Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?

Těhotenství je možné kdykoliv se sperma dostane do pochvy nebo na ní. Otěhotnění pouhým otřením ejakulátu o vagínu je málo pravděpodobné, zvlášť pokud ejakulát není čerstvý nebo do pochvy pronikne pouze malé množství.

Pokud ejakulát vnikne do pochvy zdravé ženy, která může otěhotnět, šance na početí existuje. Článek hodnotí pravděpodobnost oplodnění a metody, jak riziko otěhotnění snížit.

otěhotním, pokud se otřu o sperma?

 

Je možné otěhotnět pouze otřením ejakulátu o vagínu?

Pokud se sperma otře o vnější stranu pochvy, otěhotnění je nepravděpodobné. Aby k němu došlo, ejakulát je potřebné dostat dovnitř pochvy.

Pokud se sperma otře o vnitřní stranu pochvy, k otěhotnění může dojít za těchto okolností:

  • Čerstvý ejakulát s živými spermiemi: Spermie v ženské reprodukční soustavě přežije až několik dní. Prostředí je teplé, dostatečně vlhké a kyselost pH je pro spermie příznivá. Mimo reprodukční soustavu spermie velmi rychle umírají.
  • Veliké množství spermatu: K otěhotnění stačí pouze 1 spermie, ale čím menší množství spermatu se v pochvě nachází, tím je šance na početí nižší.
  • Správná doba: Aby mohlo dojít k početí, spermie musí do pochvy vniknout v době ovulace nebo těsně před ní.

I pokud jsou přítomny všechny 3 aspekty, šance na otěhotnění zůstává nízká. Zdravá žena kolem 30 let má přibližně 20% šanci, že otěhotní během každého menstruačního cyklu, pokud má sex bez ochrany nebo neužíva antikoncepci. Pokud je kontakt se spermiemi velice krátký, šance na otěhotnění je ještě nižší.

Platí to hlavně v případě, že byl ejakulát mimo pochvu delší dobu a spermie umřely na vzduchu nebo jsou tak slabé, že nedovedou plavat k vajíčku.

POZOR: Riziko otěhotnění zvyšuje i kontakt pochvy s preejakulátem. Přečtěte si podrobný článek o jeho funkcích a možném obsahu spermií.

preejakulát

 

Jak na maximum snížit riziko otěhotnění?

Pokud se na pochvu dostane sperma náhodou, třeba když si sednete na místo, kde někdo ejakuloval, otřete ze sebe sperma vlhkým hadříkem nebo se hned osprchujte. Snížíte riziko přenosu spermií do pochvy.

Pokud se sperma dostane do pochvy a žena chce eliminovat riziko otěhotnění, lze užít „pilulku po“. Seženete ji v lékárně.

 

Kolik spermatu je potřeba k otěhotnění?

Teoreticky stačí pouhá 1 spermie. Ale i ve velkém množství ejakulátu je pouhý zlomek spermií zdravých, dostatečně pohyblivých a správně tvarovaných tak, aby dovedly oplodnit vajíčko a způsobit otěhotnění.

Když pochva přijde do kontaktu s malým množstvím spermií, šance na to, že jedna zdravá spermie pronikne až k vajíčku, je téměř nulová, ale nikdy ne úplně nulová.

 

Co dělat, pokud máte obavy z těhotenství?

Žena, která se bojí otěhotnění, se může obávat kontaktu pochvy s oblečením, toaletou nebo lůžkovinami, na kterých ulpěl ejakulát. Pokud je ejakulát zaschlý, je dost starý na to, aby hrozilo riziko. To platí i pokud skvrnu není vidět.

Pokud si ale žena sedne přímo na místo, kde někdo čerstvě ejakuloval a sperma se dostane na nebo do pochvy, možnost otěhotnění existuje.

Pilulky „Plan B“ obsahují vysoké dávky hormonů, které brání ovulaci, nebo pokud k ovulaci dojde, snižují pravděpodobnost zachycení vajíčka na děložní stěně. To může těhotenství zabránit.

Pilulky Plan B nejsou potratové pilulky a nemohou způsobit ztrátu těhotenství u již těhotné ženy. Nestyďte se mluvit se svým gynekologem.

MĚJTE PŘEHLED: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?

příznaky těhotenství

 

Jak souložit bezpečně bez rizika otěhotnění?

Pokud chcete snížit riziko otěhotnění a také nakažení se pohlavně přenosnou nemocí:

  • používejte kondomy
  • nedovolte partnerovi ejakulovat do pochvy ani nikde v jejím okolí
  • pokud partner ejakuluje na vaše tělo (prsa, bříško), ejakulát hned otřete, aby se nedostal k vagíně
  • zvažte antikoncepční pilulky, pokud se vám kondomy často trhají nebo pokud je nechcete používat
  • jedinou 100% metodou, jak neotěhotnět, je nesouložit vůbec

Pravděpodobnost otěhotnění kvůli krátkému kontaktu se spermiemi je velmi nízká.

 

Časné příznaky těhotenství

Zachycení oplodněného vajíčka na stěně dělohy trvá 1 až 2 týdny. To vede k příznakům těhotenství. Mnohé ženy si bohužel doprovodné jevy nevšimnou. Tehdy je nejvhodnější udělat si těhotenský test. Seženete ho v lékárně nebo se nechte vyšetřit u lékaře. Těhotenství zjišťuje ze vzorku moči nebo krve.

Mezi prvotní příznaky těhotenství patří:

DÁLE ČTĚTE: Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu?

jak dlouho trvá otěhotnění po sexu?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply