Hormony štěstí a 11 tipů, jak přirozeně zvýšit jejich hladinu změnou návyků a životosprávy

Hormony štěstí jsou naprosto nezbytné pro spokojený a naplněný život, schopnost radovat se, zvládat své povinnosti a těšit se z jejich plnění.

Udržení dostatečné hladiny lze v jistém považovat za smysl života, protože kdo by chtěl dobrovolně žít bez štěstí a radosti? Nedostatek hormonů štěstí způsobuje psychické nepohodlí. Pokud se je nepovede udržet dlouhodobě, začneme se trápit, zhorší se duševní stav a postupně začne strádat i ten fyzický. Ze špatné nálady, smutku, stresu, frustrace a nespokojenosti vznikají mnohé tělesné nemoci. Všichni se proto musíme chránit a snažit se být šťastnější 🙂

Článek poradí, jak přirozeně zvýšit hladinu hormonů štěstí změnou svých návyků a zařazením aktivit, které hormonální aktivitě prospívají.

hormony štěstí

 

Co je to vlastně štěstí a kdy lze tvrdit, že jsme skutečně šťastní?

Každý své štěstí a radost prožívá jinak. Všichni ale potřebujeme stejný souhrn faktorů, díky kterým můžeme být opravdu šťastní a spokojení.

Člověk může být šťastný, pokud:

  • Může dělat věci, které dělat opravdu chce. U někoho je to náročný sport, u jiného lenošení u televize. Šťastní budeme, pokud to tak můžeme dělat svobodně.
  • Je svobodný a může se sám rozhodnout, kdy a čemu se bude věnovat.
  • Je spokojený s tím kdo je, jak vypadá a jak působí na ostatní lidi. Sebepřijetí je důležitou podmínkou osobního štěstí.
  • Se nenechá rozhodit nepřízní osudu a životními změnami i pokud nebudou vždy příjemné. I přes ně se bude pořád cítit šťastný.
  • Dosáhne vytyčených cílů nebo se jich snaží trpělivě a postupně dosáhnout. Bude šťastný, když se bude posouvat a růst.
  • Se udržuje v duševní a fyzické kondici, díky čemu cíleně brání vzniku zhoršování nálady a zdravotního stavu.

Pokud se tyto předpoklady povede naplnit nebo na nich člověk pracuje a raduje se z výsledků, lze tvrdit, že je skutečně šťastný.

 

4 hormony štěstí

Všechny hormony jsou chemickým produktem žláz v organismu. Úkolem hormonů je přenášet příkazy z mozku do ostatních částí těla a ovlivňovat tělesné procesy. Fungování těla je závislé na hormonech, protože bez nich by jednoduše řečeno nevědělo, co má dělat. Hormony štěstí ovlivňují naši náladu.

Šťastné pocity vyvolávají 4 konkrétní hormony. Právě jejich dostatek a rovnováhu se musíme snažit soustavně podporovat a cíleně stimulovat produkci.

Hormon štěstí: Funkce hormonu:
dopamin Hormon dobré nálady a odměny. Vyplavuje se, když splníme úkol nebo dosáhneme vytyčeného cíle. Navodí spokojenost a motivuje k další práci. Pomáhá nám učit se a zvládat povinnosti.
endorfin Pomáhá proti stresu a nepohodlí. Díky němu lépe zvládáme náročné činnosti, fyzickou a psychickou zátěž nebo bojujeme s nemocemi. Vyplavuje se po sportu, ale i po sexu nebo po dobrém jídle.
oxytocin Hormon lásky a důvěry. Prohlubuje pouto mezi partnery, rodiči a dětmi a lidmi celkově. Vyplavuje se díky mazlení, sexu a celkové fyzické a citové náklonnosti. Díky němu důvěřujeme lidem, svým partnerům, chráníme je a dokážeme spolu vycházet.
serotonin Hormon štěstí. Ovlivňuje vydatný spánek, chuť k jídlu a trávení, pomáhá učit se a ovlivňuje paměť. Vyplavuje se jako odměna po těchto aktivitách, aby nás donutil pravidelně je opakovat.

 

Jak podpořit produkci hormonů štěstí?

Pokud se právě teď necítíte šťastní, zamyslete se, zda se vůbec věnujete aktivitám a máte takové návyky, aby organismus hormony štěstí vytvářel a vyplavoval.

Možná milujete lenošení, ale trvalá nečinnost tyto hormony nestimuluje. Možná milujete sladkosti, ale přibírání a oslabení těla opět zhoršuje náladu a ubírá štěstí. Těmito způsoby lze štěstí pouze krátkodobě napodobovat, ale obvykle jde o pouze zástěrku dlouhodobého nedostatku štěstí a snížené hladiny hormonů.

Musíme na to jít jinak, snažit se a vytěžit štěstí z činností, které nám nyní možná jako příliš šťastné nepřipadají, ale prospěšné bezesporu jsou. Tipy níže poradí aktivity a změny, které podpoří produkci hormonů a vyvolají tak šťastné pocity.

 

Jednoduché způsoby podpory hormonů štěstí

Tyto způsoby vyžadují pouze váš čas. Zvládnete je zapojit ještě dnes a nemusíte ani nic nakupovat. Stačí, že se na ně pouze začnete více soustředit a pravidelně je budete opakovat.

 

Smějte se s rodinou a kamarády

přátelé pro větší štěstí

Čas strávený s oblíbenými lidmi zvýší endorfin a dopamin

Být sám a nudit se je přesným opakem našeho cíle. Říká se, že smích je nejlepší lék a to je pravda. Smích sice nevyléčí nemoci, ale vyléčí chmurnou náladu, tlumí smutek, stres, hněv a úzkost. Špatné nálady zahání zvýšením dopaminu a endorfinu.

Je celkem jedno, na čem se budete bavit. Podívejte se na komedii nebo videa na YouTube, říkejte si vtipy, zahrajte se hru nebo vzpomínejte na staré příhody. Vzájemná blízkost s partnerem či přáteli zároveň zvýší hladinu oxytocinu.

 

Poslouchejte hudbu nebo hrajte na nástroj

Hudba dokáže cloumat s našimi emocemi jako máloco jiného a stejně tak cloumá i s hormony, které řídí emoce. Hudba pomáhá vyplavovat hlavně dopamin a serotonin. Je jedno, jaká hudba se vám líbí. Hlavní je, že vám poskytuje potěšení a ovlivňuje vaši náladu, takže si najděte své favority.

Pokud doma máte hudební nástroj, zkuste na něj hrát i pokud to zatím neumíte. Vyplavíte tak endorfiny.

 

Jděte ven na čerstvý vzduch a slunce

Pokud jdete z práce hned domů a celé víkendy strávíte pouze doma, není to správné. Právě procházka na čerstvém vzduchu nebo posezení na sluníčku přirozeně podpoří produkci endorfinu a serotoninu. Tento prospěšný účinek dokazují i vědecké studie, i když sami jistě dobře víte, že venku na procházce se člověk cítí mnohem lépe a večer se mu lépe usíná.

Snažte se denně strávit na vzduchu a slunci aspoň 20 minut, ideálně více. Z práce nebo školy jděte domů pěšky nebo si ráno přivstaňte. Každé město má park nebo les za domy, kde se můžete nabít a oddechnout si.

Kromě hormonů nám sluneční světlo dodává také důležitý vitamín D (udržuje plodnost, imunitu, zdraví kostí a tlumí záněty).

 

Uvařte si něco dobrého a najezte se společně

vaření pro hormony

Vařte a jezte společně. Vyplavíte oxytocin a endorfin.

Příprava jídla a samotná konzumace s někým blízkým pomůže vyplavit všechny 4 hormony štěstí. Dopaminy a endorfiny uvolní dobrý pocit z lahodného jídla a sytého žaludku. Samotná příprava a sdílení procesu vaření zvýší oxytocin. Radost z hezky stráveného času podpoří endorfin.

Zároveň myslete na to, co vlastně jíte, protože:

  • základní potraviny jako maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny nebo ořechy vyplavují dopamin
  • serotonin pomohou vyplavit zdroje živočišných a rostlinných bílkovin s aminokyselinou tryptofan, který je stavebním prvkem hormonů
  • pikantní a silněji kořeněná jídla podporují vyplavování endorfinu
  • hormony povzbudí i zdroje probiotik, a tedy zakysané potraviny jako jogurt nebo zelí
  • první pomocí pro zlepšení nálady může být i kvalitní čokoláda, ale nepřehánějte to s ní, abyste neměli výčitky kvůli váze 🙂

 

Mějte s partnerem více romantických chvilek

intimita pro zvýšení hormonů štěstí

Věnujte partnerům co nejvíce času a užívejte si společně

Zde se bude opět vyplavovat hormon lásky oxytocin. Nemluvíme pouze o sexu. Již pouhý čas, který věnujete jeden druhému pomáhá produkci hormonu. Vzájemná náklonnost, mazlení, dokazování si lásky, sex ale i společné nicnedělaní se počítá.

Prospějete vzájemné důvěře, podpoříte blízkost, vyjádříte své pocity a upevníte vztah. Budete šťastnější, blaženější a můžete zažít až pocity euforie.

Můžete se spolu zabavit doma, na procházce, na tréninku, můžete si zajít do divadla, na večeři a vínko nebo si někam zatančit a vyplavíte endorfiny. Víte, co máte oba rádi, takže si užijte volný čas co nejčastěji společně. Samozřejmě co nejčastěji souložte pro zvýšení dopaminu a nezapomínejte na předehru.

 

Soustřeďte se a zkuste meditovat

meditace pro podporu hormonů štěstí

Meditace pomůže vyplavit dopamin a endorfin

Pomocí meditace lze zvýšit produkci endorfinu a dopaminu. Kromě dobré nálady zlepšuje i spánek, snižuje stres a má výborné vlivy na mentální kondici.

Pokud nevíte, jak se dostat do stavu meditace, začněte takto:

  • Najděte si klidné a pohodlné místo k sezení nebo ležení. Sedět můžete v křesle nebo na zemi. Pokud máte klidnou zahrádku, meditujte tam.
  • Uvolněte se a jen tak seďte nebo ležte. Zavřete oči.
  • Nyní se snažte odstranit všechny myšlenky a to jak negativní, tak pozitivní. Cílem meditace je navodit nerušený stav klidu bez rušivých vjemů. Vyčistit si hlavu a na chvilku na všechno zapomenout.
  • Pokud se vám ze začátku nepovede na nic nemyslet, nechte myšlenky pouze plynout. Nijak je nesuďte, nenechte se jimi ovlivňovat. Nic složitého neřešte, pouze uznejte „ano, tohle se děje“ a aspoň během meditace nevyvozujte žádné závěry.
  • Ze začátku zkoušejte 5-10 minut. Čím častěji budete tento myšlenkový oddech opakovat, tím hlouběji se uvolníte, zrelaxujete a déle vydržíte.

 

Naučte se lépe zvládat stres

méně stresu pro hormony štěstí

Stresujícím faktorům se vyhněte úplně nebo si od nich dejte pauzu

Každý člověk zažívá v nějaké míře stres. Pokud na nás ale působí dlouhodobě a nepovede se nám stresu vyhýbat a tlumit ho, poklesne nám hladina dopaminu a serotoninu. Naopak vzroste hladina stresového kortizolu. Stres je velmi nebezpečný a škodlivý.

Odborníci proti dlouhodobému stresu doporučují:

  • úplně se vyhýbat příčině stresu a pokud to není možné, dát si aspoň na chvilku přestávku
  • snažit se co častěji smát
  • najít si každý den aspoň 20 minut na procházku, běh, jízdu na kole nebo jinou fyzickou aktivitu
  • meditovat ze začátku 5-10 minut denně
  • setkávat se s přáteli a lidmi se společnými zájmy

Tyto základní metody pomohou snížit silný stres a zvýší hladinu dopaminu, endorfinu a serotoninu.

 

Spěte dostatečně a nepřemáhejte se bez spánku

spánek pro podporu hormonů

Nebuďte vzhůru pozdě do noci, pokud ráno vstáváte. Prostě se vyspěte.

Spát potřebujeme všichni. Nedostatek spánku ovlivňuje fyzické i mentální zdraví a tlumí produkci hormonů štěstí. Unaveným lidem často chybí dopamin. Muži kvůli nedostatku spánku často trpí poruchami erekce.

Spánek dospělých lidí by měl trvat 7 až 9 hodin, proto se vždy snažte tuto dobu naplnit. Dostatečný odpočinek udržuje hormonální rovnováhu a odpočatí se budete celkem jistě cítit mnohem lépe.

Snažte se:

  • usínat a vstávat přibližně ve stejnou dobu
  • mít vhodné podmínky pro spánek, a tedy ticho, tmu, vyvětraný pokoj, vypnuté všechny rušivé vlivy
  • nepít aspoň 2 hodiny před spaním kofeinové nápoje jako káva, čaj, energetické a příliš sladké nápoje

 

Pomazlete se se zvířátkem

mazlíčci pro štěstí

Kontakt se zvířetem stimuluje hormony podobně jako kontakt s člověkem

Oxytocin pomáhá vyplavovat nejenom sblížení s člověkem, ale také projevení lásky a náklonnosti zvířatům. Jejich oxytocin se zvýší také. Podle studie pejskaři a majitelé jiných zvířátek zvýší oxytocin kdykoliv se s nimi hrají a mazlí.

Zvíře nemusíte přímo vlastnit. Pohrajte si se zvířátky vašich známých a klidně si je někdy půjčte na hlídání. Starší sousedce můžete chodit venčit pejska. Nebudete sami a podpoříte sociální interakci.

Zvířata pro podporu hormonů štěstí určitě ano 🙂 Pokud náhodou zvířata nemáte v lásce nebo jste alergičtí, nikdo vám je nebude nutit. Vyzkoušejte ostatní naše tipy.

 

Náročnější způsoby, jak stimulovat hormony štěstí

Zde již zapojíme aktivity, které jste dodnes možná vůbec nedělali. Jde hlavně o sport a pohyb.

 

Začněte cvičit a sportovat

cvičení pro zlepšení hormonů štěstí

I když to může být náročné, začněte aspoň několika minutami pohybu 3x za týden

Ano, pro mnohé velmi náročný krok. Je nutno chápat, že zde nejde o hubnutí ani rýsování svalů. Jde nám o to cítit se šťastně a mít ze sebe radost.

Sport je nejlepším způsobem, jak hormony vyplavit velmi rychle. Pohyb vyplavuje hlavně endorfin, dále dopamin a serotonin. Po fyzické zátěži sice budete unavení, ale velmi příjemně. Zároveň budete motivovaní pohyb opakovat pravidelně, protože si na dobrý pocit zvyknete a samy hormony vás k sportu budou motivovat.

Za minimum vědci i trenéři považují aspoň 3 tréninky za týden po 45 minutách. Začněte klidně pomaleji a méně namáhavě, ale určitě začněte a postupně zvyšujte zátěž i celkový čas.

  • Snažte se sportovat společně s přáteli. Budete se vzájemně motivovat, trénink uteče rychleji a budete z něj mít lepší pocit.
  • Sportujte kdekoliv, ale snažte se být i na slunci, které pomáhá vyplavit ještě více hormonů štěstí.
  • Trénink mějte nepřerušovaný a raději cvičte kratší dobu, než delší s přestávkami.

 

Zajděte si na masáž

masáž pro vyplavení hormonů štěstí

Na masáži se dokonale uvolníte a bezpracně vyplavíte všechny hormony štěstí

Na masáž je nutné objednat se a zaplatit za ni, pokud vás právě nemasíruje partner nebo kamarád. Masáž pomáhá zvýšit všechny 4 hormony štěstí. Příjemnější a na produkci hormonů silnější může být i erotická masáž, takže se nestyďte experimentovat ani doma v soukromí.

 

Co jsme zjistili o hormonech štěstí?

  • Lidské štěstí, radost, spokojenost a celkově příjemné pocity navozují 4 hormony: dopamin, endorfin, serotonin a oxytocin.
  • Jejich nedostatek způsobuje psychickou nepohodu, která se může zhoršit až do stavu stresu, smutku, úzkosti a depresí. Dlouhodobě zhoršený duševní stav zvyšuje riziko vzniku tělesných nemocí.
  • Jejich hladinu lze zvýšit zcela přirozeně pomocí většiny aktivit, které děláme každý den. Pokud ne, stačí se jim začít věnovat pár minut denně.
  • Pro stimulaci hormonů štěstí nemusíte nic nakupovat ani významně měnit své návyky. Život ale nesmí zůstat beze změn, jinak by se neměnila ani hladina hormonů. Pokuste se dodržet co nejvíce vyjmenovaných tipů. Držíme vám pěsti a přejeme, ať jste co nejdříve šťastní a celkově v pohodě 🙂

 

Hormony štěstí a často kladené otázky FAQ

Které jsou 4 hormony štěstí?
Šťastné a další příjemné pocity navozuje dopamin, endorfin, serotonin a oxytocin.
Jak doplnit hormony štěstí?
Tyto hormony produkují žlázy v těle, takže je nelze doplňovat doplňky. Lze pouze žít zdravě a správně tak, aby žlázy mohly hormony bez problémů produkovat a uvolňovat.

Pokud produkci brání nějaká nemoc, je potřeba nechat se vyšetřit a stav odborně léčit.

Mám pro zvýšení hormonů štěstí užívat nějaké tablety?
Nedoporučujeme. Snažte se jejich vyplavování stimulovat přirozeně a tedy sportem, odpočinkem, koníčky, meditací, zdravým jídlem, časem stráveným s partnerem a přáteli, starostlivostí o děťátko nebo mazlíčka.
Jak se projevuje nedostatek hormonů štěstí?
Zcela viditelně. Kvůli deficitu je člověk dlouhodobě nešťastný, ve stresu, smutku nebo úzkosti, zadumaný, nic ho netěší, v ničem nevidí smysl a celkově nezažívá příjemné pocity. Uzavírá se do sebe, nechce se s nikým bavit ani nic dělat. Tyto stavy mohou způsobit až chronickou depresi.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply