Rakovina dělohy: Nepředvidatelná nemoc postihne 1900 Češek ročně

Rakovina dělohy může zůstat dlouhá léta nepoznaná, protože ne vždy má jasné příznaky. Až 1900 Češek všech věkových kategorií si ročně vyslechne diagnózu rakovina dělohy. Hned na začátek proto zdůrazňuji důležitost až nezbytnost gynekologických prohlídek. Neléčené onemocnění končí zpravidla smrtí.

Rakovina dělohy zahrnuje 2 typy:

  • Rakovina endometria a tedy děložní výstelky. Tento typ rakoviny je nejčastější.
  • Ojediněle může dělohu napadnout sakrom, což je poměrně vzácná skupina nádorových onemocnění tvořící zhruba 2 % všech onkologických onemocnění.

Příznaky rakoviny dělohy zahrnují nejčastěji silné krvácení a špinění v čase mezi menstruacemi nebo dokonce po menopauze, kdy již žena nemenstruuje.

V článku se podíváme na příčiny, projevy a hlavně dostupné léčebné metody. Velmi častá je hysterektomie, což je odstranění celé dělohy nebo aspoň jejich rakovinou poškozených částí.

rakovina dělohy

DĚLOHA je důležitou součástí ženského rozmnožovacího ústrojí. Právě v děloze se během těhotenství vyvíjí plod. Dělohu s vagínou spojuje děložní čípek. Rakovina dělohy se týká pouze „těla“ dělohy. Rakovina děložního čípku je jiný typ rakoviny.

ENDOMETRIUM je vnitřní vrstva, a tedy jakýsi vnitřní obal dělohy. Během každé menstruace prochází různými změnami. Hormony estrogen a progesteron během těhotenství endometrium ztlušťují. Pokud ale žena neotěhotní, tělo sníží produkci progesteronu a to vede k vylučování děložní výstelky. To je zjednodušené vysvětlení menstruačního cyklu.

 

Co přesně je rakovina dělohy?

Rakovina dělohy je všeobecný termín označující stav, kdy rakovina napadne dělohu.

Nejčastějším gynekologickým typem rakoviny je rakovina endometria a tedy děložní výstelky. Rakovina endometria není přímo rakovinou celé dělohy, ale pouze vrstev její výstelky.

Sarkom dělohy se vyvíjí v myometriu, což je silná prostřední vrstva dělohy. Tvoří ji děložní svalovina a je bohatá na krevní cévy. Sarkomy jsou vzácné a vyskytují se u 2 % onkologicky postižených žen.

 

Příznaky rakoviny dělohy

Nevýhodou je, že rakovina dělohy může mít velmi podobné příznaky, jako jiná nerakovinná onemocnění. Konkrétně jde o nemoci postihující reprodukční orgány jako syndrom PCOS, endometrióza a další.

  • Typickým příznakem je pocit zvětšování břicha. Pacientky se v rychlém čase najednou nevejdou do oblečení. Postiženým se v oblasti břicha hromadí voda a tlačí na okolní orgány. Výsledkem je bolest, nepohodlí, pocity tlaku a nafouklého břicha. Silná je i potřeba močit, časté jsou průjmy, ale i zácpy. Rozpínáním dělohy se utlačují kanálky pro odvod moči a stolice.
  • Pokud se rakovina rozšíří až na plíce, pacientky trpí dušností, bolestmi na hrudi a respiračními problémy.
  • V extrémních případech neléčené rakoviny dělohy mohou nádory metastázovat až do mozku a ovlivňovat zrakové vjemy (dvojité vidění, změny barevného spektra a deformace obrazu) i psychickou kondici (zjevné změny chování). Dále vyvolat silné migrény, otoky mozku a celkové kolapsy.

Rakovinné buňky mohou z postižené dělohy metastázovat do okolních orgánů, takže okamžitá léčba je nezbytná.

Moje teta ještě v 60 menstruovala a chodila pravidelně na kontroly. Řekli jí, že je v pořádku.

Potom začala víc krvácet a nakonec jí zjistili velký nádor schovaný za dělohou, předtím ho neobjevili. Už metastázoval a nakonec zemřela. Oni vidí dovnitř a vrchem přes břicho, ale za dělohu se dostanou až při operaci. To si myslím.stěžuje si Adiva na stránce Novinky.cz

Ke gynekologovi nebo minimálně praktickému lékaři je rozumné zajít v případě jakýchkoliv neobvyklých bolestí nebo nepravidelných menstruací či velmi výrazného krvácení. I pokud by se nejednalo o závažnou příčinu, vždy je důležité vyloučit riziko rakoviny dělohy a jiných rizik.

Rakovina dělohy se typicky projevuje:

  • nezvyklým vaginálním krvácením mezi menstruacemi (v premenopauzálním věku),
  • krvácením a špiněním po menopauze i v nepatrném množství, když již žena menstruaci nemá,
  • výraznějšími bolestmi v podbřišku a v oblasti pánve,
  • čirým nebo bílým vaginálním výtokem (ve věku po menopauze),
  • významně silným a dlouhým vaginálním krvácením.

VIDEO (česky, YouTube): Lékařka o příznacích rakoviny dělohy

 

Jak častá je rakovina dělohy?

Rakovina dělohy je u žen nejčastěji se vyskytujícím onkologickým onemocněním reprodukční soustavy. Podle českého Národního zdravotnického informačního portálu ročně onemocní rakovinou dělohy zhruba 1900 žen.

Nejčastějšími pacientkami jsou žen po menopauze, a tedy po přibližně 55. roce života. Během života se s diagnózou rakoviny dělohy setkají až 3 % žen, takže onemocní 3 ze 100 žen.

Míra přežití žen s rakovinou dělohy je 81 %. To znamená, že do 5 let od diagnózy pořád žije 81 ze 100 postižených. Pokud se rakovina nerozšířila mimo dělohu, míra přežití je až 95 %.

Pokud se rakovinu nepovede diagnostikovat, začne se šířit a bývá smrtelná. Pokud se rozšíří do dalších orgánů mimo dělohu, míra přežití je pouhých 17 %. Nepodceňujte preventivní gynekologická vyšetření.

Maminka měla karcinom děložního čípku v pokročilém stadiu. Léčba byla pro ní velice těžká, ale žila ještě dalších 18 let. Děkuji za to bohu dodnes.

Pak se to bohužel zvrátilo, ale i tak lékaři dokázali nemožné. (Byl rok 2000?) Ona a její odhodlání bylo též obrovské.vzpomíná Ingrid na stránce Novinky.cz

Rakovina dělohy je život ohrožující stav, takže je velmi vhodné rozeznat ji včas a co nejrychleji začít léčit.

 

Příčiny rakoviny dělohy

Vědci přesně neznají příčinu rakoviny dělohy. Existuje ale spousta rizikových faktorů, které žena dovede eliminovat a vyhýbat se jim.

Rakovinné nádory vnikají, když se buňky „zblázní“ a začnou se nekontrolovatelně množit. Tak vznikají velmi nebezpečné maligní karcinomy/tumory, a tedy rakovinné/zhoubné nádory, které mohou růst, napadat další orgány či tkáně a vyrůstat na nich. Pokud se rakovina nezachytí a nezačne léčit včas, může mít fatální a tedy smrtelné následky.

Moje mamka 60 let chodila pravidelně na prevence a nic jí nenašli a již nemenstruovala.

Pak začala špinit došla a už to jelo vyšetření všude možně a ještě jí další lékař řekl, že proč nechodila na kontroly. Měla to stejné co píše paní, operace se vším všudy + vyčištění uzlin a zajištovací léčba a ted nás čeká první kontrola po 3 měsících. Měla mírnou nadváhu a vyšší cukr, což už ted nemá zhubla 10 kilo, s cukry se živý rakovina. Ideální je být vegan a hormony už neeee. A myslím že na tom něco pravdy je.zamýšlí se Jitka na stránce Novinky.cz

 

Rizikové faktory rakoviny dělohy

Významným rizikovým faktorem rakoviny dělohy je nerovnováha mezi estrogenem a progesteronem, a tedy obávaná hormonální nerovnováha. Mimo jiné může také za syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo výrazné přibírání na váze a výslednou obezitu.

DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

České rostlinné kapsle Proerecta WOMEN s obsahem drmku, macy, ženšenu a dalších živin. Doplněk stravy neslouží jako prevence před rakovinou dělohy. Stimuluje však žlázy k optimální produkci hormonů pro zachování hormonální rovnováhy.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky WOMENu. Případnou objednávku vám e-shop doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít stimulovat hormonální rovnováhu. 

Z příčin, které nesouvisí s hormony, lze zdůraznit různé genetické mutace, které mohou za bujení rakovinných buněk, ale nelze je předpovědět.

Cukrovka (diabetes): Cukrovka často souvisí s obezitou, což je největší rizikový faktor rakoviny dělohy. Riziko je ale významné i v případě neobézních diabetiků.
Nadváha až obezita: Tuková vrstva mění některé hormony na estrogen a ten zvyšuje riziko rakoviny dělohy.
Nemoci vaječníků: Nádory nebo jiné abnormality na vaječnících zvyšují hladinu estrogenu a snižují hladinu progesteronu. Výsledná hormonální nerovnováha zvyšuje riziko rakoviny dělohy.

Nemoci, které zvyšují riziko rakoviny dělohy

 

Nevhodná strava: Zejména příliš tučná strava a různé ztužené a průmyslově zpracované tuky zvyšují nejenom riziko rakoviny dělohy, ale i jiných typů rakoviny. Vysoký obsah kalorií v této stravě vede k rozvoji obezity.
Rodinná anamnéza: Zděděné genetické predispozice zvyšují riziko rakoviny dělohy i jiných typů rakoviny.
Věk: Riziko rakoviny dělohy stoupá věkem. Nejčastěji se vyskytuje po 50. roce. Průměrný věk diagnózy je až v 60 (!!) letech. Před 45. rokem rakovina dělohy není častá.

Faktory životního stylu a zdravotní kondice

Časná menstruace: Pokud začala dívka menstruovat před 11. rokem života, byla delší dobu vystavena estrogenu, což může zvyšovat riziko rakoviny dělohy.
Dlouhá menstruace: Čím déle měla žena menstruace oproti standardu, o to vyšší má riziko rakoviny dělohy.
Pozdní menopauza: Pokud vstoupí žena do menopauzy až po 55. roce, rovněž je déle vystavena estrogenu a riziko rakoviny roste.
Žena zatím bez dětí: Ženy, které zatím nebyly těhotné, mají vyšší riziko rakoviny dělohy. Ženy, které prodělaly aspoň jedno těhotenství, mají nižší riziko rakoviny.

Faktory abnormální menstruace

Předchozí radiační terapie pánve: Pokud žena již někdy trpěla léčbou rakoviny v jiných částech pánevní oblasti, roste riziko propuknutí rakoviny dělohy.
Estrogenová hormonální terapie: Některé ženy dostávají estrogenovou terapii pro zvládnutí příznaků menopauzy. Pokud je terapie bez progesteronu, který by estrogen vyvážil, roste riziko rakoviny dělohy.
Léčba rakoviny prsu: Onkologické pacientky, které užívaly léky působící jako estrogen, mají zvýšené riziko rakoviny dělohy.

Léčba jiných stavů jako rizikový faktor vzniku rakoviny dělohy

 

Jaké další komplikace může rakovina dělohy způsobit?

Nejzávažnější komplikací rakoviny dělohy je smrt. Pokud stihne lékař diagnostikovat onemocnění včas, prognóza úspěšné léčby je velmi dobrá.

Nicméně pořád hrozí jistá rizika některých komplikací:

  • chudokrevnost (anémie),
  • rakovina může z dělohy metastázovat a rozšířit se do jiných orgánů a tkání,
  • organismus nebude dobře reagovat na léčbu, kvůli čemu se prodlouží a stav se může ještě více zhoršit.
Tak moje tchýně měla stejný problém už když jí bylo rovných 50. Nevím, čím vším si prošla, ale operce a ozařování tam bylo.

Pak nám umírala každý rok na Vánoce s tím, že jsou její poslední. No jedny pak byly, zemřela v 84letech doma ve spánku,odlehčuje situaci Ingrid na stránce Novinky.cz

 

Je rakovina dělohy to samé, co rakovina endometria?

Lidé často používají výrazy „rakovina dělohy“ a „rakovina endometria“ ve stejné významu, přitom ale jde o 2 různá onkologická onemocnění. Rakovina dělohy se přitom spojuje výhradně s rakovinou endometria nebo sarkomem dělohy.

 

Jak lékař diagnostikuje rakovinu dělohy?

Lékaře, ideálně gynekologa nebo aspoň praktického lékaře kontaktujte, pokud si všimnete příznaků, které sem jmenovala výše.

Lékař si s vámi nejdříve popovídá o rodinné a vaší zdravotní anamnéze, provede hmatové vyšetření břicha a pánevní oblasti. Zároveň může provést několik zobrazovacích testů jako ultrazvukové vyšetření a magnetickou rezonanci.

Krevní testy: V krvi laborant hledá přítomnost specifického proteinu, který může prokazovat rakovinu.
CT pánve: Počítačová tomografie vytváří fotky dělohy a vnitřních orgánů.
Magnetická rezonance: MR vytváří snímky dělohy pomocí magnetu a rádiových vln.
Ultrazvuková sonda: Lékař zavede do pochvy sondu s ultrazvukovým vysílačem, aby získal vnitřní snímky.
Endometriální biopsie: Lékař až do dělohy přes děložní hrdlo zavede nástroj, kterým odebere vzorek tkáně pro laboratorní rozbor.
Hystereskopie: Lékař zavede do dělohy přes děložní hrdlo hysteroskop s kamerou a získá vnitřní snímky.
Dilatace a kyretáž dělohy: Děloha se pomocí nástrojů rozšíří a chirurg odstraní postiženou tkáň dělohy nebo i celou dělohu.

Tabulka diagnostických testů rakoviny dělohy

 

Typy a stupně závažnosti rakoviny dělohy

Rakovina dělohy 1. typu: Méně agresivní typ. Zpravidla se z dělohy nešíří jinam.
Rakovina dělohy 2. typu: Agresivní typ. Vyžaduje silnější léčbu a pravděpodobně se rozšíří jinam.
Rakovina v 1. stádiu: Napadnutá je zatím pouze děloha.
Rakovina ve 2. stádiu: Rakovina se šíří do děložního čípku.
Rakovina ve 3. stádiu: Rakovina napadla i vaječníky, pochvu nebo lymfatické uzliny.
Rakovina ve 4. stádiu: Rakovina napadla močový měchýř a další orgány značně vzdálené od dělohy.

Tabulka typů a stupňů rakoviny dělohy

V některých specifických případech lékař nedovede posoudit přesný stupeň rakoviny. Ten zjistí až po případné operaci a tedy chirurgickém odstranění nádorů, kdy je může laboratorně zanalyzovat.

 

Léčba rakoviny dělohy

Kvůli citlivé povaze tématu záměrně nezveřejňujeme žádné fotografie reálných děloh postižených rakovinou. Děkujeme za pochopení. Obrazový materiál najdete třeba na Google.

Bohužel většina pacientek s rakovinou dělohy potřebuje operaci. Léčebný plán bude vždy zohledňovat typ a stupeň rakoviny, zároveň taky celkový zdravotní stav pacientky. Některé léčebné procesy jsou příliš invazivní a ne každá žena je zvládne.

Ahoj, hysteroskopie se vubec neboj, ja ji podstoupila u Apolinare, pokud jsi od Prahy. Dokonce jsem ji mela bez umrtveni, bez narkozy, vubec to nebolelo, jen trochu tlak v podbrisku a mensi stipnuti, kdyz bral vzorek sliznice. Ja tam sla kvuli vysoke delozni sliznici a poruse krvaceni (dlouhodobe krvaceni mimo cyklus).

Dneska jsem byla na kontrole, pan doktor mel pri te prohlidce podezreni na karcinom, ale nastesti histologie vysla ok, nicmene v cervnu jdu znovu, at to jeste jednou zkoukneme, ale uz pod narkozu, chce vzit vetsi vzorek, to uz by pry nemuselo byt bez narkozy snesitelne a plus mi asi udela kyretaz, protoze stale krvacim/spinim. Nicmene urcite na tu hysteroskopii jdi, protoze na beznem ultrazvuku nepozna gyndar nic. Ja chodila leta k jednomu, byla jsem spokojena, vzdy udelal ultrazvuk, rekl, ze mam vyssi sliznici, dal vyvolavacku, abych odkrvacela nebo Norethisteron pro zastaveni, kdyz jsem krvacela sama od sebe, ale bez prestani..

Zmenila jsem gyndare a nova doktorka me hned poslala do te hysteroskopicke poradny a toto je vysledek… Neboj se, je potreba byt pozitivni a neocekavat hned to nejhorsi, ale taky je potreba to resit a nic nezanedbat 🙂 Rakovina to byt hned nemusi, ale ta vysoka sliznice prave casem muze do rakoviny prejit,upokojuje čtenářky uživatelka Káčátko na stránce Emimino.cz

Pokud operace nebude nezbytná, rakovinu dělohy lze léčit:

Chemoterapie: Onkolog hubí rakovinné buňky silnými léky.
Radiační terapie: Do buněk jsou vysílány ionizující paprsky a ničí je.
Hormonální terapie: Do těla doplňuje některé hormony nebo blokuje účinky těch v nerovnováze.
Imunoterapie: Stimuluje imunitní systém, aby bojoval s rakovinnými buňkami.
Cílená terapie: Používá léky, které účinky cílí na rakovinné buňky a brání jejich množení.

Tabulka léčebných metod rakoviny dělohy

Co se týče chirurgické léčby rakoviny dělohy, je dostupných hned několik typů složitých operací. O konkrétním postupu vždy rozhodne váš onkolog. Z důvodu poměrně složitých lékařských výrazů konkrétní chirurgické zákroky nejmenuji.

S největší pravděpodobností vám bude provedena hysterektomie a tedy odstraněna děloha společně s děložním čípkem.

  • Chirurg může dělohu odstranit přes malý řez v břiše,
  • dělohu může odstranit i přes vagínu,
  • pokud rakovina zasáhla i děložní čípek, chirurg provede radikální hysterektomii, takže odstraní dělohu, tkáně vedle dělohy a děložní čípek i s horní částí pochvy.

V případě masivně rozšířené rakoviny může chirurg odstranit i postižené vejcovody a vaječníky. Tento postup se provádí většině pacientek, aby se maximálně snížilo riziko návratu a dalšího rozšiřování rakoviny. Odstranění vaječníků pro ženu znamená, že se dostane do menopauzy, pokud ještě není v menopauzálním věku.

Dalším krokem navíc může být odstranění lymfatických uzlin. Rakovina může proniknout do lymfatických uzlin poblíž dělohy a odtud dále do dalších částí těla. Lymfatické metastázy jsou jedním z mechanismů, jak se rakovina může šířit do vzdálených orgánů.

Pacientka zůstává po odstranění dělohy neplodná a s příznaky menopauzy (pokud v ní ještě nebyla) jako vaginální suchost, návaly tepla, únava, náladovost a podobně. Podrobný seznam negativních příznaků menopauzy jmenuje stránka Proerecta.cz.

 

Lze se před rakovinou dělohy chránit v rámci prevence?

Rakovině dělohy bohužel obvykle nelze zabránit. Velký smysl zde ale mají zdravé návyky. Lidé, kteří zdravě jedí, pravidelně sportují a neholdují neduhům mají násobně nižší riziko rozvoje rakoviny.

Obrovský smysl tedy má udržet si zdravou váhu díky sportu a čerstvé, pestré a vydatné stravě. Gynekologa se můžete zeptat na doporučení hormonální antikoncepce na bázi estrogenu nebo progesteronu. Tyto léky mohou poskytovat určitou ochranu před rakovinou dělohy.

 

Rakovina dělohy a často kladené dotazy FAQ

Mohu mít rakovinu dělohy aniž bych o tom věděla?
Ano, až 20 % postižených žen nepociťuje žádné příznaky.
Jak se budu s rakovinou dělohy cítit?
Většina žen zažívá abnormální vaginální krvácení, některé ale nemají žádné příznaky. Obě skupiny se mohou dlouhodobě cítit „divně a nepříjemně“, přičemž netuší, co je v nepořádku.
Který příznak rakoviny dělohy je obvykle první?
Neobvyklé vaginální krvácení mimo menstruaci a krvácení po menopauze. Krvácení je silnější a trvá déle než obvykle.
Jaké jsou další varovné signály?
Abnormální vaginální krvácení, výtok, příliš rychlý pocit sytosti i po malé porci jídla, nadýmání a bolesti břicha nebo zad, bolest nebo tlak v pánvi.
Mohu se na rakovinu dělohy vyšetřit sama doma?
Nikoliv. Samovyšetření na rakovinu dělohy nelze provádět.
Lze rakovinu dělohy zjistit z krve?
Rakovina způsobuje hormonální a metabolické změny, které lze v krvi naměřit (tzv. nádorové markery). Krevní test sám o sobě obvykle ke stanovení diagnózy nestačí. Výsledky mohou způsobit i nerakovinné stavy.
Lze vyléčit 4. stupeň rakoviny dělohy?
Bohužel u pacientek ve 4. stadiu nelze dosáhnout odstranění veškeré rakoviny.
Lze rakovinu dělohy úplně vyléčit?
Rakovina dělohy je dobře léčitelná, zvlášť pokud je zachycena v raném stadiu. Zdůrazňuji důležitost pravidelných gynekologických vyšetření!
Jak agresivní je rakovina dělohy?
Nádory jsou při 1. typu méně agresivní. Do okolních tkání se obvykle nešíří nebo se nešíří tak rychle jako nádory 2. typu. Ty se šíří mimo dělohu a vyžadují intenzivnější léčbu.
V jakém věku ženy nejčastěji onemocní rakovinou dělohy?
Průměrný věk diagnózy je 60 let. U žen mladších 45 let je rakovina dělohy neobvyklá.
Jak rychle se rakovina dělohy šíří?
Děložní karcinom postupuje rychlostí měsíců až let. Šíří se lymfatickým systémem, krví a tkáněmi.
Může rakovina dělohy postihnout 20letou dívku?
Ačkoliv se běžně vyskytuje až po 40 letech, postihnout může všechny věkové kategorie.
Způsobuje rakovina dělohy přibírání na váze?
Až dvě třetiny pacientek po diagnóze rakoviny dělohy více či méně přibraly na váze.

Věřím, že nejste onkologický pacient a přeji vám pouze pevné zdraví. Pokud však máte vlastní zkušenost s rakovinou dělohy, nás v redakci Erekce.cz i čtenáře zajímá, jak jste nemoc zvládla, jak jste se léčila a jak se cítíte dnes 🙂 Věřím, že je vše v pořádku. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím.

 

DÁLE ČTĚTE: Rakovina prsu: Příčiny, příznaky, návod na samovyšetření a seznam klinik, kde vás vyléčí.

rakovina prsu

Leave a Reply