Pročetli jste se mým posledním článkem o hyperaktivním močovém měchýři? Avšak už během čtení jste si uvědomili, že vás trápí zcela opačný problém?
Chodíte významně málo na malou? Někdy nemusíte prakticky vůbec? Za den vyloučíte ani ne půl deci moči, což představuje objem jednoho většího panáku? Pak je na vině problém s názvem Anurie.
- Co je anurie?
- Jak se projevuje?
- Koho nejčastěji postihuje?
- Může se anurie objevit i u dětí?
- Kdy se jedná o anurii a kdy o běžné vylučování moči?
- A jak se anurie léčí?
Co přesně je anurie?
Anurie je významný pokles denního vylučování moči nebo jeho úplné zastavení.
U dospělých lidí se o anurii hovoří tehdy, vyloučí-li člověk během dne jen 0 − 50 ml moči. To je množství menší než jeden panák.
Jen pro vaši představu – normální průměrné množství vyloučené moči se u dospělého člověka pohybuje okolo 1,5 l.
Za nadměrné je pak považováno vyloučení více než 2,5 l/24 hod. moči.
Vzhledem k tomu, že tvorba moči je nezbytně nutná pro odstraňování zplodin z těla a udržování stabilního vnitřního prostředí v organismu, je anurie vždy považována za extrémně nebezpečný příznak, který se musí okamžitě řešit.
Jedná se o závažný stav, spojený s významnou mortalitou. Prognóza anurie při akutním selhání ledvin je úzce závislá na vyvolávající příčině, stupni poškození ledvin v době diagnózy a kvalitě poskytnuté léčby.
Příznaky anurie
Mezi základní příznaky anurie patří ono výrazné snížení denního vylučování moči nebo jeho úplné zastavení.
K tomu se může přidat bodavá, extrémní bolest v podbřišku a bedrech, zvýšený krevní tlak, únik krve do moči (hematurie) projevující se zabarvením moči do růžova nebo do hněda, zpěnění moči, či otoky na rukou a kotnících.
To všechno vás upozorňuje na to, že něco není v pořádku a je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Příčiny anurie
K nejčastějším příčinám anurie patří:
- akutní selhání ledvin,
- nekróza,
- porucha odtoku moči močovým traktem,
- ledvinové kameny nacházející se v močových cestách,
- těžká dehydratace,
- šokový stav.
Selhání ledvin vzniká při výrazném poklesu glomerulární filtrace.
Fáze anurie
Anurie může, ale nemusí přijít z ničeho nic. Může jí předcházet ještě tzv. oligurie, kdy znenadání klesá denní výdej moči na 50 – 500 ml.
Jakmile toto množství poklesne pod oněch 50 ml za den, už hovoříme o anurii. Oligurie tedy představuje méně vyjádřený pokles vylučování moči než anurie.
Koho postihuje anurie nejčastěji?
Anurie je důsledkem závažného selhání ledvin, ledvinového onemocnění, nebo selhání jiných orgánů. Většinou vás tedy jen tak nepostihne.
Navíc ji často předchází postupné snižování množství vylučované moči, tudíž se těm úplně nejhorším stavům můžete vyhnout. Stačí se hlídat a pozorovat.
MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?
Anurie u dětí
Anurie se samozřejmě může objevit i u dětí, ať už v případě závažného selhání ledvin, nebo třeba jako následek závažné nehody či úrazu.
U malých dětí je anurie definovaná jako produkce moči 0 − 0,5 ml/kg/h.
Opět stejně jako u dospělého, se i u dětí jedná o velice závažný zdravotní stav, který je okamžitě nutné řešit s lékařem.
Léčba anurie
A jak se vlastně anurie léčí? Jaký je postup, pokud zjistíte, že během dne vyčůráte strašně málo moči, pod 50 ml za den? Co dělat?
Okamžitě navštivte nejbližší pohotovost. Nemá cenu zkoušet praktického lékaře nebo urologa. Rovnou zajeďte na nejbližší pohotovost, a pokud je to problém, volejte 112.
Zde jim přesně popište své potíže.
- Lékaři na pohotovosti vám moč nejprve chemicky vyšetří na přítomnost krve či bílkoviny.
- Dále vám odeberou krev, ze které se taktéž pokusí rozluštit, v čem je problém.
- A na závěr vás vyšetří ultrazvukem, pohmatem a pohledem. Je totiž potřeba vyloučit jiná onemocnění, zda jde o poruchu tvorby moči v ledvinách, nebo poruchu odtoku moči z těla.
Pokud je u vás skutečně odhalena anurie je okamžitě nasazena léčba, nejčastěji na oddělení JIP. Toto onemocnění je skutečně velice závažné.
Možností léčby je několik, od akutní dialýzy přes klasickou dialýzu až po transplantaci ledvin. Záleží na závažnosti vašeho případu.
Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu je včasná diagnóza a rychlost nasazené léčby. Pokud budete otálet a nenavštívíte okamžitě lékaře, může být váš stav neslučitelný se životem.
Přírodní léčba anurie
Anurie se bohužel nedá léčit pomocí přírody, bylinek nebo rostlinných výtažků. Anurie je tak závažný zdravotní stav, že je většinou nutné přistoupit buď k dialýze nebo transplantaci ledvin. A s tím vám bohužel žádné rostlinky nepomohou.
PREVENCE: Komplikacím s močovou soustavou lze předcházet zdravou životosprávou, případně zařazením doplňku, který ji řádně vyživuje a pečuje o ni.
Podívejte se na účinky českého doplňku Proerecta PROSTATE.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás.
Prevence před anurií
Anurii se sice nedá zcela jednoduše vyhnout, ale můžete jí alespoň trochu zabránit zdravým životním stylem.
Základem je zdravá a vyvážená strava, dostatek tekutin každý den, pravidelné vylučování, řádná porce pohybu, a spoustu ovoce a zeleniny v jídelníčku.
Větší pozor by si pak na sebe měly dát osoby ve vyšším věku, lidé s hypertenzí, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, či s chronickou infekcí v těle. Právě tito lidé jsou k selhání ledvin a následné anurii náchylnější.
SLOVO AUTORKY:
Anurie není rýmečka nebo nachlazení. Nedá se přecházet, ale musí se okamžitě řešit. Nemávejte nad svými potížemi rukou.
Okamžitě, jakmile na sobě zpozorujete některý z výše uvedených typických příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.
Nejen, že vám vyčkávání nepomůže, ale taky to může být to poslední, co v tomto životě uděláte.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |