Časté močení – příčiny neustálého nutkání močit, léčba a prevence

Časté močení je problém nemocné močové soustavy, který není vidět. Ani ničemu nepřekáží. Tedy relativně… Časté močení. Během života se s ním setká prakticky každý muž. Někdy je to jen banalita, kterou vyřešíte do dvou týdnů, jindy se vás ale symptomy drží jako klíště.

  • Kdy se tedy z triviálního problému stává závažná zdravotní komplikace?
  • Jak správně rozpoznat příznaky?
  • A proč by měla být prevence problémů s močením součástí vašeho běžného životního stylu?

časté močení

 

Časté močení u mužů – jak často se už považuje za „nadlimit“?

Když se řekne „časté močení”, představí si asi většina z nás neustálé chození na malou, opakované noční vstávání a ustavičný pocit nutkání na malou. Ovšem taková představa je značně nepřesná. Kolikrát za den by člověk musel jít na záchod, aby se to už skutečně dalo z lékařského hlediska považovat za časté?

Podle odborníků znamená časté močení stav, kdy musí muž navštívit toaletu více než 8krát za den. Samozřejmě záleží na množství vypitých tekutin, na aktuálním zdravotním stavu a na dalších faktorech. Pokud však z ničeho nic začnete chodit na malou častěji a bez zjevné příčiny, může to značit problém.

ZODPOVĚDNÝ TIP: Časté a bolestivé močení je nejčastěji vinou zvětšené a zanícené prostaty. Ulevit pomohou rostlinné doplňky stravy

Klikněte na obrázek, podívejte se, jak fungují a který vybrat.

doplňky stravy pro muže

 

Příčiny častého močení a neustálého pocitu potřeby močit

Muž nezačne močit často bez příčiny. Častější jsou fyzické důvody a stav močového ústrojí. Nutkání na močení ale může zhoršovat i psychický stav (stresy, úzkosti a různé strachy). Mezi nejběžnější příčiny častého močení patří:

 

Zánět močových cest zvýší produkci moči

Ten je vyvolán bakterií Escherichia coli. Tyto bakterie se běžně nachází v našem zažívacím ústrojí. Pomáhají se zažíváním a ke zdravému životu je potřebujeme. Bohužel se ale někdy mohou dostat do močového ústrojí, kde páchají pěknou neplechu.

Proti zánětu se můžete chránit pravidelnou hygienou a dostatečným přísunem tekutin. Pokud nemáte takové štěstí, projeví se u vás zánět, bolesti a pálení při močení, neustálé nutkání a případně bolesti v podbřišku. Časté močení vás ale může otravovat i bez bolesti.

Zánět močových cest se léčí antibiotiky. Ty se užívají po dobu zhruba 5 dní. Infekci je potřeba pořádně zaléčit, aby se vám nevrátila.

Doma můžete zánět zmírnit a bojovat proti němu:

  • pijte hodně tekutin, hlavně čisté vody – voda rychleji vyplaví z těla bakterie
  • zvyšte příjem vitaminu C
  • pijte brusinkový džus (neslazený, neředěný)
  • jezte probiotika
  • cvičte Kegelovy cviky pro silné svaly pánevního dna

ČTĚTE TAKÉ: Zánět močového měchýře a nejrychlejší možnosti léčby

zánět močového měchýře

 

Oslabené svaly pánevního dna moč propouští ven

Také svaly pánevního dna mají vliv na kvalitu močení. Pokud jsou příliš oslabené a uvolněné, mohou způsobit řadu nepříjemností. Moč totiž nedokážete udržet v močovém měchýři, a ta tak postupně „odkapává”. Jasným příznakem je tedy mokré spodní prádlo, které nepěkně páchne (typicky nepříjemný kyselý odér starších lidí).

Na oslabené svaly pánevního dna nepotřebujete žádné léky. Pomoct si dokážete sami, a to Kegelovými cviky. Ty stačí provozovat 10 minut denně a problémy s močením postupně odezní.

Kegelovy cviky jsou velmi jednoduché. Ideálním místem pro jejich praktikování je sprcha. Připravte se tak, jako byste chtěli začít močit. Pomalu začněte čůrat, ale přerušovaně moč během toho zastavujte a zase spouštějte. Tím zpevníte svaly v této oblasti a zabráníte dalšímu úniku moči.

 

VIDEO: Manuál pro cvičení svalů pánevního dna, které zmírní časté a bolestivé močení. 

 

Zvětšená prostata – benigní hyperplázie prostaty způsobí bolestivé a přerušované močení

Prostata, neboli žláza předstojná, má také obrovský vliv na močení. Nachází se pod močovým měchýřem, kde obklopuje močovou trubici. Pokud dojde k jejímu nepřirozenému zbytnění, čímž trpí až 80 % českých mužů nad 50 let, mohou se logicky objevit problémy s močením.

Příznaky zvětšené prostaty známe z reklam – časté nutkání, noční vstávání, problematické močení, přerušovaný proud moči a neustálá potřeba.

Proti zvětšené prostatě je potřeba bojovat už od mládí. Prostata se totiž začíná postupně zvětšovat už od 25 let. Důležitý je tedy zdravý životní styl, pestrá strava bohatá na zeleninu a ovoce a vyzkoušet můžete také různé bylinkové přípravky či čaje, které taktéž pomáhají v prevenci proti zvětšení prostaty.

PŘEDPŘIPRAVTE SE NA KOMPLIKACE: 

doplňky stravy pro muže

 

Hyperaktivní močový měchýř zvyšuje frekvenci močení

Ač to není zcela běžné, může to potkat i vás. Hyperaktivní močový měchýř je psychickým problémem, který se projevuje taktéž častým nutkáním na malou. Většinou se s ním potýkají vystresovaní, přepracovaní a neustále napjatí lidé.

Jednoduchý návod, jak se zbavit hyperaktivního močového měchýře, neexistuje. Je potřeba celkově zpomalit a trochu si odpočinout. Snižte množství stresu ve svém životě, vezměte si delší dovolenou a snažte se skutečně si odpočinout. Skvělou pomocí jsou sezení s psychologem, se kterým rozeberete své problémy.

 

Rakovina prostaty způsobí bolestivé a přerušované močení

Jedná se o nejčastější typ rakoviny u mužů. Tímto závažným karcinomem každoročně v Česku onemocní na 8 000 mužů. A tato čísla neustále rostou. Nejošemetnější na rakovině prostaty je, že se projevuje stejně jako zbytnělá prostata nebo jako zánět močových cest.

Mnozí pánové si proto ničeho nevšimnou až do poslední chvíle, kdy už je pozdě. Rakovina prostaty se léčí několika způsoby. Základem je operativní odstranění nádoru. Dále se využívá ozařování, hormonální terapie nebo operace varlat.

 

VIDEO: Prognóza karcinómu prostaty.

 

Cukrovka (diabetes) zatěžuje ledviny, které produkují více moči

Časté močení u mužů může být také příznakem cukrovky. Pokud se k častému močení přidá ještě i nesnesitelná žízeň, váhový úbytek a páchnoucí dech, může se u vás projevovat diabetes mellitus. Přesnou diagnózu ovšem musí určit lékař.

Součástí léčby diabetu mellitus je pravidelná dodávka inzulinu do těla. Ten se do organismu přidává pomocí speciálních injekcí zhruba 3x denně. Dále je potřeba upravit jídelníček a neustále si hlídat množství cukru ve stravě.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké vyhlídky na sex a erekci mají diabetici

 

Neurologická onemocnění škodí nervovým přenosům

Na vině ale může být i mozková mrtvice či jiná neurologická onemocnění. Právě poškození nervů během těchto onemocnění vede k poškození funkcí močového měchýře a nezřídka i k častému močení.

Léčba neurologických onemocnění je poměrně komplikovaná. Každý pacient musí být hospitalizován a u každého se postupuje trochu odlišně. Nejčastěji se přistupuje k rozpuštění krevní sraženiny v mozku, zastavení krvácení a následné rehabilitaci.

 

Negativní vedlejší činky některých léčiv

Ovšem za častým močením nestojí pouze nemoci, ale v některých případech také léky. Pokud jste tedy začali nedávno užívat nové preparáty a společně s tím jste si všimli častějšího nutkání na močení, možná je zakopaný pes právě zde. Pravou příčinu vašich problémů ale odhalí pouze lékař – urolog.

Toto je jen ilustrační výčet možných příčin častějšího močení. Rozhodně to nepovažujte za jednoznačnou diagnózu. Konečný verdikt může vynést pouze váš ošetřující lékař.

 

Prevence častého močení moči místo lékaře

Ideálním stavem je úplně se všem výše zmíněným problémům vyhnout. Základem prevence je zdravý životní styl. Pravidelný pohyb či cvičení v posilovně, pestrá strava bohatá na ryby, ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy a zdravé přírodní oleje, udržovaná hladina stresu a časté výlety do přírody. To všechno patří ke zdravému a bohatému životu.

Dále některé zdroje uvádí zařadit do svého života již preventivně Kegelovy cviky, kterými zpevníte svaly pánevního dna.

Můžete vyzkoušet i nejrůznější bylinky a bylinné směsi. Jedná se kupříkladu o Serenou plazivou a Kopřivu dvoudomou. Tyto bylinky by měly pomoci pro správnou funkci prostaty, měly by fungovat protizánětlivě a podporovat správnou funkci močového ústrojí.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Co když časté močení řešit nebudete? 

Mnohdy ani sebelepší prevence nepomůže a problémy se stejně objeví. V takovou chvíli rozhodně na nic nečekejte. Nečekejte na okamžik, kdy už to bude nesnesitelné. Stejně jako jakákoliv jiná nemoc, mohou i problémy s močením vyústit ve vážné zdravotní komplikace.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Nečekejte na zhoršení stavu a frekvence močení

Neléčený zánět močových cest může postoupit do ledvin a nakonec ohrozit život člověka. Neřešené oslabené svalstvo v oblasti pánve může vyústit v chronickou inkontinenci. Neléčená zvětšená prostata může způsobit život ohrožující sepsi (otrava krve infekcí). To znamená, že dojde zcela k uzavření močové trubice a tedy k nemožnosti vylučování moči.

Rakovina prostaty je kapitolou sama pro sebe. Zde se nebavíme pouze o prohlubujících se problémech, ale o životě a smrti. Nádory se totiž mohou metastázovat do celého těla a ohrozit pacienta na životě. Stejně tak i cukrovka může vážně ohrozit váš život. Je potřeba ji začít léčit co nejdříve.

VÍTE, co je inkontinence? Jak ovládnout nekontrolovatelný únik moči? 

 

Kde prevence selhává, pomohou rostlinné doplňky pro kondici a vitalitu prostaty

Stejně, jako je mnoho příčin častého močení, je i mnoho způsobů jejich léčby. Na každou nemoc by měl být zvolený vhodný způsob řešení. Někdy stačí užití doplňků stravy, které jsou volně k dostání a mají pouze stimulační účinky. Jindy je nutné sáhnout po lécích na lékařský předpis.

Jaký druh léčby bude zvolen ve vašem případě? To může zhodnotit pouze váš lékař. 

 

Jaké léky a doplňky proti častému močení byste měl mít doma?

Jako prevence můžete sáhnout po bylinných preparátech, které jsou volně k prodeji. Jedná se například o Prostamol UNO, Cemio RED3, Zerex Ultragold, Prostalex, TOPVET Vrbovka, urologické a bylinné čaje, nebo o přípravky s výtažkem z brusinek.

Všechny tyto prostředky by měly pomoci k lepšímu močení. Ovšem jedná se jen o doplňky stravy, které mají pouze stimulační účinky. Rakovinu a těžké poruchy s nimi rozhodně nevyléčíte.

Trápí i vás časté močení? Vyhledejte pomoc lékaře a své problémy vyřešte. Jen tak můžete zase začít žít plnohodnotný život.

NÁKUPNÍ TIP: Doplněk pro podporu správné činnosti prostaty s ulevujícím účinkem na bolestivé a nutkavé močení. 

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Časté močení a často kladené otázky

Čeho příznakem je časté močení?
Časté močení může být příznakem různých problémů od onemocnění ledvin po nadměrné pití tekutin.

Pokud močení doprovází horečka, naléhavá potřeba moči, bolestivé močení či jiné nepohodlí během močení, důvodem je nejčastěji infekce močových cest.

Která příčina častého močení je nejčastější?
Co způsobuje časté močení u žen?
Nejčastěji infekce močových cest. Bakterie se tehdy do močového měchýře dostanou přes močovou trubici.

Statisticky 50 až 60 % žen zažije infekci aspoň jednou za život.

Je normální močit každých 30 minut?
Vždy záleží na velikosti močového měchýře a jeho zdravotní kondici.

Močení každých 30 minut je normální, pokud má měchýř malý objem. Tento stav léčit nelze.

Pokud je ale močení bolestivé a častější, než jindy, jde již o zánět, který je potřeba vyléčit antibiotiky.

Je normální močit každou hodinu?
Normální je močit 6 až 8krát za den. Pokud močíte častěji, možná pijete mnoho tekutin nebo močopudné nápoje (diuretika – alkohol, kávu, bylinné čaje), nebo skutečně trpíte zánětem.
Proč se mi chce čůrat každé 2 hodiny během noci?
Časté noční močení často ohrožuje starší muže. Kromě infekce močových cest časté močení způsobuje pití nadbytečných tekutin (kofeinové a alkoholické), bakteriální infekce a léky, které podporují močení (diuretika).
Kolikrát za nic je normální močit?
Přes dvě třetiny mužů nad 70 let močí aspoň jednou za noc. 60 % dva nebo vícekrát. Statisticky čím je muž starší, tím vícekrát za noc močí.
Jak často je příliš často?
Za běžné se považuje 4 až 10krát denně. Za normální také vnímejte takovou frekvenci, která nesnižuje životní komfort.
Měl bych se kvůli častému močení znepokojovat?
Pokud časté močení doprovází další zmíněné nepříjemné příznaky, měl byste navštívit urologa (potíže s uspokojivým močením nebo nedostatečným vyprázdněním močového měchýře, silné nutkání k močení nebo ztráta kontroly nad močovým měchýřem).
Název spoileru
Ano, mohou, hlavně pokud se k močení přidá nadměrná žízeň (dehydratace), ztráta chuti do jídla, otoky a bolesti břicha nebo zvracení krve. Všechno jsou závažné stavy, které byste okamžité měli řešit na úrazovce.
Kdy mám časté močení řešit s urologem?
Ihned, pokud časté močení komplikuje kvalitu života a je doprovázeno horečkou, bolestí zad a beder nebo otoky.
Jaká je domácí pomoc na časté močení?
Pijte čistou vodu, brusinkový džus, méně kyselé ovocné šťávy, šťávu ze zeleného ječmene, čaj a kávu bez kofeinu a nepijte mléko (může dráždit močovou soustavu).
Je časté močení příznakem cukrovky?
Nadměrná žízeň a častější močení jsou častými příznaky cukrovky.

Během cukrovky se v krvi hromadí nadbytek glukózy. Ledviny tehdy pracují v krizovém režimu a jsou přetížené, aby přebytečnou glukózu zpracovaly a tím se zvyšuje četnost močení.

Proč vyčůrám více, než vypiji?
Polyurie obvykle vzniká kvůli nadměrnému pití tekutin (polydipsie) s obsahem kofeinu nebo alkoholu. Větší produkci moči může způsobit i cukrovka.
Proč tolik močím, i když jsem nevypil nic?
Tohle je klasický příznak diabetu. Důvodem ale může být i hyperaktivní močový měchýř, zbytnělá prostata a infikované močové cesty.

Mohou vyvolávat nutkání na močení, i když je měchýř ve skutečnosti prázdný.

Proč se mi chce močit i když jsem se právě vyčůral?
Nejčastěji stav způsobuje zánět močových cest. Můžete cítit i nepohodlí v oblasti zad a pánve a horečku.
Které léky nejčastěji dostanu proti častému močení?
  • Darifenacin (Enablex)
  • Desmopressin acetate (Noctiva)
  • Imipramine (Tofranil)
  • Mirabegron (Myrbetriq)
  • Oxybutynin (Ditropan)
  • Solifenacin (Vesicare)
  • Tolterodine (Detrol LA)
  • Trospium (Sanctura XR)

Některé dostanete i v Česku, některé jsou dostupné pouze v jiných krajinách.

Pomůže brusinkový džus proti častému močení?
Díky zvýšenému pitnému režimu budete močit častěji a tak vyplavovat bakterie z močové soustavy. Doslova tak „propláchnete“ močové cesty.

Přínos brusinkového džusu ke zlepšení problémů s močením sice nebyl nijak potvrzen, každopádně jde o velice zdravý a výživný nápoj, takže se mu nemusíte vyhýbat.

Název spoileru
Ano, může. U žen se chlamydiová nákaza dále projevuje abnormálním vaginálním výtokem, bolestmi břicha a pánve, krví v moči, naléhavým močením a zvýšenou frekvencí močení.
Jak můžu zabránit nutkání na močení?
Oblékejte se pohodlné a do volného prádla. Dopřejte si teplé koupele, pijte více tekutin, nepijte kávu a čaj s kofeinem.
Je časté močení příznakem dehydratace?
Dehydratace dráždí močový měchýř a koncentruje moč, která houstne, obsahuje více škodlivin a způsobí, že budete častěji cítit urgentní močení.
Které potraviny mohou způsobit časté močení?
  • káva, čaj, sycené nápoje
  • alkohol
  • některé kyselé ovoce (hlavně citrusy)
  • pikantní jídlo
  • rajčata
  • čokoláda
Může muž chytit zánět močových cest od ženy?
U žen je zánět častější, protože jejich močová trubice je kratší a bakterie se rychleji dostanou do měchýře.

Přenos bakterií z muže na ženu je málo pravděpodobný.

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply