Smegma chrání penis i vagínu a je velmi potřebné. Bez něj hrozí vysychání, podráždění a záněty.

Smegma je sekret mazových žláz na genitálu a v jeho okolí. Smegma se tvoří přirozeně u mužů i u žen. Je žádoucí, protože má ochranný účel a choulostivou oblast udržuje vlhkou a hydratovanou. U mužů se smegma tvoří pod předkožkou, u žen pod poševními záhyby.

Má obvykle bílou mléčnou barvu. Nevýhodou je charakteristický zápach, kvůli kterému se lidé snaží smegmatu někdy až přehnaně zbavit. Pokud člověk nedodržuje pravidelnou hygienu, smegma se na genitálu hromadí. V určitém množství ale genitálie smegma potřebují, protože je chrání před vysycháním a podrážděním. Smegma není příznakem pohlavně přenosných nemocí, i když je pravda, že během některých infekcí se může produkce zvyšovat.

V článku vysvětlíme funkce smegmatu a poradíme, jak se jej zbavit šetrně a bezpečně tak, abychom neoslabili přirozenou ochrannou bariéru genitálií, a tedy penisu a vagíny.

smegma

Víte, že slovo smegma pochází z latiny a znamená „mýdlo nebo prací prostředek„? I přes svůj nepříjemný odér smegma pomáhá udržovat bezpečné prostředí genitálií a zcela se jej zbavit by nebylo bezpečné pro jejich zdraví.

 

Co je smegma a jak vypadá?

Smegma je produktem mazových žláz v oblasti genitálií. Konzistence je hustá, neprůhledná a připomíná tvaroh. Mužské smegma obsahuje také oleje produkované Tysonovými žlázkami pod předkožkou. Běžně má smegma bílou barvu a její změna může dokazovat infekci, zánět a další zdravotní komplikace.

Produkce smegmatu je nejsilnější během dospělosti a pohlavní zralosti. Začíná se tvořit zhruba s nástupem puberty a většina lidí před pubertou smegma neprodukuje.

Malí chlapci mají předkožku pevně spojenou se žaludem. V raných letech se u nich smegma může nebo nemusí hromadit. Pokud no, bude viditelné v podobě perleťově bílých hrbolků pod předkožkou. Jak ale penis roste a prodlužuje se, předkožka se uvolní, rozšíří a stáhne ze žaludu. Tím vzniká volný prostor, kde se smegma hromadí společně s nečistotami a odumřelými kožními buňkami.

U žen se smegma hromadí pod kapucí klitorisu a v záhybech stydkých pysků. Může se dostat až dovnitř pochvy.

Produkce slábne přibýváním věku, protože funkce mazových žláz věkem přirozeně klesá a nevylučují tolik mazu jako během produktivních let. Maz se ale bude pořád produkovat, takže se objevuje i u starších lidí a seniorů.

smegma na penisu

Vlevo Tysonovy žlázky pod žaludem, vpravo vyprodukované smegma

 

Jaká je funkce a úkol smegmatu?

Primárním úkolem smegmatu je zvlhčování genitálií. Citlivé tkáně chrání před vysycháním, podrážděním a poškozením, ke kterému by suchá pokožka vedla.

I přes své ochranné funkce je potřeba smegma pravidelně omývat. Jak se mísí s nečistotami a odumřelou tkání, zvětšuje objem a i tato hmota se stává nehygienickou a rizikovou pro šíření bakterií. Hromadí se, víc a víc zapáchá, houstne a kromě okolí genitálu se lepí i na spodní prádlo. V této fázi začíná být smegma nepříjemné pro nositele i pro jeho okolí, protože zápach může být dost výrazný a mnohdy nepříjemný.

VIDEO (anglicky): O významu smegmatu

 

Jak smegma vyčistit a zbavit se jej?

Upozorňujeme, že produkci smegmatu nelze zastavit. Je to přirozený tělesný děj s ochranným významem.

Hlavním cílem je tak pouze bránit hromadění smegmatu pravidelnou a dostatečnou hygienou. Postačí jedna sprcha nebo koupel za den, čistá teplá voda a šetrné mýdlo nebo sprchový gel.

Proti zápachu je vhodné nosit prodyšné a lehké spodní prádlo z přírodních materiálů, aby se genitálie ještě více nepotily a zápach nesílil.

  • Pro obřezané muže je hygiena jednoduchá, protože omytí žaludu nepřekáží předkožka. Zároveň se u nich hromadí méně smegmatu, díky čemu méně zapáchá. Obřezaní si často ani nevšimnou, že se jim na penisu nějaké smegma vůbec vytváří. Umýt stačí žalud a jeho okraj v místě, kde se napojuje na penis.
  • Neobřezaní muži mohou mýt penis 1-2x za den. Stáhněte předkožku a penis šetrně omyjte. Zároveň omyjte předkožku a celý penis. Žalud a kůži penisu nijak agresivně nedrhněte ani nekartáčujte, abyste se neporanil.
  • Pokud je smegmatu mnoho, tvrdne, lepí se a nelze jej důkladně odstranit, potřete místo olejem a nechte pár minut působit. Poté opláchněte.
  • Když už jste ve sprše, jednou za dva měsíce si můžete samovyšetřit varlata (návod zde), abyste měl jistotu, že se na nich neobjevil žádný podezřelý a rizikový útvar.
  • Ženy pomocí prstů ve tvaru V mírně roztáhnou stydké pysky, aby je mohly dostatečně vymýt a dostaly se i do prostoru pod kapucí klitorisu. Vagínu opláchněte teplou vodou a vypláchněte i pochvu. Pozor, aby se do pochvy nedostalo mýdlo. Nepoužívejte agresivní čistící prostředky, které by jemnou pokožku vysoušely. Opatrně se silně aromatizovanou a navoněnou drogerií, která může být rovněž dráždivá. Náhlé změny barvy výtoku na žlutou nebo zelenou a zápachu, svědění nebo bolesti mohou být projevem infekce.
  • Určitě se nesnažte smegma seškrábat ostrými předměty ani drsnými utěrkami.
  • Po očištění genitálie důkladně opláchněte od mýdla a jemně osušte ručníkem.
  • Tvorbu smegmatu trvale nezastavíte, ale omezíte hromadění a nepříjemný zápach.

Taková každodenní hygiena zaručí, že se smegma nebude nadměrně hromadit, nepříjemně zapáchat a nezpůsobí infekce ani záněty. Přemíra smegmatu totiž může vyvolat závažnější komplikace, než pouze zápach.

Ženám se nedoporučuje nosit tanga a oběma pohlavím prádlo z umělých materiálů (nylon, elastan, latex a pod.).

VIDEO (anglicky): Jak se zbavit smegmatu a čistit genitálie radí Dr. Bret Palmer

 

Čištění smegmatu u kojenců

Kvůli těsné předkožce se u kloučků smegma hromadí pod ní a jde vidět jako tvrdší bílé tečky nebo perličky. U většiny chlapců se předkožka hned po porodu nestáhne a může trvat až 5 let, než se přirozeně uvolní. Zda již je předkožku vhodné stáhnout vám potvrdí dětský lékař.

Při koupání dítěte určitě nestahujte předkožku na sílu, protože hrozí poranění a bolesti. Penis kloučka umyjte pouze zevně vodou, mýdlem a houbičkou. Pod předkožkou umývejte až když to bude možné. Později své děti naučte důkladné intimní hygieně, aby se smegma nehromadilo.

smegma u dětí a kojenců

Smegma u kojence vypadá jako bílá bulka pod předkožkou

 

Zdravotní komplikace, které může smegma způsobit

Opakujeme, že smegma není projevem pohlavně přenosné nemoci. Pravidelná hygiena je ale velmi důležitá.

Ještě v nedávné minulosti se i odborníci obávali, že by smegma mohlo zvyšovat riziko rakoviny kvůli obsahu některých sloučenin. Dnes již vědci a lékaři tomuto předpokladu nevěří. Jediným pojítkem je to, že smegma může podráždit genitál a vyvolat zánět. Chronický a dlouhodobě neléčený zánět může zvyšovat riziko rakoviny. Samotné smegma ale rakovinu nezpůsobuje.

Nahromaděné smegma může po delší době způsobit tyto komplikace:

 

Balanitida u mužů

Balanitida postihuje pouze muže. Označuje zánět žaludu a předkožky. Je logickou odpovědí organismu na delší přítomnost smegmatu, ve kterém se hromadí škodlivé bakterie. Zánět vyvolá otok a postižená místa zbarví do červené nebo červeno-oranžové barvy. Někdy způsobuje i vznik výtoků nebo krvácení. Dále způsobuje problematické a bolestivé močení a zhoršuje zápach.

Statisticky balanitida ohrožuje častěji neobřezané muže a podle výzkumu postihuje přes 10 % neobřezaných mužů nad 40 let. Léčí se podáváním antibiotik. Aby se balanitida znovu nevracela, lékař doporučí zvýšit hygienu a sušit prostor pod předkožkou, aby nebyl vlhký a nedařilo se v něm bakteriím.

Balanitidu způsobují i jiné příčiny, takže nejde pouze o důsledek nemytého smegmatu:

Podrobně jsme o všech projevech, příčinách a hlavně metodách léčby balanitidy psali ve starším článku.

balanitida, balanitis

 

Fimóza u mužů

fimóza

Zúžená předkožka neumožňuje správné vyčištění smegmatu

Fimóza ohrožuje neobřezané muže. Jde o zúžení předkožky natolik, že ji nelze protáhnout přes žalud. Předkožka může vytvořit těsný prstenec, který je bolestivý a může přiškrcovat prokrvení žaludu.

U dětí je fimóza poměrně běžná, protože kloučci se někdy rodí s napjatou předkožkou. Tato fimóza se sama ztratí.

U mladíků a dospělých je fimóza kromě smegma důsledkem poranění a poškození předkožky, infekcí (včetně zmíněné balanitidy) a zánětů. Z předkožky se utvoří jakýsi vak, který způsobuje problémy s močením a ejakulací.

Nejrychleji lze fimózu vyléčit odstraněním předkožky, a tedy obřízkou. Pokud se předkožka ponechá, fimóza se léčí aplikací krémů proti zánětu a bolesti, drobným nastřižením předkožky a postupným natahováním tak, aby se opět nezasekla před žaludem.

Podrobně jsme o fimóze a léčbě psali ve starším článku. Fimóze se podobá parafimóza, o které jsme psali zde.

fimóza

 

Přilnutí klitorisu ke kapuci u žen nebo žaludu k předkožce u mužů

Smegma se hromadí kolem klitorisu a dostává se pod jeho kapuci. To je část kůže, která klitoris chrání. Pokud se smegma pravidelně neomývá, ztvrdne a může klitoris přilepit ke kapuci. Stav může být bolestivý, způsobovat podráždění a klitoris se nemůže hýbat. Bolest zesílí při erekci klitorisu, kdy zvětšuje svůj objem až trojnásobně.

Kapuce se může ke klitorisu přilepit částečně nebo úplně. V obou případech brání dostatečné lubrikaci klitorisu, kvůli čemu vysychá, je podrážděný a mění se jeho citlivost.

Slepení lze umýt vlažnou vodou a obyčejným mýdlem. Pomůže i pár kapek dětského oleje, který necháte chvilku působit. Nemusíte tak nakupovat žádná speciální či agresivní rozpouštědla, protože i ty mohou genitál podráždit a poškodit.

Stejné komplikace smegma způsobí i u mužů, pokud se kvůli němu přilepí žalud k předkožce. Doporučená péče je stejná jako pro ženy.

Návštěvu lékaře určitě neodkládejte, pokud se vám slepení nepovede odstranit a smegma vymýt nebo pokud získáte podezření, že se u vás rozvinula infekce, bolest případně jakékoliv jiné podráždění genitálu.

 

Co jsme o smegmatu zjistili?

  • Smegma není nebezpečné a pouze zřídka způsobí nějaké komplikace,
  • tvorba smegmatu na penisu a vagíně je normální a žádoucí,
  • smegma hydratuje genitál a udržuje vlhkost pokožky,
  • smegmatu se lze zbavit rychle pouze pomocí vody a mýdla,
  • nadměrné hromadění smegmatu a zanedbaná hygiena může vyvolat infekce, záněty a komplikace,
  • zároveň může být projevem existující infekce, takže s podezřením na tyto problémy navštivte lékaře.

 

Smegma a často kladené otázky FAQ

Co to je smegma?
Smegma je pastovitá hmota vytvořená z výměšků mazových žláz na genitálu. Do této hmoty se přimíchávají i další tělesné tekutiny, pot, nečistoty a odumřelé buňky.
Tvoří se smegma u mužů i u žen?
Smegma se tvoří u obou pohlaví. U mužů se hromadí hlavně v oblasti žaludu a předkožky, u žen kolem klitorisu a stydkých pysků.
Je tvoření smegmatu důkazem nějaké nemoci?
Ne, produkce smegmatu je přirozená a žádnou nemoc neprokazuje.
Jak vypadá smegma?
Smegma má bílou nebo světle béžovou barvu. Konzistence je hustá a připomíná tvaroh.
Jaký zápach má smegma?
Zápach je skutečně charakteristický a obvykle nepříjemný. Přirovnat jej lze k rybám nebo sýru.
Jak se zbavím smegmatu?
Pouze pravidelnou hygienou. Žalud nebo vagínu omývejte vlažnou vodou a obyčejným mýdlem. Žádná přehnaná hygiena není potřebná.
Způsobuje smegma rakovinu penisu, vagíny, pochvy či dělohy?
Ne. Samotné smegma nijak nezvyšuje riziko rakoviny. Riziko zvyšuje dlouhodobé podráždění a infekce, které může smegma v některých případech vyvolat.
Existuje prevence před tvorbou smegmatu?
Smegma se bude tvořit a tak je to normální. Nadměrné tvorbě a hromadění zabráníte pravidelnou hygienou, nepoužíváním agresivních mýdel a drsných houbiček či ručníků. Ženy by neměly vagínu vyplachovat, protože mění pH prostředí pochvy. Pokud ano, tak pouze čistou vodou. Do oblasti vagíny není vhodné aplikovat ani deodoranty, spreje a žádnou další kosmetiku.
Existuje léčba smegmatu?
Smegma je přirozená produkce mazu a léčbu nevyžaduje. Léčit lze některé negativní stavy, které může nahromaděné smegma vyvolat (balanitida, fimóza).
Co pokud nemám smegma? Existuje nějaká porucha tvorby?
Nepovedlo se nám dohledat žádné důkazy o tom, že by se u někoho smegma nevytvářelo. Jediným důvodem tak může být poškození mazových žlázek, které smegma produkují, nebo odstranění celého genitálu včetně těchto žlázek.
Existuje odborný lékařský výraz pro smegma?
Právě smegma je odborný výraz. Nejde o slang ani žádný lidový název.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply