Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě

Ledvinové kameny představují bolestivý a závažný problém, kdy se uvnitř ledvin tvoří tvrdé shluky minerálů a solí. Hlavním problémem jsou silné bolesti, které vyvolává nežádoucí přítomnost kamínků v ledvinách, potažmo jinde v močových cestách, kam se mohou kamínky postupně přesunout.

Častou příčinou vzniku kamenů je nesprávný jídelníček a pitný režim, nadváha až obezita a další zdravotní komplikace. Ledvinové kameny se tvoří rychleji, pokud je moč koncentrovaná a obsahuje více minerálů a solí. Rizikovým faktorem vzniku je proto i dehydratace, kdy moč houstne a více se koncentruje.

Putování kamínků močovými cestami a jejich přirozené vyloučení močí je obvykle značně bolestivé. Kameny sice nevyvolávají zvýšené zdravotní riziko a nezpůsobují trvalá poškození močových cest. Pokud ale kameny trpíte, právě silná bolest vás jistě dovedla do urologické ambulance nebo na pohotovost.

Léčba probíhá nejčastěji užíváním léků proti bolesti a zvýšením pitného režimu, který má močové kameny přirozeně vyplavit. Pokud jsou příliš veliké, lékař je může rozpustit léky a ozařováním nebo vyjmout chirurgicky. Operaci může lékař doporučit, pokud se kameny usadí někde v močovém traktu a začnou vyvolávat infekce.

V článku vyjmenuji příčiny vzniku ledvinových kamenů, příznaky, metody domácí pomoci a léčby. Zároveň poradím, jak se chovat v rámci prevence před jejich vznikem nebo opakovaným návratem.

ledvinové kameny, konkrementy

Všimněte si, jak ostré mohou ledvinové kameny být. Právě členitý tvar vyvolává při pohybu nejsilnější bolesti.

 

Příznaky ledvinových kamenů

ledvinový kámen, konkrement

Ledvinové kameny mohou byt i zcela bez příznaků, pokud se nijak nepohybují v ledvinách nebo se „nerozhodnou“ putovat dále, třeba do močovodů. Močovody jsou trubice spojující ledviny s močovým měchýřem.

Problém nastává, pokud se kámen uvolní, z ledviny se dostane do močovodu a uvízne v něm. Velmi jednoduše může zablokovat proud moči a vyvolat otoky a záněty vedoucí ke křečím močovodu.

Tyto stavy jsou velmi bolestivé, protože kamínky mají členitý, nepravidelný tvar a jsou obvykle velmi ostré. Bolest se může různě měnit, protože kámen se může různě přesouvat.

Pohyb ledvinových kamenů vyvolává tyto nepříjemné příznaky:

VÍTE, že ledvinovými kameny trpí jeden z deseti lidí? Průměrně tak trápí 10 % lidí. Častější jsou u mužů, ze kterých trápí až 11 % oproti 9 % žen.

Počet postižených navíc stoupá. V 70. letech to bylo 3,8 % lidí, dnes je to již zmíněných 10 %. Kameny trápí i děti, u kterých se zpravidla objevují po 5. roce života.

 

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Vznik močových ledvinových kamenů nemusí mít vždy jasnou příčinu. To, zda začnou růst, může ovlivnit několik různých faktorů.

Kameny jsou tvořeny krystalotvornými látkami, které se nacházejí v moči. Patří mezi ně hlavně vápník, kyselina močová a další. Těchto látek je více než tekutiny, která je v moči zdravého člověka ředí. Postižení lidé mají zároveň méně látek, které jinak brání spájení krystalů do kamínků.

Hustá moč plná krystalotvorných látek, ale chudá na látky, které růstu kamenů brání, se stává ideálním prostředím pro vznik ledvinových kmenů.

VÍTE, že ledvinové kameny se odborně nazývají konkrementy? Setkat se můžete i s výrazem urolitiáza, což je přítomnost konkrementů v močových cestách, nefrolitiáza, což je močový kámen přímo v ledvině nebo cystolitiáza – kámen v močovém měchýři.

 

Rizikové vlivy vzniku ledvinových kamenů

Růst kamenů mohou podporovat i faktory, které s močí a močovou soustavou zdánlivě vůbec nesouvisejí.

 

Dehydratace

Je důležité pít 2 až 2,5 litru vody denně. Co tělo nespotřebuje, to vymočí, takže se nebojte pít víc.

Dehydratací trpí lidé, kteří žijí v teplých oblastech a ti, kteří mají příliš teplo na pracovišti. Dehydratací a kameny jsou velmi často ohroženi senioři, protože kvůli věku nepociťují žízeň tak výrazně ani když ji mají.

 

Doplňky stravy nebo léky

Dlouhodobé užívání některých doplňků a léků může podporovat vznik kamenů. Konkrétně jde o vitamín C, projímadla, léky proti překyselení žaludku, léky proti migrénám a depresím.

Pokud máte pocit, že kameny rostou kvůli doplňku, přestaňte jej užívat. Pokud kvůli léku, podezření na kameny vždy hlaste předepisujícímu lékaři.

 

Historie kamenů v rodině nebo u sebe

Zeptejte se v rodině, zda již někdo ledvinovými kameny netrpěl. Pokud ano, riziko je vysoké i u vás. Zároveň pokud jste již kameny někdy sami trpěli, existuje pravděpodobnost, že se objeví znovu.

 

Nemoci nebo léčba a operace zažívacího ústrojí

Záněty střev, operace žaludku, chronické průjmy a další komplikace mohou změnit trávící procesy a ovlivnit vstřebávání vápníku a vody. Tím roste koncentrace kamenotvorných látek v moči. Riziko zvyšují také infekce a záněty močových cest.

 

Obezita

Obézním lidem statisticky hrozí zvýšené riziko vzniku ledvinových kamenů.

 

Stravování

Riziko vzniku kamenů i dehydratace zvyšuje konzumace potravin bohatých na bílkoviny, cukry a sůl. Nadměrný obsah soli navíc zvyšuje množství vápníku v moči, který musí ledviny odfiltrovat. To může vést k tvorbě vápenatých kamenů, které jsou nejběžnější.

 

Druhy ledvinových kamenů

Lékař potřebuje zjistit, jakým typem ledvinových kamenů trpíte. Díky tomu je schopný zjistit příčinu vzniku a rychleji zabrání jejich další tvorbě.

Ideální bude, pokud se vám povede aspoň jeden kámen zachytit a odložit pro lékaře. Pokud jsou ale příliš velké, z močové trubice samovolně nevyjdou.

druhy ledvinových kamenů

 

Cystinové ledvinové kameny

Zde jsou kameny důsledkem nemoci cystinurie. Jde o dědičnou poruchu, při které ledviny vylučují nadměrné množství specifické aminokyseliny. Z ní se vytvářejí kameny.

 

Ledvinové kameny z kyseliny močové

Tento druh kamenů hrozí lidem, kteří ztrácí velké množství tekutin v rychlém čase kvůli nějaké zdravotní komplikaci. Často je to dehydratace způsobená průjmem. Ohrožení jsou i lidé s nadměrným příjmem bílkovin (typicky sportovci), dále diabetici a pacienti s metabolickým syndromem. Příčinou může být i dědičná porucha a genetické faktory.

 

Struvitové ledvinové kameny

Vznikají kvůli reakci organismu na přítomnost infekcí v močových cestách. Struvitové kameny mohou růst velmi rychle, přičemž ale nemají citelné příznaky a postižený o nich mnohdy vůbec netuší.

 

Vápenaté ledvinové kameny

Toto je nejrozšířenější druh ledvinových kamenů. Stavební látkou je ze Oxalát vápenatý (též Šťavelan vápenatý), kterou běžně produkují játra nebo se do těla dostává ve stravě. Na oxalát jsou bohaté některé druhy zeleniny a ovoce, ořechy nebo čokoláda.

Hladinu oxalátu a vápníku v moči zvyšují i stravovací návyky, nadměrné dávky vitamínu D, operace střev a metabolické poruchy. Hladinu mohu zvýšit dokonce i některé léky na předpis (léky proti migrénám a záchvatům).

 

Kdy s močovými kameny zajít na urologii nebo nefrologii?

Pokud u vás zatím kameny nezačaly vycházet z těla močí, zatím netušíte najisto, zda jimi opravdu trpíte. Pokud máte podezření, preventivně se na urologii nebo nefrologii objednejte. Za urologem či nefrologem ale určitě zajděte ihned, pokud:

  • trpíte tak silnou bolestí, že vás omezuje na kvalitě života, znemožňuje vám vykonávat běžné aktivity a dokonce nemůžete ani v klidu sedět nebo ležet,
  • trpíte bolestí kombinovanou s pocity podobnými nachlazení, zvracíte a máte horečku nebo zimnici,
  • máte problémy normálně se vymočit,
  • nebo v moči najdete stopy krve.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Bolest ledvin: Příčiny, pomoc, léčba a jak ji rozeznat od bolesti zad?

bolest ledvin

 

Příprava na vyšetření ledvinových kamenů

  • Poznačte si všechny negativní příznaky a to i ty, které podle vás s kameny vůbec nesouvisí.
  • Poznačte si, kolik tekutin vypijete a vymočíte za den.
  • Zeptejte se, zda máte před vyšetřením upravit jídelníček nebo pitný režim.
  • Sepište si všechny léky a doplňky stravy, které aktuálně užíváte.
  • Poznačte si všechny případné otázky na lékaře, ať na ně v ordinaci nezapomenete.

V ordinaci se vás lékař bude ptát:

  • Kdy jste si poprvé všimli příznaků.
  • Zda jsou příznaky pouze občasné, objevily se jenom jednou nebo jsou trvalé.
  • Jak závažné jsou příznaky.
  • Zda existuje něco, co příznaky zmírňuje nebo naopak zhoršuje.
  • Zda se ledvinové kameny objevily u někoho z vaší rodiny.

 

Jak bude lékař ledvinové kameny diagnostikovat?

Urolog i nefrolog má k dispozici několik testů, které zjistí, zda trpíte ledvinovými kameny a to i v případě, že z vás ještě žádný nevyšel.

 

Analýza vyloučených kamenů

Pokud se vám kámen povedlo zachytit doma, odložte jej do lahvičky a přineste k lékaři. Pokud se to zatím nepovedlo, lékař vás může požádat, abyste v ambulanci nebo poté doma močili přes malé sítko.

Zachycené kamínky lékař odešle na analýzu do laboratoře, aby zjistil jejich přesné složení. Podle něj zjistí, proč rostou a co dělat, aby jste dalšímu růstu zabránili.

 

Test krve

Krevní test prokáže, zda neobsahuje zvýšenou hladinu vápníku nebo kyseliny močové.

 

Test moči

Z moči lékař zjistí zvýšenou hladinu kamenotvorných látek, a tedy minerálů nebo sníženou hladinu látek, které brání shlukování a slepování kamenů. Močové testy je obvykle potřeba podstoupit opakovaně.

 

Zobrazovací metody

Pomocí zobrazovací technologie se lékař podívá dovnitř močového traktu přes počítač. Využívá se rentgen, počítačová tomografie (CT) nebo ultrazvuk.

  • Tomografie je přesnější a dovede najít i velmi malé ledvinové kameny.
  • Rentgen není tak přesný a drobnějších kamínků si nemusí všimnout.

 

Léčba ledvinových kamenů

Pro nastavení úspěšné léčby je nezbytné, aby lékař znal typ kamenů a podle něj zjistil příčinu růstu. Je proto důležité jít hned teď do urologické ambulance a nechat se odborně vyšetřit. Nemá smysl a není bezpečné, abyste se snažili rozpustit a vyplatit ledvinové kameny sami doma. Pravděpodobně byste si nepomohli, kameny by dál rostly a hrozilo by větší zdravotní riziko.

 

Léčba drobných ledvinových kamenů s mírnými nebo žádnými příznaky

Drobné kameny nevyžadují invazivní léčbu. To znamená, že se je lékař bude snažit rozbít nebo rozpustit, ale nebude vás operovat.

Zvýšení pitného režimu: Cílem je ředit moč. Pijte až 3 litry vody nebo močopudných čajů denně. Čím bude moč řidší, o to hůř se budou kameny hromadit a růst. Snažte se, aby byla moč světlá až bezbarvá.
Léky proti bolesti: Pohyb malého kamínku může vyvolávat bolest. Léky proti bolesti seženete v lékárně i bez předpisu (ibuprofen). Silnější léky již musí předepsat lékař.
Léčebné terapie: Lékař může předepsat léky, které kameny pomalu rozpustí. Konkrétní léky nejmenujeme. Dále může předepsat alfa-blokátory, které uvolňují svaly a díky tomu se mohou kameny vyplavit z těla jednodušeji.

Tabulka léčby drobných ledvinových kamenů

 

Léčba větších ledvinových kamenů s citelnými příznaky

Velké kameny může být problém rozbít nebo rozpustit. Jsou ale tak veliké, že se z těla nevyplaví samy. Jelikož jsou ostré, způsobují bolest, zraňují močovody, vyvolávají krvácení a zvyšují riziko infekce močových cest.

 

Rozbíjení ledvinových kamenů pomocí ultrazvukových vln

Podle umístění a velikosti kamenů může lékař využít rázovou vlnu, která kameny rozvibruje a rozbije na drobné kousky. Ty již tělo dovede přirozeně vyplavit v moči. Zákrok trvá kolem hodiny. Může způsobovat mírnou bolest a nepohodlí. Podle velikosti a množství kamenů bude možná nutné zákrok podstoupit opakovaně.

Vedlejším účinkem této léčby může být přítomnost krve v moči, modřiny a podráždění v místě působení ultrazvuku případně poškození orgánů a tkání v okolí.

 

Operace velkých kamenů, které z těla samy nevyjdou

Chirurg vytvoří drobný řez na zádech a speciálním nástrojem vyjme kameny z ledvin nebo jiné postižené části. Operace probíhá pod celkovou anestezií a v nemocnici si poležíte asi dva dny.

 

Ureteroskopická operace

Lékař pomocí ureteroskopu přesune kámen z ledviny nebo močovodu. Ureteroskop je tenká osvětlená trubička s kamerou, kterou se lékař dostane přes močovou trubici a měchýř až do močovodu. Následně kámen pomocí nástroje zachytí nebo jej rozdrtí na kousky, které již lze vymočit. I tento zákrok probíhá pod anestezií.

 

Operace štítné žlázy

Za vznikem ledvinových kamenů může stát i štítná žláza. Pokud je nadměrně aktivní, produkuje zvýšené množství parathormonu, stoupá i hladina vápníku a z něj vznikají ledvinové kameny.

Tento problém může způsobit drobný nezhoubný nádor štítné žlázy nebo jiný zdravotní problém, který stimuluje zvýšenou aktivitu štítné žlázy. Cílem operace je odstranění nádoru.

MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

nemoci ledvin a erektilní dysfunkce

 

Prevence před vznikem ledvinových kamenů

Nejlepší prevencí je zdravá životospráva a správné životní návyky. Zapojte níže uvedené kroky a snižte riziko kamenů na minimum.

 

Pijte dostatek tekutin, klidně i nadbytek

Lékaři doporučují denně vymočit aspoň 2 litry vody, proto musíte aspoň 2 litry vypít. V létě nebo při namáhavé práci či sportovním výkonu pijte ještě více. To, že je moči dostatek, poznáte i podle barvy. Měla by být co nejsvětlejší nebo úplně bezbarvá. Jedinou nevýhodou bude častější močení. Prevence před močovými kameny je ale důležitější.

Lékaři v rámci prevence doporučují i kyselé nápoje jako ocet nebo šťáva z citrusů a taky káva. Přirozeně kyselé nápoje snižují riziko vzniku kamenů.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Jezte méně zdrojů oxalátu

Oxalát vápenatý zvyšuje riziko vzniku kamenů. Lékař proto doporučí jíst méně potravin s jeho obsahem, třeba červené řepy, špenátu, mangoldu, rebarbory, batátů, ořechů, některých čajů, čokolády nebo výrobků ze sóje.

 

Jezte méně soli a bílkovin

Nejezte průmyslově zpracované potraviny, které obsahují nadbytek soli. Živočišné bílkoviny se snažte zaměnit za ty rostlinné. Užitečný přehled zdrojů rostlinných bílkovin uvádí stránka Blendea.cz.

 

Opatrněji s vápníkem

Vápník není rizikovým faktorem pro vznik kamenů, takže potravin s jeho obsahem se vzdávat nemusíte. Dokonce i speciální diety se sníženým obsahem vápníku mohou zvýšit riziko kamenů.

Rizikové ale mohou být doplňky stravy s vápníkem, u kterých lze bezpečnou denní dávku snadno přesáhnout a zvýšit tak riziko vzniku kamenů. Pokud si neumíte poradit s vhodnou skladbou jídelníčku, ptejte se urologa, nefrologa nebo dietologa či výživového poradce.

 

Léky na ledvinové kameny

Pomocí léků můžete regulovat množství solí a minerálů v moči. Různé druhy léků jsou účinné proti různým druhům kamenů. Konkrétní značky léků záměrně neuvádíme, protože o finálním předpisu rozhodne až lékař podle vašeho typu kamenů a konkrétní příčiny vzniku.

 

Co jsme zjistili o ledvinových kamenech?

  • Ledvinové kmeny vznikají z různých příčin a tu konkrétní musí vždy posoudit lékař.
  • Podle velikosti a umístění se mohou projevovat bolestí, ale mohou být i zcela bez příznaků.
  • Kameny trápí zhruba 10 % populace a častější jsou u mužů. Objevují se i u dětí od 5 let.
  • Vyšetřovat a léčit je bude urolog nebo nefrolog.
  • Léčba musí zohledňovat konkrétní typ kamenů a příčinu, která je vytvořila.
  • V rámci prevence hodně pijte a snižte příjem soli a živočišných bílkovin.

Máte vlastní zkušenost s ledvinovými kameny? Jak se u vás projevily? A co vám na ně pomohlo?

Vaše zkušenosti zajímají nás v redakci Erekce.cz i naše čtenáře. Dejte nám vědět do komentářů pod článkem. Děkujeme 🙂

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply