Pěna v moči může být důsledkem toho, co jste snědli nebo vypili. Pokud jste se vymočili příliš rychle a pod silným proudem, pěnu vytvořil právě tlak proudu moči ve vodě toalety. Ve vodě mohly být také zbytky nějaké chemie, takže moč ve skutečnosti nebyla pěnivá.
Pokud ale moč pění při každém močení na různých toaletách nebo i někde za stromkem v lese, znamená to, že je vaše moč zpěněná. Když pění moč pokaždé, vzniká podezření na některé zdravotní stavy nebo přímo onemocnění ledvin nebo močových cest.
V článku se podíváme na nejčastější příčiny pěnící moči a co můžete udělat, aby byla znovu čistá a průzračná tak, jak u zdravých lidí normálně bývá. Na urologii je rozumné zajít, pokud se kromě pěny v moči objeví i další negativní příznaky.
Možné příčiny výskytu pěny v moči
Pokud se pěna v moči objevuje při každém močení, pravděpodobně již nejde o močení pod tlakem kvůli příliš naplněnému močovému měchýři ani pěnivou toaletní drogerii.
Zde je několik možných příčin:
Hustá a koncentrovaná moč: | Moč může být koncentrovanější a tedy více zhuštěná po probuzení, kvůli dehydrataci, nadměrnému pocení, zvýšenému příjmu soli, kofeinu a alkoholu, zvracení a průjmu, infekcím močových cest, hormonálním poruchám nebo těhotenství. |
Bílkovina v moči: | V moči postiženého může být víc bílkovin kvůli zhoršené funkci a nějakému onemocnění ledvin. |
Retrográdní (zpětná) ejakulace: | Porucha, kdy ejakulát neproudí ven z těla, ale kvůli nějaké překážce v odtoku se vrací zpátky do močového měchýře. Tam se spojí s močí a po vymočení je výsledkem napěněná moč. |
Amyloidóza: | Vzácné nenádorové onemocnění charakteristické ukládáním bílkovin, které může vést ke zpěnění moči a hromadění tekutin, poškození ledvin a vyvolání dalších onemocnění. |
Vedlejší účinky léků: | Pěna v moči může být vedlejším účinkem diuretik, protizánětlivých léků, imunosupresiv, léků na vysoký krevní tlak nebo cholesterol. Pokud nějaké léky užíváte, podívejte se na možná negativa do příbalového letáku. |
Tabulka možných příčin pěny v moči
Silný proud moči napění zbytky chemie v záchodové vodě
Toaletní chemii v záchodové vodě nemusíte vždy vidět. Mnohdy není nijak barevná, takže voda vypadá jako čistá. Močící se tehdy pouze domnívá, že mu pění moč, ale ve skutečnosti pění nějaká záchodová desinfekce, mýdlo a podobně.
Pěna respektive vzduchové bublinky ve vodě vznikají kvůli povrchově aktivním látkám, které zachytávají vzduch. V tomto případě jde o důkaz dobré hygieny majitele toalety a ne o přítomnost pěny ve vaší moči.
Kvůli dehydrataci moč houstne a více pění
Vlivem dehydratace a tedy kriticky sníženého obsahu tekutin v organismu moč houstne a tmavne. Vyšší hustota moči je způsobena sníženým podílem tekutin v ní. Tmavší barva je důsledkem vyššího obsahu odpadní látky urobilinu.
Moč houstne také při zvýšeném obsahu bílkovin v ní (lékařsky proteinurie). Problém může být způsoben poškozením ledvin, které již nedovedou dostatečně čistit krev. Často jde o důsledek zánětů ledvin nebo vysokého krevního tlaku (hypertenze). Pokud člověk dostatečně pije, ale stejně močí zpěněnou moč, již se může jednat o příznak proteinurie nebo časný příznak nějakého onemocnění ledvin.
MĚJTE PŘEHLED: Bílkovina v moči (proteinurie): Příčiny, hodnoty, příznaky a léčba.
Onemocnění ledvin napění moč bílkovinami
Hlavním úkolem ledvin je čistit krev od nečistot a společně s močí je odvádět pryč z těla. Ledviny z moči zároveň filtrují i bílkoviny. Poškozené a nemocné nebo zcela nefunkční ledviny po selhání bílkoviny nedovedou filtrovat a ty se pak dostávají až do moči, kterou zpění.
V krvi je standardně přítomen protein albumin. Správně funkční ledviny zabraňují, aby se albumin ve zvýšeném množství dostal až do moči. Poškozené a špatně pracující ledviny albumin do moči propouštějí. Lékař může podle jeho obsahu z rozboru moči zjistit i některá ledvinná onemocnění (typicky albuminurii). Albuminurie nebo proteinurie může být příčinou pěny v moči.
Existují i různá další onemocnění ledvin. Sledujte si proto, zda si na sobě kromě pěnivé moči nevšímáte také dalších příznaků onemocnění ledvin. Většina z nich je vyvolaná hromaděním odpadních látek a toxinů v krvi, které nemocné ledviny nedovedou dostatečně filtrovat:
- podezřele časté močení nebo naopak problém vymočit se (anurie) a slabé nutkání na močení,
- podráždění a svědění pokožky,
- nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu,
- bolesti hlavy až migrény,
- nesoustředěnost a mozková mlha,
- problémy se spánkem,
- dušnost a problémy s dýcháním,
- otoky končetin nebo obličeje,
- svalové křeče,
- únava, silné vyčerpání, neschopnost cokoliv udělat,
- bolest na hrudi,
- náhlá ztráta hmotnosti i pokud nedošlo k úpravě stravy nebo zvýšení fyzické aktivity.
Pokud se tyto příznaky objeví společně s pěnou v moči, je rozumné zajít za urologem coby specialistou na zdraví a nemoci močových cest. Pokud jde o onemocnění ledvin, zajděte za nefrologem. Pokud vůbec netušíte, ke kterému specialistovi se objednat, zajděte nejprve za svým praktickým lékařem.
MĚJTE PŘEHLED: Chronické onemocnění ledvin se s pacientem potáhne celý život.
Cukrovka rovněž způsobuje pěnu v moči
Cukrovka respektive zvýšená hladina cukru v krvi kvůli jiné příčině (infekce, hormonální poruchy) může také zvyšovat množství albuminu procházejícího ledvinami. Z toho důvodu může být i proteinurie příznakem diabetu.
Dlouhodobě a tedy chronicky zvýšená hladina cukru v krvi může vyvolat diabetickou nefropatii, což je poškození krevních cév v ledvinách. Toto chronické onemocnění ledvin omezuje filtrační schopnosti ledvin. Bílkoviny se do moči dostávají ve větší míře kvůli poškození drobných cév v ledvinách a výsledkem je pěna v moči.
Diabetici se setkávají i s dalšími nepříjemnými příznaky a nejčastěji s:
- rozmazaným viděním a zhoršením zraku,
- dehydratací a suchem v ústech,
- soustavnými pocity žízně,
- velmi častým močením,
- silnějšími pocity hladu,
- tvorbou modřin a ranek, které se hojí pomalu,
- silnou únavou a vyčerpáním,
- náhlým úbytkem váhy,
- svalovými křečemi a necitlivostí končetin.
Pokud se u vás kromě zpěněné moči objevují i tyto další symptomy, zajděte k praktickému lékaři nebo k diabetologovi coby specialistovi na cukrovku.
Diagnóza pěna v moči
Neexistuje nemoc „pěna v moči“ a stav neoznačuje ani žádný konkrétní zdravotní problém. Pěnivá moč ale může být důsledkem některých onemocnění nebo škodlivých vlivů, takže pokud se pěna do několika dnů neztratí, je vhodné zajít na urologii nebo nefrologii.
U lékaře se připravte na odevzdání vzorku ranní moči odebrané nalačno, který poputuje na laboratorní rozbor. Lékař bude v moči hledat přítomnost bílkovin, bakterií nebo patogenů, které by naznačovaly nějaký zdravotní problém.
Lékař může doporučit také 24hodinový vzorek moči, kterou bude pacient sbírat do nádoby celý den. Díky tomu získá přesnější přehled o funkci ledvin a všech podezřelých látkách, které v moči jsou (minerály, kreatinin, patogeny atp.).
Mimo jiné můžete podstoupit také ultrazvukové vyšetření ledvin a močových cest, aby lékař posoudil strukturu a celkovou kondici všech orgánů a struktur.
Co se týče léčby pěnivé moči, vždy je nezbytné zjistit přesnou příčinu a následně na ni zaměřit léčbu. Další slovo již dostane lékař, který má o vašem stavu podrobný přehled, takže s ním otevřeně komunikujte.
Pěna v moči a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o pěně v moči?
Zjistili jsme, že pěna v moči může být neškodná a ztratit se stejně rychle, jak se objevila. Často jde pouze o zbytky čističů a mýdel v záchodové vodě.
Zpěněná moč ale může dokazovat problém s ledvinami nebo močovými cestami. Pokud se pěna z moči do 2 dnů sama neztratí, je rozumné zajít k lékaři. Pokud se navíc přidají další nepříjemné příznaky, lékařské vyšetření je nezbytné.
Máte vlastní zkušenost s pěnou v moči? Co u vás bylo příčinou, jak jste se ze stavu léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a vždy pouze tu nejčistější moč bez pěny.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |