Jak zvýšit hladinu testosteronu, a proč to vůbec dělat?

Testosteron je hormonem, který najdete v lidském těle stejně jako v tělech zvířat. U mužů jsou to primárně varlata, která tento hormon produkují. U žen je jeho produkce zajištěna vaječníky. Nutno ovšem dodat, že ve výrazně menším množství. Hladina tohoto hormonu prudce stoupá během puberty. Naopak začíná klesat ve věku kolem 30 roku.

Tento hormon je nejčastěji spojován s libidem a chutí na sex. Rovněž hraje důležitou roli v těchto tělesných procesech:

  • tvorba spermií
  • množství svalové a kostní tkáně
  • ukládání tuku
  • produkce červených krvinek
  • nálada

V tomto článku se podíváme na to, jak lze hladinu testosteronu zvýšit.

Jak zvýšit hladinu testosteronu?

 

Jak zvýšit hladinu testosteronu pomocí léků?

Existuje celá řada léků na zvýšení hladiny testosteronu. Ty jsou dostupné na lékařský předpis.

 

Testosteronové gely

Tyto gely se aplikují na pokožku, skrze kterou se gel absorbuje do těla. Přípravek obsahuje testosteron v sobě a vstřebáním do krevního oběhu se dostává do těla.

 

Injekční roztoky s testosteronem 

Testosteron lze dostat do organismu i pomocí injekce. Stačí obvykle malá dávka. Ideálně 1x za několik týdnů. Dávka se vpravuje přímo do svaloviny.  

 

Tabletky a kapsle s testosteronem

Další cestou je podání ústy. Dávkování určuje lékař a přípravek se bere po dobu několika týdnů ve zvýšené dávce. Poté se dávkování snižuje.

TIP REDAKCE: České tablety Proerecta LONG díky bylinným složkám udržuje optimální testosteron.

2 tablety denně zabezpečí, že vám testosteron neklesne a nevytratí se vaše mužská síla ani dravost. 

Proerecta Long

Klikněte a čtěte o podrobných účincích na hladinu testosteronu a sílu erekce.

Jak zvýšit a snížit hladinu testosteronu u mužů?

Optimální hladina testosteronu není důležitá jen v pubertě, ale v celém životě muže. U dospělého jedince je jeho hladina důležitá hned z několika hledisek. Roli hraje ve zdraví, riziku chorob, stavbě těla  a sexuální zdatnosti.

Vyšší hladina také usnadňuje růst svalové hmoty a vitality. To vše pouze v řádu týdnů. Je několik přirozených způsobů, jak hladinu testosteronu zvýšit.

 

Cvičení a zvedání vah

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit civilizačním chorobám. Také zvyšuje hladinu testosteronu. Cvičení se ukazuje dokonce lepší variantou, než vhodná dieta.

 

Vyvážená strava

Jídlo má výrazný vliv na hladinu testosteronu i ostatních hormonů v těle. Je třeba o jídle přemýšlet. Důležité je hlídat si množství a kvalitu kalorií, které každý den sníte. Ideální je strava složená z průmyslově nezpracovaných potravin. Bohatá na kvalitní protein, tuky a cukry.

 

Minimum stresu a kortizolu

Vysoké hladiny stresu zvyšují hladinu stresového hormonu kortizolu. Vysoký kortizol rychle redukuje testosteron. Tyto dva hormony fungují jako houpačka. Jeden jde nahoru a druhý automaticky dolů. Čím více jednoho, tím méně druhého. 

Stres a vysoký kortizol mohou naýšit příjem stravy a růst váhy. S tím souvisí nárůst viscerálního tuku kolem orgánů. To má další dopad na pokles testosteronu. Je proto na místě redukovat množství stresových situací ve vašem životě.

Dobrý spánek, vyvážená strava, pravidelný pohyb, smích a vyvážený styl. Vše redukuje stres, zlepšuje zdraví a zvyšuje hladinu tohoto hormonu.

 

Slunce a vitamín D

Vitamín D se stává jedním z nejvíce populárních vitamínů na světě. Výzkumy ukazují, že má řadu zdravotních výhod. Mimo jiné funguje jako vynikající podpora testosteronu. Hodně lidí v naší populaci má problém s nedostatkem tohoto vitamínu. Výzkum potvrzuje, že suplementace 3000 jednotek UI zvýšila množství testosteronu v těle muže o 25%.

 

Jak zvýšit a snížit hladinu testosteronu u žen?

U žen je testosteron důležitý pro zdraví a uspokojivý sexuální život. Metody na jeho zvýšení jsou vesměs stejné jako u mužů.

Tipy uvedené výše mají na jeho tvorbu rovněž blahodárný vliv. Nic se ale nesmí přehnat, aby žena zůstala stále ženou.

 

Jaká je normální – optimální hladina testosteronu v krvi?

Hladina testosteronu v krvi se měří v jednotce ng/ml. Hodnota v rozmezí 0 – 400 ng/dl je považována za nízkou. Hladina v rozsahu  500 – 700 ng/*dl je norma.  Hodnota 700 – 1000 ng/dl už je považována za vysokou. V tomto stavu máte erekci skoro každé ráno a svaly rostou samy.

Cokoliv nad 1000 ng/dl se považuje za velmi vysokou hodnotu, kterou nelze dosáhnout bez anabolik. Není to ale tak zcela pravda. Pokud máte správnou stravu, cvičíte, máte pravidelný sex a jste bez stresu, pak se dá dosáhnout i přirozenou cestou.

 

Přírodní přípravky na zvýšení hladiny testosteronu

Přípravky na podporu testosteronu na přírodní bázi jsou vynikající alternativou k lékům. Jejich výhodou je především přírodní složení bez chemie a jejich dostupnost bez lékařského receptu.

Naše redakce pro vás testovala TOP 10 přírodních doplňků na podporu testosteronu.

 

Kotvičník zemní – Tribulus terrestris

Známý také jako Tribulus Terrestris. Po staletí je tato bylina používána v lidovém léčitelství. studie, která trvala 90 dní, prokázala 16% zlepšení u mužů s erektilní dysfunkcí.  

Novější studie zpochybňují jeho vliv u zdravých a mladých mužů. Funkčnost se zdá být patrná hlavně u mužů, kteří mají hladinu hormonu pod průměrnými hodnotami.

 

Pískavice řecké seno – Trigonella foenum-graecum

Některé studie dokazují účinnost této látky. Tato rostlina redukuje enzymy, které mění testosteron na estrogen. Účastníkům studie vědci skutečně naměřili vyšší hladinu volného a celkového testosteronu.

 

Testosteron napomáhá udržet i minerál zinek

Tento minerál je známé afrodiziakum. Je také účastníkem více jak 100 procesů v lidském těle. Vědci prokázali velmi výrazné benefity příjmu zinku u osob s nízkou hladinou testosteronu. Po suplementaci tímto minerálem vzrostla hladina hormonu i celkový počet spermií.

Proerecta Long

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply