitní postele a matrace. Vrátí se vám to.

Testosteron je to, co mě dělá mužem. Proč ho mají i ženy?

Ano. Testosteron dělá muže, ale také ženu ženou. Je to hlavní mužský hormon, ale jako prekurzor ženského hormonu estrogenu je pro ně také důležitý.

Ženské libido tedy ovlivňuje také?

Je to tak. Ženské sexuální palivo je stejné, jako u muže. Vědci odhalili sprej, který dělal s australskými ženami s nízkou chutí na sex divy. Aktivní přísada? Testosteron.

Je pro mě dobré uměle doplňovat hladinu?

Není. Dokud to vysloveně nepředepíše doktor, tato terapie je potenciálně velmi nebezpečná.

V případě nezbytně nutném je pacientům podáván testosteron enantát, který se chová velmi podobně jako přirozený testosteron produkovaný naším tělem.

Jak zvýším hladinu testosteronu přirozenou cestou?

Nejlepším způsobem je pohyb na čerstvém vzduchu, dostatečná fyzická aktivita, správné složení jídelníčku, kvalitní a dlouhý spánek a vyhýbání se stresu.

Jak se vyhnout trvalému snižování hladiny testosteronu?

Vyhnout se nesmyslným stravovacím návykům. Jíst kvalitně a případně doplnit jídelníček kvalitními doplňky stravy. Dalším rizikem jsou tabákové výrobky.

Vysoký obsah kadmia v cigaretách spolehlivě likviduje zdravou hladinu pohlavního hormonu. Podobný vliv má i alkohol a nezdravé prostředí.

Hraje roli prostředí, ve kterém žijeme?

Velikou. Dle internetového online guru na rozvoj svalové hmoty Aleše Lamky je prostředí velkým činitelem, ovlivňujícím tvorbu testosteronu.

Pohlavní orgány, kde se tvoří valná část tohoto hormonu, jsou velmi citlivé na vliv z okolí. Toxiny a jedy z okolí působí negativně na naše celé tělo a produkce hormonu pak klesá.

Proč nemít vysoký kortizol?

Je to hormon stresu a protipól testosteronu. Pokud nemáte dostatek spánku, trávíte v posilovně až moc času, omezujete spánek, přeháníte to s váhami a cvičením a jste ve stresu, pak váš kortizol roste. Kde je moc kortizolu, tam není místo pro testosteron.

Proč mají tlouštíci nižší testosteron?

Vysoká hladina podkožního tuku nedělá dobrotu. Velké množství podkožního tuku má za následek postupné snižování pohlavního hormonou v těle.

Proč nestabilní hladina cukru nedělá dobrotu?

Nevyvážená strava vede k poklesu a nárůstu hladiny cukru v krvi. Tělo postupně sníží svou citlivost. To vede k horšímu využití přijaté stravy a rychlejšímu ukládání do tukových zásob.

Také to vede ke zvýšení aktivity enzymů, které konvertují testosteron na estrogen. Tedy muž bude nabývat více ženských rysů.

Proč potřebujete mít zdravá játra pro tvorbu testosteronu?

Plně funkční trávící systém a játra jsou základními kameny pro dobrou tvorbu testosteronu. Přejídání a výkyvy ve stravování vedou k výkyvům hladin hormonů. To má za následek stres pro trávící systém.

Většina hormonů vzniká ve střevech, takže jejich snížená funkce může vést i poklesu testosteronu.

Jaká jsou v krátkosti nutriční doporučení pro lepší hladinu testosteronu?

Zde jsou tipy:

OPAKUJI: Pro udržení optimální hladiny testosteronu doporučuji kanadský Vimax s bylinným složením.

Mimo podpory tvorby testosteronu bylinné složky (maca, ženšen, tribulus) rozšiřují cévy a tak se krev dostane do celého penisu. Díky tomu dosáhne pevnější erekce. 

Vimax u vás bude do 2 dní od objednávky. Využijte i slevový kód VIMAX10X pro slevu 10 % z celé objednávky. 

vimax_recenze

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply