„Při předávkování testosteronem je pravděpodobný infarkt,“ rozhovor s MUDr. Lukášem Bittnerem

Testosteron je téma, které hýbe současnými médii. Často se lidé na něj ptají, ale ne vždy získají správné a relevantní odpovědi. Proto jsem oslovila toho nejpovolanějšího, urologa a sexuologa z Andrologické kliniky MUDr. Lukáše Bittnera.

MUDr. Lukáš Bittner promoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a následně získal atestace z urologie a sexuologie. Pro mezinárodní evaluaci znalostí složil evropské zkoušky z urologie – FEBU a sexuální medicíny – FECSM.

Pan doktor Bittner se věnuje zejména andrologii – vědě, která se zabývá chorobami mužských pohlavních orgánů. Je autorem mnoha odborných článků a přednášek, a podílí se zároveň na řešení výzkumných projektů.

A právě pan doktor Lukáš Bittner vám v následujících řádcích vysvětlí, jak je to s tím testosteronem, jaký má pro muže význam a jak poznat, když jej máte v těle málo.

Rozhovor s MUDr. Lukášem Bittnerem

 

Obsah článku

Význam testosteronu v mužském těle

PANE DOKTORE, ZKUSTE, PROSÍM, POPSAT PŘESNÝ VÝZNAM TESTOSTERONU V TĚLE MUŽE.

Testosteron je mužský hormon, který je produkován zejména ve varlatech a má zásadní vliv na vývoj mužských pohlavních znaků v období dětství a puberty a na kvalitu života, výkonnost a i celkové dožití muže v dospělosti.

Proerecta Long

 

V JAKÉM VĚKU JE HLADINA TESTOSTERONU STATISTICKY NEJVYŠŠÍ A V JAKÉM VĚKU ZAČÍNÁ KLESAT?

Nejvíce testosteronu mají mladí muži v období puberty, následně začíná mírný pokles hladiny, to v případě zdravých mužů. U mužů, u kterých nepracují varlata správně nebo jsou obézní, je úbytek dramatičtější a rychleji dosáhnou hladiny, kdy se začnou projevovat příznaky z nedostatku testosteronu.

 

MÁ MUŽ MOŽNOST VŠIMNOUT SI TOHOTO POSTUPNÉHO SNIŽOVÁNÍ?

Ve většině případů se jedná o plíživý proces, jehož hlavním příznakem je únava, snížení libida a výkonnosti.

 

NA KTERÉHO LÉKAŘE BY SE MĚL MUŽ S PODEZŘENÍM NA SNÍŽENOU HLADINU TESTOSTERONU OBRÁTIT?

Hladinu testosteronu může diagnostikovat a léčit endokrinolog, urolog, ideálně androlog – specialista na mužské reprodukční orgány.

 

Příznaky snižující se hladiny testosteronu v mužském těle

JAKÉ PŘÍZNAKY SNÍŽENÉ HLADINY BY MUŽ MĚL ZAJÍT KONZULTOVAT K LÉKAŘI? CO UŽ NELZE IGNOROVAT?

Zarážející by pro každého měla být porucha erekce mladých mužů, za kterou stojí většinou nějaký zásadní problém, ať už cévní či hormonální a často pacienty do naší ordinace přivede i neúspěšná snaha o početí potomka.

 

KTERÉ JINÉ PŘÍZNAKY SI MUŽI NEJČASTĚJI PLETOU SE SNÍŽENÝM TESTOSTERONEM? POKUD JE MUŽ PERMANENTNĚ MALÁTNÝ, NEMÁ DOBROU NÁLADU ANI CHUŤ NA SEX, JDE HNED O SNÍŽENÍ TESTOSTERONU?

Ne vždy, obdobně se může projevovat vyčerpání organismu při nedostatku spánku, trvalém stresu a nedostatku fyzické aktivity, což mimochodem také snižuje hladinu testosteronu, ale v tomto případě více pomůže změna životního stylu než hormonální léčba.

 

LZE SE SNÍŽENOU HLADINOU TESTOSTERONU DOSÁHNOUT PEVNÉ, USPOKOJIVÉ EREKCE?

Teoreticky ano, ale je to méně pravděpodobné. Erekce je multifaktoriální děj, na který má velký vliv psychika, stav krevního řečiště a nervového systému, krom hladiny hormonů.

Takže erekci mohou mít i kastráti, ale jistě budou mít menší chuť do sexuální aktivit, horší prožívání orgasmu, i méně ejakulátu a rychleji se u nich bude projevovat zhoršování kvality erekce.

 

Co je andropauza?

POPIŠTE VE ZKRATCE TZV. ANDROPAUZU – MUŽSKÝ PŘECHOD A JEJÍ SOUVISLOST S HLADINOU TESTOSTERONU.

Andropauze“ se dnes odborně říká „hypogonadismus s pozdním nástupem“, což je v běžné řeči takřka nepoužitelné. Jedná se o soubor příznaků, který vzniká při poklesu hladiny sexuálních hormonů, zejména volného testosteronu, vlivem stárnutí pod určitou hladinu.

 

V JAKÉ MÍŘE OVLIVŇUJE TESTOSTERON PLODNOST, TEDY POTENCI? TRPÍ NEDOSTATKEM HORMONU KVALITA SPERMIÍ?

Testosteron hraje klíčovou roli takřka v každém kroku vývoje spermií, takže pro plodnost muže je velmi důležitý. Muži s nízkou hladinou testosteronu mají v naprosté většině špatnou kvalitu spermiogramu.

 

JE BEZPEČNÉ POKOUŠET SE O DÍTĚ S DIAGNÓZOU „NÍZKÝ TESTOSTERON”? EXISTUJE PARALELA MEZI HLADINOU A ZDRAVOTNÍM STAVEM NOVOROZENCE?

Bezpečné to je, příroda do oplodnění a dalšího vývoje nepustí defektní spermie a nekvalitní embrya, takže v tomto případě není tak velkým problém bezpečnost, ale úspěšnost. Početí u muže s nízkou hladinou testosteronu je méně pravděpodobné, pokud k němu vůbec dojde.

 

Léčba testosteronem

JAKÉ NEMOCI SE LÉČÍ TESTOSTERONEM?

Testosteronem by se měl léčit pouze nedostatek tohoto hormonu. Při doplnění hladiny testosteronu se zlepší kvalita kostí, sníží se projevy deprese, zlepší se hospodaření s krevními tuky, zlepší se kvalita spánku a erekce, dojde ke zlepšení prožívání orgasmu a zrychlení celkové regenerace.

 

SE KTERÝMI MUŽSKÝMI PROBLÉMY DOPLNĚNÍ TESTOSTERONU NEPOMŮŽE?

Pokud se nezmění stravovací návyky a životní styl, samo od sebe nedojde ke snížení hmotnosti pacienta, i když dobrá hladina testosteronu napomáhá odbourávání tuku a zlepšuje poměr svalů vůči tuku.

 

NYNÍ K METODÁM APLIKACE LÉČEBNÉHO TESTOSTERONU. KTERÉ SE V ČECHÁCH POUŽÍVAJÍ NEJČASTĚJI?

Dříve to byla injekční aplikace dlouhodobých, depotních preparátů, dnes se přechází na transdermální – mazací aplikaci ve formě gelu, která je daleko přirozenější pro tělo a přináší i méně nežádoucích účinků.

 

UMÍ MUŽ TYTO LÉKY/PREPARÁTY UŽÍVAT SÁM DOMA VČETNĚ INJEKCÍ NEBO MASTÍ?

S injekcemi je to komplikovanější. Aplikují se pomalu, hluboko nitrosvalově, jsou olejovité a aplikace není příjemná, tedy injekce doporučujeme aplikovat rukou zdravotníka. Gel si zvládne aplikovat každý sám.

 

Předávkování se testosteronem

JAKÉ JSOU PROJEVY PŘEDÁVKOVÁNÍ SE TESTOSTERONEM? NEBO SE PROJEVÍ AŽ PO DLOUHODOBÉM UŽÍVÁNÍ?

Při vysokých dávkách testosteronu většinou dojde ke zvýšení počtu červených krvinek a následně je pravděpodobnější infarkt či embolie, také se může zhoršit funkce jater.

 

Volně dostupné doplňky stravy ke zvýšení testosteronu

PÁNY VELICE ZAJÍMÁ, ZDA MÁ SMYSL NAKUPOVAT VOLNĚ DOSTUPNÉ DOPLŇKY A PRÁŠKY PRO PODPORU TVORBY TESTOSTERONU?

Tady mám pro milovníky výživových doplňků špatné zprávy, ač kampaň, zejména na internetu, je masivní, prokazatelné účinky těchto preparátů jsou minimální.

Třeba u kotvičníku zemního, který byl zkoumán studiemi různé úrovně opakovaně, při vyhodnocení těchto dat je jasný závěr, že nezvyšuje hladinu testosteronu u lidí, ani zvířat.

Má vliv na hladinu oxidu dusnatého a tím i kvalitu erekce, ale v porovnání s registrovanými léky velmi malou. Toto je problém všech výživových doplňků, nemusí vůbec dokládat svou účinnost, ale představa, že budu mít lepší erekci, větší penis a více svalů je doopravdy lákavá a je v tom veliký byznys.

Muži by udělali lépe, pokud by přestali kouřit, alespoň čtyřikrát týdně se věnovali pohybu a našli si i čas na odpočinek. Je to lepší investice než výživové doplňky ke zvýšení potence.

REDAKČNÍ TIP: Pokud tedy chcete ověřit účinek bylin na zvýšení hladiny testosteronu, zcela určitě doporučujeme českou Proerectu LONG, kterou jsme podrobili podrobné recenzi. 

Proerecta Long

Klikněte a čtěte o podrobných účincích na hladinu testosteronu a sílu erekce.

 

PŘED KTERÝMI „BABSKÝMI RADAMI” BYSTE MUŽE VAROVAL? CO NEPROSPÍVÁ NEBO MŮŽE VYSLOVENĚ UŠKODIT?

Mnoho mužů využívá anabolické léky pro kůry zvyšující objem svalové hmoty. Tady je potřeba upozornit, že tělo je komplexní mechanismus, pokud mu testosteron dodáte, přestane stimulovat výrobu vlastního.

Tedy muži opakovaně dopující anaboliky mají často nízkou hladinu testosteronu, špatný spermiogram, deprese a vše co k tomu patří.

REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.

jak probíhá spermiogram?

 

ZNÁTE NĚJAKÉ DALŠÍ MÝTY A FALEŠNÉ REKLAMNÍ ZPRÁVY, KTERÉ ČÍHAJÍ NA MUŽE?

Stačí otevřít e-mail. I mě denně chodí reklamy na zázračné krémy na zvětšení penisu, zlepšení potence a zvýšení hladiny testosteronu. Jedná se jen o informační gramotnost každého jednotlivce, jestli těmto svodům podlehne. A je třeba říci, že část pacientů k nám přichází těmito preparáty „předléčena“, jedná se pro ně o ztrátu času.

 

Jak zvýšit hladinu testosteronu přirozeně?

VYJMENUJTE NĚKOLIK BEZPEČNÝCH ZÁSAD, JAK ZVÝŠIT HLADINU TESTOSTERONU PŘIROZENĚ.

Mít varlata v pořádku, tedy samovyšetřování stran rakoviny varlat, včas zachytit a vyřešit křečové žíly varlete – varikokélu. Nekouřit, hlídat si množství tuku v těle, dobrým indikátorem je obvod pasu. Mít dostatek pohybu a kvalitní spánek.

BEZPEČNOSTNÍ MANUÁL: Domácí samovyšetření varlat jako prevence před rakovinou a dalšími poruchami

 

JAK MUŽ POZNÁ, ŽE SE MU HLADINA ZVEDLA? LZE TO NA SOBĚ NĚJAK OBJEKTIVNĚ ZHODNOTIT, NEBO JDE SPÍŠE O ZLEPŠUJÍCÍ SE POCIT ZE SVÉ KONDICE, LIBIDA, PSYCHICKÉ POHODY?

Únava je nejlepším indikátorem. Při zlepšení hladiny testosteronu většinou mizí jako první příznak. Až později je to libido a kvalita erekce.

 

VŠEOBECNĚ SE VÍ, ŽE SOUČASNÁ MODERNÍ DOBA, PRŮMYSL, KOSMETIKA A DROGERIE, ALE I ZPRACOVANÉ POTRAVINY, HORMONY NAPUŠTĚNÉ MASO ČI PLODINY NEPROSPÍVAJÍ SPRÁVNÉ HLADINĚ HORMONŮ. MŮŽETE DO TÉTO PROBLEMATIKY VNÉST TROCHU SVĚTLA?

Chemikálie jsou všude kolem nás a je nemožné se jim vyhnout. Strašáky stran hormonálního stavu muže jsou endokrinní disruptory, což jsou látky, které narušují řádnou funkci hormonálního systému.

Jejich koncentrace v prostředí se zvyšuje, je třeba být opatrný například na měkčené plasty, termopapír a další zdroje. Samozřejmě největším problémem je kouření.

 

POSLEDNÍ OTÁZKA – MUŽI BY ÚDAJNĚ NEMĚLI KONZUMOVAT PŘÍLIŠ MNOHO SÓJE A VÝROBKŮ Z NÍ, PROTOŽE ZVYŠUJE HLADINU ŽENSKÝCH HORMONŮ. JE TO PRAVDA A JE RIZIKO SKUTEČNÉ, NEBO JE TO POUZE NAFOUKNUTÁ BUBLINA?

Sója je zdrojem přírodních slabých estrogenů, i my muži máme svou hladinu ženských hormonů, ale při špatném poměrů mužských a ženských hormonů dochází k projevům relativního nedostatku testosteronu.

Tedy občasná konzumace sóji rozhodně nevadí a je zdraví nezávadná, ale pokud sója začne tvořit významný podíl jídelníčku, vystavují se muži tomuto riziku.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Děkuji panu doktorovi Lukáši Bittnerovi za veškeré informace. Pokud by vás samotného ještě něco zajímalo, můžete se na pana doktora osobně obrátit na Andrologické klinice, kde působí.

Zároveň se s panem doktorem můžete potkat na Urologické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Proerecta Long

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

Leave a Reply