Selen: Minerál důležitý pro plodnost muže, ochranu buněk a silnou imunitu

Selen je minerál důležitý pro zdraví. Lidský organismus selen nevyrábí, proto jej musíme přijímat ve stravě v dostatečném množství. V těle se podílí na funkci metabolismu, a tedy proměny jídla na energii. Zároveň je důležitý pro funkce štítné žlázy, která produkuje některé hormony. U mužů se podílí na správném růstu spermií a pozitivně ovlivňuje plodnost.

Kromě svých funkcí v těle má další prospěšné účinky, které vysvětlíme v článku. Uvedeme i zdroje selenu v potravinách a doporučené dávkování.

Bohužel i selen má při vysokých dávkách negativní účinky, takže zde neplatí, že čím více selenu, tím lépe. Množství musí být dostatečné a pravidelné, ale ne rizikově vysoké.

selen účinky

 

Účinky a zdravotní přínosy selenu

Pokud máte dostatečný jídelníček a nehladovíte, nedržíte přísné diety ani nedostatečné výživové směry, dostatečný příjem selenu vám zabezpečí běžná strava.

Pokud se snažíte zvýšit příjem selenu cíleně třeba pro podporu plodnosti, podívejte se na tabulku zdrojů níže a zařaďte je do jídelníčku nebo si objednejte doplněk stravy se selenem (doporučujeme Proerectu FERTIL s 55 μg selenu v denní dávce).

 

Selen prospívá mužské plodnosti

Spermie potřebují selen pro správnou pohyblivost a rychlost. Selen má pozitivní vliv na velikost a tvar spermií (morfologie) a jejich pohyb a rychlost (motilita). Díky selenu naroste spermii dlouhý a silný bičík, díky kterému může rychle plavat správným směrem a oplodnit ženské vajíčko.

Selen působí jako antioxidant, díky čemu chrání buňky včetně spermií před poškozením a degenerací. Oxidativní poškození způsobují volné radikály – nestabilní atomy, které škodí všem buňkám a způsobují předčasné stárnutí. Nejvíce antioxidantů najdeme ve stravě, která by měla být čerstvá a co nejméně zpracovaná.

Ve studii muži užívali selen s vitaminem E po dobu 100 dnů. Díky tomu zlepšili tvar a pohyblivost spermií o 52%. Párům, které se snažily o početí, se šance zvýšila o 10,8%.

Selen je tak pro kvalitu spermií a celkovou mužskou plodnost velmi důležitý. S dostatkem selenu roste šance na oplodnění partnerky. Kvalitní spermie je dobré mít i pokud zatím o dítě neusilujete, ale v budoucnosti dítě plánujete. Stravujte se zdravě a mějte jistotu dostatku selenu po celý život.

Pokud jste muž, dostatečný příjem selenu potřebujete pro kvalitu a rychlost spermií. Doporučujeme tobolky Proerecta FERTIL pro přirozenou podporu mužské plodnosti. Obsahují 55 μg selenu v denní dávce.

Kromě selenu obsahují i důležitý zinek, l-karnitin a soubor vitaminů, které plodnosti pomáhají také.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo v e-shopu. Objednávku vám e-shop doručí do 2 dnů, takže již pozítří můžete začít s přirozenou podporou plodnosti.

 

Selen má silné antioxidační účinky

Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály. Ty se v těle přirozeně tvoří jako odpadní látky metabolismu a dalších přirozených procesů. Volných radikálů se nelze zbavit, protože v organismu mají svůj úkol a pomáhají jej chránit před různými nemocemi.

Zde má proto význam přijímat dostatek antioxidantů, aby spermie a buňky chránily a snažit se žít zdravě tak, aby volných radikálů vznikalo co nejméně.

Vznik volných radikálů urychluje a množství zvyšuje nezdravá životospráva, kdy muž kouří, pije alkohol, vystavuje se často stresu a není fyzicky aktivní. Tyto neduhy škodí mužské plodnosti jako takové, takže před snahou o dítě se snažte zlozvyků zbavit.

Oxidační stres způsobený radikály škodí srdci, zvyšuje riziko mrtvice, urychluje rozvoj rakoviny a podporuje předčasné stárnutí.

 

Selen posilňuje imunitu

Podle studií pomáhá dostatek selenu zlepšovat imunitní odpověď organismu, což je doba, za kterou stihne imunita reagovat na přítomnost virů a bakterií v organismu. Čím rychleji imunitní systém pracuje, tím rychleji se dovede vypořádat s nebezpečnými vlivy.

Naopak nedostatek selenu oslabuje funkce imunitních buněk, čímž imunitní odpověď organismu zpomaluje a oslabuje. Deficit selenu brání organismu rychle a spolehlivě bojovat s viry a bakteriemi.

Dostatek selenu je proto důležitý soustavně a nejen v období zvýšené zátěže organismu během nemoci nebo chřipkového období a podobně.

 

Selen snižuje riziko vzniku rakoviny

Rakovina je v Česku časté onemocnění a trápí i muže. Nejčastější je rakovina varlat a prostaty, tlustého střeva a plic. Upozorňujeme, že rakovina varlat a prostaty ve veliké míře omezuje mužskou plodnost. V postižených varlatech může dojít ke snížené nebo žádné produkci spermií (azoospermie). Postižená prostata zas nemusí produkovat dostatek prostatické tekutiny, která je součástí ejakulátu a spermie v ní plavou a míří až k vajíčku.

Studie zkoumala až 350 000 lidí s vysokou hladinou selenu v organismu a zjistila, že měli mnohem nižší riziko vzniku rakoviny. Sledovalo se hlavně riziko rakoviny prostaty, tlustého střeva, plic a prsu. Tito lidé přijímali selen pouze ze stravy a neužívali žádný doplněk stravy. Zdravý jídelníček je tedy velmi důležitý a doporučené množství bezpečně naplní.

Selen zvyšuje ochranu před vznikem některých typů rakoviny. Snižuje poškození DNA, zeslabuje působení oxidačního stresu a přirozeně posilňuje imunitní systém, aby dokázal s rakovinnými buňkami bojovat.

 

Selen chrání srdce před nemocemi

Další souhrnná studie potvrdila, že lidé, kteří zvýšili příjem selenu o 50%, snížili riziko onemocnění srdce o 24%. Zároveň selen snižuje zánětlivé markery (ukazatele v krvi), které vznik nemocí srdce urychlují.

Jiná studie potvrdila pozitivní přínos doplňků se selenem u lidí s již nemocným srdcem. Díky selenu snížili hladinu škodlivého zánětlivého CRP (C-reaktivní protein).

Selen tedy pomáhá chránit tepny před usazováním aterosklerotického plaku, který je zanáší a zvyšuje riziko infarktu, nedostatečného prokrvení těla a problémů s erekcí.

 

Selen a funkce štítné žlázy

Štítná žláza obsahuje největší podíl selenu uloženého v organismu. I zde selen chrání žlázu před poškozením oxidativním stresem a udržuje správnou funkci během produkce hormonů, které štítná žláza vyrábí. Ty jsou potřebné pro optimální hormonální rovnováhu, ale také zdravý a bezproblémový růst, vývoj a metabolismus.

Během nedostatku selenu dochází k poruchám imunity, kdy může imunitní systém žlázu napadat a poškozovat. Deficit selenu může způsobit hypotyreózu, což je snížená funkce štítné žlázy.

Pro zdravou a vitální štítnou žlázu proto znovu doporučujeme hlavně dostatečný jídelníček.

 

Selen chrání psychické zdraví

Selen jako silný antioxidant chrání i mozek před vznikem nebo zhoršením Alzheimerovy nemoci, Parkinsonovy nemoci a roztroušené sklerózy. Oxidativní stres škodí i mozku a napadá a poškozuje mozkové buňky.

Alzheimerova nemoc zhoršuje paměť a ve studii se zjistilo, že pacienti s Alzheimerem mají v organismu často málo selenu. Zároveň studie potvrdily, že zvýšený příjem selenu pomohl zlepšit paměť těchto pacientů. Zlepšení mozkových funkcí se potvrdilo dokonce i při konzumaci para ořechů s vysokým obsahem selenu.

 

Selen snižuje příznaky astmatu

Astma je typ chronického zánětu plic a dýchacích cest, které se během nemoci zužují a způsobují komplikace s dýcháním (kašel, tlak na hrudníku, dýchavičnost, chroptění a pod.). Astma zvyšuje oxidativní stres a dále rozšiřuje zánět, takže kromě plic škodí celkovému zdraví.

Selen má protizánětlivé účinky, díky čemu zmírňuje i astma. Lidé s astma mají v těle zpravidla málo selenu. Podle studie mají astmatici s dostatkem selenu mírnější a lépe snesitelné příznaky nemoci.

Prospěšný vliv selenu na astma a zdraví plic je zatím předmětem studií, ale již dnes je jasné, že dostatek selenu ve stravě je velmi důležitý i pro zdraví plic a to hlavně pro pacienty, kteří již astmatem trpí.

 

Zdroje selenu v potravinách

Pro obsah selenu v rostlinných potravinách je důležitá půda, ve které se plodiny pěstují a voda, kterou se zavlažují. Množství selenu ovlivňuje déšť, rychlost odpařování, pesticidy a kyselost (pH). Živočišné zdroje selenu jsou tak závislé od krmiva, které roste v půdě také.

Obsah selenu uvádíme v mikrogramech (zkratka μg) na 100 g nebo normální porci potraviny.

para ořechy (544 μg ve cca. 30 gramech) rýže (19 μg)
ryby a mořské plody (40 – 90 μg ve cca 100 g) slunečnicová semínka (19 μg)
šunka (42 μg ve 100 g) fazole (13 μg)
obohacené potraviny (pečivo, těstoviny, cereálie – 40 μg na porci) houby (12 μg)
vepřové maso (40 μg ve 100 g) ovesné vločky (12 μg)
hovězí maso (steak 33, játra 28, mleté 18 μg) špenát (11 μg)
krůtí maso (31 μg) mléčné výrobky (8 μg na porci)
kuřecí maso (25 μg) čočka (6 μg)
tvaroh (20 μg) kešu ořechy (9 μg)
vejce (20 μg na kus) banán (2 μg)

Tabulka potravin s významným obsahem selenu

 

Denní doporučená dávka selenu

denní doporučená dávka selenu

Zdraví dospělí lidé by měli denně přijmout aspoň 55 μg selenu, ideálně ze stravy nebo doplňků stravy.

Pohlaví a věk: Denní doporučená dávka selenu:
Dospělí muži 55 μg
Těhotné a kojící ženy 60 / 70 μg
Děti nad 15 let 55 μg
Děti 9 až 13 let 40 μg
Děti 4 až 8 let 30 μg
Děti 1 až 3 roky 20 μg

Maximální bezpečná denní dávka pro dospělé je 400 μg a neměla by se užívat dlouhodobě, ale spíše výjimečně podle doporučení lékaře.

Snažte se mít pestrou stravu a jezte rostlinné i živočišné zdroje. Takový jídelníček spolehlivě pokryje denní potřebu. Nedostatek v Česku není běžný díky dostatečným zdrojům v potravinách.

 

Rizika předávkování selenem

Maximální bezpečná dávka selenu za den je 400 μg neměl by se nadužívat dlouhodobě.

Opět doporučujeme myslet hlavně na pestrý a dostatečný jídelníček, při kterém předávkování selenem nehrozí. Pokud koupíte doplněk stravy se selenem, hlídejte si, aby byla denní dávka co nejblíže doporučené dávce. Třeba Proerecta FERTIL pro muže obsahuje přesně doporučených 55 μg.

Lékař vám může v některých případech doporučit i vyšší dávku, pokud trpíte konkrétním problémem. V tom případě opět dodržujte pouze doporučenou dávku. Dlouhodobý příjem vysokých dávek může způsobit:

  • Zažívací komplikace, zápach z úst po česneku, problémy se srdcem, játry a ledvinami, horečku a žaludeční nevolnost. Extrémním případem předávkování selenem může být i otrava a smrt (infarkt nebo selhání ledvin).
  • Řídnutí a padání vlasů, začervenání obličeje, bolest svalů.
  • Vysoké dávky selenu mohu negativně reagovat s některými léky. Pokud léky užíváte a chcete si koupit i doplněk se selenem, vždy se na vhodnost zeptejte lékaře, který léky vám předepisuje. Selen může ovlivnit účinek léků na vysoký cholesterol, antikoncepci, kortikosteroidy, léky pro chemoterapii proti rakovině a další.
  • Zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže.

 

Selen a nejčastější otázky FAQ

Je selen dobrý pro mužskou plodnost?
Ano, selen pomáhá zvýšit pohyblivost spermií (motilita) a dosáhnout správný tvar. Zvlášť v kombinaci s vitaminem E je pomáhá chránit před poškozením. V pestré stravě nebo v doplňcích přijmete jak selen, tak potřebný vitamin E.
Kolik selenu by měl muž přijmout pro podporu plodnosti za den?
Podle studie na mužích s poruchou plodnosti rapidně zvýšilo pohyb spermií množství 110 mikrogramů (μg) denně po dobu 3 měsíců.
Jaký má selen vliv na spermie?
Selen tvoří materiál pro vývoj bičíků spermií. Za účasti selenu tak bičík naroste silný a zdravý, díky čemu je spermie pohyblivá, rychlá a dosáhne vajíčko. Nedostatek selenu vede k deformacím a špatnému vývinu spermií, kvůli čemu mohou být pomalé a nepohyblivé.
Může nedostatek selenu způsobit neplodnost?
Je to možné, protože kvůli dlouhodobému nedostatku selenu se spermie nevyvíjejí správně.
Pomůže selen zvýšit i hladinu testosteronu?
Ano, zvýšený příjem selenu pomáhá zvýšit produkci testosteronu.
Je selen dobrý na prostatu?
Podle studie selen snižuje úmrtí na rakovinu prostaty a to až o 63%.
Může nedostatek selenu za plešatění?
Nedostatek sice obvykle díky stravě nehrozí, ale ano, nedostatek selenu ohrožuje funkce štítné žlázy a může způsobit i plešatění.
Je bezpečné užívat selen každý den?
Za bezpečné se považuje denní množství maximálně 400 mikrogramů. Tak vysoké dávky neužívejte dlouhodobě, protože dlouhodobé užívání vyšších dávek může být pro organismus toxické.
Kdy během dne mám užívat selen?
U selenu ve stravě na denní době nezáleží a doplňky se selenem užívejte vždy podle přibalené informace. Doplňky je vhodné užívat společně s jídlem.
Mohu užívat selen společně se zinkem?
Ano, je to vhodné a většina doplňků tuto kombinaci obsahuje. Selen se zinkem působí synergicky. To znamená, že látky vzájemně posilňují své prospěšné účinky.
Má selen negativní vedlejší účinky?
Selen přijatý ze stravy je bezpečný. Příliš velké dávky z doplňků mohou způsobit zažívací potíže, žaludeční nevolnost, průjem, horečku, česnekový zápach z úst a kovovou chuť, problémy s játry, ledvinami a srdcem, vyrážky, lámavé vlasy a nehty a vypadávání. Selen v doplňcích užívejte vždy v doporučených dávkách.

Nezapomeňte, že denní dávku selenu a látek důležitých pro spolehlivou plodnost obsahuje česká Proerecta FERTIL

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo v e-shopu. Objednávku vám doručí do 2 dnů a hned pozítří můžete začít s přirozenou podporou plodnosti.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply