Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

Zánět nadvarlat (lékařsky epididymitida) je infekční onemocnění nadvarlete. Projevuje se zánětem a bolestí nadvarlete, a pokud se nezačne léčit, může se rozšířit a napadat další části močové a reprodukční soustavy.

Vysvětlíme, jak zánět nadvarlat vzniká, jak se léčí a proč může být nebezpečný, pokud se nezačne ihned léčit.

zánět nadvarlat

 

Co je zánět nadvarlat?

Odborně jde o nemoc epididymitida. Zánět nadvarlete způsobuje otoky a bolesti, které mohou postihnout jedno nebo obě varlata a šourek.

Nejčastější příčinou je bakteriální infekce a nákaza pohlavně přenosnou nemocí. Bohužel se v mnoha případech zánět rozšíří i do varlat a způsobuje zánět varlat (orchitida). Pro lékaře může být náročné zjistit, zda jde „pouze“ o zanícené nadvarle nebo i varle. Tento nejednoznačný stav nazývají epididymo-orchitida, čímž označují, že přesná postižená část není jasná. Léčba se tak zaměřuje současně na varle i nadvarle.

Zánět se léčí antibiotiky, které ale musí předepsat lékař, takže zajděte k praktickému lékaři nebo přímo na urologii. Léčba akutní epididymitidy trvá do 6 týdnů a obvykle je muži lépe již po 2 týdnech.

Zánět nadvarlat může postihnout každého muže, který varlata má a nenechal si je odebrat (zákrok orchiektomie). Nejčastěji se objevuje u mužů mezi 20 až 40 lety, kteří jsou sexuálně nejaktivnější. Epididymitida se ale může objevit i u mužů bez sexuálního partnera, takže sexuální vztahy nejsou jediným důvodem zánětů.

zánět nadvarlat

Vlevo zdravé varle a nadvarle, vpravo zanícené nadvarle, kdy zánět postihuje i varle (zdroj)

 

Co je nadvarle?

Nadvarle (epididymis) je kanálkovitý útvar ve tvaru trubice. Je součástí mužské rozmnožovací soustavy. Nachází se na horní straně varlete a přechází na zadní stranu. Konce nadvarlete přechází do chámovodu, který přenáší spermie.

Nadvarle uchovává spermie, které v něm zrají přibližně 2 týdny a stávají se schopnými oplodnit vajíčko. Zdraví a správné funkce nadvarlete jsou proto důležité pro plodnost muže

 

Příznaky zánětu nadvarlat

Příznaky mohu být pouze mírné, ale bez nastavení léčby mají tendenci zhoršovat se. Nespoléhejte se proto, že se příznaky ztratí. Pokud jde skutečně o zánět, musí se vyléčit antibiotiky. Všímejte si tyto symptomy:

zvýšená teplota, horečka zduřelé tříselné uzliny
zimnice bolest a pálení při močení, stolici nebo ejakulaci
bolest nadvarlete nebo varlete časté močení a nutkání na močení
pocit tlaku a otoku ve varleti výtok z penisu, krev v moči (hematurie)
nateklý, bolavý a teplý šourek krev ve spermatu (hematospermie)
bolest při sexu a masturbaci bolest v oblasti pánve

Tabulka běžných příznaků zánětu nadvarlete (epididymitidy)

 

Příčiny zánětu nadvarlat

Velmi častou příčinou jsou pohlavně přenosné nemoci. Vyhýbejte se proto rizikovému nechráněnému sexu a vždy si nasaďte kondom. Statisticky zánět způsobují často chlamydie nebo kapavka. Bakterie neútočí na nadvarle ihned, ale dostanou se k němu postupně přes močovou trubici. Mohou tak způsobit i zánět močové trubice (uretritida) a cestou přes chámovod napadnou nadvarle a obvykle také varle.

Nechráněný sex a pohlavní nemoci ale nejsou jedinou příčinou. Zánět způsobují i nesexuálně přenosné infekce, které napadají močové cesty a prostatu (prostatitida). Důvodem může být i tuberkulóza. Lze tvrdit, že do nadvarlete se může infekce přesunout z různých částí těla. To je opět důvod nechat se odborně vyšetřit, protože zánět nadvarlete může prozradit infekci v těle, která s nadvarlaty zdánlivě nemusí nijak souviset.

Nadvarle se může zanítit i kvůli zvedání těžké váhy, kdy se do něj dostane moč (reflux moči).

 

Rizikové faktory způsobující zánět nadvarlat

Riziko napadení nadvarlete zánětem stoupá, pokud:

 • souložíte bez kondomu nebo jiné ochranné pomůcky (pesar pro ženy)
 • trpíte zvětšenou prostatou, která tlačí na močový měchýř
 • byl jste na operaci močových cest
 • močíte přes cévku (močový katetr, drén)
 • utrpěl jste zranění nadvarlat, varlat, třísel a okolních částí
 • užíváte léky na srdce (na riziko zánětu se zeptejte předepisujícího lékaře)
 • nemáte obřízku a pod předkožkou se tak mohou hromadit bakterie
 • máte vady tvaru močové soustavy
 • máte tuberkulózu

Jak vidíte, zánět mohou vyvolat i jiné nemoci, či dokonce jejich léčba. Poraďte se proto s konkrétním specialistou, který ostatní nemoci léčí, a zároveň informujte lékaře, který léčí epididymitidu (urolog).

VIDEO (anglicky): Podrobně o zánětu nadvarlat

 

Jak lékař vyšetřuje zánět nadvarlat?

Zajděte za praktickým lékařem. Pokud máte urologa, jděte přímo k němu. Nejdříve pohmatem zkontroluje varlata, třísla, kde leží lymfatické uzliny a blízké okolí. Zajímat se bude o hrudky a výrůstky na nadvarleti i varlatech. Varlata může vyšetřit i ultrazvukem. Zeptá se vás na bolesti a případný výtok z močové trubice.

Může vás požádat o vzorek moči a případný výtok odebere tamponem. Zároveň může odebrat vzorek krve, ve které bude hledat přítomnost markerů infekce. Pošle je na rozbor pro zjištění pohlavně přenosné nemoci nebo infekce.

Vyšetřit může i prostatu, pokud bude mít podezření na její zvětšení, které se může projevovat podobně jako zánět.

 

Kdy je vhodný čas jít za lékařem?

K lékaři vás nejspíše dostane bolest, otoky a nepříjemné pocity. Není vyloučeno, že si sám zduřené nadvarle kvůli otoku celého šourku nenahmatáte. To je chvíle vhodná pro návštěvu urologa. Odborníka vyhledejte, pokud negativní pocity neodezní do 4 dnů, ale klidně věc řešte ještě dříve. Pokud jsou bolesti a otoky nesnesitelné, jděte ihned.

 

Léčba zánětu nadvarlat

Léčba se zaměří na odstranění infekce, a zároveň tlumení jejich příznaků (horečka a bolest).

 • Lékař předepíše antibiotika až na 6 týdnů. Vždy užívejte celé předepsané balení a užívání nezkracujte. Konkrétní lék je na posouzení lékaře, proto nejmenujeme žádná konkrétní léčiva.
 • Pokud zánět vyvolává bolest, lékař předepíše i léky tlumící bolest. Některé seženete v lékárně bez předpisu, silnější léky předpis vyžadují.
 • Pokud zánět vytvořil cystu (absces), lékař může obsah odsát injekcí.
 • Pokud léčba nezabere a zánět se pořád vrací, v některých případech je vhodný zákrok chirurga. Ten odebere postiženou část nadvarlete nebo celé nadvarle. Operace vyřeší i různé anomálie a deformace, které mohly zánět vyvolat.
 • Další léčebné metody vždy zohledňují konkrétní příčinu, co je také důvod, proč byste se zánětem neměl čekat doma, zda se ztratí. Může se totiž zhoršovat až do chronického stadia a ohrožovat jiné části těla.

V rámci domácí péče během léčby vám lékař může doporučit:

 • dodržovat klid a být spíše doma, pokud je to možné
 • držet sexuální abstinenci aspoň během léčby (upozorňujeme na riziko přenosu infekce na partnerku – kompletní vyléčení potvrdí lékař na kontrole)
 • nezvedat těžké předměty a nenamáhat se
 • po doporučenou dobu šourek podkládat a nadzvedávat, takže si pod něj při sezení a ležení podložte třeba knihu
 • studené obklady, které pomohou zmírnit bolest
 • nosit suspenzor, který zabrání pohybům šourku
 • zvýšit pitný režim, aby se močová soustava pročisťovala
 • snažit se méně sedět a nemít sedavý způsob života
 • kvůli bezpečnosti informuje všechny, se kterými jste měl sex za posledních 60 dnů – ochráníte je tak před šířením nemoci na jiné lidi

Cílem je, aby šourek nijak „nelétal“ a varlata s nadvarlaty o nic nezavadila ani se o nic neotloukala a v klidu se vyléčila.

 

Zánět nadvarlete u dítěte

Děti zánět samozřejmě nechytnou kvůli pohlavní nemoci. Riziko ale ohrožuje i děti kvůli podobným příčinám, jako u dospělých mužů.

 • úraz nadvarlete
 • infekce močové soustavy, která se šíří přes močovou trubici až do nadvarlete
 • torze nadvarlete (protočení kolem vlastní osy)
 • reflux moči, kdy se moč kvůli úrazu dostává do nadvarlete

Příznaky u mladých chlapců jsou stejné jako u dospělých mužů:

 • teplota a horečka
 • bolest v oblasti varlat a šourku, podbřišku, v pánevní oblasti
 • nateklý a zarudlý šourek
 • výtok z močové trubice
 • bolest nebo pálení při močení, časté a nutkavé močení

Léčba zůstává stejná i u dětí se zaníceným nadvarletem. Podávají se léky tlumící bolest a v případě infekce antibiotika. Dítěti se nařídí klid a žádná těžká fyzická námaha. Zároveň je vhodné zvýšit pitný režim a nezadržovat moč, ale vymočit se vždy, když se dítěti bude chtít.

 

Možné komplikace zdravotního stavu

Odborníci potvrzují, že vyléčený zánět nadvarlete neohrožuje ani plodnost ani sexuální schopnosti muže. Níže uvedené dopady jsou spíše vzácné, ale má smysl vědět o nich, protože se objevit mohou.

Zdůrazňujeme důležitost začít s léčbou hned, jak se zánět objeví. Pouze tak se lze chránit před nepříjemnostmi, které může nedoléčený zánět napáchat:

 • chronický zánět nadvarlat – zánět a nepříjemné příznaky trvající déle než 6 týdnů nebo se opakovaně vrací
 • cysta na nadvarleti (nezhoubný epididymální absces)
 • přechod zánětu na varle způsobí orchitidu
 • vznik cysty na varleti
 • zmenšení varlat (atrofie) nebo dokonce odumření tkáně varlete
 • neplodnost kvůli problémům s odtokem spermií
 • vznik sepse v důsledku reakce organismu na infekci

MĚJTE PŘEHLED: Bolest varlat po sexu: Od neškodné bolístky až po případ pro lékaře.

bolest varlat po sexu

 

Existuje prevence před zánětem nadvarlat?

Neexistuje jistota, že vás epididymitida nikdy nepostihne. Existují ale kroky, kterými lze snížit riziko.

 

Zánět nadvarlat a nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Měsíčně na Googlu a Seznamu vyhledá zánět nadvarlat přes 700 lidí, mnozí další se zajímají o příčiny a léčbu, takže jde o vyhledávanou a obávanou zdravotní komplikaci.

Jaký je pocit mít zanícené nadvarle?
Nadvarle ve tvaru stočené trubice je umístěno na varleti a za ním. Když se vytvoří cysta s hnisem, na tomto místě můžete nahmatat hrudku a pociťovat bolest. Zánět se ale může šířit až začne bolet celé varle a šourek. S nálezem hrudky i s bolestí je vhodné jít za urologem.
Kterým mužům hrozí zánět nadvarlat nejčastěji?
Kdokoliv může dostat zánět nadvarlat. Nejčastěji zánět způsobuje bakteriální infekce, kam patří i sexuálně přenosné nemoci (chlamydie, kapavka). Zánět ale není přímým důkazem pohlavní nemoci, takže se nelekejte předčasně.
Mohu dostat zánět nadvarlat i bez pohlavní nemoci?
Ano, zánět způsobí i jiné bakterie, často E. Coli. Do nadvarlat se mohou rozšířit bakterie ze zanícené prostaty nebo z infekce močových cest. Zánět může způsobit také úraz nadvarlete, varlete nebo šourku.
Jak dlouho trvá akutní zánět nadvarlat?
Epididymitida není nemoc na dlouho a postižení muži se při dodržení léčby antibiotiky cítí mnohem lépe často již po 3 dnech až 2 týdnech. Otoky, mírná bolest a nepříjemné stavy mohou ale přetrvat i několik týdnů až měsíců. Proto je důležité dodržet léčbu přesně jak ji lékař nastaví.
Je epididymitida vážná a může se zhoršit?
Zánět je potřeba léčit, protože může vytvořit ložisko hnisu (absces) na šourku, a dokonce poškodit nadvarle tak, že zhorší plodnost muže. Infekce se může šířit dále do těla a napadat jiné orgány a tkáně. Proto se musí vyléčit.
Jak se zánět nadvarlat projevuje?
Postižené nadvarle nebo i celé varle náhle ztuhne a začne bolet. Bolest bývá ostrá a vystřeluje ze šourku do třísel, podbřišku, dolní části zad nebo stehna. Obvykle se postižené varle zvětší a se šourkem jsou citlivé na dotek. Kůže šourku se napne a zarudne. Součástí zánětu může být i zvýšená teplota až horečka. Ejakulát může být hustější a změnit barvu.
Může se zánět nadvarlete rozšířit?
Ano, vzniká riziko přenosu na varle (oborně epididymoorchitida – současný zánět nadvarlete a varlete).
Může zánět nadvarlat způsobit erektilní dysfunkci?
Pokud se infekce rychle doléčí, nevzniká riziko vzniku erektilní dysfunkce.
Jak se léčí zánět nadvarlat?
Pro domácí léčbu a úlevu se doporučuje mít šourek v klidu, chránit šourek suspernzorem nebo ho podkládat a nezvedat těžké předměty. Bolest lze tlumit i studenými obklady. Lékař předepíše antibiotika nebo léky proti bolesti a kontroly. Plný účinek se projeví po 2 týdnech. Pokud je infekce těžká, pacient může strávit pár dnů v nemocnici.
Co hrozí, pokud se zánět nadvarlat nedoléčí správně?
Z akutního zánětu se může stát chronický (dlouhodobý). To znamená, že se zánět může opakovaně vracet včetně příznaků. Chronická epididymitida může způsobit neplodnost pacienta.
Ovlivňuje zánět nadvarlete spermie?
Může být epididymální cysta příznakem rakoviny?
Ne, protože cysty kvůli zánětu nadvarlete nejsou zhoubné. Jsou naplněny hnisem nebo tekutinou. Je ale vhodné nechat cystu zkontrolovat urologem.
Způsobí zánět nadvarlat masturbace nebo ejakulace?
Ne, zánět nadvarlat masturbace nezpůsobí, ale během masturbace dodržujte hygienu, aby se přes močovou trubici nedostaly žádné bakterie.
Je zánět nadvarlete přenosný na ženu?
Ano, jde o virovou a bakteriální infekci, takže se může přenést i na partnerku. Žena nemá nadvarlata, ale virus či bakterie mohou nakazit její močovou a reprodukční soustavu. Infekce se u ženy projevuje bolestí nebo pálením při močení, výtoky z močové trubice, horečkou a zimnicí, nevolností a zvracením. Dodržte léčbu se a chraňte se během sexu kondomem.
Může muž dostat zánět nadvarlat od partnerky?
Ano, je to možné, pokud žena trpí infekcemi močových cest, bakteriálním onemocněním nebo pohlavní nemocí.

DÁLE ČTĚTE: Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?

zmenšování varlat (testikulární atrofie)

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply