Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba

Infekce močových cest způsobují patogeny, což jsou bakterie, viry nebo plísně, které dovedou překonat imunitní bariéry močových cest a napadají je. Mohou ovlivnit všechny součásti močových cest, kam patří ledviny, močová trubice, močový měchýř, močovod a jejich propojovací kanály.

Jde o jednu z nejčastějších vnitřních infekcí a během života se s ní aspoň jednou setká téměř každý člověk. Infekce častěji napadá ženy, ale neobchází ani muže.

Močové cesty dělíme horní a dolní. Horní tvoří ledviny a močovody, dolní močový měchýř a močová trubice.

Prostata do močových cest nepatří, ale neléčený zánět se do ní může velice jednoduše dostat a způsobit zánět prostaty.

infekce močových cest

*V článku doporučujeme české bylinné tobolky Proerecta PROSTATE pro zmírnění zánětů a podporu dobré kondice močových cest včetně prostaty.

Z vaší případné objednávky redakce Erekce.cz obdrží drobnou provizi, která slouží na financování stránky. Váš nákup se nijak neprodraží. Podrobně o provizním systému čtěte zde.

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte a čtěte o všech účincích přímo na stránce Proerecta.cz. Objednávku dostanete do 48 hodin. Ihned tak můžete začít chránit své močové cesty.

 

Rychlé informace

  • Ženám hrozí riziko vzniku zánětu močových cest až z 50% a to během celého života.
  • U muže se zánět projevuje častým močením, pálením nebo bolestí během močení.
  • Infekce se diagnostikují na základě příznaků a odběru moči pro rozbor.
  • Akutní infekci lze vyléčit do 3 dnů.
  • Brusinkový džus nemá žádné léčebné účinky. Jde o mýtus. Může ale pomáhat před vracejícími se infekcemi, takže v pitném režimu má své místo.

 

Časté příčiny infekcí močových cest

E. coli, příčina infekce močových cest

Escherichia coli (E. coli), příčina infekcí močových cest

Vysoké procento případů má na svědomí bakterie Escherichia coli (E. coli). Ta obvykle osídluje trávící trakt, ze kterého se dovede dostat až do močové soustavy. Opět je riziko přenosu vyšší u žen, protože se jejich vagína nachází blíže k análnímu otvoru. U muže je tento přenos méně rizikový.

Močovou trubici mohou dále infikovat chlamydie nebo mykoplazma. Močový měchýř neohrožují. Méně často nebo zřídka infekce postihuje močovody.

Infekce močových cest má různé názvy v závislosti od toho, kterou část soustavy zánět postihuje:

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Rizikové faktory

Kdo má nejvyšší riziko infekce močových cest?

Až 50% žen se s infekcí setká aspoň jednou za život a až 30% žen trpí opakovanými infekcemi, které dále procházejí až do zánětů močových cest.

Těhotné ženy mají přibližně stejné riziko infekce, pokud je ale napadne, bohužel je pravděpodobné, že infekce bude putovat až k ledvinám. Těhotenství v těle způsobuje změny ovlivňující kondici a anatomii močových cest.

Zde infekce neohrožuje pouze matku, ale také dítě. Proto se těhotné ženy preventivně testují na přítomnost bakterií v moči a to i pokud nevykazují příznaky infekce. V případě slabých příznaků se nasazují antibiotika, které mají za úkol patogeny zahubit.

Těhotná žena ale není jedinou ohroženou skupinou. Infekce se vyskytuje u obou pohlaví bez ohledu na věk a zdravotní stav. Někteří lidé jsou více ohrožení a je u nich vyšší riziko vzniku infekce. Mezi ně patří:

PŘÍČINY INFEKCE V ŽIVOTNÍM STYLU: ZDRAVOTNÍ PŘÍČINY:
častý nebo nechráněný pohlavní styk a střídaní partnerů cukrovka (diabetes)
nedostatečná a zanedbaná hygiena problémy s močením
některé druhy antikoncepce zavedený močový katétr
těhotenství inkontinence střev (samovolný únik stolice)
menopauza u žen snížený nebo zablokovaný průtok moči
oslabená imunita ledvinové kameny
nedostatek pohybu a fyzické aktivity léčba jiných nemocí močových cest
používání tamponů, vložek nebo spermicidů užívání antibiotik, které hubí střevní mikrobiom

 

Infekce močových cest jsou u mužů vzácnější

  • U mužů mladších 50 let je výskyt do 8 z 10 000, a tedy „pouze“ 0,08%.
  • Riziko přirozeně stoupá věkem.
  • U mužů se infekcí nakazí stejné orgány jako u žen. Riziku infekce a zánětu je navíc vystavena prostata.
  • Nižší riziko mají obřezaní muži. U neobřezaných je riziko o něco vyšší.
  • Léčebné metody jsou velice podobné těm, které se předepisují ženám.

MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

nemoci ledvin a erektilní dysfunkce

 

Příznaky

Jak se infekce močových cest projevuje?

Příznaky se vždy liší podle toho, která část močové soustavy je postižená, ale i podle věku postiženého, léků, které užívá nebo zda má zavedený močový katétr.

Nejčastěji to ale je:

 

Důsledky infekce močových cest

Komplikace, které infekce způsobují

Většina případů infekcí není závažná a lze se jich zbavit za pár dnů, pokud se včas podchytí a postižený nebude doma čekat, zda se problém nezlepší.

Pokud člověk odignoruje vyšetření a léčbu, infekce prostupuje močovými cestami a páchá těžší škody. Náchylné jsou zejména ledviny, takže opakované infekce je mohou trvale poškodit a postiženého ohrozit na životě. Velice nebezpečné je vniknutí bakterií do krevního řečiště (otrava krve).

U těhotných žen mohou nedoléčené infekce způsobit předčasný porod dětí s nízkou porodní hmotností. Žádnou, ani tu nejmenší infekci nemá smysl podceňovat. Může růst a vracet se opakovaně.

 

Cysticida

Infekce a z ní utvořený zánět močového měchýře, která se projevuje horečkou, bolestí a tlakem v břiše a dolní části zad. Je potřeba nasadit léky, takže cesta na urologii je nezbytná.

MĚJTE PŘEHLED: Které nemoci léčí urolog, s čím pomůže a jak vás bude vyšetřovat?

 

Akutní pyelonefritida

Náhlá, a tedy rychlá infekce ledvin. Projevuje se bolestmi zad a boků, horečkou s třesem a zimnicí, pocitem vyčerpanosti, slabosti a výkyvy nálad. Stav je velice nebezpečný a vyžaduje okamžitou pomoc lékaře.

 

Prevence

Co dělat, aby vás infekce neohrožovaly?

Existují nemoci a jejich léčebné metody, které riziko vzniku infekcí močových cest zvyšují. Vždy proto dodržujte všechna doporučení lékařů a i náš článek berte spíše jako obecné rady než reálnou prevenci nebo léčbu infekcí.

Existují ale i vlivy nesprávného životního stylu, které ke vzniku infekcí přispívají. Proti nim máte možnost bránit se sami.

  • Zůstaňte hydratovaní. Pijte ideálně čistou kohoutkovou vodu. Je bezpečná a nezatěžuje orgány tak, jako minerální vody, slazené limonády, káva nebo čaj, které zároveň dráždí močový měchýř kvůli obsahu kofeinu.
  • Močte vždy, když se vám chce. Předejdete tak zadržování bakterií v moči.
  • Močte i po souloži, abyste vyplavili nečistoty z močové trubice.
  • Po močení a stolici u žen se vytírejte směrem od análního otvoru k zádům. Vytírání směrem k vagíně zvyšuje riziko vniknutí bakterií do močových cest.
  • Oblast genitálií udržujte suchou a čistou. Oblékejte si volné oblečení, aby nedošlo k opruzeninám. Vhodným materiálem je bavlna.
  • Sprchujte se a koupel si dopřejte pouze občasně.
  • Ženy by měly raději než tampony používat hygieničtější vložky nebo menstruační kalíšek. Podrobný článek o používání, výhodách a tipech, jak si vybrat ten správný čtěte ZDE.
  • Není vhodné používat spermicidní přípravky.
  • Spodní prádlo perte v šetrných přípravcích bez nadměrné parfumace.
  • S podezřením na infekci nebo zánět močových cest vždy jděte k lékaři.

 

Jak doma ulevit infekci močových cest?

  • Pijte tekutiny pro vyplavení bakterií z močových cest.
  • Proti bolestem používejte vyhřívané podložky a termofory.
  • Brusinky ani brusinkový džus infekce nevyléčí, ale může bránit jejich rozvoji. Brusinka obsahuje látky, které brání ulpívání E. coli na stěnách močových cest.
  • Pokud užíváte antibiotika, je vhodné konzumovat probiotické potraviny, které zvyšují množství prospěšných bakterií v trávící soustavě.

 

Diagnóza

Jak bude lékař infekci zjišťovat a vyšetřovat?

Lékař se vždy bude ptát na příznaky, které vás k němu dovedly. Vyžádá si vzorek moči, ve kterém bude posuzovat obsah bílých krvinek a bakterií.

Před odběrem moči doma je důležité pečlivě umýt genitálie a vymočit přibližně polovinu měchýře do záchoda. Zbytek moči by měl být čistější a tento zbytek již zachyťte do čisté, ideálně převařené nádobky. Postup brání bakteriím z močové trubice a jejího ústí zachytit se ve vzorku moči.

Pacienti s opakovanými infekcemi močových cest mohu dále podstoupit i další specifická vyšetření:

  • Zobrazení močových cest pomocí CT vyšetření, ultrazvuku nebo rentgenu.
  • Urodynamické vyšetření a uroflowmetrie zjišťuje, v jakém objemu, za jaký čas a pod jakým tlakem pacient vylučuje moč.
  • Cytoskopické vyšetření nahlíží do močového měchýře pomocí sondy s kamerou. Do měchýře se zavádí tenkou trubičkou přes močovou trubici.

 

Léčba

Lékařské metody, které vás zbaví infekcí močových cest

Většinu infekcí mají na svědomí bakterie, které se léčba snaží zahubit pomocí antibiotik a antimikrobik. Přesná léčba a její délka závisí od konkrétních příznaků a anamnézy pacienta.

Léčba by měla být kompletní a měla by tak dokonale vyléčit infekci, aby nedocházelo k jejímu vracení. Zároveň se po léčbě musí snížit rezistence (odolnost) na antibiotika, která se během léčby mohla vybudovat. Negativní příznaky obvykle mizí s vyléčením infekce.

Vždy se doporučuje dostatečný pitný režim, aby se bakterie přirozeně vyplavovaly. Bolesti, které infekci doprovázejí, lze tišit analgetiky. Pro domácí péči je proti bolesti vhodné koupit hřejivé polštářky, termofory nebo obyčejné lahve naplněné teplou vodou. Přikládají se na břicho, podbřišek, záda nebo boky.

  • Nekomplikovaná infekce močových cest se objevuje u jinak zdravých lidí s čistou močovou soustavou. Lze se í zbavit do 3 dnů.
  • Komplikovaná infekce močových cest se vyskytuje jako důsledek jiné nemoci či oslabení organismu. Zvyknou se vracet a vyžadují delší léčbu antibiotiky, obvykle až 14 dnů.

U komplikované infekce je tedy důležité přesně zjistit původní příčinu a cíleně léčit tu.

 

Často kladené otázky

Na internetu nejčastěji hledáte tyto otázky:

Jak poznám, že trpím infekcí močových cest?
Časté nutkání močit, bolestivé močení, malé množství vyloučené moči, zapáchající nebo zakalená moč, zvláštně zbarvená moč, krev v moči.
Může se infekce močových cest sama ztratit?
Ano, může. Až 42% nekomplikovaných infekcí se vyléčí samo i bez antibiotik. Doporučujeme domácí rady z tohoto článku.
Které jsou hlavní příčiny infekcí močových cest?
Nejčastěji jde o bakteriální infekce, konkrétně bakterii Escherichia coli (E. coli), která se do močových cest může dostat i z vlastní trávící soustavy.
Co mohu ihned udělat s akutní infekcí močových cest?
Pijte hodně vody, proti bolesti používejte hřejivé polštářky nebo prášky proti bolesti a objednejte se na vyšetření.
Za jak dlouho se vyléčím z infekce močových cest?
Akutního zánětu se tělo dovede zbavit i samo a to až ve 42% případů. Po nasazení antibiotik do 3 dnů. Chronické záněty lze vyléčit do 14 dnů.
Mohu na infekci nakoupit antibiotika i bez lékařského předpisu?
Ne, antibiotika předepisuje lékař. Není bezpečné je užívat bez jeho doporučení.
Má smysl na infekci pít hodné vody?
Ano, budete častěji močit a odvádět tak bakterie z močových cest rychleji.
Může za infekci močových cest stres?
Ne přímo, ale stres vyplavuje hormon kortizol, který oslabuje imunitu. Pokud působí dlouhodobě, oslabená imunita může infekci přispět.
Kdy mám s podezřením na infekci zajít za lékařem?
Pokud pociťujete příznaky déle než 2 dny.
Jak poznám, že infekce prostoupila až do ledvin?
Horečka, zimnice, bolest zad. Stav je nebezpečný, takže ihned vyhledejte lékaře.
Mohu se infikovat ze záchodového prkýnka?
Je to málo pravděpodobné, ale ne nemožné.
Kolik infekcí a jak často lze vnímat jako opakované a vracející se infekce?
2 infekce za 3 měsíce nebo 3 infekce za 1 rok již lze vnímat jako opakující se infekci močových cest.

NEZAPOMEŇTE, že Proerecta PROSTATE obsahuje rostlinné složky, které prokazatelně zmírňují záněty vyvolané infekcí močových cest (Saw palmetto, Pygeum africanum).

Zároveň stimuluje a optimalizuje funkce močového měchýře a prostaty, díky čemu se lze bránit častému a nevydatnému močení.

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte a čtěte o všech účincích přímo na stránce Proerecta.cz. Objednávku dostanete do 48 hodin. Ihned tak můžete začít chránit své močové cesty.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply