Brokolice (a brokolicový extrakt): Účinky na mužské zdraví + nutriční hodnoty

Brokolice má své zdravotní účinky. Tuto zeleninu jistě důvěrně znáte a pravděpodobně ji máte co týden na talíři. Pokud ne, určitě ji do jídelníčku zařaďte spolu s dalšími druhy zeleniny, ale i ovocem, masem a mléčnými výrobky. Pouze tak lze dosáhnout pestrý, čerstvý a vydatný jídelníček, který je nezbytný pro celkové zdraví i pro to sexuální.

Pokud se zelenině vyhýbáte (což je častý nešvar českých strávníků, obzvlášť mužů), začněte ji konzumovat. Obsahuje hlavně vitamíny, minerály, vlákninu a důležité antioxidanty. Ty se v mase vyskytují v malém množství a převážně masitá strava nepokryje přísné požadavky vašeho organismu. Antioxidanty včetně těch v brokolici tlumí tělesné záněty, pomáhají chránit buňky a podporovat jejich množení. Ocení je tak i vaše spermie.

Sepsali jsme všechny potvrzené zdravotní účinky brokolice i brokolicového extraktu. Takže, už víte, jakou přílohu si dnes dáte k večeři? 🙂

brokolice, účinky

 

Zdravotní účinky brokolice

Pod prokliky najdete odkazy na výsledky vědeckých studií ze směrodatných zdrojů.

 

Zpomaluje stárnutí

Stárnutí urychluje oxidační stres, kterému jsme denně vystavení. Antioxidanty oxidační stres tlumí a zpomalují stárnutí. Proto je důležité mít v jídelníčku vždy dostatek zdrojů antioxidantů.

Věk samozřejmě nelze nijak zpomalit ani zastavit, proto se musíme snažit své stárnutí neurychlovat a nechat životu přirozený průběh. Mezi základní faktory patří právě správně zvolený jídelníček. Zdravá strava zpomaluje rozvoj nemocí, které se objevují věkem a zhoršují se kvůli nezdravému jídelníčku. V brokolici tomuto zlepšení přispívá sloučenina sulforafan.

 

Snižuje zánětlivé procesy a chrání před nimi

Současná populace trpí častými záněty. Právě zelenina včetně brokolice a ovoce dovedou nebezpečné záněty přirozeně tlumit. Látky, které před záněty chrání, se doporučuje konzumovat z co nejvíce zdrojů, a tedy z různých druhů zeleniny a ovoce. Tehdy mají tzv. synergický efekt, co znamená, že vzájemně posilňují svůj účinek na tlumení zánětu.

Studie na zvířatech tento synergický účinek dávno potvrdila. Na lidech proběhla menší studie, konkrétně na kuřácích, kteří mají zvýšené hladiny zánětlivých ukazatelů. Díky konzumaci brokolice své záněty významně snížili.

 

Podporuje zdraví srdce

Brokolice pomáhá snižovat hladiny škodlivého LDL cholesterolu, a zároveň zvyšuje hladinu prospěšného HDL cholesterolu. Ve studii byl účastníkům podáván práškový extrakt z brokolice.

Jiné výzkumy naznačují, že konkrétní antioxidanty v brokolici významně snižují riziko srdečního infarktu. Studie na myších dokázala ochranu srdečné tkáně a prevenci před buněčnou smrtí, která jinak vede k zástavě srdce.

Jak již víme, zdravé srdce a průchozí cévy jsou nezbytné pro pevnou a spolehlivou erekci. Chraňte proto jejich zdraví, abyste měl vždy jistotu silné erekce.

 

Posilňuje imunitní systém

Aby obranyschopnost fungovala správně, potřebuje mnohé živiny v optimálním množství. Důležitý je zde vitamín C, kterého 100 g syrové brokolice obsahuje až 135% denní doporučené dávky. Denní spotřebu tak doplníte pouhým kouskem brokolice.

Doporučené množství Céčka za den je 100 až 200 miligramů. Chrání organismus před infekcemi. Lidé ho často hledají v citronech a kyselém ovoci, každopádně brokolice je významným a chuťově mnohdy lepším zdrojem.

 

Udržuje mozkové funkce a podporuje paměť

Látky v brokolici zpomalují slábnutí mozkových funkcí, podporují jeho funkce a regenerují poškozené nervové tkáně.

Podle studie již jedna porce brokolice nebo jiné podobné zeleniny za den pomáhá tlumit úpadek mozkových funkcí způsobených věkem. Důležitá je ale pravidelná konzumace.

Studie na potkanech dokázala, že myši, které prožily poranění mozku a stavy podobné mozkové mrtvici snížily díky sulforafanu z brokolice záněty nervové tkáně spojené s hojením.

 

Má vysoký obsah prospěšných antioxidantů chránících buňky

Antioxidanty v brokolici jsou její hlavní předností. Antioxidanty totiž opravují poškozené buňky, díky čemu tlumí záněty (u muže třeba zánět prostaty nebo močových cest). Neléčený zánět přerůstá do chronických nemocí a trvalého poškození postiženého orgánu či tkáně.

Jedení brokolice v těle produkuje prospěšný antioxidant – fytochemikálii sulforafan. Ten pomáhá snížit nebezpečné hladiny krevního cukru a cholesterolu, zmírňuje oxidační stres (který poškozuje buňky) a chrání organismus před rozvojem chronických onemocnění.

Brokolice je výborná pro zdraví a kondici očí díky antioxidantům luteinu a zeaxanthinu.

 

Vydatný zdroj prospěšných látek

Brokolici lze označit za superpotravinu. Superpotraviny jsou ty, které mají na jednotku hmotnosti mnohem vyšší obsah prospěšných látek než jiné potraviny. Brokolice je velice vydatným zdrojem živin, a naopak má velice málo kalorií, díky čemu z brokolice určitě nepřiberete.

Látka: Množství ve 100 g syrové brokolice (DDD – denní doporučená dávka)
Energie 38 kilokalorií
Sacharidy 6 g
Bílkoviny 2,6 g
Tuky 0,3 g
Vláknina 2,4 g
Vitamín A 11% DDD
Vitamín C 135% DDD
Vitamín B9 (folát) 14% DDD
Vitamín K 116% DDD
Draslík 8% DDD
Fosfor 6% DDD
Selen 3% DDD

Tabulka nutriční složek v brokolici.

Brokolici konzumujte klidně syrovou a vařte pouze do doby, než zkřehne. Nerozvařujte ji, protože dlouhý var zničí prospěšné látky. Nejvhodnější je úprava na páře, vaření, ale nejvyšší obsah látek zachová krátké orestování na pánvi tak, jak to dělají asijští kuchaři. Dlouhý var ubere vitamíny a bílkoviny.

 

Možná ochrana před rakovinou

Zmíněné antioxidanty omezují poškození buněk způsobené dlouhodobými nemocemi. Častá a co nejpestřejší konzumace zeleniny včetně brokolice částečně chrání před rakovinou prostaty, močového měchýře, ledvin, tlustého střeva, žaludku a prsou.

Upozorňujeme ale, že brokolice ani jiná zelenina nevyléčí již existující rakovinu. Nejde o lék, ale obyčejnou potravinu. Pestrá strava s množstvím zeleniny má ale smysl vždy.

 

Chrání pokožku před spálením od slunce

Vystavování se slunečnímu záření bez ochrany zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Prospěšné látky v brokolici chrání kůži před poškozením UV paprsky. Samozřejmě konzumace brokolice nenahradí opalovací krém, ale pomůže vnitřně posilnit pokožku a pomoct jí odolávat paprskům déle.

Zároveň urychluje hojení a regeneraci již existujícího spálení. Studie probíhaly na myších, u kterých se dokázalo, že užívání brokolicového extraktu významně zpomalilo růst a šíření nádorů kůže způsobených UV zářením.

Podobné výsledky dosáhly i menší studie na lidech. Před sluncem se ale vždy řádně chraňte ve stínu nebo silným opalovacím prostředkem.

 

Antioxidanty s vlákninou udržují v normě krevní cukr

Brokolice a méně sladké druhy zeleniny jsou velmi vhodné pro diabetiky. Doporučují se také brokolicové klíčky. Studie probíhala na potkanech a zjistila, že potkany s diabetem, kterým do stravy přidávali brokolicový extrakt, měli výrazně nižší hladinu krevního cukru. Studie na lidech s diabetem měla podobné výsledky pouze s rozdílem, že po dobu 1 měsíce konzumovali brokolicové klíčky.

Pro diabetiky je prospěšná i vláknina, protože dostatek vlákniny ve stravě udržuje nižší hladiny krevního cukru.

 

Udržuje zdravé trávení

Brokolice jako zdroj vlákniny a antioxidantů udržuje bezproblémovou funkci střev a vyprazdňování. Udržuje činnost střevního mikrobiomu v normálu.

Podle studie na myších brokolice pomohla snížit záněty trávící soustavy a zvýšit množství prospěšných bakterií v tlustém střevě. Studie na lidech doložila, že lidé s dostatkem brokolice mají lepší a pravidelnější stolici. Doloženy byly i důkazy, že brokolice díky sulforafanu chrání před rakovinou ústní dutiny, takže jí konzumujte hlavně pokud jste kuřák.

 

Udržuje zdraví a pevnost kostí a kloubů

Pro kosti je důležitý vápník a vitamín K, A, C, fosfor a zinek. Brokolice udržuje kosti a klouby pevné a zdravé. Opět zmíníme sulforafan, který podle studií ve zkumavkách chrání klouby před osteoartrózou (ubývání kloubní hmoty a poškození kloubu).

 

Udržuje zdraví a pevnost zubů

Živiny z brokolice vyživují zuby a chrání je před kažením. Roli zde hrají vitamín C a vápník. Brokolice může fungovat jako prevence před parodontitidou (onemocnění závěsného aparátu zubu, kvůli kterému zuby vypadávají).

 

U žen podporuje bezproblémové těhotenství

Těhotná, ale i kojící žena má mnohem vyšší spotřebu živin a životně důležitých látek. V těhotenství je velice důležitý i dostatek vitamínu B9 (folátu nebo kyseliny listové). B9 je nezbytný pro správný vývoj dítěte, zejména pro mozek a míchu. Častá konzumace brokolice a podobné zeleniny může zvýšit šance na bezproblémové těhotenství.

 

Jak vybrat kvalitní brokolici a jak ji konzumovat pro maximální zdravotní účinek?

V obchodech i na tržnici vybírejte sytě zelené, pevné kusy bez zjevných promáčklin a poškození. Pozor na plísně, kterými jsou často pokryté růžičky balených supermarketových brokolic. Nekupujte zažloutlé ani vyschlé kusy, všímejte si, zda nejsou některé části rozmočené, a tedy shnilé. Čerstvá mladá brokolice má pevný a pružný, křehký košťál, který není dřevnatý ani nažloutlý.

Po nákupu brokolici určitě nemyjte. Omyjte ji až těsně před zpracováním, jinak by vám shnila. Brokolici lze skladovat v lednici, ale doporučujeme sníst ji co nejdříve od nákupu.

Brokolice je zelenina, a tedy rostlinná potravina, na kterou může mít někdo ojediněle alergii. Pokud tomu tak je u vás, brokolici nekonzumujte a jezte třeba květák s podobnými vlastnostmi i účinky. Sledujte si, zda se u vás po konzumaci neprojeví svědění v ústech a krku, kopřivka na kůži nebo problém s dýcháním.

Alergii mohou vyvolat i látky, kterými je brokolice hnojena a ošetřena. Vyzkoušejte koupit brokolici z farmy v BIO kvalitě nebo si vypěstujte vlastní.

 

Účinky brokolice: Často kladené otázky FAQ

Jaké jsou zdravotní účinky brokolice?
Je velice výživná, obsahuje spoustu prospěšných látek, snižuje záněty v těle, zlepšuje hladinu krevního cukru, podporuje imunitu i zdraví srdce.
Je brokolice dobrá pro mozek?
Ano, obsažený vitamín K, lutein, folát (vitamín B9) a beta-karoten pomáhají zpomalit zhoršování mozkových funkcí.
Má brokolice protizánětlivé účinky?
Ano, díky vysokému množství antioxidantů (a tedy různým druhům vitamínů).
Pomáhá brokolice s růstem vlasů?
Brokolice obsahuje bílkoviny, které vlasy potřebují pro růst, a zároveň antioxidanty, které chrání vlasy a vousy před šedivěním.
Je brokolice dobrá pro zdraví očí?
Ano, obsažené antioxidanty mají význam v boji proti poškození zraku. Látka sulforafan chrání oči před škodlivým ultrafialovým slunečním světlem.
Je bezpečné jíst brokolici každý den?
Ano, brokolice je zelenina jako každá jiná, nemá negativní účinky, nehrozí předávkování. Jedinou nevýhodou je plynatost, kterou může čerstvá brokolice vyvolávat. Při vysokém množství může způsobit i zácpu kvůli vysokému obsahu vlákniny. Brokolici střídejte i s jinými druhy zeleniny, aby byla strava pestrá.
Je brokolice zdravější čerstvá nebo vařená?
Syrová brokolice nemusí být zdravější než vařená. Uděláte dobře, pokud budete vařenou a syrovou střídat v rámci pestré stravy.
Je uvařená brokolice pořád zdravá?
Nadměrné a dlouhé vaření z brokolice odčerpá prospěšné látky. Brokolici vařte pouze do doby, kdy se dá pohodlně žvýkat. Ideální je i rychlé orestování, třeba na woku po vzoru asijské kuchyně.
Kolik brokolice mohu za den sníst?
Cca 250 g vařené brokolice nebo 300 g syrové jsou za den naprosto dostačující.
Mohu kvůli brokolici přibrat na váze?
Právě naopak. Má vysoký obsah vlákniny, která pomáhá při správném trávení a zabraňuje přejídání, udržuje dobrý krevní cukr. Pokud právě hubnete, brokolici určitě jezte.
Patří brokolice mezi superpotraviny?
Dá se za ní považovat. Obsahuje velmi málo kalorií, zato mnoho živin a antioxidantů, které chrání buňky a posilňují imunitu. Podobné účinky má i další košťálová (brukvovitá) zelenina.
Která část brokolice je nejzdravější?
Brokolici můžete jíst celou včetně listů, stonku a růžiček. Nejvíce vlákniny obsahuje právě stonek, nejvíce antioxidantů, vitamínů a minerálů zase růžičky.
Pomáhá brokolice se zdravím pokožky?
Ano, kromě vitamínů a minerálů obsahuje také karotenoidy, které zdravá pokožka potřebuje. Látka sulforafan chrání pokožku před rakovinou a urychluje hojení po spálení kůže.
Proč po brokolici tolik prdím?
Důvodem je vysoký obsah vlákniny. Prospěšné bakterie v trávícím traktu mají vlákninu rády, ale při jejím trávení vzniká plyn, který se potřebuje dostat ven z těla.
Kdo by neměl konzumovat brokolici a výrobky z ní?
Lidé s citlivou trávící soustavou a lidé se syndromem dráždivého tračníku.

Brukvovitá zelenina se nedoporučuje lidem se sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreóza).

Nedoporučuje se lidem užívajícím léky na ředění krve.

Může brokolice ovlivňovat spánek?
Může se to stát, pokud sníte větší množství brokolice nebo jiné brukvovité zeleniny před spaním. Když vás začne během noci nadýmat, můžete mít problém kvalitně se vyspat.
Ovlivňuje brokolice hormonální hladinu?
Ano, brokolice upravuje hormony do optimální rovnováhy a podílí se na metabolismu estrogenu.

DÁLE ČTĚTE: Extrakt z hroznových jader: Potvrzené účinky na sexuální zdraví (erekce, prokrvení, tlumení zánětů).

extrakt z hroznových jader, účinky

 

Leave a Reply