Časté močení – příčiny neustálého nutkání močit

Indol Man 250, informace o produktu

Je to problém, který není vidět. Ani ničemu nepřekáží. Tedy relativně… Časté močení. Během života se s ním setká prakticky každý muž. Někdy je to jen banalita, kterou vyřešíte do dvou týdnů, jindy se vás ale symptomy drží jako klíště.

Kdy se tedy z triviálního problému stává závažná zdravotní komplikace? Jak správně rozpoznat příznaky? A proč by měla být prevence problémů s močením součástí vašeho běžného životního stylu?

časté močení

 

Časté močení – jak často se už považuje za „nadlimit“?

Když se řekne „časté močení”, představí si asi většina z nás neustálé chození na malou, opakované noční vstávání a ustavičný pocit nutkání. Ovšem taková představa je značně nepřesná. Kolikrát za den by člověk musel jít na záchod, aby se to už skutečně dalo z lékařského hlediska považovat za časté?

Podle odborníků znamená časté močení stav, kdy musí muž navštívit toaletu více než 8krát za den. Samozřejmě záleží na množství vypitých tekutin, na aktuálním zdravotním stavu a na dalších faktorech. Pokud však z ničeho nic začnete chodit na malou častěji a bez zjevné příčiny, může to značit problém.

TIP: Doplněk pro podporu správné činnosti prostaty s ulevujícím účinkem. 

Tablety INDOL MAN 250 preventivně chrání prostatu před zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Indol Man 250 na prostatu

 

 

Příčiny častého močení

Mezi nejběžnější příčiny častého močení patří:

 

Zánět močových cest

Ten je vyvolán bakterií Escherichia coli. Tyto bakterie se běžně nachází v našem zažívacím ústrojí. Pomáhají se zažíváním a ke zdravému životu je potřebujeme. Bohužel se ale někdy mohou dostat do močového ústrojí, kde páchají pěknou neplechu.

Proti zánětu se můžete chránit pravidelnou hygienou a dostatečným přísunem tekutin. Pokud nemáte takové štěstí, projeví se u vás zánět, bolesti a pálení při močení, neustálé nutkání a případně bolesti v podbřišku.

Zánět močových cest se léčí antibiotiky. Ty se užívají po dobu zhruba 5 dní. Infekci je potřeba pořádně zaléčit, aby se vám nevrátila.

ČTĚTE TAKÉ: Zánět močového měchýře a nejrychlejší možnosti léčby

zánět močového měchýře

 

Oslabené svaly pánevního dna

Také svaly pánevního dna mají vliv na kvalitu močení. Pokud jsou příliš oslabené a uvolněné, mohou způsobit řadu nepříjemností. Moč totiž nedokážete udržet v močovém měchýři, a ta tak postupně „odkapává”. Jasným příznakem je tedy mokré spodní prádlo, které nepěkně páchne (typicky nepříjemný kyselý odér starších lidí).

Na oslabené svaly pánevního dna nepotřebujete žádné léky. Pomoct si dokážete sami, a to Kegelovými cviky. Ty stačí provozovat 10 minut denně a problémy s močením postupně odezní.

Kegelovy cviky jsou velmi jednoduché. Ideálním místem pro jejich praktikování je sprcha. Připravte se tak, jako byste chtěli začít močit. Pomalu začněte čůrat, ale přerušovaně moč během toho zastavujte a zase spouštějte. Tím zpevníte svaly v této oblasti a zabráníte dalšímu úniku moči.

 

VIDEO: Manuál pro cvičení svalů pánevního dna. 

 

Zvětšená prostata – benigní hyperplázie prostaty

Prostata, neboli žláza předstojná, má také obrovský vliv na močení. Nachází se pod močovým měchýřem, kde obklopuje močovou trubici. Pokud dojde k jejímu nepřirozenému zbytnění, čímž trpí až 80 % českých mužů nad 50 let, mohou se logicky objevit problémy s močením.

Příznaky zvětšené prostaty známe z reklam – časté nutkání, noční vstávání, problematické močení, přerušovaný proud moči a neustálá potřeba.

Proti zvětšené prostatě je potřeba bojovat už od mládí. Prostata se totiž začíná postupně zvětšovat už od 25 let. Důležitý je tedy zdravý životní styl, pestrá strava bohatá na zeleninu a ovoce a vyzkoušet můžete také různé bylinkové přípravky či čaje, které taktéž pomáhají v prevenci proti zvětšení prostaty.

PŘEDPŘIPRAVTE SE NA KOMPLIKACE: 

Indol Man 250, informace o produktu

 

Hyperaktivní močový měchýř

Ač to není zcela běžné, může to potkat i vás. Hyperaktivní močový měchýř je psychickým problémem, který se projevuje taktéž častým nutkáním na malou. Většinou se s ním potýkají vystresovaní, přepracovaní a neustále napjatí lidé.

Jednoduchý návod, jak se zbavit hyperaktivního močového měchýře, neexistuje. Je potřeba celkově zpomalit a trochu si odpočinout. Snižte množství stresu ve svém životě, vezměte si delší dovolenou a snažte se skutečně si odpočinout. Skvělou pomocí jsou sezení s psychologem, se kterým rozeberete své problémy.

 

Rakovina prostaty

Jedná se o nejčastější typ rakoviny u mužů. Tímto závažným karcinomem každoročně v Česku onemocní na 8 000 mužů. A tato čísla neustále rostou. Nejošemetnější na této nemoci je fakt, že se projevuje stejně jako například zbytnělá prostata nebo jako zánět močových cest.

Mnozí pánové si proto ničeho nevšimnou až do poslední chvíle, kdy už je pozdě. Rakovina prostaty se léčí několika způsoby. Základem je operativní odstranění nádoru. Dále se využívá ozařování, hormonální terapie nebo operace varlat.

 

VIDEO: Prognóza karcinómu prostaty.

 

Cukrovka

Časté močení u mužů může být také příznakem cukrovky. Pokud se k častému močení přidá ještě i nesnesitelná žízeň, váhový úbytek a páchnoucí dech, může se u vás projevovat diabetes mellitus. Přesnou diagnózu ovšem musí určit lékař.
Součástí léčby diabetu mellitus je pravidelná dodávka inzulinu do těla. Ten se do organismu přidává pomocí speciálních injekcí zhruba 3x denně. Dále je potřeba upravit jídelníček a neustále si hlídat množství cukru ve stravě.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké vyhlídky na sex a erekci mají diabetici

 

Neurologická onemocnění

Na vině ale může být i mozková mrtvice či jiná neurologická onemocnění. Právě poškození nervů během těchto onemocnění vede k poškození funkcí močového měchýře a nezřídka i k častému močení.

Léčba neurologických onemocnění je poměrně komplikovaná. Každý pacient musí být hospitalizován a u každého se postupuje trochu odlišně. Nejčastěji se přistupuje k rozpuštění krevní sraženiny v mozku, zastavení krvácení a následné rehabilitaci.

 

Některá léčiva

Ovšem za častým močením nestojí pouze nemoci, ale v některých případech také léky. Pokud jste tedy začali nedávno užívat nové preparáty a společně s tím jste si všimli častějšího nutkání na močení, možná je zakopaný pes právě zde.

Pravou příčinu vašich problémů ale odhalí pouze lékař – urolog. Toto je jen ilustrační výčet možných příčin častějšího močení. Rozhodně to nepovažujte za jednoznačnou diagnózu. Konečný verdikt může vynést pouze váš ošetřující lékař.

 

Prevence častého močení moči místo lékaře

Ideálním stavem je úplně se všem výše zmíněným problémům vyhnout. Základem prevence je zdravý životní styl. Pravidelný pohyb či cvičení v posilovně, pestrá strava bohatá na ryby, ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy a zdravé přírodní oleje, udržovaná hladina stresu a časté výlety do přírody. To všechno patří ke zdravému a bohatému životu.

Dále některé zdroje uvádí zařadit do svého života již preventivně Kegelovy cviky, kterými zpevníte svaly pánevního dna.

Můžete vyzkoušet i nejrůznější bylinky a bylinné směsi. Jedná se kupříkladu o Serenou plazivou a Kopřivu dvoudomou. Tyto bylinky by měly pomoci pro správnou funkci prostaty, měly by fungovat protizánětlivě a podporovat správnou funkci močového ústrojí.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Co když časté močení řešit nebudete? 

Mnohdy ani sebelepší prevence nepomůže a problémy se stejně objeví. V takovou chvíli rozhodně na nic nečekejte. Nečekejte na okamžik, kdy už to bude nesnesitelné. Stejně jako jakákoliv jiná nemoc, mohou i problémy s močením vyústit ve vážné zdravotní komplikace.

 

Nečekejte na zhoršení stavu

Neléčený zánět močových cest může postoupit do ledvin a nakonec ohrozit život člověka. Neřešené oslabené svalstvo v oblasti pánve může vyústit v chronickou inkontinenci. Neléčená zvětšená prostata může způsobit život ohrožující sepsi. To znamená, že dojde zcela k uzavření močové trubice a tedy k nemožnosti vylučování moči.

Rakovina prostaty je kapitolou sama pro sebe. Zde se nebavíme pouze o prohlubujících se problémech, ale o životě a smrti. Nádory se totiž mohou metastázovat do celého těla a ohrozit pacienta na životě. Stejně tak i cukrovka může vážně ohrozit váš život. Je potřeba ji začít léčit co nejdříve.

VÍTE, co je inkontinence? Jak ovládnout nekontrolovatelný únik moči

 

Kde prevence selhává, pomohou tabletky

Stejně, jako je mnoho příčin častého močení, je i mnoho způsobů jejich léčby. Na každou nemoc by měl být zvolený vhodný způsob řešení. Někdy stačí užití doplňků stravy, které jsou volně k dostání a mají pouze stimulační účinky. Jindy je nutné sáhnout po lécích na lékařský předpis.

Jaký druh léčby bude zvolen ve vašem případě? To může zhodnotit pouze váš lékař. 

 

Jaké léky a doplňky proti častému močení byste měl mít doma?

Jako prevence můžete sáhnout po bylinných preparátech, které jsou volně k prodeji. Jedná se například o Prostamol UNO, Cemio RED3, Zerex Ultragold, Prostalex, TOPVET Vrbovka, urologické a bylinné čaje, nebo o přípravky s výtažkem z brusinek.

Všechny tyto prostředky by měly pomoci k lepšímu močení. Ovšem jedná se jen o doplňky stravy, které mají pouze stimulační účinky. Rakovinu a těžké poruchy s nimi rozhodně nevyléčíte.

Trápí i vás časté močení? Vyhledejte pomoc lékaře a své problémy vyřešte. Jen tak můžete zase začít žít plnohodnotný život.

Tablety INDOL MAN 250 preventivně chrání prostatu před zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Indol Man 250 na prostatu

 

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply