Oxytocin je jedním z hormonů lásky a také neurotransmitter, tedy přenášeč nervových vzruchů a signálů. Spojuje se totiž se všemi pozitivními emocemi a náladami a organismus jej vyplavuje právě během sexuální stimulace, mazlení či důvěrných chvilek s partnerem či oblíbenými osobami. Může ale spustit i negativní emoce.
V článku vysvětlujeme, jak, kdy a proč se oxytocin vyplavuje, zda se jím lze předávkovat a jak se projevuje jeho nedostatek.
Co je oxytocin?
Chemický vzorec oxytocinu.
Oxytocin je hormon a zároveň neurotransmiter. Hormony ovlivňují chování buněk. Neurotransmittery jsou chemikálie působící na mozkové a nervové buňky. Oxytocin zastává obě tyto funkce.
Oxytocin vytváří drobná část mozku – hypotalamus. Vedle něj leží drobná žláza – hypofýza, která oxytocin vylučuje do míchy.
Oxytocin patří společně s dopaminem a serotoninem mezi „hormony lásky a štěstí„. Obvykle se vylučují společně a působí vzájemně. Společný účinek hormonů lásky lze chápat jako to, co prožíváme, když jsme zamilovaní. Láska je vlastně mozková chemie.
U žen oxytocin spouští děložní kontrakce, aby se plod dostal ven z dělohy, stimuluje tvorbu mléka a funkci prsou během kojení. U mužů stimuluje pevnou erekci, účastní se ejakulace a prožívání orgasmu.
U obou pohlaví způsobuje vznik pozitivních emocí (láska, radost, štěstí, důvěra a porozumění, oblíbení si někoho, ochranářský reflex a podobně).
DOBRÁ RADA:
Bezpečné přírodní doplňky pro navození hormonální rovnováhy existují.
Pro pány je to Proerecta LONG, pro dámy Proerecta WOMEN. Oba přípravky splňují specifické požadavky mužského a ženského organismu pro správnou produkci hormonů včetně oxytocinu.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na produkty přímo na stránce e-shopu. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin, a ihned tak můžete začít s cílenou obnovou hormonální hladiny.
Vliv a účinky oxytocinu na duševní zdraví
Hlavním účinkem je uklidňující vliv, díky kterému se člověk cítí lépe a lépe si taky rozumí i s ostatními lidmi. Pomáhá tak udržet psychické zdraví a kvalitu vztahů. Oxytocin tedy potřebujeme, abychom se dovedli těšit ze života a udržet si dobré vztahy.
- Snížení stresu: Hladiny oxytociny stoupají během stresových situací nebo během bolestivých úrazů. Organismus se tak přirozeně snaží chránit psychickou kondici člověka a pomoct mu rychleji překonat negativní psychickou zátěž. Díky oxytocinu tak klesá hladina škodlivého a nebezpečného kortizolu.
- Tlumení úzkostí: Lidé trpící úzkostmi mají obvykle snížené hladiny oxytocinu kvůli nedostatku sportu, přepracovanosti a velké zodpovědnosti nebo nesprávnému stravování. Lékař může oxytocin předepsat na chronické úzkosti a další poruchy.
- Navození dobré nálady: Oxytocin vzbuzuje příjemné nálady, pomáhá navodit spánek, tlumí negativní náladu a bolesti, prohlubuje důvěru a navozuje dobré mezilidské vztahy.
- Zlepšení sociálních vazeb: Lidé si díky oxytocinu lépe rozumí, více se na sebe těší a více si užívají společné okamžiky.
- Prohloubení mezilidské důvěry: Díky oxytocinu vnímáme lidi v okolí lépe a intenzivněji. Pokud nám někdo „padne do oka“, díky oxytocinu se do něj můžeme zamilovat nebo vytvořit silné sympatie.
Vše má ale dvě strany včetně oxytocinu. Jeho zvýšená hladina může vést k žárlivosti, majetnictví a uzurpování si partnera jenom pro sebe a podezírání z nevěry. Konkrétní účinky oxytocinu tak závisí od konkrétní osoby v konkrétní situaci a od jejich konkrétních vztahů.
Dále pak oxytocin vytváří skupinkářství, kdy jsou lidé ochotní do své sociální skupiny vpustit pouze některé lidi. Jiné považují za nepřátele, kteří do skupiny nemohou. Nelze tedy tvrdit, že by oxytocin vyvolával zásadně pouze pozitivní nálady a emoce.
Oxytocin a sexuální stránka
Oxytocin plně zodpovídá za schopnost vzrušit se a naladit se na sex. Bez dostatečné produkce oxytocinu může docházet k oslabování sexuálního libida až nezájmu o sex. Díky oxytocinu jsme také schopni prožívat orgasmus. Zvýšenou produkci pomáhá navodit vzájemné mazlení, doteky na erotogenních zónách, intimita, mazlení, erotické masáže a podobně.
- U mužů oxytocin navozuje erekci, zvyšuje produkci zdravých spermií a má vliv na ejakulaci.
- U žen oxytocin podporuje vaginální lubrikaci, a tedy vaginální mazání pro lepší vniknutí penisu nebo erotické pomůcky do pochvy.
Lékaři se shodují, že kvalitní sexuální život vede k pevnějšímu fyzickému a psychickému zdraví, díky čemu zvyšuje kvalitu života.
Role oxytocinu v těhotenství
Oxytocin u těhotných žen způsobuje žádoucí svalové kontrakce během porodu a udržuje je až do porození dítěte. Pokud má žena slabou hladinu, lékař může oxytocin vpíchnout do těla. Cílem je urychlit celý porod. To samé udělá v případě vyvolání potratu.
Po narození oxytocin pomáhá produkovat mateřské mléko v prsní tkáni. Produkci oxytocinu stimuluje i když dítě saje prsa. Hladina oxytocinu klesá po nakrmení dítěte a opět se zvyšuje s dalším krmením.
Oxytocin je velice důležitý pro budování silného pouta mezi matkou a dítětem a vzbuzuje ochranářské reflexy. Čím více oxytocinu mladá maminka má, o to silnější je pouto mezi ní a dítětem. Nedostatek může vyvolat problémy, sníženou péči nebo ojediněle dokonce nezájem o dítě.
Jak přirozeně zvýšit vlastní produkci oxytocinu?
1,7 až 1,8 mikrojednotek na mililitr krve se považuje za optimální hladinu oxytocinu u dospělého člověka.
Přirozená podpora vylučování oxytocinu je velice jednoduchá, zcela přirozená, a navíc příjemná pro všechny zúčastněné. Postačí vám k tomu partner(ka). Mazlete se, líbejte, hlaďte, masírujte, dotýkejte, vzájemně masturbujte a co nejčastěji souložte.
Pokud právě partnera nemáte, stejně existuje mnoho způsobů, jak oxytocin bezpečně zvýšit. Zde je několik nápadů:
- společná večeře s blízkými příteli nebo s rodinou
- setkání s rodiči po delší době
- pěkný a aktivní den s dětmi, ideálně v přírodě mimo ruch velkoměsta
- venčení nebo hlídání pejska či jiného zvířátka
- příjemná masáž v salonu nebo s partnerem
- oblíbené aktivity a hobby
- relaxace, meditace, cvičení
- oblíbená hudba, knížka nebo film
- odpočinek, kdy neděláte vůbec nic a jenom si tak oddechujete
Ideální je snažit se hladinu oxytocinu zvyšovat a udržovat těmito přirozenými způsoby. Doplňování oxytocinu do těla může mít smysl při některých psychických nemocích, ale takovou léčbu musí vždy předepsat lékař.
Bohužel sebou nese oxytocinová terapie různá rizika, a dokonce může zvyšovat deprese i úzkosti. To je stav, kterému se chce postižený naopak vyhnout, takže léčba oxytocinem není vhodná pro každého za každých okolností. Vždy poslouchejte lékaře a neužívejte nic bez jeho doporučení.
Oxytocin: Často kladené otázky FAQ
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen