Zánět močových cest způsobuje nejčastěji bakterie E. coli. Jak zánět poznat a rychle vyléčit?

Zánět močových cest je „pokračováním“ neléčené a pokročilé infekce močových cest. Tu způsobuje nejčastěji bakterie Escherischia coli (E. coli), která se v těle běžně vyskytuje v zažívací soustavě. Pokud dojde k jejímu přenosu do močových cest, vzniká infekce.

Pokud má postižený normální imunitní systém (obranyschopnost), organismus se bakterií či jiných původců infekce snaží přirozeně zbavit právě vznikem zánětu.

Zánět je tedy zcela přirozená a žádoucí reakce naší imunity na přítomnost patogenů v močovém ústrojí (bakterie, viry, plísně, cizorodé útvary).

zánět močových cest

 

První příznaky zánětu močových cest

Pokud si jich všimnete, objednejte se na urologii

Prvotní příznaky zahrnují problémy s močením. Močení je bolestivé, způsobuje pálení a řezání nejen v močové trubici, ale i uvnitř těla v podbřišku, v oblasti hráze nebo ledvin. Močení je časté, nutkavé, ale postižený se obvykle nevymočí úplně a má pocit, že mu pořád „něco málo“ v měchýři nebo trubici zůstalo. Příznaky jsou u mužů a žen téměř stejné.

Kvůli tomu je potřeba moč vytlačovat a vstávat kvůli močení i několikrát za noc. Mění se i vlastnosti moči a to od barvy a konzistence přes silnější a nezvyklé aroma až po viditelné stopy krve v moči (hematurie) a zakalenost. Komplikace s močením může doprovázet tupá i ostrá bolest v podbřišku nebo dolní části zad, pokud zánět zasáhl i ledviny.

Jelikož zánětlivé reakce těla způsobují podobné účinky, jako třeba nachlazení, v pokročilejších stadiích zánětu se může objevit zvýšená teplota až horečka, zimnice, únava a malátnost, nechutenství, bolesti jinde v těle a výtoky z močové trubice.

U pokročilých stadií doporučujeme neprodleně kontaktovat urologickou ambulanci. Aby se ale stav nestihl rozšířit, za urologem jděte i pokud se vám problémy nezdají natolik závažné.

Dlouhodobě neléčený zánět může dokonce způsobit neplodnost a to celoživotně a hlavně u mužů. Záněty se proto snažte co nejrychleji vyléčit i u dětí, které jsou na jejich vznik náchylné.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Vyšetření a diagnóza

Navštivte lékaře a nechte vám pomoct odborníka

Čím „hlouběji“ zánět zasáhne močové cesty, tím déle trvá léčba a o to víc léků si vyžádá. Existují i domácí testy na přítomnost zánětu močových cest, nicméně výsledky jsou pouze orientační a mohou zkreslovat. Pořád tedy doporučujeme zajít na urologii. Urolog přesně zjistí závažnost a nařídí přesně cílenou léčbu.

  • Pokud žádného urologa neznáte, zajděte si k praktickému lékaři, který vás k odborníkovi doporučí.
  • Pokud nechcete kvůli aktuálním korona-opatřením chodit po ambulancích, vyhledejte si urologa přes portál ZnámýLékař.cz (klikněte). Do vyhledávání zadejte vaše město a specializaci „urologie„. Výhodou je, že na stránce přímo vidíte hodnocení pacientů včetně zkušeností a diskuzí.
  • Několik urologických ambulancí ve větších českých městech najdete i v našem článku Seznam nejlepších českých urologických ambulancí (klikněte).

NÁKUPNÍ TIP Z ON-LINE LÉKÁRNY PILULKA.CZ:

Veroval, domácí test na zánět močových cest s přesností až 95%. Zjišťuje obsah nitrátů, bílých krvinek a bílkovin v moči. Zvýšená hladina bílých krvinek dokazuje přítomnost infekce v tele, které se bílé krvinky snaží zahubit pomocí zánětu. 

Do 2 pracovních dnů na vaší adrese, vždy výhodná cena.

Veroval, domácí test na zánět močových cest

 

Co se bude dít na vyšetření?

Urolog nejdříve provede hmatové vyšetření. Prohmatá vám podbřišek, případně oblast ledvin a bude se ptát, zda cítíte bolesti.

Dále se bude zajímat o rozbor moči. Moč donesete buď ranní z domu, nebo o vzorek požádá přímo v ambulanci. Zajímat se bude o hladinu leukocytů, a tedy bílých krvinek, které zvýšené upozorňují na zvýšenou činnost imunitního systému. Dále pak červené krvinky (erytrocyty), které prokazují přítomnost infekce v močové soustavě.

Jako další může následovat zobrazovací vyšetření, které lékaři dovoluje nahlédnout dovnitř močového ústrojí, a tedy ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření.

Pokud se obáváte klasického hmatového vyšetření přes konečník, upokojíme vás. Pro vyšetření zánětu močového ústrojí není potřebné.

 

Běžné příčiny zánětu močových cest

Mnohé z nich máme sami na svědomí

Většina zánětů je způsobena bakterií Escherischia coliE. coli. Jako další bakteriemi z rodu Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus a sexuálně přenosnými mikroorganismy- Chlamydie trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma.

E. coli se běžně vyskytuje v zažívacím traktu, takže její přenos do močového ústrojí je pro ni nenáročný. Proto je častým „viníkem“ zánětů.

Zde jsou časté rizikové faktory pro vznik zánětů:

  • Podceněná hygiena. Pokud se intimní partie pravidelně a šetrně nečistí, dochází k přemnožení bakterií a tělo se nedovede dostatečně bránit.
  • Zadržování močení (kvůli práci, škole, stresu nebo jako důsledek retence moči.). Bakterie zůstávají v močovém ústrojí a tělo se jich nezbavuje. Opět krok k jejich přemnožení.
  • Slabý pitný režim. V organismu není dostatek tekutin, které by bakterie pravidelně a dostatečně odplavovaly. Další bod pro množení bakterií.
  • Zvětšená prostata. Tlačí na močovou trubici a zužuje ji. Vzniká tak problém s pravidelným a dostatečným vymočením. Tak se bakterie mohou množit a škodit.
  • Ženské pohlaví. Jak jsme psali, ženy jsou kvůli kratší močové trubici záněty ohroženy častěji.
  • Diabetes. Diabetická moč je velice vhodným prostředím pro množení bakterií. Obsahuje hodně cukru, kterým se tyto bakterie živí a prosperují.
  • Dědičné a vývojové vady, které mohou množení bakterií přispět.
  • U žen těhotenství. Plod tlačí na močový měchýř a ten tak nepracuje správně. Dochází k problémům s pravidelným a dostatečným močením.
  • Ledvinové močové kameny, které blokují odtok moči.
  • Sex bez ochrany a časté střídání partnerů. Bez ochrany si partneři mohou vyměnit i jiné bakterie a viry, než „pouze“ E. coli. Kromě infekce močových cest tak hrozí zvýšené riziko přenosu pohlavních nemocí.
  • Používání nedostatečně čistých erotických pomůcek (dilda, vibrátory, masažery, honítka, nafukovací panny a podobně) a zavádění různých předmětů do penisu či vagíny (dilatátory).
  • Některé vyšetřovací metody a nástroje za předpokladu, že nebyly řádně vydezinfikovány (cévkování, katetry).
  • Duševní problémy jako stres, dlouhodobě špatné vtíravé myšlenky na různé problémy a traumata.

MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

nemoci ledvin a erektilní dysfunkce

 

Koho záněty močových cest postihují nejčastěji?

Bohužel ženy kvůli kratším močovým cestám

Jsou to ženy. Jejich močové cesty jsou kratší a vaginální otvor větší. K přenosu patogenů proto dochází rychleji a pravidelněji. Se zánětem se během života setká až 50% žen a většina z nich opakovaně.

  • Nejčastější je zánět močového měchýře (cysticida). Měchýř je pro škodlivé patogeny jednodušší dosáhnout. Měchýř je součástí dolních močových cest.
  • Méně častý je zánět ledvin (nefritida), protože se nacházejí výše v těle a patří do horních močových cest.

Zánět močových cest tedy postihuje jednu nebo více součástí močových cest. Postižená může být i močová trubice (uretritida), která často trápí muže.

Prostata nepatří do močových cest, přesto i tu může infekce a zánět napadnout. Tehdy mluvíme o prostatitidě. Zánět může „přeskočit“ i na varlata (orchitida) nebo pochvu (kolpitida, vaginální dysmikrobie).

Močové cesty zahrnují močový měchýř, močovod, močovou trubici a ledviny. Je to soustava dutých orgánů, kterých úkolem je odvádět moč a v ní obsažené škodliviny a odpadní látky ven z těla.

 

Jak vzniká zánět močových cest?

Nejčastěji vniknutím bakterií do močové soustavy

Infekce častěji postupuje směrem z těla ven. Bakterie E. coli se do močové trubice dostává z tlustého střeva z konečníku cestou přes hráz (perineum). Pokračuje až do močové trubice (uretra). Čím dříve se povede infekci a zánět lokalizovat, tím rychleji se jich lze zbavit. Obvykle do 3 – 4 dnů za pomoci antibiotik, které mají za úkol vyhubit bakterie a patogeny.

U mužů se bakterie začínají kolonizovat v předkožkovém vaku, a tedy pod předkožkou. Obřezaní muži mají výhodu v lepší hygieně, která bakteriím brání udržet se pod chybějící předkožkou. Obřízka ale nefunguje jako prevence před záněty. U žen se bakterie množí a negativně působí v oblasti poševního vchodu.

Když se patogenům povede vstoupit do močového ústrojí, postupují přes močovou trubici do močového měchýře. Pokud se nepovede zánět včas zachytit a nasadit léčbu, ojediněle prostupuje až do ledvin a tak vzniká zánět horních močových cest, mezi které ledviny patří.

Odvádění moči má tedy za úkol z těla odplavovat škodliviny a bakterie a chránit tak močové cesty před vznikem infekcí. Bohužel ne vždy se to povede, kvůli čemu se bakterie množí a mohou cesty infikovat a způsobit záněty.

 

Léčba

Cílem je zahubit bakterie, které způsobují infekce vedoucí k zánětu

Opět zdůrazňujeme, že je mnohem rozumnější zajít za urologem a dodržet jeho doporučení. Předepíše vám antibiotika, kterých je nutno doužívat celé balení, případně chemoterapeutika. Předepsat je může i pokud se mu nepovede dostatečně zjistit původce zánětu. Tato léčiva urolog předepisuje zcela běžně, protože šance, že zánět způsobily bakterie, je velice vysoká.

Lékařem předepsaná léčba trvá obvykle 3 -4 dny a měla by zabrat ve většině případů. Pokud by nedošlo k úlevě a zlepšení, na řadě jsou další metody.

 

Domácí léčba a možnosti úlevy

V rámci domácí léčby je vhodné dodržet klidový režim, dostatečný příjem tekutin a podpůrné vitamíny (strava nebo doplňky stravy – dobrá redakční zkušenost je s českými tobolkami Proerecta PROSTATE – klikněte a čtěte podrobnou recenzi).

Zároveň je kvůli povaze antibiotik vhodné konzumovat dostatek probiotických potravin (kysané mléčné výrobky, kysaná a nakládaná fermentovaná zelenina, jogurty, tvarohy, kefíry, potraviny s obsahem vlákniny).

Vhodné je zvýšit dávky vitamínu C a to přirozeným způsobem skrze stravu. Ovoce, zelenina a zvířecí vnitřnosti. Céčko okyseluje prostředí močové soustavy a tím se stává pro škodlivé bakterie méně vhodným místem pro život.

Častým dotazem je vhodnost pití brusinkové šťávy. Ta sice nemá léčivé účinky a neslouží jako léčba zánětu močových cest, ale obsahuje vysoké množství prospěšného vitamínu C a brání zachycení bakterií na stěnách močových cest. Dále pijte hodně čisté vody a slabé bylinkové čaje, které močové cesty nedráždí. Zvýšený příjem pomáhá rychleji vyplavit bakterie z močových cest.

NÁKUPNÍ TIP: 

České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE chrání prostatu a močové cesty před škodlivými bakteriemi. 

Obsažené složky mají antibakteriální a protizánětlivé účinky (kopřiva, česnek, slivoň, kurkuma a bioperine z černého pepře).

PROSTATE nakoupíte nejvýhodněji přes Proerecta.cz. Doručení do 48 hodin, bez potřeby lékařského předpisu.

Proerecta PROSTATE balení

 

Domácí prevence před záněty močových cest

Cílem je zabránit bakteriím vstup do močového ústrojí a znemožnit život těm, které se v něm již nacházejí.

  • hodně pijte, často močte
  • noste prádlo, které nezapařuje intimní oblast, je prodyšné, volné a příjemné
  • močte po pohlavním styku a genitál vždy opláchněte
  • používejte ochranu
  • volte šetrnou intimní kosmetiku a drogérii, která pokožku nevysušuje a nedráždí
  • konečník po velké potřebě vytírejte směrem k zádům a ne směrem ke genitálu

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply