Jak dlouho trvají nepříjemné negativní příznaky menopauzy? Připravte se až na 15 let.

Menopauza je přirozená etapa ženského života a čeká všechny ženy bez rozdílu. Po 40. roce se začne postupně snižovat hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu. K menopauze dochází do jednoho roku po ukončení menstruace. Menopauza (a její předstupeň perimenopauza) je sice přirozená, ale nese sebou i mnohé negativní součásti a příznaky, které se mohou u každé ženy lišit.

Někdy jsou bohužel velice nepříjemné a žena musí podstoupit cílené kroky, aby tato negativa zmírnila a mohla žít spokojeně i po příchodu menopauzy.

jak dlouho trvá menopauza?

 

3 fáze menopauzy

Přirozená, lékařem nevyvolaná menopauza má 3 fáze – perimenopauza, samotná menopauza a postmenopauza. Ženy si často pletou hlavně první dvě fáze.

Během perimenopauzy žena postupně vstupuje do menopauzy a tato fáze sebou nejčastěji nese nepříjemné příznaky jako návaly horka, silné pocení (i během noci) nebo vaginální suchost (vaginální atrofie).

K postupnému snižování hladiny estrogenu dochází již během perimenopauzy a uvedené příznaky jsou jejím důsledkem. Tato etapa nastupuje až 10 let před příchodem samotné menopauzy. Obecně perimenopauza nastupuje po 40. roce života, bohužel kvůli různým škodlivým vlivům dnešní doby se věk nástupu plošně snižuje až na 30 let (!).

Ženský lékař potvrdí menopauzu pokud déle než 12 měsíců nedojde k menstruaci. Dále následuje postmenopauza. Okamžitou menopauzu v kterémkoliv věku vyvolá odstranění vaječníků (ooforektomie).

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Návrat menstruace po menopauze není možný. S krvácením jděte k lékaři.

návrat menstruace po menopauze

 

Jak dlouho trvají negativní příznaky menopauzy?

Opakujeme, že nepříjemné příznaky sebou nese právě první fáze – perimenopauza. Samotná menopauza až tak nezvladatelná není. Ženy se často dotazují právě na příznaky menopauzy, protože netuší, že ve skutečnosti jde o příznaky perimenopauzy.

Nepříjemné součásti perimenopauzy trvají řádově kolem 4 let. Během menopauzy slábnou a během postmenopauzy se mohou úplně ztratit. Velmi častým příznakem perimenopauzy jsou návaly horka, pocení a poruchy tělesné termoregulace. Statisticky mohou tyto návaly trvat přes 10 let a doprovázet jak perimenopauzu, tak část menopauzy. Návaly jsou častější u žen s normální váhou a naopak méně intenzivně postihují ženy s nadváhou, což je zajímavé.

Pokud menopauza nastoupí dříve než ve 40 letech, považuje se za předčasnou. Příčiny předčasného nástupu mohou být různé. Často se objevuje u žen, které podstoupily hysterektomii (chirurgické odstranění dělohy). K předčasnému nástupu přispívají i léčebné metody různých nemocí, například rakoviny.

 

Negativní příznaky PERImenopauzy

Perimenopauza stojí na začátku zásadních změn ve fungování ženského těla. Může dojít k nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Příznaky a jejich intenzita se ale liší od ženy k ženě. Vliv má také to, zda perimenopauza právě začala nebo se již překlápí do menopauzy. Během menopauzy a následné postmenopauzy nepříjemné příznaky trvají přibližně 4 až 5 let a pomalu slábnou.

Znamená to, že nepříjemné projevy mohou ženu doprovázet dohromady až 15 let, což je velice dlouhá doba. Mnohé z vás budou zřejmě hledat pomoc, která od příznaků uleví.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO ZMÍRNĚNÍ PŘÍZNAKŮ PERIMENOPAUZY A MENOPAUZY:

České rostlinné tobolky Proerecta WOMEN navozují menopauzální a menstruační komfort díky účinkům bylin. Zároveň snižují míru únavy a podporují sexuální zdraví, výkonnost a plodnost.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prokázaných účincích. V případě objednávky z e-shopu Proerecta.cz dostanete balíček do 2 pracovních dnů.

 

Návaly horka

Horko se objevuje hlavně v obličeji a horní části těla. Návaly trvají několik sekund až minut, poté odezní a znovu se vrátí. Objevují se několikrát za den, ale také „pouze“ párkrát za měsíc.

Poruchy termoregulace

Druhým extrémem jsou záchvaty chladu. Projevují se zimnicí, třesem těla a ledovými končetinami.

Pocení během noci

Nával tepla během dne lze zchladit, pot otřít nebo se osprchovat, ale během noci tato opatření dělat nemůžeme. Žena se tak budí celá promočená, kvůli čemu se pořádně nevyspí a přes den trpí únavou.

Poruchy spánku

Kvůli pocení a náhlé potřebě močit během noci vzniká stres ze soustavného buzení, který může časem přerůst až do poruch spánku.

Výkyvy nálad

Žena v perimenopauze a často i během menopauzy zažívá časté změny nálad, přičemž převládají ty negativní. Stres, úzkosti, pocit vyhořenosti a vlastní bezvýznamnosti, pláč často bez zjevné příčiny, snížené sebevědomí a duševní vyčerpání.

Nepříjemné změny kondice vagíny

Hormonální nerovnováha vede k vaginální suchosti, nepříjemným pocitům nebo přímo bolesti během sexu (dyspareunie), sníženému libidu a nezájmu o sex nebo častému a problematickému močení.

Tyto projevy se střídavě objevují a zase vytrácejí v různé síle a snesitelnosti. Dále se pak objevují citlivá, bolavá a nateklá prsa, nepříjemný premenstruační syndrom (PMS), suchá a podrážděná pokožka, bolesti hlavy až migrény, zvýšený srdeční tep, bolavé svaly, klouby a šlachy, problémy s pamětí a neschopnost soustředit se, řídnutí a padání vlasů a nenáviděné tloustnutí.

Všechny tyto příznaky mohou mít kromě menopauzy původ i v jiných zdravotních komplikacích nebo nemocech. Pokud si nejste jistá, co je jejich příčinou, zajděte si na preventivní vyšetření.

 

Jak zvládnout dlouhá léta negativních příznaků menopauzy?

Je prakticky jisté, že některé z příznaků zažijete během své menopauzy i vy. Proto je důležité počítat s nimi a cíleně se na ně připravit tak, abyste je zvládla lépe a snadněji. Vyzkoušejte následovné rady.

 

Jak zvládnout návaly horka?

  • Sledujte si, zda vám návaly nezpůsobují některá jídla nebo nápoje. Zapisujte si, co jíte a pijete a až se návaly objeví zkuste některé potraviny vyřadit. Po čase zjistíte, zda vám některé potraviny návaly horka nezesilují a ty z jídelníčku vyřaďte. Častým zesilovačem je alkohol, silně kořeněná nebo solená jídla, ale také přemíra cukrovinek a sladkých potravin, kterými se žena v menopauze snaží „zajíst“ a zmírnit špatné nálady.
  • Kupte si větrák domů i na pracoviště a často větrejte. Studenou klimatizaci nedoporučujeme, protože z ní může člověk rychle nastydnout.
  • Pokud pořád menstruujete (a tedy jste zatím v perimenopauze), užívejte nižší dávky antikoncepce, než jste byla zvyklá, případně antikoncepci neužívejte vůbec a začněte souložit s kondomem.
  • Naučte se pomalu a zhluboka dýchat. Až se objeví nával tepla, v klidu si sedněte a snažte se stav pokojně „rozdýchat“.
  • Nemějte na sobě zbytečně moc vrstev oblečení a vysvlečte se hned jak vám začne být teplo.

 

Jak zvládnout vaginální suchost a podpořit lubrikaci?

Jako první pomoc si sežeňte dobrý lubrikační gel (klikněte a diskrétně objednejte z e-shopu RůžovýSlon.cz) ideálně na vodní bázi a to i do zásoby, protože vagína může být suchá dlouhodobě. Pokud je suchost závažná a zcela znemožňuje styk, váš gynekolog vám předepíše léky.

 

Jak se během menopauzy pořádně vyspat?

Spánek a odpočinek jsou to nejdůležitější a soustavná únava je mnohem horší než zpocené prostěradlo a suchá vagína dohromady. Abyste se konečně vyspala dostatečně:

  • nejezte těžká jídla a veliké porce, zejména ne před spánkem, protože by si tělo neodpočinulo
  • přestaňte kouřit a v odpoledních hodinách nepijte kofeinové nápoje. Před spaním je vhodné vypít sklenici teplého mléka s medem a máslem nebo slabý bylinkový čaj bez cukru.
  • nespěte během dne a pokud je to nevyhnutelné, „hoďte si 20“ někdy po obědě. Čím více přespíte přes den, o to méně se vám bude chtít spát během noci.
  • před spaním nepijte alkohol ani pokud má na vás sedativní účinky. Obsahuje hodně rychlé energie, která se bude v noci uvolňovat a vy byste tak nemusela usnout.
  • před spaním necvičte a nevykonávejte těžší fyzickou aktivitu, která by vás probrala
  • to samé platí o studené sprše nebo koupeli. Má povzbudivé účinky, takže otužilectví si nechte raději na ráno pro start do nového dne.
  • spěte v pořádně zatemněné a dobře vyvětrané místnosti
  • pokud nic nezabere, zeptejte se lékaře na doplněk stravy nebo lék pro podporu usínání a nerušeného spánku (klikněte a vyberte si z 5ti nejprodávanějších). V rámci léčby se využívá tzv. menopauzální hormonální terapie.

Velice vhodné jsou prospěšné změny životního stylu. Zapojte více pohybu a stravujte se zdravě.  Sport vás příjemně unaví, takže budete lépe spát. Zdravá výživa zabrání přibírání na váze. Častý sex podpoří sexuální libido a může pomoct při vaginální suchosti.

Tyto kroky zároveň vedou ke správné hormonální hladině, která tak nebude negativně ovlivňovat vaši náladu. Pokud se vám povede, najděte v okolí podpůrnou skupinu pro ženy v menopauze, kde budete prospěšné aktivity a změny provádět v kolektivu žen s podobnými problémy. Získáte tak lepší motivaci a hnací sílu zvládnout jak negativa menopauzy, tak kroky k jejich zmírnění.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex a orgasmus v menopauze: Co přesně se bude dít? A budu je vůbec mít?

sex a orgasmus v menopauze

 

Kdy má smysl vyhledat lékařskou pomoc?

Jistě, většinu nepříjemností lze protrpět nebo se usilovat o jejich zmírnění, ale ne vždy je to možné. Pokud ale zatím netušíte, zda jsou vaše komplikace důsledkem menopauzy, všímejte si, zda:

  • nemáte náhle velmi silnou a extrémně bolestivou menstruaci se silným špiněním a nadměrnými krevními sraženinami
  • vaše perioda netrvá nápadně déle než běžně
  • nekrvácíte po pohlavním styku
  • nekrvácíte mimo vypočítanou menstruaci
  • nemáte periody příliš brzy po sobě

Během etap menopauzy roste riziko vzniku nemocí srdce a osteoporózy (zvýšená křehkost a lámavost kostí). Roli hraje úbytek estrogenu, který je pro zdraví srdce, cév a kostí nezbytný.

Zároveň se častěji objevují infekce močových cest právě kvůli suché vagíně a vyschlé močové trubici. Jsou náchylnější na podráždění a poranění a přes tyto drobné ranky se mohou do genitálu dostat bakterie (nejčastěji E-coli). Běžné jsou i záněty a infekce vagíny.

S tímto vším má smysl zajít na lékařské vyšetření. Lékaře upozorněte, že máte podezření na menopauzu.

Proerecta WOMEN koupit

 

Má vlastně menopauza nějaké výhody, nebo jde o konec ženského života tak, jak jsme ho znaly?

Ano, je pravda, že se ženy menopauzy bojí, nevědí, co všechno je čeká a nahlíží na ni jako na něco nechtěného a tabuizovaného. Přitom je menopauza přirozená a pro ženu poskytuje i některé výhody, které před ní neměla. Pamatujte, že menopauzou se život nekončí. Je potřeba zvyknout si a nepropadat depresím.

Podle průzkumu většina žen v menopauze nevyhledává lékařskou pomoc. To svědčí o tom, že se obvykle dá zvládnout i bez pomoci a ženy jsou dostatečně silné. Podle studie mají ženy na menopauzu převážně neutrální, nebo dokonce pozitivní názor.

Skoro žádná změna životních návyků. Stejná studie doložila, že ženy příliš nemění své návyky kvůli menopauze. Pokud tedy nyní žijete zdravě, tyto návyky si pravděpodobně udržíte i po nástupu menopauzy. Ovšem pokud vaše životospráva není právě ukázková, snažte se o prospěšné změny ideálně ihned.

Zkušenosti a životní moudrost. Menopauzu přináší stárnutí. A čím starší člověk je, tím je zkušenější a moudřejší. Starší žena je také emočně inteligentnější a dovede se lépe vžít do situace partnera, dětí, přátel a lidí v jejím okolí.

Konec menstruace. Potěší hlavně ženy, které trpěly silnou, bolestivou nebo nepravidelnou menstruací. Často je doprovázely nepříjemné poruchy PMS a PMDD.

Konec plodnosti. Ano, pro některé ženy může být těžké smířit se s tím, že ztratí svou plodnost a schopnost porodit dítě. Pro jiné je to ale vytoužený „konec starostí“ s antikoncepcí, kondomy a přerušovanou souloží. Ženy v menopauze chtějí souložit také a právě díky ztrátě plodnosti si mohou konečně užívat bez opatrnosti a stresujících omezení.

POZOR, během perimenopauzy může žena pořád otěhotnět. Až do nástupu menopauzy je obvykle pořád plodná. Menopauzu lze uznat až pokud menstruace vynechá aspoň 12 měsíců. Myslete ale na ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi, které se nevyhýbají ani menopauzálním ženám.

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply