Hirsutismus: Nadměrný růst nechtěného ochlupení u žen (tvář, hruď, záda) – příčiny a léčba

Hirsutismus (také hirsutizmus) je nadměrný růst silných a tmavých chlupů, vousů nebo vlasů žen. Rostou na místech typických pro muže, hlavně na obličeji, zádech, podbřišku a hrudníku.

Nechtěného ochlupení na viditelných místech si okolí lehce všimne, proto je hirsutismus u žen nechtěný a způsobuje estetické až společenské problémy. Ženy se za výrazné ochlupení stydí, kvůli čemu klesá jejich sebevědomí a mizí dobrý pocit z vlastního vzhledu.

Nejčastějším důvodem je zvýšená hladina mužských hormonů (androgenů), hlavně testosteronu.

Článek vysvětlí, jak lze hirsutismus léčit a jak růst nechtěného ochlupení přirozeně zpomalit pomocí domácích metod.

VÍTE, ŽE až polovina žen s hirsutismem má zvýšenou hladinu androgenů? Přesnou hladinu zjistí krevní test u lékaře.

hirsutismus u žen

 

Příčiny hirsutismu (nadměrného růstu nechtěného ochlupení, vousů a vlasů)

Upozorňujeme, že ani pro lékaře není není vždy jednoduché zjistit přesnou příčinu. Hirsutismus se může objevit i bez zjevné příčiny, která by ohrožovala ženské zdraví (tzv. idiopatický hirsutismus).

Velmi častá je vysoká hladina androgenů, což jsou mužské hormony a přecitlivělost vlasových folikulů na ně. Androgeny stimulují činnost vlasových folikulů a chlupy tak rostou rychleji, výrazněji a vydatněji.

Testosteron stimuluje růst vlasů a jejich pigmentaci, takže s jeho nadbytkem rostou vlasy rychleji a je je „více vidět“. Dalším rizikovým hormonem je inzulín, který může produkci testosteronu podporovat. Produkci testosteronu přispívá také cholesterol.

Riziko výskytu hirsutismus se zvyšuje u žen po menopauze.

VÍTE, ŽE hirsutismem trpí 5 až 10% žen v plodném věku? Jde tedy o poměrně rozšířený problém.

Tento krátký seznam jmenuje časté a závažnější příčiny a zdravotní komplikace. Přesnou příčinu ale vždy zjistí až lékař, takže návštěvu neodkládejte.

 

PCOS (Syndrom polycystických ovarií)

PCOS začíná často již u dívek v pubertálním věku. Způsobuje hormonální nerovnováhu a dlouhodobě může vést k hirsutismu, ale i nebezpečnějším změnám jako nepravidelná menstruace, zhoršená plodnost až neplodnost, přibírání až obezita, vznik cyst na vaječnících.

PODROBNĚ se o syndromu PCOS, příčinách a léčbě dočtete v samostatném článku.

VIDEO (anglicky): Vliv PCOS na vznik hirsutismu.

 

Vrozená adrenální hyperplazie

Problém způsobují nadledviny, které nadměrně produkují steroidní hormony (hlavně kortizol a androgeny). Stav je dědičný.

 

Cushingův syndrom (hyperkortizolismus)

I zde dochází k nerovnováze hormonu kortizolu, kterého zvýšená hladina negativně ovlivňuje organismus i mysl. Kromě zvýšené produkce kortizolu nadledvinami stav způsobují i některé léky.

 

Nádory na vaječnících

Na vaječnících nebo nadledvinách může vzniknout nádor, který produkuje androgeny a jejich zvýšené hodnoty mohou způsobit hirsutismus.

 

Některé léky na předpis

Jde hlavně o léky, které podporují produkci některých hormonů a tak mění i hormonální rovnováhu (léky proti endometrióze, steroidy, léky na růst vlasů). Konkrétní značky léků záměrně nejmenujeme, proto pokud podstupujete hormonální léčbu a začne vám růst výrazné ochlupení, informujte lékaře. Může léky vyměnit za jiné nebo snížit dávkování tak, aby neměly negativní vedlejší účinky.

TIP PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY U ŽEN:

Bezpečný doplněk Proerecta WOMEN bezpečně navozuje hormonální rovnováhu. Ta je potřebná, aby nedocházelo k růstu nechtěného ochlupení kvůli působení zvýšených androgenů.

Proerecta WOMEN dále navozuje menstruační i menopauzální komfort. Hirsutismus totiž běžně postihuje právě i ženy v menopauze, kterých hormony jsou v nerovnováze nejčastěji.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích tobolek Proerecta WOMEN. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně a rychle do 48 hodin.

 

Které další faktory zvyšují riziko hirsutismu?

Růst nechtěných chlupů nemusí být vždy důsledkem nemoci či hormonální nerovnováhy. Výraznější a silnější chlupy a vlasy mohou mít i tyto ženy:

Výrazné ochlupení u jiných žen v rodině: Chlupy i vlasy mohou být výraznější, pokud jsou běžné v rodině (maminka, babička, starší generace). Pokud máte takové ženy v rodině, neznamená to hned, že budete mít výrazné chlupy také, a zároveň se mohou objevit až později během života.
Původ: Různé rasy a původ jsou běžným důvodem, proč ženám rostou nechtěné, silné a výrazné chlupy. Časté jsou u žen ze Středomoří, Středního východu, Afriky nebo Asie.
Nadváha a obezita: Těla obézních žen produkují větší množství androgenů, kvůli čemu mají vyšší riziko vzniku hirsutismu. Snažte se udržet zdravou váhu po celý život.

hirsutismus v dekoltu

Hirsutismus: Nadměrný růst ochlupení v dekoltu a na tvářích.

 

Příznaky hirsutismu

Jak poznáte, že je vaše nadměrné ochlupení důsledkem hirsutismu? Pokud na sobě pozorujete ochlupení i tam, kde předtím nerostlo nebo v množství, které považujete za nepřiměřené, sledujte vzhled těchto chlupů. Jsou silnější a tmavější, než ostatní. Určitě si těchto chlupů všimnete a pravděpodobně vám mohou překážet, protože ženám tak výrazné chlupy nejsou příjemné.

Hirsutismus se může objevit v pubertě, ale není to pravidlem. Pokud se objeví před nástupem puberty nebo až později po ní, je vhodné poradit se s lékařem.

Při mírné formě hirsutismu rostou nejčastěji na obličeji (tváře, brada, horní ret nad ústy, oblast kotlet), hrudníku a kolem bradavek, na trupu a podbřišku, na zádech a vnitřní stranách stehen.

V pokročilé formě hirsutismu rostou výrazné chlupy nebo i vlasy na horní části zad, na ramenech, výrazněji pak na hrudníku a horní části břicha.

Připojují se i problémy s pletí. Nejčastěji akné, které vzniká nebo se zhoršuje, pleť je navíc mastnější.

Některé ženy si silnějších chlupů ani nevšimnou, pro jiné jsou ale důvodem, proč nechtějí ani vkročit na koupaliště či do společnosti. Mnohé ženy je berou až příliš vážně a to i pokud příčinou není hirsutismus nebo zdravotní problém.

Součástí hirsutismu může být i tzv. virilizace, a tedy nechtěný rozvoj druhotných pohlavních mužských znaků na ženách.

Co je to virilizace?
Virilizace je rozvoj druhotných mužských pohlavních znaků u žen. Příčinou může být hormonální nerovnováha a nadbytek androgenů (mužských pohlavních hormonů).

Kromě hirsutismu se objevuje hlubší hlas, vypadávání vlasů, mužské vlastnosti chování (ráznější, agresivnější chování), akné, zmenšení prsní tkáně a zvýšený růst svalové hmoty. Objevit se může až zvětšení klitorisu a deformace genitálu.

 

Komplikace spojené s hirsutismem

Pro ženy je růst nechtěného ochlupení obvykle nežádoucí a představuje pro ně mnohem větší problém, než když si na sobě pár nových tmavých chlupů najde muž.

Ženy se mohu cítit nehezké a nepřitažlivé, trpí jejich ego, stydí se chodit ven a do společnosti, mají různé otázky a obavy o své zdraví a budoucnost. Všechna tato negativa mohou vést k úzkostem až depresím, které ženu nejen trápí, ale také ohrožují jejich zdraví a psychickou kondici.

Jelikož může hirsutismus dokazovat hormonální problémy, ty se mohou dále zhoršovat a způsobovat i další komplikace, než je „pouhý“ růst ochlupení tam, kde by nemělo.

Opět proto doporučujeme zajít aspoň za praktickým lékařem, endokrinologem nebo dermatologem, který se pokusí stanovit příčinu a doporučit cílenou pomoc, aby nechtěné chlupy dál nerostly a neomezovaly vás na životě.

hirsutismus nad rtem

Hirsutismus nad horním rtem.

 

Kdy s podezřením na hirsutismus zajít za lékařem?

Pokud vás silné chloupky trápí a zhoršují pohodlí a kvalitu vašeho života nebo vztahů, určitě je čas nechat si odborně poradit.

K lékaři jděte i pokud došlo ke změnám příliš rychle v řádu týdnů až měsíců. Stejně tak pokud se začnou objevovat i další mužské rysy v důsledku zmíněné virilizace (výše). Zde již silnější ochlupení není hlavním problémem.

 • Ideální je změny nahlásit praktickému lékaři, který vás doporučí ke specialistovi.
 • Pomoc můžete hledat u endokrinologa, který bude měřit vaši hormonální rovnováhu a to, zda se nadměrně nezvýšila hladina těch mužských.
 • Dále může pomoct dermatolog a tedy kožní lékař, který zjistí, zda za růstem chlupů není jiná příčina.
 • Poradit vám může i zkušená kadeřnice, ale ta nezjistí, zda jde skutečně o hirsutismus nebo jinou příčinu. Proto neodkládejte návštěvu doporučených odborníků.

 

Vyšetření a diagnóza hirsutismu u lékaře

Před vyšetřením si problematické chlupy neodstraňujte, aby měl lékař možnost je posoudit.

Lékaře bude v první řadě zajímat váš hormonální profil, a tedy hladiny konkrétních hormonů (testosteron a další androgeny). Pokud zjistí zvýšené hladiny, hirsutismus může být právě jejich důsledkem.

Lékař může chtít vyšetřit také břicho a pánev, aby pohmatem nebo zobrazovacími metodami (ultrazvukové nebo CT vyšetření, magnetická rezonance, rentgen) odhalil případné nádory či podezřelé útvary na vaječnících, nadledvinách a v děloze.

V žádném případě se doma nesnažte vyšetřovat sama a všechna vaše podezření nechte na posouzení lékaře.

 • připravte si zdravotní dokumentaci
 • vyjmenujte případné nemoci či zdravotní komplikace, které máte a to i ty, které nesouvisí s ochlupením
 • sepište si seznam všech léků na předpis nebo doplňků stravy, které užíváte
 • sepište si několik otázek, které se chcete lékaře zeptat
Otázky, které se můžete lékaře zeptat:
Jaká je moje příčina růstu nechtěného ochlupení? 
Existují i jiné možné příčiny?
Které vyšetření budu potřebovat?
Je můj problém pouze dočasný nebo dlouhodobý (chronický)?
Jak mám nyní postupovat?
Existují nějaké alternativy léčby, kterou navrhujete?
Mám ještě další komplikace (vyjmenujte je). Mohu je nyní léčit společně?
Který odborník mi s nežádoucím ochlupením pomůže?
Kde mohu získat další informace o svém problému a pomoci?

Tabulka dotazů na ošetřujícího lékaře.

Otázky, na které se vás zeptá obvodní nebo odborný lékař:
Kdy jste si poprvé všimla svého problému?
Máte problematickou menstruaci? (opožděná, výpadky, příliš silná a pod.)
Změnila se v poslední době vaše váha?
Objevilo se v poslední době akné nebo jiné problémy s pletí?
Změnila se vám velikost prsou?
Všimla jste si změn svého hlasu? Je hlubší než byl?
Plánujete v blízké době otěhotnět?

Tabulka dotazů, na které se lékař může ptát.

 

Léčba hirsutismu

Lékař bude v případě zvýšené váhy doporučovat zhubnutí a udržení zdravé váhy. To i pokud přesnou příčinu hirsutismu nezjistí.

Lékař předepíše léčbu v případě, že je příčinou endokrinologická porucha nebo nemoc. V takovém případě by léčil hlavní příčinu vzniku poruchy. Pomoci se dočkáte přibližně do 6 měsíců od začetí léčby nejčastěji těmito metodami:

hirsutismus na podbřišku

Hirsutismus v oblasti podbřišku.

 

Antikoncepční přípravky

Předpis na hormonální antikoncepci s obsahem estrogenu a progesteronu dostanete, pokud hirsutismus způsobila zvýšená hladina androgenů v těle. Léčba antikoncepcí je běžná pro ženy, které během léčby neplánují otěhotnět. V případě nežádoucích účinků je hlaste předepisujícímu lékaři, který může konkrétní výrobek vyměnit.

 

Antiandrogeny

Předepisují se, pokud léčba hormonální antikoncepcí nebude účinná ani po půl roce užívání. Antiandrogeny blokují androgeny v těle před jejich připojením na receptory. Tak blokují i nežádoucí účinky androgenů. První výsledky lze čekat po přibližně půl roce. Během jejich užívání je potřeba užívat zároveň antikoncepci, jinak mohou mít nežádoucí účinky.

 

Krémy proti růstu nechtěného ochlupení

Konkrétní značky nejmenujeme. Měl by o nich rozhodnout vždy lékař. Jsou na lékařský předpis.

Krém se nanáší přímo na postižená místa, ze kterých nechtěné ochlupení vyrůstá. Zpomaluje nebo blokuje růst nových chlupů, ale neškodí růstu těch původních ani nemá vliv na jejich vypadávání.

Po vysazení krému se chlupy bohužel vrátí a rostou znovu.

 

Laserová fotoepilační terapie

Na odstranění chloupků laserem se můžete objednat na estetických klinikách. Jde o doplňkovou léčbu, resp. odstranění nechtěného ochlupení. Terapie laserem může doprovázet i předepsanou léčbu.

Cílem laseru je ozářit vlasový folikul, ze kterého vlas vyrůstá a poškodit ho tak, aby další růst nebyl možný. Terapii je obvykle potřeba podstoupit opakovaně, proto si udělejte přehled o cenách. Tyto estetické zákroky nejsou levné.

Za zmínku stojí i negativní účinky, které laser dovede napáchat. Mohou se objevit puchýře, záněty a podráždění pokožky, dále pak změny pigmentace pokožky, kterou ošetřujete. Vždy si předem udělejte přehled o odbornících na klinice, pro kterou se rozhodnete.

Ukázka přístroje pro domácí laserovou terapii.

 

Kosmetická elektrolýza

Během terapie se zavádí tenká a drobná jedla jednotlivě do folikulů nechtěných chlupů. Jehla vysílá elektrické šoky, kterých cílem je poškodit vlasový folikul tak, aby z něj nové nerostly nové chlupy ani vlasy.

Tato metoda patří mezi ty s nejlepšími výsledky, ale může být dráždivá, způsobovat ranky a je nutné podstupovat ji opakovaně.

 

Jak se zbavím nechtěného ochlupení sama doma?

Vždy co nejpřesněji dodržujte předepsanou léčbu. Pouze tak lze upravit hormonální hladinu na úroveň, která nebude způsobovat nadměrný růst.

Doma se můžete snažit příliš výrazné chlupy vytrhnout nebo zesvětlit. Upozorňujeme ale, že po nějakém čase vyrostou znovu a pouhým trháním se jich nelze zbavit navždy.

Pokud si budu vytrhávat silné chloupky, budou růst ještě rychleji a budou silnější?
Tato obava je velmi častá a ženy se kvůli ní bojí problematické chloupky vytrhávat. Odborníci se ale shodují, že jde o pouhý mýtus a vytrhávání k silnějšímu růstu nevede. Nechtěné chlupy tak můžete beze strachu vytrhnout.
Metoda: Výhody: Nevýhody:
vytrhávání chloupky lze vytrhávat přesně i po jednom chlupy opět dorostou
holení rychlé a efektivní je potřeba často opakovat
voskování rychlé a efektivní bolest, poškození pokožky, podráždění, popálení
depilace spolehlivé odstranění podráždění, riziko vzniku alergie, nutno opakovat
bělení podráždění pokožky, chlupy a vlasy nemizí, pouze je méně vidět

Tabulka metod domácího odstraňování nechtěného ochlupení. Lze je využít i v případě, že nejde o hirsutismus, ale i pouze běžné překážející chloupky nebo vlasy.

 

Lze se hirsutismu nějak bránit v rámci prevence?

Bohužel mohou být příčiny hirsutismu vrozené nebo získané kvůli jiným zdravotním problémům. Lékař někdy nedovede příčinu zjistit, a tehdy má svázané ruce i v rámci léčby.

Zaručená prevence hirsutismu tedy neexistuje a lze pouze dodržovat rady lékařů, pokud se objeví.

Jako velmi vhodnou metodu částečné ochrany lékaři doporučují udržovat si zdravou váhu celý život. Pomůže vám sport a zdravá strava. Díky tomu se vyhnete obezitě, která riziko vzniku a závažnosti hirsutismu zvyšuje.

hirsutismus na bradě a v oblasti kotlet

Hirsutismus na bradě a v oblasti kotlet.

 

Často kladené otázky FAQ:

Pouze na Google hledá výraz hirsutismus měsíčně přes 800 lidí, takže jde o poměrně známý a vyhledávaný problém. Na internetu vás nejčastěji zajímá:

Jaká je hlavní příčina hirsutismu u žen?
Hirsutismus způsobují nejčastěji mužské hormony (androgeny), které produkují vaječníky, nadledvinky a částečně také vlasové folikuly (váčky).
Lze hirsutismus léčit?
Hirsutismus lze léčit, ale nikoliv vyléčit. Lze pouze různými metodami zpomalit růst nechtěného ochlupení, ale po ukončení léčby se chloupky často zase vrátí.

Někdy je potřeba kombinovat několik léčebných metod společně.

Způsobuje hirsutismus vždy syndrom PCOS?
PCOS může vést ke vzniku hirsutismu, ale některé ženy s PCOS hirsutismem netrpí, a zároveň ženy s hirsutismem nemají vždy PCOS. Příčiny mohou být i jiné a lékař ne vždy dovede odhalit tu pravou.
Které hormony ovlivňují vznik hirsutismu?
Jde o hormony ze skupiny mužských hormonů androgenů, nejčastěji je příčinou zvýšený testosteron.
Trpím hirsutismem nebo jsem jenom nadměrně ochlupená?
Chlupy s hirsutismem jsou silnější a barevně výraznější než zbytek tělesného ochlupení. Tyto chlupy ženám rostou nejčastěji nad rtem, na tvářích, na bradě, na hrudníku, zádech a na podbřišku. Chlupy se podobají více na mužské.
Pokud trpím hirsutismem, znamená to, že jsem neplodná?
Neznamená, ale některé příčiny vzniku hirsutismu (třeba PCOS) mohou zvyšovat riziko nebo i přímo zapříčinit neplodnost.
Mohu otěhotnět, pokud trpím hirsutismem?
Ano, otěhotnět lze i s hirsutismem a to i pokud je příčinou Syndrom polycystických ovarií PCOS.

Proerecta WOMEN účinky

Hormonální rovnováhu pomůže navodit doplněk Proerecta WOMEN. Upravuje normální hladinu testosteronu, díky čemu hormon nezpůsobuje nadměrný růst ochlupení. Klikněte na obrázek a podívejte se na všechny účinky. Užívejte aspoň 1 celý měsíc nebo déle. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin.

 

Co jsme o hirsutismu zjistili?

 • hirsutismus trápí až 10% dospělých žen
 • příčina není vždy jasná
 • chloupky nelze odstranit navždy a obvykle se budou opět vracet
 • růst chloupků lze zpomalit a snížit jejich množství
 • hirsutismus může být i vrozený
 • riziko je zvýšené u žen s nadváhou a u obézních žen
 • růst nechtěného ochlupení lze léčit léčebnými metodami a zmírnit domácí péčí
 • příčinou je nejčastěji vysoká hladina androgenů (mužských hormonů) a na tuto nerovnováhu pak navazuje léčba

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply