Co dělat, pokud zoufale chcete dítě a partner ne?

Když partner nechce děti, trpí vzájemná důvěra, očekávání a plány zůstávají nesplněny. Tím trpí celý partnerský vztah. Pokud se partnerům delší dobu nepovede domluvit, rozdílné představy o dětech je dovedou rychle rozdělit. Sejdou ze společné cesty a vztah končí rozchodem nebo rozvodem. Čím byl vztah delší, o to silněji ztráta bolí.

Z vlastní zkušenosti doplním, že to, zda dítě chcete nebo ne, je vaše čistě soukromá věc. Nikdo vám dítě nemůže vnutit, zároveň vás nikdo nemůže postihovat ani vám vaše rozhodnutí vyčítat. Rozchod je pro partnera mnohdy vytouženým únikem. Pamatujte, že pokud se jednoznačně nedomluvíte, je vždy lepší dítě si nedělat. I pokud by přišlo, odmítavý partner by jej nemusel mít rád natolik, aby zůstal součástí rodiny

Článek je určen pro ženy i muže, kterých partneři nechtějí děti, a také pro ty, kteří děti sami nechtějí a musí denně poslouchat otravné řeči a snášet nenávistné projevy. Vysvětlí, kvůli kterým důvodům lidé odmítají děti nejčastěji a poradí, jak ještě lze odmítavého partnera přesvědčit.

proč partner nechce děti?

 

Partner/-ka nechce děti. Je to normální?

Ano, nezájem o dítě je normální. Někdo pochází z rozvrácené, neúplné rodiny a nevěří, že by to jeho nová mladá rodina zvládla.

Připravte se, že to bude těžké a doprosit se dítěte je v mnoha případech nemožné. To ale neznamená, že se máte přestat snažit. I ze zarputilých odpůrců dětí lze někdy udělat lidi, kteří nakonec po dítěti zatouží. Může si to ale vyžádat delší trpělivost a nemusí to být hned ze dne na den.

Možná jste o dětech doposud detailněji nemluvili, možná ano, ale druhá strana názor změnila. Tak nebo tak jsou tyto situace náročnější, pokud se oba upřímně milujete. Jeden z partnerů je obvykle vyspělejší než ten druhý, takže zatím, co vám tikají biologické hodiny, partner ještě možná nedospěl. Důvod, proč pořád nechce dítě, může být prakticky jakýkoliv a namístě je upřímný rozhovor o všem.

 

Co když partner/-ka nechce dítě?

Pokud spolu zatím jenom randíte, rozhodněte se, jak důležitý je pro vás partner a jak důležité jsou pro vás děti. Pamatujte, že dítě nelze přivést do vztahu, ve kterém o něm zatím nejste oba přesvědčení. Trpělo by v první řadě dítě, ne rodič.

Apeluji hlavně na ženy, že situace se pravděpodobně nezmění ani po svatbě. Ženy vždy doufají, že se muž po svatbě změní, ale on se nezmění. Šance je obvykle mizivá.

Ještě než se vrhnete na sňatek, zamyslete se, zda právě teď není vhodný čas na rozchod nebo aspoň jakousi pauzu ve vztahu. Odloučení vás může naučit vnímat potřeby partnera jinak.

V některých případech je nutno přijmout nezájem o dítě jako fakt. To v případě, že partnera milujete a nechcete jej ztratit. Zamyslete, kdo je vám přednější a jaký cíl jste si soukromě nastavili.

 

Co když dítě nechce manžel/-ka?

V manželství je celá kauza ještě závažnější. Pojí vás silnější pouto, společné jmění, a možná i prvorozenec, kterého již máte.

I zde lze poradit pouze to, že rozhodnutí je na vás.

  • Chcete kvůli představě dítěte přijít o manžela a o vše, co jste společně získali?
  • Nebo přemýšlíte pouze a jenom nad děťátkem?

Řada je na vás a odpovědět si můžete pouze vy sami, protože nikdo jiný vám do hlavy nevidí. Nespoléhejte se na žádné horoskopy ani věštice, protože jde pouze o snůšku nesmyslů (i zde upozorňuji hlavně naše čtenářky).

 

Co pokud žena nechce dítě?

Představě dítěte se častěji brání muži, ale ženy mají naprosto stejné právo odmítat potomky. Příčinou může být i zdravotní problém, který ženě nedovoluje otěhotnět, pouze o tom jako partner nevíte. Možná to zatím netuší ani ona sama. Proto pokud se vám nedaří otěhotnět delší dobu, partnerku pošlete na gynekologii. Vy sám můžete zajít na sexuologické vyšetření spermiogram, které ověří kvalitu a počet spermií.

I vy jako partner máte ale rozhodovací právo, a pokud je dítě vaším nesplněným snem, rozhodněte se mezi rozchodem nebo pokračováním vztahu bez dětí.

MĚJTE PŘEHLED: Vlastní zkušenost se spermiogramem: Jak probíhá odběr ejakulátu a vyšetření spermií? Co mi zjistili?

jak probíhá spermiogram?

 

Co dělat a co naopak nedělat, když jeden z páru nechce děti?

Sám jsem tu samou věc zažil teprve nedávno. Přítelkyně dítě chtěla, já ne. Myslím, že mít skvělý, trvalý a láskyplný vztah lze mít i bez dětí. Hledáme si přeci osoby, do kterých se zamilujeme a přesně takovou hledám i já. Dítě mi ale do tohoto „konceptu“ nezapadá. Nejsem otcovský typ a ani se jím pravděpodobně nestanu (to tvrdím dnes, uvidíme za pár let 🙂 ).

Touhu mít dítě vyvolávají dobré vzpomínky na své vlastní dětství, pokud ovšem bylo šťastné. Na druhé straně lidé, kteří hezké dětství neměli, si často pořizují vlastní děti, aby jim i sobě dokázali, že se o ně dovedou postarat a udržet vysokou kvalitu rodinných vztahů (držím vám upřímně pěsti).

Dalším předpokladem pro založení rodiny je stoupající věk ženy. Rodit by měly obecně nejpozději mezi 20 až 30 lety. Lékaři nedoporučují zaměřovat se pouze na kariéru nebo koníčky. Plodný věk u žen končí poměrně brzy.

Muž zůstává plodný i po 30 letech, proto s dítětem obvykle tolik nespěchá. Nicméně lékaři mužům vzkazují, že nejplodnější jsou mezi 22 až 25 lety, což je v dnešní době poměrně málo. Mladíci se často chovají sami jako děti. Často se stává, že muž chce nejdříve dobrou práci a důležitější pozici, než začne přemýšlet nad rodinou. Pokud se necítí v bezpečí ze ztráty zaměstnání, případně nevydělává dost peněz, rodinu zatím odkládá. Potřebuje jistotu, že se o dítě i o vás ukázkově postará a tehdy ho nelze kvůli dítěti honit. Myslí to s vámi dobře.

 

Vyjmenujte si všechny důvody odmítání i touhy po dítěti

Partner, který dítě nechce, by měl protějšek srozumitelně informovat o svých důvodech. To samé partner, který dítě chce. Pokud upřímně rozebere všechny důvody, proč již je na dítě čas, ten odmítavý jej může lépe pochopit a změnit názor.

Vaše názory a důvody jsou rovnocenné a nikdo netáhne za kratší provaz. Projděte si je společně nebo každý sám. Možná se o partnerech dovíte něco úplně nového.

Děti sice fungují jako stmelení vztahu a jako jakýsi logický a očekávaný krok. Dítě ale nikdy nefungovalo jako kouzelná náplast na problémy ve vtahu. Pokud jste přesvědčení, že dítě chcete nebo nechcete, ze svých názorů nemusíte zlevňovat.

 

Odmítavého partnera neobviňujte

Představa, že s tímto člověkem se dítěte nedočkáte, vás jistě naštve do nepříčetnosti. Dospělí lidé spolu ale dovedou střízlivě komunikovat, proto se o to snažte také.

Nazlobit se a vinit partnera či dokonce sebe je přirozené, ale hněv vám v ničem nepomůže. Partnera se ptejte, proč dítě odmítá a snažte se ho pochopit. Může mít jiné životní zkušenosti, které vy nechápete, protože jste je zažili jinak.

Snažte se partnera pochopit, a to, co mu dovedete vysvětlit, se mu snažte vysvětlit v klidu. Zatím se ještě nerozvádíte, takže pozor, ať neřeknete nic, co byste později litovali.

 

V otázce dítěte se pokuste o kompromis

To, že se dnes nedovedete na dítěti domluvit neznamená, že nemáte prostor na kompromisy. Nebyla by pro vás zajímavá možnost dítě si adoptovat? Mnozí lidé, kteří nemohou mít dítě ze zdravotních důvodů, si dítě adoptují, případně požádají o jeho svěření do pěstounské péče. Způsob, jak si adoptovat dítě, vysvětluje stránka Peníze.cz.

Ten z vás, který prahne po dětech, může začít dobrovolně pracovat s dětmi z dětských domovů nebo i z jiných rodin. Mnozí lidé po takové zkušenosti často zjistí, že jim dítě vlastně nevyhovuje. Ojediněle se tak stává, že i původně nadšení zájemci o rodičovství své zájmy přehodnotí a přizpůsobí se jinak.

 

Snažte se zůstat neutrální

Řešte problémy s chladnou hlavou. Udržíte si tak odstup, a hlavně nadhled, který vám pomůže lépe rozumět tomu druhému. Když se oprostíte od přehnaných emocí, dovedete odhadnout, zda mají budoucí věci tendenci pohnout se nebo se nezmění vůbec nic. Díky tomu se lépe a efektivněji rozhodnete, jak budete pokračovat.

 

Dítě odložte na později

Často se stává, že je mezi partnery mnoho povyku pro nic. Děti sice nechtějí teď hned, ale za několik let je připouští. Potřebují prostě více času pracovat na kariéře, stavbě domu nebo čemkoliv jiném a dítě jim do plánu zatím nezapadá.

Snažte se proto domluvit na nějaké nejzazší době, kdy by to konečně šlo. Samozřejmě si ale hlídejte, zda partner na dítě myslí skutečně, nebo vás pouze natahuje a doufá, že získá co nejvíce času. Hlídejte si také to, abyste se nepřehoupli do věku, který by vyvolal riziko, že se vám dítě nepovede.

 

Přemýšlejte, proč vlastně dítě nechcete

Partnera možná milujete, ale na dítě říkáte rázné ne. V mnoha případech ale lze názor změnit, zvlášť pokud neochota pramení z negativních či vůbec žádných zkušeností. Člověk z rozvrácené rodiny, či dokonce sirota nezná stabilní rodinné zázemí, kvůli čemu může dítě v dospělosti podvědomě odmítat.

Pokud dítě odmítáte vy, popřemýšlejte, zda to není i váš případ. Pokud ano, vůbec se nestyďte o pomoc požádat psychologa, který vás doporučí na speciální poradenské sezení. Nejde o projev žádné duševní poruchy, takže se určitě nebojte, že by na vás někdo koukal škvírou mezi prsty. Hlavní pozitivní zprávou je, že problém evidujete a snažíte se s ním něco dělat. Sezení se může zúčastnit i partner, který dítě chce. Vztahový terapeut vám pomůže najít společnou řeč.

Odmítavé ženy se dítěti brání velmi často kvůli strachu, že přiberou na váze a změní se jim celá postava. Ano, je to pravda a porod zanechá na ženském těle znatelné stopy. Jiné ženy i muži patří mezi kariéristy a nad dítětem nepřemýšlejí kvůli strachu o své pracovní či společenské pozice. I to je normální, protože každý má své hodnoty nastavené jinak.

Většinu těchto faktorů lze úspěšně řešit s psychologem nebo terapeutem. Pokud žádné neznáte, nechte si nějakého doporučit od praktického lékaře.

 

Dítě vás nemusí až tolik omezovat

Lidé, hlavně ti mladší, děti často odmítají z důvodu, že se bojí ztráty času na sebe, ztráty soukromí a vlastní individuality. Nechtějí se vzdát svých zálib nebo i povinností, které aktuálně mají a domnívají se, že se veškerý život začne točit jenom kolem dítěte. Pokud se ale někdy stanete rodiči, jste to jenom vy, kdo si nastaví rodičovský režim.

Většina lidí ještě má rodiče, kterým mohou dítě svěřit o víkendech a ještě je tím potěšit. O dítě se mohou dočasně postarat i vaši blízcí přátelé, ideálně ti, kteří dítě mají a budou rádi, když si bude hrát s tím vaším.

Určitě je ale potřeba počítat s tím, že se společenský život uklidní a „akcí“ nebude tolik, kolik jste byli zvyklí. I to je ale součástí dospělosti a novopečený rodič si nebude užívat mladosti donekonečna.

Navíc jak dítě roste a stává se soběstačnější, ke svým zálibám se můžete vrátit i později a o to více si je užívat. To, že nebudete moci každý večer na pivo nebo každý víkend na koncerty skutečně není důvodem dítě si nepořizovat. Střízlivě se zamyslete nad svým řebříčkem hodnot, protože dítě se může stát vítanou součástí trávení vašeho volného času.

 

Není důvodem odmítání dítěte váš partner?

Partner, který dítě odmítá, může mít negativní názor na druhého partnera, který po dítěti touží.

Pokud je to váš případ a dítě nechcete, partnerovi citlivě vysvětlete, které vlastnosti vám na něm překáží a jsou důvodem vašeho odmítání. Určitě jej ale neobviňujte a nic mu nevyčítejte. Debata by měla zůstat seriózní.

Pokud dítě chcete vy, ale partner ne, otevřeně se jej zeptejte, zda existuje něco, co mu na vás překáží. Až se dovíte případné nedostatky, máte možnost na nich cíleně zapracovat a partnerův názor se pravděpodobně změní. Nyní totiž jenom čeká, až se změníte.

 

I rodičovství se točí kolem peněz

Lidé odmítají děti kvůli obavám, zda je dovedou uživit. Přiznejme si, že výchova dítěte není levná záležitost a ekonomická situace rodiny se může rychle zhoršit.

Horší finanční možnosti ale nemusí být důvodem vzdát se dětí nadobro. Lze se poohlédnout po nové práci nebo si vzít brigádu navíc. Kdo dítě skutečně chce, udělá pro něj všechno. Zhodnoťte své možnosti a schopnosti, možná společně najdete způsob, jak zlepšit finanční situaci, a nakonec připustíte, že uživit rodinu hravě zvládnete.

 

Odmítání dětí kvůli vlastní negativní minulosti

Pokud člověk odmalička vyrůstal v neúplné rodině, je velmi časté a zcela logické, že rodinnému svazku nevěří a má o něm pochybnosti.

  • Nevěří, že by on sám s rodinou vydržel a bojí se, že od ní odejde.
  • Partner se také může bát, že mu ten druhý s dítětem uteče a on zůstane sám.

To jsou zcela logické obavy pramenící z vlastní negativní zkušenosti. Zde pomůže rozhovor s psychologem nebo vztahovým terapeutem. Vysvětlí, že nepříjemná zkušenost nijak nepotvrzuje, že se bude opakovat. Je potřeba přijmout svou minulost a snažit se vytvořit si novou přítomnost. Až tehdy lze přemýšlet střízlivě a naplánovat si vlastní šťastné a neohrožené rodičovství.

 

Co jsme zjistili o tom, proč lidé dobrovolně odmítají děti?

Když jeden partner děti chce a druhý je odmítá, nemusí to vždy znamenat úplný konec vztahu, i když někdy je rozchod nejlepším řešením pro oba. Cesty k rodičovství ale pořád existují a to i v různých méně tradičních podobách. Výsledek je ale stejný: Novopečený rodič se z dítěte upřímně těší.

Vždy pamatujte, že každý rodič musí kvůli dítěti přinášet určité oběti. Seřaďte si svůj hodnotový řebříček a určete si, co všechno jste ochotní obětovat.

Důležitým krokem na cestě k dětem je nebát se požádat o pomoc odborníka, pokud myslíte, že pomoc a radu potřebujete. Možná o tom zatím sami netušíte a pomoc specialistu vám doporučil právě nespokojený partner. Vyslechněte ho a oslovte specialistu.

Abych nedělal nikomu reklamu, záměrně zde žádné terapeuty nejmenuji, ale partnerskou vztahovou poradnu najdete v každém větším městě. Pohledejte na internetu. Ukáže vám rodičovství ve zcela nové perspektivě, naučí vás dělat ústupky a kompromisy, které jsou v životě rodičů nezbytné.

A pokud se vám nepovede domluvit a ochotu stát se rodičem v sobě neprobudíte, nezoufejte. Na světě jsou miliony lidí, kteří s vámi budou i pokud děti nechcete, a stejně tak lidí, kteří s vámi do vztahu ochotně půjdou, pokud děti chcete.

Nezůstávejte ve vztahu, ve kterém nejste spokojení. Rozchod je těžký, ale většinou je nejrychlejším způsobem, jak se vymanit z neperspektivního vztahu a konečně dosáhnout svého cíle, ať už je jakýkoliv.

Vaše zkušenost zajímá nás i naše čtenáře.

  • Odmítáte děti? Jak se k tomu staví váš partner? Povedlo se vám domluvit?
  • Nebo po dítěti toužíte a nedaří se vám partnera přesvědčit? Jak jste pokračovali?

Napište nám do komentářů pod článkem. Ve jménu redakce Erekce.cz vám děkuji a přeji, ať vám vše vychází podle představ.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply