Neurogenní močový měchýř: Porucha kontaktu mezi mozkem a měchýřem

Neurogenní močový měchýř je důsledkem narušení nervového kontaktu mezi nervovou soustavou a měchýřem. Tento žádoucí kontakt, díky kterému se dovedeme vymočit nebo močení naopak zastavit, může být vrozený nebo narušený úrazem nebo různými nemocemi.

Pacienti s neurogenním močovým měchýřem mají problémy s kontrolou močení. V důsledku toho mají příliš časté nutkání na močení, samovolné úniky moči (inkontinence) nebo naopak neschopnost vymočit se úplně a vyprázdnit měchýř dokonale. Stav zároveň zvyšuje riziko vzniku infekcí močových cest, protože v nahromaděné moči se rychle šíří bakterie.

Neurogenní močový měchýř bohužel nelze plně vyléčit a neléčený významně snižuje kvalitu života postiženého. Existují ale terapie, díky kterým lze stav poměrně uspokojivě zvládat.

V článku se blíže podíváme na příčiny a příznaky neurogenního močového měchýře. Léčba spočívá v podávání léků, zavedení močového katetru pro odvod moči a změnách životního stylu.

neurogenní močový měchýř

 

Co přesně je neurogenní močový měchýř?

Neurogenní močový měchýř je označení nežádoucího stavu, kdy jsou funkce měchýře negativně ovlivněny nějakými neurologickými vlivy.

Močový měchýř je samostatný dutý orgán v dolní části břicha mezi pánevními kostmi. Jeho hlavním úkolem je skladování moči až do doby, než se naplní a mozek vyšle signál, aby se člověk vymočil. Správné skladování a vylučování moči je závislé od správné komunikace mezi měchýřem a mozkem, která probíhá přes nervové dráhy.

S neurogenním močovým měchýřem jsou spojeny 2 typy poruch jeho kontroly. V závislosti na konkrétních poškozených nervech a míře jejich poškození se může stát močový měchýř hyperaktivní nebo nedostatečně aktivní (ochablý nebo-li hypotonický).

 

Jaký je rozdíl mezi neurogenním a hyperaktivním močovým měchýřem?

Neurogenní a hyperaktivní močový měchýř jsou 2 rozdílné stavy a nejedná se o to samé. Některé příznaky si ale mohou být podobné, kvůli čemu si postižený laik bez lékařského vyšetření nemusí uvědomovat, co se s ním přesně děje.

  • Neurogenní močový měchýř označuje dysfunkci močového měchýře vyvolanou poškozením nebo jinou poruchou nervového systému. K problému může dojít v důsledku neurologických stavů, jako je například roztroušená skleróza, poranění míchy nebo Parkinsonova choroba. Porucha může mít podobu snížené činnosti, kdy pacient nedovede močový měchýř zcela vyprázdnit nebo hyperaktivní činnosti, kdy má postižený problém uhlídat, aby se nepomočil.
  • Hyperaktivní močový měchýř může být důsledkem právě neurogenního močového měchýře. Jde o dysfunkci měchýře, kdy dochází ke zvýšení jeho aktivity a to vede k náhlému a častému nutkání na močení. Tento stav mohou vyvolat problémy s kontrolou nervů, ale někdy se rozvine i bez jasného neurologického problému či úrazu.

MĚJTE PŘEHLED: Hyperaktivní močový měchýř: Psychika, léky, cviky, bylinky a babské rady.

hyperaktivní močový měchýř

 

Jak častý je neurogenní močový měchýř?

jak častý je neurogenní močový měchýř?

Neurogenní močový měchýř trápí až 90 % pacientů s poruchami nervového systému

Neurogenní močový měchýř, respektive neurogenní dysfunkce močového měchýře je nejčastější u lidí po poranění míchy. Porucha v nějaké míře postihuje až 90 % pacientů. V případě vrozeného rozštěpu (spina bifida) páteře trápí neurogenní močový měchýř až 95 % postižených. Porucha se objevuje až u 80 % pacientů s roztroušenou sklerózou.

Mezi další ohrožené patří pacienti s Parkinsonovou nemocí, lidé po mrtvici a také lidé s různými dalšími typy nervových onemocnění.

Neurogenní močový měchýř může být rovněž důsledkem dalších nemocí, které poškozují nervy. V Česku je to velmi často cukrovka (diabetes), dále pak nádor na mozku nebo míše a některé typy infekcí nervového systému.

 

Příčiny neurogenního močového měchýře

Neurogenní močový měchýř může být již vrozený, takže dítě se s ním narodí.

Mezi tyto vývojové vady patří:

  • Rozštěp páteře (myelomeningokéla, spina bifida): Poruchu způsobuje neúplný vývin páteře v prvním měsíci těhotenství. Postižené děti mají mnohdy vrozenou dysfunkci močového měchýře, která je neurogenní a nedovedou jej kvůli ní normálně ovládat.
  • Sakrální ageneze: Vývojová vada, kdy se dítě narodí bez spodní části páteře. Neúplná páteř nedovede přenášet nervové signály z mozku přes míchu až do měchýře.
  • Mozková obrna: Porucha vzniká během těhotenství, při porodu nebo krátce po něm v důsledku poranění motorických center v mozku. Postižené dítě trpí souborem poruch, které zhoršují jeho schopnost plně ovládat své pohyby.

Pokud není neurogenní měchýř vrozený nebo získaný v dětství krátce po narození, může se objevit kdykoliv později během života.

Mezi možné příčiny, které poškozují nervový systém bez ohledu na věk patří:

  • cévní mozková příhoda (mrtvice),
  • Parkinsonova nemoc,
  • roztroušená skleróza,
  • nádory centrálního nervového systému (mozek a mícha).

Mezi další příčiny neurogenního močového měchýře patří:

 

Jaké zdravotní komplikace může neurogenní močový měchýř vyvolat?

Pacienti s neurogenním měchýřem mají zvýšené riziko vzniku dalších urologických problémů jako jsou opakované infekce močových cest, poškození až selhání (kolaps) ledvin, vezikoureterální reflux (zpětný tok moči) nebo vznik močových ledvinových kamenů.

Porucha zhoršuje kvalitu pacientova života, protože musí myslet na důkladnější hygienu. Kvůli únikům moči může mít problém s navazováním vztahů nebo s milostným životem. Jde o nemoc a nemoc vždy v nějaké míře zhoršuje kvalitu života pacientů.

 

Příznaky neurogenního močového měchýře

Postižení si nejčastěji všímají neschopnosti ovládat svůj močový měchýř. Když se potřebují vymočit, nevymočí se úplně a když se jim močit nechce, pár kapek jim stejně ukápne. Neurogenní močový měchýř si prakticky „dělá co chce“ aniž by o tom pacient jakkoliv rozhodoval.

Mezi další typické příznaky patří:

Uvedené příznaky ale mohou být příznaky jiné zdravotní komplikace nebo nemoci.

Proto pokud máte podezření na nějakou nemoc nebo zhoršení stavu močové soustavy, jděte na urologické vyšetření. Pokud podezíráte ledviny, nechte se vyšetřit na nefrologii. Pokud ale nemáte žádnou představu o příčině svých problémů, zajděte za praktickým lékařem. Doporučí vás k nejvhodnějšímu specialistovi.

 

Diagnóza neurogenní močový měchýř

S problémy močové soustavy se obraťte na urologa. Ten se vás bude ptát na celkovou zdravotní anamnézu a na to, jaké, kdy a v jaké míře se u vás objevují příznaky.

Poté provede hmatové vyšetření podbřišku v okolí močového měchýře, aby zjistil případný otok nebo bolesti.

Pokud uzná za vhodné, může vás poslat na další specializovanější vyšetření:

Urodynamické vyšetření: Test zjišťuje fungování močového měchýře, jeho kapacitu a tedy to, kolik moči je schopen pojmout, jaký je v něm tlak a jak odtéká moč, když je měchýř naplněný. Lékař vám může v blízkosti močové trubice nebo konečníku nalepit senzory, pomocí kterých zjistí, jak a zda vůbec pracují svaly a nervy v této oblasti.
Cytoskopie: Lékař zavede tenkou hadičku (cytoskop) přes močovou trubici až k měchýři a zkontroluje jeho vnitřek. Cílem je zjistit případné překážky (obstrukce) v odtoku moči nebo různé deformity.
Ultrazvukové vyšetření: Lékař si zobrazí močový měchýř na obrazovce počítače.
Rentgenové snímky: Lékař získá fotografie měchýře, močové trubice a okolních struktur.
Počítačová tomografie CT: Lékař zkoumá strukturu a případná poškození mozku, míchy nebo nervových drah. CT může odhalit případné nádory, cévní problémy nebo dopady úrazů, které mohly poškodit nervy.
Magnetická rezonance MRI: Lékař zkoumá měkké tkáně jako mozek, míchu a nervy v pánvi. Vyšetření je vhodné v případě roztroušené sklerózy, nádorů, zánětů a dalších komplikací.

Tabulka možných testů neurogenního močového měchýře

 

Léčba neurogenního močového měchýře

Léčba se bude odvíjet podle konkrétní příčiny. Uvádím zde nejčastější metody léčby, ale lékař může vzhledem k vašemu stavu navrhnout i jiné.

Léky: Žádné konkrétní názvy léků neuvádím záměrně, aby je žádný pacient nesháněl načerno a bez předpisu. O lécích vždy rozhoduje lékař, a pokud je nepředepíše, znamená to, že doporučuje jinou metodu léčby. Vždy poslouchejte doporučení lékaře.
Katetr (cévka): Lékař zavede katetr přes močovou trubici nebo břišní stěnu až do močového měchýře. Pacient se naučí zavést si jej sám, případně mu bude jeden zaveden dlouhodobě. Podrobnosti řešte s lékařem, prosím.
Botulotoxin: Lékař vstřikuje botulotoxin injekčně až do měchýře. Cílem je uvolnit svaly a zabránit kontrakcím, které pacienta jinak nutí močit. Injekce mohou pomoct zlepšit kontrolu nad činností měchýře a močením.
Augmentace močového měchýře: Operace pro zvětšení objemu měchýře, zlepšení ukládání moči a snížení jeho vnitřního tlaku. K operaci se přistupuje, pokud ostatní metody selžou.
Stomie: Lékař vytvoří vývod močového měchýře, ze kterého bude moč odtékat do vaku připevněného na těle.
Změny životosprávy: Cílem změn pacientova návyků je zabránit podráždění měchýře. Lékař může nastavit dietu, která se bude vyhýbat určitým dráždivým potravinám a nápojům. Již dnes můžete vyřadit alkohol, zdroje kofeinu nebo slazené limonády. Pokud je pacient zároveň diabetik, bude mu doporučeno udržet si hladinu krevního cukru v bezpečném rozmezí.
Hygienické zásady: Pokud pacient trpí močovou inkontinencí, může si koupit absorpční spodní prádlo, vložky nebo plenky pro dospělé, podložky na spaní a podobně. Cílem je zabránit případnému zápachu a znečištění prádla, oblečení a povlečení.

Tabulka metod pro léčbu neurogenního močového měchýře

Neurogennímu močovému měchýři bohužel nelze nijak zabránit v rámci prevence, zvlášť pokud byl již vrozený.

V rámci ochrany před jeho pozdějším vznikem se snažte dodržovat zásady zdravé životosprávy (strava, pohyb, žádné zlozvyky), léčete všechny aktuální nemoci a absolvujte pravidelné preventivní prohlídky včetně těch urologických.

VIDEO (YouTube, anglicky): Základní informace o neurogenním močovém měchýři u dětí

 

Co jsme zjistili o neurogenním močovém měchýři?

Zjistili jsme, že neurogenní močový měchýř je vrozená porucha nebo důsledek nějaké neurologické poruchy případně úrazů, které přerušují komunikaci mezi mozkem a měchýřem. Stav se může rozvinout kdykoliv v průběhu života. Postižení nedovedou měchýř plně ovládat, kvůli čemu trpí komplikacemi jako samovolné úniky moči nebo neschopnost vymočit se.

Stav bohužel není léčitelný, ale existují terapie, které pacientům umožňují zvládat jej uspokojivě. Vždy komunikujte s lékařem a dodržujte jeho doporučení.

V rámci změn životosprávy se snažte žít zdravě, správně se stravovat a často se pohybovat. Snažte se získat zdravou váhu. Nekonzumujte potraviny ani nápoje, které dráždí močový měchýř.

Máte vlastní zkušenost s neurogenním močovým měchýřem? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a žádný neurogenní močový měchýř ani jiné komplikace s močovou soustavou.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply