Sexuolog Jaroslav Zvěřina: „Touhu na sex vám mohou snížit i léky“

Sexuální libido nám může klesnout kdykoliv. Jedna z příčin na kterou však lidé nepomyslí, jsou vedlejší účinky některých léků.

Děje se tak obvykle proto, že si nepřečtou příbalové informace a nezeptají se svého doktora. Ve většině případů se však tyto problémy naštěstí dají řešit.

léky, které oslabují libido

 

Libido často snižují psychofarmaka, a to u obou pohlaví. Především většina antidepresiv dovede spustit nezájem o sex a snížit vzrušení.

Pro lékaře navíc není snadné odlišit, zda za negativní vliv na libido mohou antidepresiva nebo deprese. Ovšem i v tomto případě lze lidem pomoci s jejich chutí na sex.

Negativní vliv mohou mít i sedativa a léky tlumicí bolest. U mužů navíc ještě některé léky na vysoký tlak a nevhodně nastavená léčba, která snižuje pacientovi krevní tlak až příliš.

Pokud se léčíte s hypertenzí, můžete si léčbu kontrolovat sami tím, že si budete pravidelně měřit tlak. Případně vám lékař může léky vyměnit za takové, které neovlivňují sexuální touhu.

Pokud se léčíte s rakovinou prostaty, můžete užívat farmaka, která snižují hladinu testosteronu, protože ten podporuje růst nádoru.

Ovšem s klesající hladinou testosteronu obvykle klesá i chuť se milovat. Proto se nestyďte před lékařem otevřeně mluvit o všech svých sexuálních problémech, pokud s nimi skutečně chcete něco udělat.

Léky na urologické potíže mohou u mužů také způsobit poruchu ejakulace. Děje se při ní to, že pohlavní žlázy semeno nevypudí z těla ven nebo ho vypudí špatným směrem – do močového měchýře. Jedná se pak o suchý orgasmus (retrográdní ejakulace), i ten se dá ale s lékařem řešit, pokud mu o něm řeknete.

Léků, které mají negativní vliv na libido je samozřejmě více, než je zmíněno v tomto článku.

Pro všechny platí to samé – za své potíže se nestyďte, a mluvte o nich upřímně s vaším lékařem. Jedině ten vám je schopen odborně pomoct – úprava dávkování, výměna léků.

Také vám může předepsat další léky na vaše sexuální problémy. Hlavní je však nestydět se a k lékaři zajít a začít problém aktivně řešit.

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

erekce_cz na facebooku

/ZDROJ/

Leave a Reply