Zdravotní účinky sexu: Souložte denně a buďte spolu zdraví až do důchodu.

Podle některých zdrojů má sex prospěšný vliv na některé aspekty fyzického a duševního zdraví. Existují i různé starší studie, které jsou dnes ale zastaralé a ne každý benefit automaticky platí pro všechny souložící lidi.

Sex má pozitivní vliv na ochranu zdraví srdce, snížení vysokého krevního tlaku (hypertenze) a posílení obranyschopnosti organismu. V článku odkazujeme na výsledky studií ze zahraničních zdrojů.

zdravotní účinky sexu

 

Podpora zdraví srdce

Podle důkazů má pravidelný partnerský sex výborný vliv na kondici srdce a to hlavně u žen. Výsledky dodala studie z roku 2016, dle které mají sexuálně aktivní ženy mnohem nižší riziko srdečních příhod v pozdějším věku.

Stejná studie ale bohužel zjistila i rozporuplný výsledek pro muže. Příliš častý sex u muže může zvýšit riziko kardiovaskulárních příhod. Toto zjištění je v silném rozporu s výsledky jiných studií a věc je nutné dále zkoumat. Vy se určitě sexu nevzdávejte a souložte klidně denně. Taková „zátěž“ je pro tělo prospěšná a bezpečná.

Sex je fyzická aktivita, která způsobuje určitou fyzickou zátěž. Pozor by si proto měly dávat osoby, které již teď trpí nemocemi srdce a cév. Na to, jak často lze bezpečně souložit, odpoví ošetřující kardiolog.

 

Snížení rizika rakoviny prostaty

Účinek na snížení rizika rakoviny má častá ejakulace, a tedy završení sexuálního styku. Studie zkoumala 30 000 mužů a měřila, jak často ejakulovali v různých etapách života.

  • muži ejakulující 21x a více za měsíc měli snížené riziko rakoviny prostaty
  • muži ejakulující 4 až 7x měsíčně měli riziko zvýšené

Původní studie z roku 2004 byla doplněna o výsledky z dalších 10 let zkoumání, aby byla čísla přesnější. Studie z roku 2016 výsledky potvrdila. Proto zůstává doporučení ejakulovat ideálně co nejčastěji a to buď během sexu nebo i masturbace.

MĚJTE PŘEHLED: Jak může rakovina prostaty ovlivnit váš sexuální život?

 

Snížení krevního tlaku

Ve stejné studii bylo měření krevního tlaku jedním z ukazatelů zdraví srdce. Starší ženy spokojené se svým sexuálním životem, které se studie zúčastnily, měly nižší pravděpodobnost zvýšeného krevního tlaku (nižší riziko hypertenze). U starších mužů ale studie tyto výsledky nepotvrdila.

Podle American Heart Association vede vysoký tlak u mužů k negativním příznakům. Konkrétně snižuje sexuální libido a schopnost dosáhnout a udržet si erekci. Tehdy jde o stav erektilní dysfunkce. Libido snižují i léky na vysoký krevní tlak a bohužel mohou způsobovat právě i erektilní dysfunkci. Souvis mezi krevním tlakem a sexuální kondicí prokazatelně existuje.

Pro lidi s vysokým tlakem je obecně bezpečné provozovat sex, ale vždy je vhodné zeptat se lékaře na „zdravou míru“. Lékař může zároveň předepsat jiné léky nebo upravit dávkování, aby se negativní účinky neobjevovaly.

 

Posílení imunity – obranyschopnosti organismu

Pravidelný sex podle studií zvyšuje obranyschopnost, a tedy posilňuje imunitu. Vědci „častý sex“ zadefinovali jako jako pravidelné 1 až 2 soulože za týden. Tito lidé mají v organismu více imunoglobinu A. Jde o protilátku vyskytující se ve sliznicích (slinné žlázy, nos, vaginální tkáň).

Novější studie zkoumala skupinu žen, u kterých se snažila zjistit rozdíly imunitních aktivit mezi těmi sexuálně aktivními a neaktivními. Studie posuzovala schopnost imunitního systému zabíjet infekční patogeny (bakterie, viry) v různých etapách menstruačního cyklu.

Studie připouští rozdíly mezi těmito skupinami, ale jsou potřebné další výzkumy, které zjištění potvrdí.

 

Sex je zcela přirozenou činností, které zmírňuje stres a navozuje dobrou náladu. Studie zkoumala účinky partnerské soulože na hladinu stresového hormonu kortizolu. Vylučuje se a v těle koluje během působení stresových situací. Nejenom sex samotný, ale i intimní sblížení a milostné projevy optimalizovaly hladinu kortizolu do normálních hodnot.

Sex spouští produkci hormonů lásky a štěstí oxytocinu, endorfinu, dopaminu a serotoninu. Všechny potlačují účinky kortizolu a snižují jeho produkci.

 

Lepší kvalita spánku

Americká Národní spánková nadace tvrdí, že sex prohlubuje spánek a zmírňuje problémy se spánkem. Navození spánku je úkolem hormonů, které tlumí i úzkost. Opět tedy jde o sexem zvýšenou hladinu oxytocinu, dopaminu a endorfinu, který po dobrém výkonu navodí příjemnou ospalost a spánek.

Tělo po dosažení orgasmu vylučuje i hormon prolaktin, který navozuje pocity uspokojení z „dobře odvedené práce“ a relaxaci před spánkem.

 

Bezpečnostní opatření

Sex je příjemný a dle důkazů také zdraví prospěšný. Vždy je potřeba myslet na ochranu, protože riziko přenosu pohlavních nemocí existuje i v dlouhodobých a věrných vztazích. Bez ochrany roste i riziko nechtěného otěhotnění. Chraňte se pomocí kondomu nebo antikoncepce.

Osoba s více sexuálními partnery tato rizika sníží snížením sexuálních partnerů. Pokud je sex bolestivý, dochází ke krvácení nebo psychickým komplikacím, vždy je vhodné vyhledat lékaře.

DÁLE ČTĚTE: Proč je sex narychlo tak skvělý? 4 neprůstřelné výhody rychlovky.

sex narychlo

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply