Poruchy ejakulace – 9 intimních mužských trápení

Proerecta SHOT, 2 ks zdarma, akce

Poruchy ejakulace mohou být občasné a nikdy se znovu nevrátí. Jiné příčiny jsou chronické a muže tak potrápí dlouhodobě. Naštěsí existují přirozené metody a také cílená léčba.

Ejakulace může úplně chybět, být předčasná, opožděná, slabá, bolestivá nebo retrográdní. Problémy s výronem semene mohou mít závažnou příčinu poruch plodnosti a působí také i na zdraví prostaty. Jsou známé i souvislosti mezi četností ejakulace a rakovinou prostaty. Zdravý muž musí ejakulovat pravidelně. Tak je jeho tělo a rozmnožovací soustava nastavená.

poruchy ejakulace

Téma poruchy ejakulace je velice rozsáhlé. Pokud hledáte konkrétní poruchu, najdete ji v obsahu článku níže. Dostanete se na jeden klik k předmětné pasáži.

 

Obsah článku

Předčasná ejakulace zkazí celou soulož

Předčasná ejakulace je nejznámější a nejčastější sexuální poruchou u mužů. Předčasným výronem semene trpí 1/3 mužů. Minimum z nich vyhledá odbornou lékařskou pomoc. Pokud muž ejakuluje do několika málo sekund od vniknutí do vagíny (cca 15 sekund), jde o předčasnou ejakulaci. Pokud zvládáte 2, 3, 5 nebo více minut, předčasnou erekcí netrpíte.

Předčasný výron semene nemá sice na plodnost vliv, působí ale značné problémy mezi partnery. Za minutu svou partnerku uspokojit opravdu nestihnete.

Příčinou může být řada vrozených i získaných potíží. Tedy genetické, psychické, hormonální, neurobiologické i infekční problémy. Nabízí se ale i nižší práh dráždivosti, zánět pohlavního ústrojí či krátká uzdička (frenulum breve). Je zde řada rad a technik, jak řešit potíže s předčasnou ejakulací a vydržet souložit déle.

Spolu s léky je dobré provádět určitá cvičení s penisem a procvičování svalů pánevního dna. Jako doplněk lze použít také znecitlivující gel, krém a mast, která se používá vždy na žalud penisu zevně. Je ale pouze krátkodobým oddálením řešení.

předčasná ejakulace

V kapitole o předčasné ejakulaci se dovíte:

 • Co dělat, když jste hotový příliš rychle?
 • Co pokud nedokážete při sexu vydržet dostatečně dlouho, aby se udělala i vaše partnerka?
 • Kdy hovoříme o předčasné ejakulaci a kdy se jedná o běžnou, bezproblémovou ejakulaci?
 • Jak rychle se muž musí udělat, aby se udělal podle definic „předčasně”?

Pojďme si ji tady společně představit a následně také vyjmenovat, jaké jsou její příčiny a hlavně, jak se léčí.

 

Kdy je ejakulace skutečně předčasná?

Podle statistik se v průměru 50 % mužů někdy ve svém životě setkalo s předčasnou ejakulací. 13 % mužů nad 50 let se s touto poruchou setkává opakovaně. Dohromady trpí předčasným výronem až třetina mužů.

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) se jedná o výron semene cca do 15 sekund od začátku pohlavního styku. Podle jiných odborníků hovoříme o předčasné ejakulaci, pokud se muž udělá do 1 minuty od začátku sexu.

Pojem předčasná ejakulace zahrnuje širokou škálu krátkého trvání pohlavních styků, kterou nelze bez výhrad chápat jako sexuální dysfunkci.

Nepochybným defektem sexuální fyziologie je překotná ejakulace. Při tomto stavu dochází k výronu semene někdy již před imisí (ejaculatio ante portas), jindy při zavádění pohlavního údu do pochvy a nebo po několika kopulačních pohybech.

Předčasná ejakulace je definována jako „neschopnost dostatečně oddálit ejakulaci, aby mohlo dojít k uspokojení z pohlavního styku. K ejakulaci dochází před, nebo do 15 vteřin po začátku soulože.

MUDr. Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV, ulekare.cz
MUDr. Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV

 

Předčasná a „normální“ ejakulace

Právě v tom dělá většina mužů chybu. Vnímají svou ejakulaci jako předčasnou, přitom ejakulují v „povoleném čase”. Abyste totiž předčasně ejakuloval, musíte vyvrcholit skutečně ve velice rychlém čase, v řádu sekund.

Za předčasnou ejakulaci lze považovat stav, pokud muž vyvrcholí do 15, maximálně 60 sekund od začátku soulože. Jakýkoliv delší styk už je zcela normální.

Pokud tedy vyvrcholíte v řádech minut, už se nejedná o předčasnou ejakulaci. Jestliže u vás vyvrcholení přichází později, řekněme kolem 10 minut, pak se nejedná o předčasnou ejakulaci.

Je-li však vaše partnerka stále ještě neuspokojená a žádá si víc, můžete ji vyzkoušet stimulovat před samotným sexem během delší předehry a sex zvolit až těsně před jejím vyvrcholením.

Předčasná ejakulace se uvádí jako ejakulace do 15 sekund od zahájení pohlavního styku.

Z lékařského hlediska se někdy uvádí i čas okolo 1 minuty.

MUDr. Barbora Bačová z Kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze , ulekare.cz
MUDr. Barbora Bačová z Kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze

 

Metody řešení předčasné ejakulace

Ač předčasná ejakulace není ničím příjemným a mnohým pánům dělá vrásky na čele, nejedná se o nemoc. Není tedy nutné ji hned řešit léky nebo dokonce lékařskými zákroky. Vyzkoušet můžete celou škálu metod na prodloužení sexu.

De facto jsme všichni potomky předčasných ejakulací – v dávných dobách se pohlavní akt musel odehrát velice rychle, aby aktéři mezitím nebyli sežráni hladovou divou zvěří.

Takže kdo to stihl, předal genetickou informaci dál a tu dnes nosíme i my.

Sexuolog, klinický psycholog a psychoterapeut prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D., sexuologickaspolecnost.cz
Sexuolog, klinický psycholog a psychoterapeut prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D.

 

Znecitlivující gely sníží citlivost penisu

Jako první metodu oddálení ejakulace zde mám znecitlivující gely a spreje. Jedná se o speciální gely, nikoliv obyčejné lubrikanty, které vám pomohou snížit citlivost vašeho penisu.

Vy díky tomu vydržíte u sexu mnohem déle, neboť nebudete přijímat přes penis tolik erotických podnětů. Tyto gely obsahují většinou lehká anestetika, která tlumí vjemy v okolí vašeho penisu, uzdičky a žaludu.

Stále budete vše cítit, to se nemusíte bát, ale ne tak bouřlivě, jako obvykle. A díky tomu vydržíte při sexu mnohem déle.

Váš lékař vám může předepsat některý z místně znecitlivujících přípravků, kterými docílíte přiměřeného snížení dotykové citlivosti penisu.

Aplikují se v tenké vrstvě na celý povrch žaludu pohlavního údu, a to pod kondom. V některých případech postačí anestezovat jen oblast uzdičky na mužské předkožce.

Místně znecitlivující přípravky vyrobené ve formě masti je zapotřebí na penis aplikovat přibližně třicet minut před souloží, ve formě gelu patnáct minut před souloží a ve formě spreje pouhých pět minut před souloží.

MUDr. Václav Urbánek, CSc., vaclav-urbanek.cz
MUDr. Václav Urbánek, CSc.

 

Nicméně nesmíme zapomínat, že pokud natřeme znecitlivující mast či gel (zpravidla obsahují formy prokainu a trimekainu) na penis, samozřejmě znecitlivíme i vjemy partnerky v pochvě (je tedy vhodné je používat s kondomem).

K lokálním anestetikům je však třeba přistupovat opatrně a nejprve vyzkoušet, zda nebudou vyvolávat alergickou reakci (u nás či u partnerky).

Některým mužům pomáhá myslet na něco jiného (odpoutat pozornost) – sexuologové v tomto případě doporučují třeba odečítat po 7 z tisíce. Zní to sice úsměvně, ale zabírá to.

Je potřeba společně s gelem použít také kondom, na což upozorňuje i sexuolog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D., sexuologickaspolecnost.cz
Je potřeba společně s gelem <strong>použít také kondom</strong>, na což upozorňuje i sexuolog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D.

 

Chlazení pro snížení citlivosti penisu má podobný účinek a je zdrama

Podobnou službu vám ovšem dokáže poskytnout i jednoduché chlazení penisu. K tomu nepotřebuje nic speciálního. Stačí vám mísa s ledovou vodou nebo přímo s ledem.

Penis do ní na několik vteřin vložíte a okamžitě jej budete mít, stejně jako v předchozím případě, mírně znecitlivělý.

Někdy stačí zchladit jen žalud či uzdičku, tedy nejcitlivější části vašeho penisu. I když se penisu nakonec citlivost během sexu zase vrátí, vám už to vadit nebude.

Vy už totiž vydržíte dostatečně dlouho a nakonec vyvrcholíte společně s partnerkou. A to je cílem vyřešení poruchy ejakulace.

NAUČTE SE: Jak snížit citlivost penisu?

jak snížit citlivost penisu?

 

Hrubší kondomy sníží intenzitu dráždění

Hrubší kondomy jsou speciální typy kondomů, které najdete na e-shopech. Klikněte a objednejte si ze ze stránky RůžovýSlon.cz. Jsou vyrobené z hrubšího materiálu, který opět tlumí vjemy přijímané z okolí.

Všechno okolo penisu najednou nebude tak silné a vášnivé. A má to i bonus – díky této metodě zároveň zabráníte nechtěnému početí nebo přenosu pohlavních chorob.

 

Přerušovaná soulož přeuší stimulaci

Pokud snižování citlivosti penisu nezabírá, můžete vyzkoušet i další triky pro oddálení ejakulace. Jako první z této kategorie máme přerušovanou soulož.

Už jste o ní určitě slyšel. Většinou se tento pojem spojuje s antikoncepční metodou, která má zabránit nechtěnému početí.

V tomto případě nám ale nejde tolik o nechtěné početí, jako o prodloužení sexu. A jak to funguje? Vždy, jakmile už na sobě ucítíte, že se blíží vyvrcholení, na chvíli sex přerušíte.

Ano, budete jej možná zprvu přerušovat hodně často, ale uvidíte, že malá sexuální pauza vám pomůže trochu snížit sexuální napětí a vy opět vydržíte o trochu déle. Metodě se říká také edging podle anglického slova edge = hrana. Zajdete na samou hranici vyvrcholení a necháte jej odeznít.

Zadržování ejakulace vlastní vůli není zdraví nijak škodlivé.

Mnoho mužů se cíleně snaží o oddálení ejakulace k prodloužení pohlavního styku před dosažením orgazmu.

Případné skeptiky uklidňuje MUDr. Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV, ulekare.cz
Případné skeptiky uklidňuje MUDr. Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV

 

Časté změny poloh různě mění intenzitu dráždění

Stejně tak fungují časté změny poloh. U těch při sexuální pauze jen neodpočíváte a nečekáte, až trochu opadne sexuální vzrušení, ale rovnou také změníte sexuální polohu.

Klidně takto měňte polohy co půl minuty.

A přinese vám to hned dva benefity – vydržíte u sexu mnohem déle a zároveň během styku prostřídáte spousty poloh, a tak budete za postelového kance.

EXPERIMENTUJTE: Seřadili jsme 51 poloh z Kámásútry, které hravě zvládnete oba.

kámasútra

 

Polohy pro slabější stimulaci penisu

Když ještě k tomu budete pamatovat na výběr těch správných sexuálních pozic, můžete u sexu vydržet klidně i desítky minut.

Proč je tak důležité sexovat v těch správných polohách? Každá poloha je jiná. Někdy je při ní vagína stažená, jindy je více rozšířená. A to je právě fakt, se kterým můžete pracovat.

Volte takové polohy, při kterých je vagína vaší partnerky co nejvíce rozevřená, aby docházelo k co nejmenší stimulaci. Jsou to takové polohy, kdy má vaše partnerka podepřený zadeček a co nejvíce se vám otevírá.

Může to být klasický misionář, ale také poloha zezadu. Naopak se raději vyhněte pozicím, při kterých je vaše partnerka uzavřená a vy tak cítíte každý milimetr pohybu.

 

Erekční kroužky udrží erekci i po ejakulaci

Skvělou erotickou pomůckou pro prodloužení sexu jsou také erekční kroužky. Erekční kroužky jsou drobnou silikonovou pomůckou, která se nasazuje na kořen nebo podél penisu.

Díky tomu, že je nejcitlivější část penisu zakrytá erekčním kroužkem, penis ztratí část své citlivosti, což vám opět přispěje k větší výdrži během sexu.

Stejnou službu vám může prokázat i návlek na penis. Cena za tyto pomůcky se pohybuje od 20 do několik set Kč za kus.

NEJLEPŠÍ EREKČNÍ KROUŽKY jsme pro vás vybrali v sekci Obchod. Klikněte a vyberte si. Do 48 hodin je u vás.

 

Meditace pomůže ejakulaci vědomě oddálit

Možná si teď říkáte, proč zde zmiňuji nějakou meditaci. Ovšem počkejte. Často se totiž stává, že je předčasná ejakulace způsobená psychickým rozpoložením muže.

Je příliš unavený, přepracovaný, vystresovaný, a proto je meditace, ale také jóga to pravé ořechové, co vám pomůže k přípravě na pohlavní styk s vaší partnerkou.

Díky meditaci se krásně uvolníte, uklidníte a zrelaxujete a pak, během sexu, nebudete mít žádné rušivé myšlenky.

 

Asexuální myšlenky mohou znemožnit erekci i vyvrcholení

Někomu také pomáhají zcela asexuální a neerotické myšlenky během sexu. Zkuste se na chvíli oprostit v myšlenkách od své dokonalé a úžasné partnerky a zabruste do vod zcela nevzrušivých.

Pomůže například představa na vaši tchýni, na celodenní nákupy, den strávený s dětmi v ZOO, apod. Možností je nespočet.

Záleží na každém, co zrovna jej nevzrušuje a co mu míru vzrušení ubírá. Fantazii se meze nekladou. Základem je pouze myslet na to, co vás vůbec nevzrušuje.

 

Častá masturbace pomáhá cvičit výdrž

Skvělou pomocí při poruchách ejakulace je i častá masturbace. Zkrátka se často sám dělejte. Tím z vás opadne největší sexuální napětí i vzrušení.

Dělejte se klidně každý den, nebo přímo před plánovaným sexem. Uvidíte, že pak při sexu vydržíte mnohem déle i bez znecitlivujících gelů či hrubších kondomů.

 

Tantrický sex jako metoda pro pokročilých

Další možností je také tantrický sex. Jedná se o masážní a meditační techniku, která by vám měla pomoci prodloužit sex, oddálit ejakulaci a také dosáhnout tvrdé erekce.

Tantrický sex můžete provozovat jak se svou partnerkou, tak i ve specializovaných salonech.

Je to něco mezi masáží a meditací. Asi to nebude pro každého, ale zkusit se má všechno. Díky tantře lépe poznáte své tělo a už se tak snadno nenecháte zatlačit do nechtěného předčasného vyvrcholení.

JAK TAKOVÁ TANTRA MASÁŽ PRO JEDNOTLIVCE I PÁRY PROBÍHÁ jsme zjišťovali přímo u tantra masérky Luci Bečkové.

 

Kegelovy cviky umožní ovládat svaly zodpovědné za ejakulaci

Poslední možností, jak porazit předčasnou ejakulaci, jsou Kegelovy cviky. Klikněte na odkaz a naučte se je cvičit na denní bázi.

Kegelovy cviky jsou speciální cvičební metodou, která pomáhá posílit svaly pánevního dna a které zároveň pomáhají prodloužit sex a oddálit ejakulaci.

 

Léčba předčasné ejakulace

Ovšem znovu opakujeme, že předčasná ejakulace není žádná porucha nebo vážná nemoc. Vaše plodnost rozhodně není ohrožena. Pouze je to nepříjemnost, se kterou se musíte vypořádat.

Žádná nemoc ani zdravotní komplikace, které byste se měl bát.

Příroda nám přichystala zákon schválnosti. Čím více jsme krásou erotického protějšku fascinováni, tím mohutnější může být naše vzrušení.
MUDr. Václav Urbánek, CSc., vaclav-urbanek.cz
MUDr. Václav Urbánek, CSc.

Proto i odborník vám v prvé řadě doporučí některou z výše uvedených možností.

Pokud chcete váš pohlavní styk prodloužit, zkuste jiné polohy, dále, můžete vyzkoušet různé znecitlivující krémy, spreje nebo kondomy.

Někdy je příčinou příliš nízká frekvence pohlavního styku. Pomáhá také těsně před vyvrcholením stisknout penis těsně za žaludem. Je navíc šance, že s přibývajícím věkem se vaše výdrž bude prodlužovat.

MUDr. Barbora Bačová z Kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze , ulekare.cz
MUDr. Barbora Bačová z Kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze

 

Léky, prášky a doplňky stravy na předčasnou ejakulaci

Pokud by vám nic z výše uvedeného nepomohlo, pokud byste stále měl potíže s předčasnou ejakulací, pak vám může pomoci lék na předčasnou ejakulaci – Dapoxetine.

Dapoxetine je účinná látka několik let hojně využívaná k léčbě předčasné ejakulace. Spadá do skupiny SSRI, tedy Specifických inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu.

Díky svým účinkům dokáže oddálit ejakulaci a prodloužit sex až o několik minut. Dapoxetine se užívá pouze před plánovaným pohlavním stykem. Doporučená počáteční dávka dapoxetinu je 30 mg.

O vhodných formách léčby předčasné ejakulace a o terapeutických přístupech byla vedena řada diskuzí. Jedno je však jisté – a je nutné, aby to pacienti věděli:

Úspěšná léčba je vždy velmi náročná jak časově, tak i terapeuticky, a to jak pro terapeuta, tak i pro pacienta.

Neexistuje žádný kouzelný proutek, který by předčasnou ejakulaci rychle natrvalo vyřešil. Ale pozorovali jsme i výjimky, kdy se stav rychle upravil.

Efekt se dostavil například po eliminaci rušivých podnětů, jako je strach z nechtěného těhotenství, stačilo zajistit vhodnou antikoncepci. Nebo se efekt dostavil po zajištění dostatečného soukromí. Dobré zkušenosti máme i s využitím hypnoterapie.

MUDr. Jiří Čalkovský, sexuologie-brno.cz
MUDr. Jiří Čalkovský

TIP NA DOPLNĚK, KTERÝ PRODLOUŽÍ SEXUÁLNÍ VÝDRŽ:

České tobolky Proerecta LONG dlouhodobě posilňují erekci. Ta díky tomu neopadne hned po první ejakulaci a vydrží i další kola.

LONG je doplněk pro dlouhodobé užívání. Z redakční zkušenosti doporučujeme dávkovat minimálně 3 měsíce, aby byl účinek spolehlivý a erekce vydatná.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky. LONG může být u vás do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s prodloužením sexuální výdrže.

Proerecta SHOT, 2 ks zdarma, akce

 

Jak prodloužit sex?

Netrápí vás vyloženě předčasná ejakulace, ale přece jen byste si přál trochu prodloužit sex?

Ze studie časopisu The Journal of Sexual Medicine z roku 2005 vyplývá, že muži s diagnózou předčasné ejakulace vyvrcholili v průměru za 1,8 minuty, zatímco u ostatních se jednalo o průměr 7,3 minuty.

Chtěl byste toto číslo prodloužit? Chtěl byste u sexu vydržet podstatně déle? Pak vyzkoušejte jednu z následujících rad:

 

Pravidelný sex

V prvé řadě je potřeba zajistit si pravidelný přísun sexu. Nejde se se svou partnerkou milovat jen jednou za půl roku a očekávat přitom zázraky.

Musím zdůraznit, že úplně nejzákladnějším předpokladem k terapii předčasné ejakulace je zajištění pravidelnosti v sexuálním režimu muže.

Jinými slovy, pravidelnosti i dostatečné četnosti pohlavních styků. Je vhodné uskutečňovat je několikrát týdně.

Pokud totiž mezi jednotlivými ejakulačními vybitími (zejména u jedince mladého) vznikne časový výpadek celotýdenní či třeba ještě podstatně delší, tak při následném pohlavním styku pak u každého muže nastoupí tendence k urychlení nebo dokonce k překotnosti ejakulace.

To není žádná porucha, ale fyziologická zákonitost.

Uznávaný odborník v oblasti sexuologie MUDr. Václav Urbánek, CSc, vaclav-urbanek.cz
Uznávaný odborník v oblasti sexuologie MUDr. Václav Urbánek, CSc

Pokud tedy víte, že jste příliš dlouho sexuálně abstinoval, svěřte se s tím své partnerce a připravte ji na možnou variantu rychlého vyvrcholení.

Ovšem můžete takové situaci předejít delší předehrou. Sex bude v takovém okamžiku pouze třešničkou na dortu.

NAUČTE SE: Milostná předehra tak, že vám žena lehne k nohám.

 

Změna životního stylu

Zároveň je ale potřeba stále dbát i na vaše zdraví a fyzičku. Není možné očekávat, že budete v posteli za hřebce, když v posilovně jste leda tak za osla.

Udržujte se proto v perfektní kondici, choďte pravidelně do přírody, snažte se pořádně cvičit a budujte si fyzickou odolnost.

Možná se to nezdá, ale právě fyzická zdatnost je klíčem ke zdraví a sexuální spokojenosti a slouží jako prevence poruch ejakulace.

A nejen, že u sexu vydržíte déle, ale také pro svou partnerku najednou budete mnohem atraktivnější.

 

Sex během menstruace

Není to ani tak způsob prodloužení sexu, jako spíše využití nastalé situace. Nejsilnější a nejrychlejší orgasmus totiž ženy prožívají při menstruaci.

Pro někoho sex během menstruace možná nepředstavitelný, nebo dokonce odporný, ale právě v tomto období jsou ženské pohlavní orgány nejprokrvenější, a tedy i nejcitlivější.

Toho můžete využít ve svůj prospěch a obšťastnit sebe i svou partnerku během její periody. Navíc se nemusíte strachovat, že byste byl hotový příliš rychle.

Vaše partnerka totiž bude stejně rychle jako vy, a tak si nebude připadat zanedbaně.

 

Vyzkoušejte masturbaci před sexem

A na závěr zde máme znovu masturbaci před sexem. Víme, že už jsme o ní jednou mluvili, ale je to skutečně důležité.

Nemasturbujte jen jednou týdně, když si na to zrovna vzpomenete. Zkuste masturbovat pravidelně, anebo ideálně vždy před plánovaným pohlavním stykem.

Perfektním scénářem je masturbace v den sexu, řekněme odpoledne, a pak večer samotný pohlavní styk s vaší partnerkou.

Na samotný sex nebudete tak nažhavený a vydržíte u něj mnohem déle, než kdybyste vůbec nemasturboval.

 

Koho předčasná ejakulace ohrožuje nejčastěji?

Běžně je předčasná ejakulace přisuzována mladým, nezkušeným mužům, kteří se sexuálním životem teprve začínají.

Podle jistého německého výzkumu dokonce při prvním styku selhává až 40 % vysokoškoláků. Ovšem není to úplně pravda.

Předčasná ejakulace se týká jak mladíků, tak i zralých, zkušených mužů. Potkat může všechny bez ohledu na věk, postavení, vzdělání nebo finanční zázemí. Týká se tedy naprosto všech.

 

Příčiny předčasné ejakulace

Základním důvodem, proč dochází k předčasné ejakulaci, je, že je váš penis příliš citlivý. Je natolik citlivý, že nedokážete sám vlastní vůlí oddálit vyvrcholení. Jenže není to nic neobvyklého.

Tato oblast je totiž velmi bohatě inervována. Jen předkožka obsahuje 20 000 nervových zakončení na rozdíl od 8 000 v klitorisu. Váš penis přenáší tolik erotických podnětů, že to prostě nejde jinak.

V takovém případě je nejlepší vyzkoušet jednu ze mou zmíněných rad na snížení citlivosti vašeho penisu.

Dalším důvodem mohou být malé sexuální zkušenosti. Ještě donedávna se totiž mělo za to, že předčasná ejakulace je problém, který trápí hlavně mladší muže na počátku sexuálního života.

I když už dneska víme, že tomu tak není a i zkušení milenci mohou sem tam zažít předčasnou ejakulaci, přece jen na tom něco bude.

Odborníci často hovoří o tom, že stejně jako se člověk musí naučit udržet močení, musí se také naučit ovládat ejakulaci.

Chce to tedy trénink a časté opakování sexuálního styku, aby muž získal 100% kontrolu nad svou ejakulací a svým vyvrcholením.

V neposlední řadě může stát za předčasnou ejakulací nízká četnost sexuálních styků, nepříznivé podmínky, či prostě jen únava nebo přepracování.

Neúspěšné případy jsou především ty, kdy pacienti sami nebo jejich partnerky nespolupracují a neřídí se instrukcemi – to je stejné jako ve všech oblastech medicíny.

Terapie pak není dostatečně účinná, bez úsilí pacienta to prostě není možné. Za jak dlouho se vyléčí?

To je velmi individuální, někdy stačí jediná konzultace, během níž se problém otevře, pojmenuje, partneři si vzájemně sdělí svá očekávání a směřují k vyřešení celé situace, jindy to však trvá i několik měsíců.

Sexuolog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D. přitakává, že úspěšnost léčby předčasné ejakulace je vysoká, sexuologickaspolecnost.cz
Sexuolog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D. přitakává, že úspěšnost léčby předčasné ejakulace je vysoká

 

MUDr. Václav Urbánek, CSc. doporučuje:

 1. Striktně dodržujte četnost ejakulačních vybití, a to nejlépe každý druhý den, čili obden.
 2. Vyzkoušejte tradované rady: Během soulože např. přenášejte svou mysl k neerotickým představám, čistě prozaicko-pracovním. Někdo také zařazuje do série kopulačních pohybů přestávky.
 3. Vyzkoušejte změny poloh nebo pauzy během sexu.
 4. Některým mužům pomáhá, když před pohlavním stykem onanují až do ejakulace.
 5. Nejen z důvodů antikoncepčních používejte kondom, využijte tedy tlumivý mechanický vliv této latexové membrány.
 6. Lékař vám může předepsat tlumivou mast nebo gel.

Pánové, chápeme, že vás rychlé vyvrcholení trápí a že si přijdete neschopně, ale věřte, že předčasná ejakulace není ani nemoc, ani zdravotní problém.

Navíc se s ní nemusíte smířit. Stačí vyzkoušet jednu z výše uvedených rad. Skutečně, jen to vyzkoušejte. Co horšího se stane, než zase vyvrcholíte předčasně?

Vždyť o nic nejde. Tak to pak zase vyzkoušíte znovu a znovu. Uvidíte, že jedna z uvedených možností určitě zabere a to pak bude sex, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

 

Slabá ejakulace partnerku překvapí

Slabá ejakulace neboli astenická ejakulace je částečná neschopnost ejakulace. Muži při ní mají snížený pocit orgasmu a nepociťují typické rytmické kontrakce spojené s výronem semene.

Slabá ejakulace má příčinu v celé v řadě primárních onemocnění a lze ji odstranit spolu s nimi. Jde-li ale o poranění míchy či postupující roztroušenou sklerózu, je astenická ejakulace neléčitelná.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Množství (objem) ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?

 

Opožděná (retardovaná) ejakulace může partnerku znudit

Opožděná ejakulace je méně častým problémem, někdy se jí také říká retardovaná ejakulace. O opožděné ejakulaci mluvíme, pokud potřebuje muž k výronu semene opravdu dlouhou dobu pro stimulaci penisu.

Jde o mnohem méně snadné řešení než u předčasné ejakulace. Příčiny jsou často psychogenní i organické. Na úrovni fyziologické se tento interval prodlužuje s věkem a zároveň dochází ke snížení množství semene.

Retardovaná ejakulace je ale častá u mužů s cukrovkou, úrazem míchy nebo po urologických i břišních operacích. Ovlivnit ji může problém užívání léků proti depresi, jiným psychickým problémům a léků proti vysokému krevnímu tlaku.

Jde opět o zdravotní problém, několik desítek minut nutných k dosažení ejakulace není opravdu běžných a pro partnerku se z toho stává nepříjemný maratón, který začne časem nenávidět.

Nejčastěji je to v psychice, není-li příčina zdravotní. Pokud zvládnete bez potíží ejakulovat při masturbaci, musíte naučit ty správné doteky partnerku a změnit zaběhnutou sexuální rutinu.  Rozhodně ale vyhledejte pomoc specializovaného odborníka a řešte problém. Samo se to opravdu nezlepší.

Mnoho mužů řeší, jak ejakulaci oddálit. Někteří z nás však mají opačný problém – cesta k vyvrcholení je až příliš dlouhá. Pojďme zjistit, jak ejakulaci urychlit a užít si orgasmus společně s partnerkou.

opožděná, retardovaná ejakulace

Nenechte partnerku na ejakulaci zbytečně čekat. Může si myslet, že vás nevzrušuje

 

Když to ejakulaci trvá až příliš dlouho

Když muži trvá moc dlouho, než se „udělá“, je tu problém s názvem retardovaná ejakulace. Délka sexuálního styku záleží opravdu především na muži. Představení obvykle končí jeho vyvrcholením.

To je také důvod zažitého názoru, že čím déle muž vydrží, tím má žena větší šanci dosáhnout orgasmu. Dlouhý sex se rovná skvělý sex. Jdeme-li ale do extrému, všeho moc škodí. Mnohdy se jedná o poruchu ejakulace nazývanou opožděná ejakulace.

Zatímco předčasná ejakulace je mnohdy noční můrou mnoha mužů, problém opačný je oddálená ejakulace. Noční můra se z toho může stát taky. Retardovaná ejakulace ze začátku na ženy působí, že partner oddaluje vyvrcholení kvůli nim. Mají tak dost času na vlastní prožitek. Každopádně 2 hodiny „v akci“ začnou ženu někdy nudit.

Proerecta SHOT, 2 ks zdarma, akce

 

Nechtěně oddálená ejakulace

Jakmile ženě dojde, že to asi ukončit chcete, ale nejde vám to, musíte s pravdou ven. Zde platí pravidlo, čím dřív, tím líp. Otrávená partnerka s vámi do sexuologické poradny už fakt nepůjde. Návštěva sexuologa není nic, za so se máte stydět.

Vezměte to tak, že pracujete na něčem, co vás fakt baví a snažíte se to zdokonalit. Takže hurá do toho a jděte apolečně hledat způsob, jak urychlit ejakulaci.

Někdy se opravdu stává, že se muž pokouší takzvaně lámat rekordy a orgasmus zcela plánovaně oddaluje. Když ale muž odmítá vyvrcholit, dokud žena nebude mít na kontě aspoň 3 orgasmy, i tak se z toho může stát nekonečný maraton.

S ženami to není tak jednoduché. Nenuťte je k hereckým výkonům, stačí jednou pořádně, jak 3 x na oko. Ženy často předstírají, aby muž měl radost, a aby neranily jeho sebevědomí. Navíc se vám to může vymstít, budete oddalovat a oddalovat, až to vůbec nepůjde. Volte raději zlatou střední cestu.

 

Příčiny retardované ejakulace

Příčiny retardované ejakulace mohou být i ve vaší osvědčené masturbační technice, která je hodně odlišná od techniky milování se ženou. Muži, kteří si navykli často masturbovat, mohou mít problém vyvrcholit běhen klasické soulože.

Pak zapojte partnerku a je tu další heslo: učit se, učit se, učit se. Jste na to dva, tak to musíte zvládnout. Někteří muži potřebují i jinou erotickou stimulaci, aby pocitově dospěli k vyvrcholení.

Nejčastější příčiny retardované a oddálené ejakulace:

Sexuolog vám doporučí pustit si při milování třeba porno. Mužovo vzrušení se často posílí. Zde je ale spíš potíž se ženami. Ty často pornu moc neholdují. Zvolte alespoň do začátku jemnou a smyslnou erotiku než tvrdé sado maso.

 

Retardovaná ejakulace může být dočasná

Není důvod panikařit, pokud se vám nedaří dosáhnout orgasmu jen občas. Poruchy ejakulace způsobí třeba přemíra alkoholu, abnormální stres nebo únava. Jakmile se ale tento problém stane pravidlem a bude vám bránit ve spontánním prožívání vašich milostných radovánek, je čas poradit se s odborníkem.

Fakta týkající se mužského vyvrcholení jsou velmi fascinující. Určitě se říká, že žena se při milování zahřeje jako železo, a muž se o ni může i spálit. Doba trvání se liší doslova kus od kusu, stejně jako způsob dosažení jejího vyvrcholení. Jak to ale mají muži? Prožívají stejnou nebo dokonce mnohem větší slast?

 

Nejdřív orgasmus a potom ejakulace

Jeden z největších rozšířených omylů je, že orgasmus a ejakulace přichází současně ve stejnou dobu. Není tomu ale tak vždy. Skutečnost je taková, že existují muži, kteří ejakulují až několik sekund po nástupu orgasmu.

Ze startu orgasmu muži doběhnou do cíle asi za 2 minuty. Výzkumníci Masters a Johnson z Univerzity of Chicago dokládají, že 75 % mužů je schopno dosáhnout svého orgasmu po 2 minutách masturbace. Někteří do cíle doběhnou i dříve. To ale vždy nebývá doceněno.

To, co nejvíce potřebuje muž po orgasmu, je klid. To vše působí na kvalitu pohlavního styku i délku toho dalšího. Muži to v posteli mají o něco jednodušší, pokud nemají problém. V rámci svého sexuálního života dosahuje orgasmu 50 % žen a 75 % mužů. Zatímco žena se potřebuje pozvolně po souloži domazlit, pro muže je orgasmus bungee jumping a z vrcholu jede hned dolů. Potřebuje klid a spánek.

Délka mužova vyvrcholení může být i jen 5 vteřin, to je taková malá sexuální satisfakce pro ženy. Orgasmy mužů jsou tedy kratší než orgasmy žen a trvají od 5 do 25 sekund čistého potěšení. Sperma podle Kinseyho institutu dosahuje průměrné rychlosti ejakulátu 45 km/hod během mužského orgasmu. Vyrovná se jízdě na skútru.

 

Léčba retardované ejakulace

Psychoterapeutické techniky pro léčbu retardované nebo opožděné ejakulace jsou následující:

 • sexuální vzdělávání a praktiky
 • zvýšená stimulace genitálií
 • naučení správné techniky masturbace
 • změna sexuálních fantazií a rozličných strategií vzrušení

 

Anejakulace: Neschopnost a absence ejakulace

Opožděná ejakulace nebo retardovaná ejakulace je asi nejméně zmiňovaný druh mužské sexuální dysfunkce. Problémy s těžko dosažitelnou ejakulací se projevují pozdržením ejakulace až do plné neschopnosti vypuzení semene zvané také anejakulace.

Často dochází k poklesu objemu, fyzické síly a psychických pocitů při ejakulaci. Extrémní forma je retrográdní ejakulace, a jako opožděná ejakulace se spíše označuje její mírnější forma.

V současné době u většiny sexuálně aktivních mužů dochází k ejakulaci do 4 až 10 minut od začátku soulože. Muži s takzvanou ejakulační latentní dobou 25 až 30 minut, pozorující velký rozvoj stresu, přerušující pohlavní styk v důsledku svého vyčerpání, s pocity frustrace a podráždění, spadají právě do kritérií této diagnózy.

Neschopnost ejakulovat ale může být i vrozená, tedy trvající celý život, což se nazývá kongenitální anorgasmie, nebo také získaná. Opakuje se pak buď při každém pohlavním styku, nebo jen čas od času.

 

Formy poruch ejakulace dělíme do dvou kategorií:

 • absolutní neschopnost dosáhnutí ejakulace – anejakulace či anorgasmie
 • relativní anejakulace, kdy při pohlavním styku k vypuzení semene vůbec nedochází, ale dochází k němu při masturbaci, pettingu nebo ve spánku – poluce

Proerecta LONG koupit

 

Než se obrátíte na odborníka

Retardovaná ejakulace je problém signalizující hlubší komplexní poruchy v těle. Můžete ale vyzkoušet i několik tipů, jak urychlit ejakulaci, než se obrátíte na odborníka. Pokud je opožděná ejakulace způsobena psychologickými faktory, zkuste následující typy.

Pokud se chystáte na to, jak urychlit ejakulaci, nejprve analyzujte vše, co bylo řečeno a postupujte podle pokynů a také přesně naopak. To znamená, že jestliže se vám nedaří uvolnit při sexu, zkuste se naopak celkově napnout a povrchně dýchat až do zadržení dechu na velmi krátkou chvíli. Soustřeďte se na pocity fyzické blízkosti, na napětí v oblasti genitálií a na rytmické pohyby pánve. Prostě vypněte mozek.

Nevnímejte ale milování jako práci zaměřenou na dosažení cíle, tedy vytouženého orgasmu. Sex je proces pro získání potěšení. Má jít o příjemný prožitek. Pokud řešíte při sexu jakékoliv jiné problémy místo užívání si pocitu přítomného okamžiku, úspěch nebude valný.

Praktikujte ty polohy, které mužům umožňují způsob, jak urychlit ejakulaci. Tedy muž nahoře, zezadu vkleče či psí poloha. Efektivní způsob jak urychlit ejakulaci je také anální sex, protože anální otvor je zpravidla užší než vagína.

 

Chybějící ejakulace je případ pro odborníka

Chybějící ejakulace je stavem, kdy muž dosáhne orgasmu, ale bez jakéhokoliv výronu semene. Říká se jí také suchý orgasmus. Neschopnost ejakulovat je často způsobena třeba poškozením nervů po úrazech, poškození míchy či páteře, chirurgické zákroky, psychofarmaka a hypotenziva na snížení krevního tlaku.

Suchý orgasmus způsobuje i cukrovka, roztroušená skleróza a operace prostaty. Někdy ale za to může i častá masturbace, kdy se nestačí ejakulát obnovovat.  Zde stačí pár hodin sexuální půst a problém je vyřešen.

 

Muži se suchým orgasmem mohou vést sice uspokojivý sexuální život, ale hlavní problémem je neschopnost oplodnit partnerku. Zbývá asistovaná reprodukce, kdy se ambulantně odebere semeno pomoci speciálního vibrátoru stimulujícího nervová zakončení penisu. Ten vyvolá ejakulaci u více než 80 % mužů.

Sperma lze použít k oplodnění partnerky či laboratornímu oplodnění odebraných vajíček. Pravidelná vibrační stimulace zlepší funkci vývodových semenných cest a kvalitu semene. Další metoda je mikrochirurgický odběr spermií metodou MESA nebo TESE v celkové anestézii. Současně probíhá hormonální připravenost partnerky, odběr vajíček a oplodnění v laboratoři.

 

Retrográdní ejakulace může bránit otěhotnění

Retrográdní ejakulace je také neschopnost výronu semene. Na rozdíl od chybějící ejakulace u ejakulace retrográdní dojde k výronu semene, ale ten se nedostává ven z těla, ale do močového měchýře.

Projevuje se asi u 2 % mužů a je jednou z příčin mužské neplodnosti. Retrográdní ejakulaci poznáte sami. Po dosažení orgasmu je moč zakalena spermatem. Rozborem moči ji pozná lékař.

Oplodnění se řeší laboratorním odběrem spermií z moči po vyvrcholení a umělým oplodněním vajíček. Retrográdní ejakulaci způsobuje porucha nervového zásobování svěrače hrdla močového měchýře. Nejčastěji se tato porucha ejakulace projevuje při cukrovce a neurologickém onemocnění. K retrográdní ejakulaci dojde téměř vždy po operaci prostaty. Mnoho mužů proto operaci prostaty odmítá.

Máte potíže se suchým orgasmem a zažíváte při ejakulaci bolesti? Může jít o tzv. retrográdní ejakulaci. Přečtěte si všechny poznatky o tomto problému.

Zpětná ejakulace neboli retrográdní ejakulace je méně častá porucha ejakulace u mužů. Označuje úplnou ztrátu normální ejakulace. Ta je ale vůlí člověka neovlivnitelná. Intenzivní uvolňování semene (ejakulátu) ze semenníků je samovolné. Dochází k němu na konci pohlavního styku při orgazmu neboli vyvrcholení. Je třeba nejdříve pochopit, jak to vlastně funguje a porozumět svému tělu.

retrográdní ejakulace, suchý orgasmus

Suchý orgasmus může trápit i vaši partnerku kvůli pocitu „špatně odvedené práce“

 

Problém s vyloučením ejakulátu

Retrográdní ejakulace představuje neschopnost výronu semene. Na rozdíl od chybějící ejakulace k ní ale dojde, jen se nedostane z těla ven. Problémem retrográdní ejakulace trpí asi 2 % mužů a je příčinou mužské neplodnosti.

Je-li po dosažení orgasmu moč zakalena spermatem, máte potíž tohoto jména. Bezpečně ji ale rozborem moči pozná váš lékař. Při retrográdní ejakulaci se většinou muži nedaří oplodnit svou partnerku. Při zájmu o dítě se provede laboratorní odběr spermií z moči po vyvrcholení a následně se uměle oplodní vajíčka.

 

Jak vlastně funguje ejakulace?

K ejakulaci i celkovému prožitku orgasmu dochází v důsledku sexuální stimulace penisu nebo stimulací prostaty. Někdy také samovolně během spánku, kdy jde o takzvanou noční poluci a spontánní orgazmus.

Prakticky jde o to, že ve chvíli, kdy je muž sexuálně stimulován, mozek začne vysílat nervové signály přes nervy v míše přímo do oblasti pohlavních orgánů. Následně dojde ke stahování svalů semenovodů a současně i svalů pánevního dna.

Při orgazmu tedy vlny svalových stažení dopravují spermie i s malým množstvím tekutiny z varlat ven. V semenných váčcích a současně v prostatě se ke spermiím připojují další tekutiny pro ochranu spermií – ejakulát.

Ten cestuje přímo dráhou podél močové trubice až ke špičce mužova penisu a ejakulát je vyloučen ven z těla.

Pohlavní cesty totiž vyúsťují do močové trubice přímo v oblasti prostaty a to je relativně blízko pod močovým měchýřem. Svalový svěrač brání zpětnému průniku ejakulátu do močového měchýře. Ten se zcela automaticky při orgazmu uzavře.

V případě zpětné ejakulace prochází ejakulát ale zase zpět do močového měchýře. Příčinou poruchy ejakulace je, že onen svalový svěrač, který je umístěný přímo v dolní části močového měchýře, nepracuje tak, jak by měl. Při ejakulaci se neuzavře.

Následek je, že při orgazmu muž neprodukuje žádnou viditelnou ejakulaci. Ejakulace ale proběhne. Sperma je totiž místo ven z trubice ejakulováno do močového měchýře.

 

Retrográdní ejakulace a plodnost

Jde o velmi nepříjemný problém. Zpětná ejakulace nenarušuje pouze sexuální život muže a to zejména i psychicky, ale může narušit i mužskou plodnost. Zde je nutné nezaměňovat s pojmem neschopnost ejakulace nebo suchá ejakulace, kdy se vůbec semeno neuvolní.

Při tomto problému retrográdní ejakulace dochází při pohlavním styku či masturbaci k normálnímu sexuálnímu vzrušení. To je pak zakončeno orgasmem. K vystříknutí ejakulátu z močové trubice ale nedojde. Opakující se stav narušuje schopnost muže oplodnit partnerku. Spermie odebrané z moči po ejakulaci lze použít k asistované reprodukci.

REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.

jak probíhá spermiogram?

 

Zpětná ejakulace a její příčiny

Za zpětnou ejakulaci může jedna nebo najednou více příčin. Může být důsledkem onemocnění centrálního nervového systému. Funkce svěračů je narušena při onemocněních mozku.

U mozkové mrtvice, roztroušené sklerózy nebo mozkových nádorů. Příčinou může být i narušení funkce svěračů úrazem a přerušením míchy.

Další příčinou zpětné ejakulace bývá poškození nervů přímo v blízkosti močového měchýře a prostaty. K těm nejčastěji dochází při onemocnění cukrovkou. Také hrozí při chirurgických zákrocích na močovém měchýři, při operaci zvětšené prostaty a rakoviny prostaty.

retrográdní ejakulace, neurologické příčiny

Příčinou suchého orgasmu může být i nesprávná funkce mozku

 

Centrální nervový systém negativně ovlivňuje i užívání psychiatrických léků. Jde nejčastěji o léky proti depresím. Potíže se ale objevují i u užívání některých léků na vysoký tlak a zvětšenou prostatu.

Může jít také o zúžení močové trubice. K tomu dochází z nejrůznějších příčin. Projevuje se poruchou odtoku moči, obtížemi při močení, ale právě i zpětnou ejakulací. Zúžené místo v močové trubici je překážkou a ejakulát je tak doslova pod tlakem vytlačen zpět. A to probíhá cestou přes svěrač do močového měchýře.

Jsou ale i muži, kteří tvrdí, že se vytrénovali tak, aby dosahovali právě retrográdní ejakulace právě jako způsobu antikoncepce kdykoliv chtějí. Sperma je později vyloučeno spolu s močí z těla ven.

 

Léčba retrográdní ejakulace

Diagnóza je lékařem stanovována na základě rozhovoru s pacientem, z výsledku urologického vyšetření pacienta a z vyšetření jeho moči, ve které se objevuje velké množství spermií. Po určení diagnózy zpětné ejakulace to ale zdaleka nekončí. Je nutno dále pátrat po její příčině. Léčba pacienta trpícího zpětnou ejakulací se snaží nejprve odstranit vyvolávající příčinu. Vždy to ale není možné.

Někdy se vysadí některé léky, které mohou vyvolávat poruchu ejakulace. Samotná léčba poruchy funkce svalového svěrače při postižení nervů a celkového nervového systému je opravdu velmi obtížná. Občas pomůže třeba i nasazení léků proti depresím a také léků, které zvyšují stah svěrače močového měchýře.

Nejde-li příčinu vyvolávající zpětnou ejakulaci vyřešit a ta se stále opakuje, velkou měrou se snižuje schopnost oplodnit partnerku spermiemi. Je třeba využít metodu asistované reprodukce.

Léčba retrográdní ejakulace se zaměřuje na vyvolávající příčinu. Často bohužel ale není příčina retrográdní ejakulace zjištěna. O retrográdní ejakulaci může jít ale i při velmi malém objemu ejakulátu, kterému se říká parciální retrográdní ejakulace.

 

Ejakulaci lze také řešit vibrostimulací nebo elektroejakulací. U 90 % pacientů s poraněním míchy lze tuto ejakulaci indukovat. Kvalita spermatu je velmi často nízká. Je v něm malý počet pohyblivých spermií (lékařsky oligozoospermie).

Vysvětluje to nízké procento úspěchu takzvané intrauterinní inseminace u takovýchto pacientů. Často jsou nutné také techniky IVF, tedy vajíčka i spermie se dají do jedné nádoby a k oplodnění má dojít spontánně. Nebo také techniky ICSI, kdy jde o zavedení speciální injekcí spermií přímo do cytoplazmy vajíčka.

Proerecta SHOT, 2 ks zdarma, akce

 

Na co si dát při zpětné ejakulaci pozor?

Muži, kteří poruchou trpí, jsou schopni běžného pohlavního styku. Takže se vzruší, dosáhnou erekci, vyvrcholení a pak normálně ejakulují. Na rozdíl od všech ostatních mužů jen jejich semeno prostě nevystříkne do ženiny vaginy. Je vypuzené zpátky do močového měchýře. Nebude to mít tedy na váš nevázaný sexuální život žádný vliv.

Problém tedy nastává v okamžiku, kdy se začnete snažit se svou partnerkou o početí potomka. Bez přítomnosti spermií to nepůjde. Retrográdní ejakulace je příčinou asi u 1 % neplodných mužů.

Retrográdní ejakulace je často způsobena poruchou nervového zásobování svěrače hrdla močového měchýře. A to nejen při cukrovce nebo jakémkoliv neurologickém onemocnění.

Velmi důležitý je také fakt, že retrográdní ejakulaci způsobuje téměř vždy operace prostaty. Tohle by měl vždy pacient vědět a být náležitě před operací poučen právě o tomto riziku. Pro mnoho mužů je to nepřijatelný fakt a retrográdní ejakulaci nechce. Je tedy důvodem, proč operaci prostaty často úplně odmítnou.

 

Bolestivá ejakulace brání souloži

Bolestivá ejakulace není moc častá, ale dokáže velmi znepříjemnit život. Většinou jde o získaný jev způsobený psychickými problémy, poruchou autonomních nervů, infekcí močových cest, zánětem i rakovinou prostaty, zánětem a bolestí nadvarlete a užíváním antidepresiv.

Projevem je bolest v konečníku, zevního ústí anebo v průběhu močové trubice. Musíte navštívit urologa, absolvovat vyšetření moči nebo ultrazvuk břicha.

Bolest při ejakulaci krom toho, že je nepříjemná a nesnesitelná, poškozuje vztahy, snižuje sebedůvěru muže a sex jako jednu krásnou aktivitu proměňuje na frustraci a zásadní problém.

Každopádně se není za co stydět. Muž za tyto bolesti obvykle nemůže. Bolesti se vyskytují buď během nebo ihned po ejakulaci, a tedy orgasmu.

Jde o poměrně běžný problém, stejně se kvůli němu mnozí muži cítí trapně. Prokazovat může i další problémy, třeba otok a zánět prostaty. Dá se dobře léčit. Podle studií trápí ejakulační bolesti 1 až 10 % mužů. Muži s prostatitidou (chronický, dlouhodobý zánět prostaty) hlásí výskyt bolestí ve 30 až 75 % případů.

Kapitola vyjmenuje hlavní příznaky a časté příčiny bolestivé ejakulace a poradí, jak lze stav zmírnit a léčit.

bolest při ejakulaci

 

Příznaky bolestivé ejakulace

Příznaky se mohu u každého muže mírně lišit a závisí také od konkretní příčiny. Mohou se stupňovat, slábnout nebo se úplně vytratit. Někteří muži pociťují bolest pouze po sexu, ale ne během masturbace, jiní právě naopak.

Nejčastější příznaky:

 • bolest ještě před ejakulací,
 • bolest během ejakulace nebo okamžitě po ní,
 • bolest uvnitř penisu v močové trubici,
 • bolest v močovém měchýři nebo jeho okolí,
 • bolest prostaty, konečníku nebo kolem nich,
 • bolest během močení po ejakulaci.

Bolest obvykle trvá pouze pár minut, ale někdy přetrvává až 24 hodin po ejakulaci. Bolest může být mírná až velmi intenzivní a nesnesitelná. Pokud je přítomen zánět nebo otoky, bolest může být soustavná.

 

Příčiny ejakulačních bolestí

Škála možných příčin je poměrně široká. U většiny postižených za bolest může zdravotní příčina. Ojediněle nejsou ani lékaři schopní odhalit pravou příčinu. Pokud se tak stane, pacienta pošlou na psychoterapii.

 

Bolest kvůli nemocem a problémům s prostatou

Problémy s prostatou jsou hlavním jmenovatelem bolestivé ejakulace v lékařské literatuře. Nejběžnější je prostatitida, a tedy zánět prostaty. Pacienti mají prostatu nateklou a zanícenou. Příčinou je často infekce prostaty, která dále přerůstá až do infekcí močových cest. Objevuje se i poškození nervů, které hrozí hlavně diabetikům.

Ejakulaci ovlivňuje i benigní hyperplazie prostaty, což je vlastně nezhoubné zvětšení prostaty. Postižení kromě bolesti při ejakulaci zažívají bolestivé, časté a nedokonalé močení. Ejakulační bolesti spustí i rakovina prostaty nebo stavy po její operaci.

 

Bolest jako negativní účinek některých léků

I léky proti jiným nemocem mohou způsobit bolestivou ejakulaci. Nejčastěji jde o antidepresiva, které mohou také snížit libido, a dokonce způsobit až erektilní dysfunkci.

 

Problémy v oblasti pánve

Tato oblast se může poškodit úrazem nebo na ní působí léčebné metody, jako třeba ozařování nemocné prostaty. Poškození prostaty a pánevní oblasti vede k bolestem při ejakulaci.

 

Bolest kvůli problémům se semennými váčky

Jde o žlázy, ve kterých se spermie míchají s dalšími tekutinami a společně tvoří ejakulát. Ve váčcích se mohou objevit pevné výrůstky a kamínky, které mohou způsobit i bolestivou ejakulaci i další poruchy ejakulace.

 

Sexuálně přenosné nemoci

Existuje mnoho sexuálně přenosných chorob, ze kterých víceré způsobují ejakulační bolest. Během ejakulace a po ní se objevuje pálení močové trubice a často také výtok se zápachem. Bolest je ostrá, trvá dlouho a vzniká i během močení. Nejčastěji jsou to chlamydie a trichomoniáza.

 

Poruchy nervového systému

Nervový systém poškozuje třeba cukrovka, která poškozuje nervy spojené s orgasmem a ejakulací. Nervy poškozují fyzická zranění. Muži se zraněním míchy často pociťují nepříjemné pocity a bolestivou ejakulaci.

 

Bolest jako výsledek emocionálních problémů ve vztahu

Psychická nepohoda (stres, úzkost) až nemoci (deprese) od základu mění sexuální život muže a jeho vztahy. Tyto psychické potíže se mohou projevit i ve fyzické rovině právě jako bolestivá ejakulace.

Muži bolest nepociťují během masturbace, ale postihne je až během sexuálního styku s partnerkou.

 

K bolestivé ejakulaci se může přidat i bolestivé močení

Bolest během močení je častou součástí ejakulačních bolestí. Příčiny jsou si velice podobné.

 • prostatitida (zánět prostaty)
 • benigní hyperplazie (nezhoubné zvětšení) prostaty
 • trichomoniáza
 • chlamydie

Procesu ejakulace i močení se účastní mnohé nervy a tkáně. Proto jakékoliv škodlivé vlivy, které tyto části těla ovlivňují, mohou způsobovat bolestivou ejakulaci i močení.

 

Komplikace, které bolest při ejakulaci způsobují

Bolest během ejakulace samozřejmě není život ohrožující stav. Je ale velice nepříjemná, vlezlá a snižuje životní komfort postiženého. Kvůli ní postižení muži často hlásí:

 

Léčba ejakulačních bolestí

Léčba se vždy odvíjí od konkrétní příčiny. Prvotní je proto vyšetření u lékaře. Nesnažte se důvody bolesti zjišťovat sám doma. Ideální je vyhledat urologa v blízkosti bydliště, nebo se k němu nechat předepsat praktickým lékařem.

Urolog vytvoří na základě rozhovoru podrobnou anamnézu. Ptát se bude na vztahy i duševní kondici. Dále pak na léky, které postižený užívá nebo nedávno užíval. Zajímat se bude i o aktuální nebo prodělané pohlavní nemoci, které může zjistit pomocí testu.

Dále může vyšetřit prostatu a pánevní oblast, aby odhalil případnou prostatitidu, zvětšení prostaty nebo poranění. Dále může odebrat krev, aby z ní zjistil přítomnost antigenu PSA. Ten v krvi stoupá při určitých komplikacích s prostatou včetně rakoviny.

Na základě zjištěné příčiny bolesti může navrhnout tyto metody léčby:

 • podávání antibiotik proti infekcím prostaty nebo pohlavně přenosným nemocím
 • pokud je viníkem negativní účinek léků, změní je nebo sníží dávkování
 • pokud je viníkem rakovina prostaty, navrhne operaci, ozařování a další metody
 • psychoterapie, pokud je bolest důsledkem emocionálních problémů ve vztahu
 • změna životosprávy

Pokud je bolest způsobená poškozením nervů, je toto poškození obvykle nevratné. Lékař se ale může snažit, aby se nervové poškození dále neprohlubovalo.

Pokud se lékaři nepovede najít jasnou příčinu, může zkusit alternativní léčebné metody, které uzná za vhodné.

Včasně zahájená léčba může zabránit rozvoji základních příčin. Bolest během ejakulace je díky tomu ve většině případů snadno léčitelná a nemusí se již nikdy vrátit. Nechte se vyšetřit a poslouchejte doporučení lékaře.

 

Bolestivá ejakulace: Často kladené otázky FAQ

Proč po ejakulaci trpím bolestí?
Existují různé příčiny. Nejčastěji:

 • zánět prostaty
 • infekce močových cest
 • pohlavně přenosné nemoci
 • záněty, zranění a podráždění částí penisu
 • užívání některých léků
Jaký je to pocit mít bolestivou ejakulaci?
Nejčastěji se objevuje pálení během nebo těsně po ejakulaci. Bolest lze cítit přímo v močové trubici nebo v oblasti hráze (perineum) mezi konečníkem a varlaty.
Může být příčinou bolesti infekce močových cest?
Ano, je to velice časté, zvlášť pokud infekce pronikla až do prostaty. Tyto infekce mohou způsobit až chronický zánět prostaty – prostatitidu.
Může ejakulace naopak tišit bolesti?
Sex celkově zmírňuje stres a zlepšuje náladu. Tím může tlumit různé bolesti. Sex alespoň 1x týdně může posilnit imunitní systém. Častá ejakulace může ulevit od různých bolestí po těle.
Kde přesně cítit bolest prostaty?
Prostata se nachází hned pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Bolest prostaty tedy ucítíte pod měchýřem a v oblasti hráze. V závislosti na příčině se může bolest šířit do podbřišku, análního otvoru, zad a vystřelovat i jinam do těla.
Je bolest po ejakulaci normální?
Ne, normální není a vždy má příčinu, ze kterých některé je potřebné léčit (infekce, záněty).
Mohou bolavou ejakulaci zapříčinit ledvinové kameny?
Ano, mohou. Ledvinové kameny při cestě ejakulačním kanálkem způsobí bolestivou ejakulaci (nefrolitiáza). Tento kanál mohou také ucpat a způsobit tak dočasnou neplodnost.
Může hromadění spermií způsobit bolest?
Ano, je to možné. Tento stav se lidově nazývá modrá varlata (blue balls), odborně epididymální hypertenze varlat.

V mnoha případech za bolestivou ejakulaci může právě bolavá a zvětšená nebo zanícená prostata.

PROTO NEZAPOMEŇTE udržovat prostatu a močové cesty vitální a v dobré kondici. Doporučujeme české tobolky Proerecta PROSTATE. 

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a dostanete se k podrobným účikům Proerecta PROSTATE. V případě objednávky je Proerecta do 48 hodin u vás.

Proerecta SHOT, 2 ks zdarma, akce

 

Ejakulace bez erekce

Ejakulace bez erekce je další z problémů, o kterém se tak moc nepíše. On ale existuje a je nutné o něm mluvit. Pokud máte například po úrazu páteře, byl vám diagnostikován diabetes nebo berete léky proti depresím, které nemůžete vysadit, je technika masturbace a naučení se různých masáží tím jediným způsobem, kterým lze dosahovat orgasmu. Pokud je to možné, zkuste požádat o změnu medikace.

Touha totiž vždy zůstává, i když erekce schází. Když se vám prostě nepostaví, je nutné zapojit ruce i orální sex, nebo erotické pomůcky. Vzájemně se uspokojit jak to jde. Tyto potíže ale mohou vzniknout i při projevech přirozeného stárnutí, při velkém stresu nebo přílišném psychickém i fyzickém přetížení. Vždy hledejte způsoby, jak to řešit.

Určitě je vždy na místě také návštěva sexuologa. Je nutné zjistit příčinu a začít s ní pracovat. Je nutné neustále pracovat na fyzické kondici a podporovat tvorbu testosteronu. Vynechat kouření snížit spotřebu alkoholu, zdravě se stravovat, a prostě podpořit funkci jakýmkoliv způsobem.

 

Potíže s erekcí

Mnoho mužů má pocit, že jejich potíže s erekcí jsou ojedinělé, a vůbec netuší, že je v nějaké podobné formě prožívá velká část mužů. Lékaře ale vyhledá jen necelých 15 % z nich. To je obrovská chyba.

Svou roli hraje nejvíce ostych, nezvyk vůbec hovořit o sexu a spousta dalších předsudků. Zkuste klidně společnou návštěvu s partnerkou, budete-li se tak cítit bezpečněji.

Často stačí úprava životosprávy, méně stresu, dostatek spánku a více odpočinku. Vše se může mnohdy samo vrátit do starých zajetých kolejí. Pokud se to ale nelepší, je na čase navštívit lékaře. Jestliže muž již několik týdnů pravidelně nemůže vůbec dosáhnout a udržet erekci a nutného ztopoření, které mu umožňuje uspokojivý pohlavní styk, jsou zde potíže s erekcí.

 

Vyšetření u odborníka

Nečeká vás žádné bolestivé a zdlouhavé vyšetření. Můžete bez obav navštívit praktického nebo odborného lékaře, urologa či sexuologa a nepotřebuje žádné doporučení. Pravděpodobně vám lékař provede jen prohmatání varlat a penisu, aby vyloučil zjevný patologický nález.

Je možné i vyšetření prostaty prováděné konečníkem. Vyšetření nebolí a příznivci tantry ví, že masáž prostaty umí být velmi užitečná věc.

 

Tablety, injekce a podtlakové pumpy na erekci

Nejrozšířenější jsou léky na erekci, které ale nefungují bez erotické stimulace, neboť k dosažení erekce je nutné sexuální vzrušení. K erekci pak tedy dochází zcela přirozenou cestou. Po pohlavním styku erekce normálním způsobem odezní.

Léky s léčivými látkami jako sildenafil, tadalafil a vardenafil pomáhají s relaxací hladkých svalů, do kterých nateče více krve, a dojde ke ztopoření. Je třeba až 6 podání léku, než léčba poprvé zabere, takže trpělivost. Začněte vždy nejprve s přírodními doplňkypro podporu erekce bez předpisu.

Injekce a podtlakové pumpy někdy podporují účinek léků. Injekce látky zvané prostaglandin (lék Alprostadil) navozující erekci funguje po vstříknutí jeho malého množství do topořivých těles. Erekce pak přetrvá také bez dráždění a to někdy i po několik desítek minut. Ty jsou dostatečné ke kvalitnímu styku.

Podtlakové erektory – vakuové pumpy – navodí ztopoření penisu pomocí snížení tlaku vzduchu v plastovém válci nasazeného na penis. Mohou pak být i různé operativní postupy, jako penilní protézy, což je ale úplně krajní řešení, když nezabírá žádná jiná terapie.

 

Pokud erekce chybí, uspokojte se jinak

Máte-li poruchy s erekcí, ale přesto chcete dosáhnout orgasmu, zkuste to jako muži, kteří už tento problém řeší. Schopnost dosáhnout orgasmu i bez výronu semene a bez erekce dosahují muži pomocí masturbace. Pravděpodobně znáte doteky, které vás uspokojí.

K lepšímu vzrušení, ale zatím bez ztopoření, si často muži pouští erotická videa. Někomu pomáhá vidět se v zrcadle. Pečlivou masáží i zvadlého penisu lze dosáhnout vyvrcholení a ejakulace.

Jestliže neumíte ty správné tahy a nejde vám to, objednejte se na tantra masáž. Postupujte pozvolna a klidně na sebe nechte sáhnout až při té druhé masáži. Pak teprve doporučujeme zařadit tantra masáž v páru. Masérky mají ohromné zkušenosti a dovedou opravdu zázraky. Vyvrcholení bez erekce je určitě možné.

 

Opakovaný orgasmus bez erekce

Pomáhá také zvolit polohu na břiše, pohybovat pánví sem a tam, a přitom si rukou masírovat penis, třít jej o hřbet ruky. K orgasmu dojde i bez erekce a někdy i bez výronu semene. Prožitek se ale dostaví. Stejně tak se dá takto dojít k orgasmu i při souloži, ale chce to velkou spolupráci partnerky. Pomocí stahů pánevního dna dokáže muži hodně pomoci.

Takto lze dosáhnout i několikanásobný orgasmus jak při autoerotice, tak i při pohlavním styku. Při něm je dobré zároveň masírovat varlata a kořen penisu.

Pokud máte po úrazu páteře, diabetes nebo berete léky na deprese, které nemůžete vysadit, je masturbace jediná, se kterou lze dosáhnout orgasmu. Touha zůstává, ale erekce schází. Když se prostě nepostaví, je nutné zapojit ruce i orální sex, nebo erotické pomůcky.

Vzájemně se uspokojit jak to jen jde. Hlavně ale stále zkoušet. Všechny techniky mohou dokonale zabrat a nést své ovoce. Přinést zlepšení ejakulace a zlepšení erekce.

PŘIPOMÍNÁME, ŽE PROERECTA LONG DLOUHODOBĚ POSILŇUJE EREKCI. 

Pokud máte nevydatnou erekci, na kterou se nedovedete spolehnout, zvažte 3 měsíce péče s českým LONGem.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky. LONG může být u vás do 48 hodin. Ihned tak můžete začít posilňovat erekci.

 

Ejakulace bez orgasmu

Zažil jste ejakulaci bez orgasmu a vyděsilo vás to? Nemusí se jednat o nic vážného. Přečtěte si více informací o tomto problému.

Na rozdíl od retrográdní ejakulace, kdy muž prožívá orgasmus bez konečného výstřiku a semeno je vstříknuto opačným směrem přímo do močového měchýře, existuje i ejakulace bez orgasmu neboli ejakulace bez vyvrcholení.

Normálně v momentě vzrušení dochází ke zkracování hrdla v místě močového měchýře. Tenhle kanálek transportuje spermie přímo do močové trubice. Na pozadí různých patologických jevů činnost tohoto mechanismu může často selhat. V takovém případě se může objevit porucha pocitového vyvrcholení a jde o nevýrazný orgasmus.

Ono mužské sexuální zdraví je oblast velmi delikátní. V současné době existuje i spousta mužských problémů, které sebou přináší různé negativní dopady. Ty mohou vést až k impotenci. K léčbě impotence se používají léky jako Cialis, Viagra a přírodní potravinové doplňky pro podporu erekce. Neplodnost se léčí často mikrochirurgickými operacemi.

 

Ejakulace bez orgasmu

Porucha pocitového vyvrcholení, tedy slabý orgasmus nebo ejakulace bez orgasmu, je další poměrně často se vyskytující porucha, která patří k erektivním poruchám a orgasmické dysfunkci. Základní příznak se projevuje jako snížení pocitů, vnímání a intenzity orgasmu nebo minimalizovaný až chybějící pocit orgasmu. Projeví zejména v důsledku nedostatku potřebných nervových impulsů.

Ejakulatorní dysfunkce jako je chybějící ejakulace i retrográdní ejakulace může vést až k snížení pocitů vnímaných při pohlavním styku. Dostavuje se tedy porucha pocitového vyvrcholení, která může vést až k rozvoji neplodnosti. Je tedy nutné vyloučit, zda nejedná o retrográdní ejakulaci.

 

Příčiny orgasmu bez ejakulace

Příčiny orgasmu bez ejakulace nebo retrográdní ejakulace mohou být velmi různorodé. Může to být diabetes mellitus, prostatitida, operace uretry, vrozené vady chámovodu, syndrom pánevní kongesce, ale i hemoroidy, anebo problémy s páteří. Často za to mohou i léky, jako je užívání antidepresiv a léků na snížení krevního tlaku. Obě poruchy mohou spolu souviset.

Diagnostika retrográdní ejakulace probíhá při vyšetřením moči odebrané po pohlavním styku. Jestliže máte tento problém, tato podrobná analýza močového sedimentu pak ukáže přítomnost spermií.

V současné medicíně je retrográdní ejakulace klasifikována ve dvou typech:

 • částečná
 • úplná

Pokud jde o částečnou ejakulaci, tak se část spermatu dostane do močové trubice, a další část do močového měchýře. Vystříknuté semeno se mísí s močí a následně se odvádí z těla ven. Nelze opomenout, že následkem ejakulace do močového měchýře může vzniknout neplodnost.

Je tedy nutné určitě podstoupit léčbu. Hlavními příznaky je malé množství spermatu při ejakulaci, zakalená moč bezprostředně po pohlavním styku nebo neplodnost.

 

Co dělat, když nastane ejakulace bez orgasmu?

Retrográdní ejakulaci zmiňujeme proto, že může ejakulaci bez orgasmu předcházet. Někdy ale může být příčina opravdu jinde. Zde je nutné zaměřit se na další příčiny. Mimo léků, poruch funkce prostaty a diabetu může jít o psychické rozpoložení a všudypřítomný stres.

Další příčinou může být psychické i fyzické vyčerpání. Tady je třeba čerpat i ze zkušeností mužů. Dalším velkým prohřeškem je bohužel i kouření.

Stalo se vám, že proběhla ejakulace bez orgasmu? Jak muži často píší, docela je to vykolejilo. Mnoho z nich to připisuje používání prezervativu, kdy je tato bariéra vnímána negativně a pak působí jako znecitlivění. Když muži cítí, že nastupuje orgasmus, stačí, aby se žena nějak trochu nešikovně pohnula. Často dojde buď ke změně polohy penisu v pochvě, což mnohdy stačí, nebo penis úplně vyklouzne.

Tato malá chvilka stačí k tomu, aby onen pocit orgasmu úplně zmizel. I když pak dá muž penis zpět do původní polohy nebo zpátky do pochvy, erekce začne ochabovat. Je jasné, že je to vždycky jednou poprvé a předtím se to muži před orgasmem nikdy nestalo. Když plni rozpaků pak muži penis zase vytáhnou, protože už dojde ke ztrátě erekce a dál nelze pokračovat, s údivem zjistí, že je v prezervativu sperma, ale oni nepocítili naprosto žádný orgasmus.

 

Chybějící ejakulace a masturbace

Naopak se často při chybějící ejakulaci stává, že muži zažívají úžasné orgasmy při onanii. Rovněž to stojí za vyzkoušení. Je nutné prostě zjistit, odkud vítr fouká. Doporučujeme také tantrické masáže a to jak samostatné, tak i v páru. S přibývajícím věkem a potížemi je prostě opravdu nutná technika a spolupráce partnerky. Jak se říká, sex není žádné divadlo pro diváky, ale chce to plné zapojení všech zúčastněných.

Pokud se vám to stane jednou, může jít o náhodu a vůbec se tím nezabývat. Hodně odpočívat a nestresovat se. Určitě je ale nutné zapracovat na fyzické kondici a podporovat testosteron jak se dá. Fyzička hraje klíčovou roli jak při sexu, tak při tvorbě testosteronu. Bez práce nejsou koláče a při sexu to platí dvojnásob.

 

Léčba chybějící ejakulace a retrográdní ejakulace

Léčba je opravdu podobná. Jde o dlouhý a komplikovaný proces. Vždy je na začátku třeba zjistit, jaký máte problém a definovat příčinu. Pokud to například souvisí s užíváním různých léčivých přípravků, měli byste buď přerušit jejich užívání, nebo změnit medikaci, a brzy se možná normální ejakulace obnoví.

Pro obnovení normálního výronu semene skrze močovou trubici a k obnovení pocitu orgasmu se používá řada metod. Jde o reflexní terapii, fyzioterapii či masáž prostaty. Pro zjištění, zda jde o retrográdní ejakulaci, se často praktikuje sex s plným močovým měchýřem, protože v tomto případě zůstává jeho hrdlo uzavřeno.

Jestliže retrográdní ejakulaci způsobila operace nebo třeba cukrovka, je velmi pravděpodobné, že se vyléčit nedá. Při operaci totiž dochází k poškození nervových vláken močového měchýře a ty není možné obnovit. V případě neplodnosti je nutné umělé oplodnění, při kterém se provádí sběr spermatu z postkoitální moči. Chybějící ejakulace pak často nastupuje jako psychický blok.

 

Prevence ejakulatorní dysfunkce

K prevenci poruch lékaři doporučují mužům s diabetem pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi. Nikdy nepoužívat léky, které mohou mít jakýkoliv negativní vliv na ejakulaci. Každý užívaný lék je vždy nutné konzultovat s lékařem.

Víte například, že nedostatek spermií a chybějící pocit orgasmu, poruchy erekce a ostatní potíže a odchylky od normálního stavu oné semenné tekutiny může také způsobit hormonální a imunitní poruchy či anatomické vady?

Dokonce má na tom lví podíl právě zmíněné působení faktorů vnější prostředí. Tam právě patří i životní harmonie, stres v práci i v běžném životě, nedostatek spánku či fyzické a psychické vyčerpání. Zjistit kvalitu spermie nelze prostým okem, ale je nutné provést spermiogram nebo analýzu semene.

 

Jak souvisí orgasmus a ejakulace?

U muže je všechno jednodušší. Přímočaré typy jdou rovnou k cíli. Nástup sexuálního vzrušení je většinou mnohem strmější, než je tomu u ženy. Na toužebném vrcholu mužského orgasmu ale nedochází pouze k výronu semene. U muže je to spojeno s tělesně i psychicky příjemným prožitkem. Dostaví se tak nutkavý pocit, že již opravdu nijak nelze zabránit ejakulaci.

Opravdu velmi krátce předtím dojde k naprosto extrémnímu pocitu slasti. Muž cítí velký pocit napětí. Při tom muži asi 2 až 3 vteřiny imponuje ten pocit nevyhnutelnosti, naprosto bez jakéhokoliv ohledu na vlastní vůli. Bez ohledu na jakékoliv zevní vyrušení je celkově muž prostoupen rozkoší spojenou s ejakulací. Ta je spojena s výronem semenné tekutiny spolu s orgastickými stahy vznikajícími ve svěrači močového měchýře a také v oblasti konečníku.

Tohle všechno propojeno dohromady pak s sebou přináší toužebné sexuální ukojení. Samotná ejakulace pomocí stahů v přídatných pohlavních orgánech náhle nahromadí semeno rovnou do prostatické části močové trubice.

Pak se odsud spolu se svalovými stahy prostaty, kterou je možno nahmatat rektálně, dostává sperma spojené s prostatickým výměškem přímo až do roztaženého bulbu. Následně proniká do močové trubice přímo k jejímu ústí a odtud putuje ven.

Na začátku tohoto celého ejakulačního děje se uzavře močový měchýř se současným sevřením svěrače konečníku. Pak se semenná tekutina nemůže dostat do měchýře a z měchýře se k ní nemůže dostat moč. Pak přichází druhá fáze ejakulace, přední svěrač se otevře, a to podpoří pohyb semenné tekutiny dále k ústí ven.

Následují 2 až 3 kontrakce močové trubice, které vystřikují semennou tekutinu, což může být někdy až do vzdálenosti 30 až 60 cm. Někdy jsou stahy méně intenzivní a pak tato semenná tekutina ze ztopořeného pyje sama pouze vytéká. To se obvykle děje při opakované souloži.

 

Ejakulace, orgasmus a jeho 2 typy

Studie orgasmu docházejí k závěru, že stejně jako u mužů, tak i u žen, se projevují 2 typy orgasmů. U mužů je častější ten, kdy dojde v průměru ke 12 pravidelným stahům v časovém úseku 15 sekund. Síla jednotlivých kontrakcí vzrůstá. Nejvyšší kontrakce nastupuje při 7 až 8 stazích a pak se zase snižuje.

 

Druhý typ orgasmu má průměr 23 kontrakcí, které proběhnou asi ve 40 sekundách. Začátek orgasmu je stejný, jako je u prvního typu. Tady je ale po několika prvních pravidelných kontrakcích změněna frekvence a stahy jsou nepravidelné.

Důležité je vědět, že tyto typy orgasmu jsou konstantní a během života se opravdu nemění. Každý muž prožívá pouze jeden z těchto dvou orgasmů. Jejich doprovodné pocity nelze ale nijak srovnávat. Bezprostředně po vyvrcholení vzrušení velmi rychle opadá. Takovýto stav kvality prožitku lze velice obtížně vyjádřit.

Poznáte-li, jak váš orgasmus funguje, můžete s ním pracovat. Vždy jde ale o soubor jevů a příčin. Je nutné neusínat na vavřínech a neustále na sobě pracovat. Pokud se dobře stravujete, pravidelně sportujete, nekouříte, téměř nepijete alkohol, snižujete hladinu stresu na minimum, a přesto nic nepomáhá, vyhledejte pomoc sexuologa. I ejakulaci bez orgasmu je nutné řešit.

 

Samovolný a nechtěný únik ejakulátu

Únik ejakulátu je stav, kdy ejakulát svévolně vytéká z močové trubice. Jde o běžný jev a setká se s ním většina mužů. Ejakulát může z penisu vytékat i bez vyvrcholení a kompletní ejakulace.

Muži si mohou úniku ejakulátu všimnout po probuzení nebo během močení. Ve vzácných případech může samovolný únik ejakulátu poukazovat na závažnější zdravotní stav, který si vyžádá léčbu.

Kapitola vyjmenuje běžné příčiny úniku ejakulátu, léčebné metody a poradí, kdy je vhodné zajít k lékaři.

samovolný únik ejakulátu

 

Příčiny samovolného úniku ejakulátu

Za únik může často věk nebo některá zdravotní příčina:

 

Únik ejakulátu během sexuálního vzrušení

Ejakulát může svévolně unikat během sexuálního vzrušení. Erotická stimulace přitom nemusí být nutně přítomná. Často stačí pouhé myšlenky nebo pohled na něco vzrušujícího. K úniku může dojít i těsně před ejakulací.

V souvislosti s tím doporučujeme neriskovat a nezkoušet přerušovanou soulož jako metodu proti otěhotnění. Právě nečekaný a předčasný únik ejakulátu může ženu oplodnit a to i pokud si dáváte pozor. Chraňte se aspoň kondomem.

Častěji než ejakulát z močové trubice během vzrušení vytéká preejakulační tekutina. Ta spermie obvykle neobsahuje, ale nelze se na to 100% spoléhat a jisté riziko otěhotnění existuje. Preejakulát slouží ke zvlhčení močové trubice, aby se ejakulát se spermiemi lépe „klouzal“ a spermie měly lepší šance dostat se až k vajíčku. I před preejakulátem se chraňte kondomem nebo jinou metodou mužské antikoncepce.

MĚJTE PŘEHLED: Podrobně jsme o funkcích a možném obsahu spermií v preejakulátu psali v samostatném článku.

preejakulát

 

Léčba

Únik během vzrušení je přirozený a není potřebné jej nijak léčit.

 

Únik ejakulátu během nebo po vymočení

Po ejakulaci se nemusí všechen ejakulát dostat z močové trubice najednou a část v ní zůstane. Když se pak jde muž vymočit, ejakulát z těla vyjde ven s močí. Moč tak může být zakalená.

Je vhodné pozorovat se a sledovat, zda z penisu skutečně vytéká pouze moč a ejakulát. Přítomnost nějakého výtoku by mohla prokazovat infekci a zánět močových cest nebo sexuálně přenosnou nemoc.

Pokud samovolně uniká moč, jde také o nežádoucí stav inkontinence.

Léčba

Zde má léčba smysl, pokud je únik způsobený pohlavně přenosnou nemocí nebo močovou inkontinencí.

Pohlavně přenosné choroby se obvykle léčí antibiotiky a dalšími léky. Tyto nemoci by se nikdo neměl pokoušet léčit doma sám svépomocí. Je obtížné zbavit se jich bez léků pouze pomocí „babských rad“. Hrozí riziko dalšího šíření a nakažení partnera, členů rodiny nebo pracovního kolektivu.

Inkontinence moči se léčí cviky pro posílení svalů pánevního dna, pokročilými technikami cvičení močového měchýře a léky na předpis.

 

Únik ejakulátu během spánku

K nočnímu úniku ejakulátu dochází nejčastěji u kluků a dospívajících adolescentů. Jev se nazývá poluce nebo lidově mokrý sen. Ojediněle může ejakulát unikat i dospělým mužům.

Příčinou jsou nejčastěji erotické sny nebo tření penisu o pyžamo a ložní prádlo. Každopádně nejde o zdravotní problém a noční úniky jsou naprosto běžné.

Léčba

Ani u mokrých snů není léčba potřebná. Jde o přirozený stav, který věkem obvykle odezní.

Pokud ale jsou poluce příliš časté a způsobují nepříjemnosti, je vhodné tlumit je a bránit jejich výskytu. K tomu dopomůže cvičení relaxačních technik před spaním, rozhovor s psychologem, a dokonce i masturbace před spánkem. Tělo se zbaví zásoby ejakulátu, díky čemu se nebude uvolňovat během noci.

 

Únik ejakulátu kvůli chronickému zánětu prostaty (prostatitida)

Prostatitida je zánět prostaty. Pokud trvá déle než 3 měsíce, mluvíme o chronické, a tedy dlouhodobé prostatitidě. Prostata neprodukuje spermie, ale prostatickou tekutinu, která je součástí ejakulátu a preejakulátu.

Prostatitida je nejčastějším onemocněním močových cest u mužů do 50 let a třetím nejčastějším u mužů nad 50 let. Způsobuje tato negativa:

Léčba

Prostatitidu nejčastěji způsobují bakteriální infekce. Ty se léčí pomocí antibiotik a protizánětlivých léků.

Doma lze zánět prostaty tišit dostatečným pitným režimem, teplými koupelemi, nesedět příliš dlouho a během sezení si dávat krátké pauzy na procházku, nekonzumovat jídla a nepít nápoje, které dráždí prostatu (alkohol, kofein, citrusy, koření a pod.).

 

Rakovina prostaty

Rakovinu může způsobit i dlouhodobě neléčený zánět prostaty. Jde o jednu z nejčastějších druhů rakovin u mužů a postihuje až 1 z 9 mužů. Zcela v bezpečí není žádná věková skupina.

Nebezpečné je i to, že prvotní stadia rakoviny jsou často zcela bez příznaků a muž tak necítí potřebu zajít na vyšetření. Kvůli tomu se rakovina rozrůstá a stav se zhoršuje.

Pokud se rakovinu povede včas zachytit a začít léčit, je vysoká šance na bezproblémové dožití. Úmrtnost není u léčených pacientů vysoká. Zdůrazňujeme ale důležitost prevence a včasné léčby.

Objevit se mohou tyto příznaky:

Léčba

Přesná metoda léčby rakoviny prostaty vždy záleží na tom, jak rychle se nemoc vyvíjí, jak daleko se rozšířila a jaký je aktuální celkový zdravotní stav pacienta.

 • důkladné sledování stavu pacienta
 • chemoterapie
 • radioterapie
 • operace prostaty
 • hormonální terapie

 

Úrazy nervového systému

Lidský nervový systém je složitá síť buněk a nervů. Za úkol má přenášet informace a povely mezi mozkem a ostatními částmi těla. Nervový systém ovládá i ejakulaci, takže pokud se poškodí, může způsobit poruchy ejakulace nebo ejakulaci zcela znemožnit.

Poranění nervového systému může způsobit:

 • úraz hlavy, páteře nebo míchy
 • nádory na mozku
 • infekce v mozku, v okolí mozku nebo na míše
 • vystavení se jedům, třeba oxidu uhelnatému nebo těžkým kovům
 • Parkinsovova nemoc
 • roztroušená skleróza
 • alkohol a užívání drog
 • cukrovka (diabetes)
 • nedostatek určitých živin, třeba vitamin B12

Léčba

Existuje mnoho příčin poškození nervového systému. Lékař musí příčinu přesně zjistit a cíleně na ni zaměřit léčbu. Nejčastěji jde o léčbu léky, změny životosprávy k lepšímu a další doporučení lékaře.

 

Vedlejší účinky některých léků

Ano, i léky proti různým nemocem mohou způsobit samovolný únik ejakulátu. Kromě toho dovedou snížit sexuální libido a vést až k erektilní dysfunkci. Tyto negativní účinky mají nejčastěji:

Léčba

Jakékoliv negativní účinky léků ihned hlaste lékaři, který je předepsal. Léky vám je může vyměnit za jiné nebo změnit jejich dávkování tak, aby neměly negativní účinky.

Ne vždy je to ale tak jednoduché a lékař vždy zváží, zda léky více pomáhají, než škodí ve smyslu úniku ejakulátu. Dávkování ani typ léků si nikdy nestanovujte podle sebe a vždy poslouchejte doporučení lékaře.

 

Kdy se samovolným únikem ejakulátu zajít k lékaři?

Většina příčin samovolného unikání ejakulátu je normální a neškodná. Příliš častý únik nebo velký objem uniklého ejakulátu může způsobit stres a komplikace. K lékaři by tedy měli zajít ti muži, kterým úniky a poruchy ejakulace dělají problémy v běžném životě a snižují jeho kvalitu.

Lékař vám poradí, i pokud žádnou nemoc či komplikaci nezjistí. Pokud uzná za vhodné léčit vás, zaměří se na léčbu problému, který únik způsobuje.

Pozornost zvyšte, pokud je únik ejakulátu doprovázený bolestí při ejakulaci nebo močení, krvácením do ejakulátu nebo moči nebo pokud ejakulát náhle změní své vlastnosti.

 

Prevence před samovolným únikem ejakulátu

Tyto nenáročné domácí tipy mohou snížit nebo zcela eliminovat výskyt náhodného uvolňování ejakulátu:

 • Před spaním masturbujte. Vypudíte tak ejakulát, díky čemu nebude vytékat během noci.
 • Dodržujte zdravou životosprávu, abyste snížil riziko vzniku rakoviny prostaty.
 • Udržte si zdravou váhu, protože i nadváha přispívá vzniku rakoviny prostaty a zvyšuje tlak na močový měchýř.
 • Diskutujte se svým lékařem a nic mu nezatajujte. Nechte se také pravidelně kontrolovat na urologii.

 

Poruchy ejakulace posuzuje lékař

Jakákoliv potíž s ejakulací je zdravotní problém. Jediné účinné řešení je vyhledat specializovanou odbornou pomoc. Možná se problém na chvíli úspěšně samovolně zlepší pomocí gelů na oddálení ejakulace a dalších technik, jde ale vždy o odsunutí problému a ne o jeho řešení.

Příčinu problému s výronem semene odhalí pouze lékař.

 

Zachovejte klid a často ejakulujte

Při jakýchkoliv potížích se snažte být bez stresu, relaxovaní a v uvolněné náladě. Je důležité vytvářet partnerskou intimitu, důvěru a dobré partnerské vztahy. Nesoustřeďte se jen na podávaný výkon. Je třeba si užít orgasmus bez jakéhokoliv posuzování výkonu a délky pohlavního styku.

Pokud se nejedná o hodinový nekonečný maraton, který nehodláte řešit, není se čeho bát. Každá žena ocení snahu řešit problém a nikoliv před ním utíkat.

Ať už je váš problém jakýkoliv, přetrvávající potíže trvající delší dobu narušují váš intimní život a mohou ukončit i váš vztah. Porucha ejakulace je chvíle, kdy je třeba obrátit se na odborníka. Nevíte-li kam jít a praktický lékař vám jde proti srsti, zvolte prostě sexuologa.

Proerecta SHOT, 2 ks zdarma, akce

Proerecta LONG koupit

 

Nejčtenější články o předčasné ejakulaci a příbuzných poruchách

OTESTOVÁNO: 10 nejlepších doplňků pro oddálení ejakulace a prodloužení soulože
14 tipů pro úspěšné oddálení ejakulace - ověřeno sexuoložkou
6 nejčastějších poruch ejakulace
Informační megačlánek Vše o ejakulaci, ověřený sexuoložkou
Retardovaná, opožděná ejakulace - příliš dlouhá doba do vyvrcholení
Ejakulace bez erekce - je to problém?
Ejakulace bez orgasmu - jak si vyvrcholení doopravdy užít?
Retrográdní ejakulace - co když vyvrcholíte bez výstřiku semene?

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

erekce_cz na facebooku

 

8 Comments

 1. Simona Pitrikova 7.1.2019
  • Redakce 8.1.2019
 2. Michal 11.11.2020
  • Redakce Erekce.cz 11.11.2020
 3. Jan 15.11.2020
  • Redakce Erekce.cz 16.11.2020
 4. Novak 6.10.2022
  • Redakce Erekce.cz 6.10.2022

Leave a Reply