Vaginální suchost (atrofie): Jaké jsou příčiny a co dělat pro přirozeně vlhkou vagínu?

Vaginální suchost či vaginální atrofie je velice nepříjemným problémem, který trápí řadu žen. Co to ale vlastně je? Jak se vaginální suchost projevuje? Jaké mohou být její příčiny? Jak ovlivňuje vaginální suchost milostný život ženy? A hlavně – jak ji lze řešit? Co pomáhá na suchou vaginu?

vaginální suchost, vaginální atrofie

 

Co je vaginální suchost?

Řada žen si častokrát ani není jistá, jak vlastně její intimní partie „fungují“, co je ještě běžné a co nikoli. V první řadě je tedy nutné vědět, že za normálních okolností je zdravá pochva osídlena bakteriemi. Zejména se jedná o laktobacily, které dokáží zajistit přirozeně kyselé prostředí.

O přirozené zvlhčení vaginy se dále stará estrogen. Ke zvýšenému zvlhčování dochází především při pohlavním styku. Proces zvlhčování vaginy vlivem sexuálního vzrušení se odborně nazývá transsudace.

 

Lékařská definice vaginální suchosti

Vaginální suchost definují různé zdroje obdobně jako nedostatečné zvlhčení poševní sliznice. Někdy se také můžete setkat s termínem poševní atrofie. Ta je v podstatě jakýmsi předstupněm vaginální suchosti.

Jestliže se totiž poševní sliznice nedostatečně obnovuje, slábne nejen její tloušťka, ale také vytrácí se její elasticita a právě i schopnost přirozené lubrikace. Jinak se tento stav může nazývat též atrofická vaginitida, vulvovaginální atrofie nebo genitourinární syndrom.

 

Jak se vaginální suchost projevuje?

Jak ji sama na sobě poznáte? Většina žen jednoduše zaznamená potíže při pohlavním styku. Ten pak může být dokonce až bolestivý. Bolest se však může objevovat i mimo sexuální akt, zpravidla však v mírnější podobě. Bolestivý je sex v takovém případě i pro muže.

Mezi další nepříjemné symptomy suché vaginy může patřit:

 • pocit suchosti,
 • zvýšená citlivost intimních partií,
 • svědění,
 • pálení,
 • či podráždění intimních partií.

Případně se též objevuje výtok. Méně typickým projevem bývá též časté močení.

Existuje velké množství příznaků, mezi které patří vaginální pálení, suchost či změna vaginálního výtoku.

Můžete si také všimnout, že kůže kolem vaginálního otvoru je podrážděná a bolestivá,vyjmenovává příznaky gynekoložka Shree Dattouová.

 

Krvácení po styku není při vaginální atrofii nijak neobvyklé

Sekundárně se pak při nedostatečném zvlhčení mohou po pohlavním styku objevit na sliznici i drobné trhlinky. Žena tak může při pohlavním styku až krvácet. Tyto drobné ranky navíc mohou v konečném důsledku dokonce usnadnit přenos pohlavních chorob. Proto byste se v takovou chvíli měla jednoznačně chránit použitím kondomu.

Do důsledku vzato taktéž žena z pochopitelných důvodů může sexuální styk i dlouhodobě odmítat, pokud je pro ni velmi bolestivý a nepříjemný. To vede k sexuální frustraci, snížení sebevědomí i výraznému narušení dosud stabilního partnerského vztahu. Sex při vaginální atrofii tedy není nemožný, ale značně nepříjemný, přitom zcela zbytečně.

ČTĚTE TAKÉ: Jak zvýšit vlhkost pochvy? Co dělat ihned a co začít jíst?

jak zvýšit vlhkost pochvy?

 

Je nutné vaginální suchost řešit u lékaře?

Nutné to být může v závislosti na příčině a závažnosti obtíží. Nejste-li si tedy jistá, čím jsou vaše problémy vyvolány, do ordinace gynekologa jednoznačně běžte. Odborník je schopen určit správnou diagnózu. Budete tak mít jistotu, že jste nic na svém stavu nezanedbala a vašich potíží vás navíc zbaví velmi rychle.

Stud v tomto případě není na místě, přestože se jedná o choulostivé téma, které ženy řeší nahlas jen velmi nerady. Sexuologové mají po ruce dokonce přesnější odhady. Podle nich řeší svůj problém pouze 16 % žen, což je alarmující číslo. To znamená, že většina žen svůj problém vůbec nijak neřeší a tím ohrožují nejen svou psychickou pohodu, ale i partnerský vztah.

Často se přitom snadno podaří najít příčinu problému a začít pracovat na jejím odstranění už během jediné návštěvy ordinace. Mlčet o svých potížích a ve vší tichosti trpět je tak absolutně zbytečné.

 

Kam se obrátit pro pomoc? Mám řešit tento problém u gynekologa?

Nejprve se můžete zkusit obrátit s prosbou o pomoc v lékárně. Lékárník vám bude schopen kvalifikovaně doporučit některý z volně prodejných preparátů pro podporu přirozené lubrikace vaginy.

Suchá poševní sliznice zpravidla se závažným onemocněním dle odborníků nesouvisí. Jestliže ale vaše problémy nemizí nebo se dokonce zhoršují, určitě neotálejte s návštěvou lékaře.

Zejména doprovází-li suchou poševní sliznici navíc ještě hnisavý výtok či silné krvácení, neměla byste řešení svých problémů nijak odkládat. Obraťte se nejlépe na svého gynekologa. Využít můžete rovněž návštěvu sexuologa.

Často žena udává, že má bolest při pohlavním styku kvůli pocitu subjektivní suchosti, ale tyto její problémy nemusejí být vůbec způsobeny suchostí pochvy jako takovou.

Může se jednat o nerozpoznaný zánět (infekci), poranění poševního vchodu a podobně. Proto je vhodné, aby žena při dlouhotrvajícím pocitu suchosti raději navštívila lékaře, který odhalí skutečnou příčinu a zahájí léčbu,upozorňuje gynekolog doc. MUDr. Michal Zikán, Ph. D. z Onkologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

 

Jaké jsou příčiny vaginální suchosti?

Které ženy mohou trpět vaginální suchostí?

Suchá pochva je rozšířený problém, který může trápit jak mladé slečny, tak i zralé ženy. Příčiny se ovšem v různých fázích života liší.

 

Těhotenství a kojení

Období těhotenství a kojení je pro organismus ženy velkou zátěží. Jde o stav, kdy mnoho budoucích a novopečených maminek trápí rozkolísané hormony.

Nepříjemných důsledků hormonální nerovnováhy je v tomto období celá řada. A suchá pochva je jedním z nich. Z těchto důvodů se doporučuje s obnovením sexuálního života začít až po ukončení šestinedělí, aby se měly porodní cesty šanci dostatečně zregenerovat.

TIP NA PRODUKT:

Hormonální rovnováhu pomohou stabilizovat české rostlinné tobolky Proerecta WOMEN.

Kromě toho zmírňují nepříjemné příznaky syndromu PMS, menopauzy a navodí menstruační komfort.

Proerecta WOMENKlikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu. V případě objednávky dostanete balíček do 48 hodin. 

 

Po porodu

Trápí vás vaginální suchost i později? Pořídit si tak můžete některý z volně prodejných lubrikantů či gelů, které vám pomohou tyto projevy potlačit, případně můžete stále sáhnout také po hormonálních preparátech.

Dokonce i v těhotenství je možné užívat estrogenové krémy na předpis, vašemu nenarozenému dítěti totiž nijak neublíží.

 

Psychické problémy

Vaginální suchost v tomto období navíc může mít i jiný důvod: Psychické rozpoložení. Jestliže trpíte jinými problémy, jako jsou například těhotenské nevolnosti, nebo jste unavená péčí o čerstvě narozené dítě, na sex nemusíte mít vůbec náladu. Tudíž se nedokážete adekvátně uvolnit a vagina tak ani dostatečně nezvlhne.

Řešením je v takovém případě citlivý přístup partnera, který nevyvíjí na svou partnerku nátlak, ženě naslouchá a respektuje její potřeby.

 

Únava čerstvé maminky

Jestliže je za útlumem sexuální touhy vyčerpání nebo únava ze sžívání se s mateřskou rolí, řešení taktéž není tak úplně na ženě: Zapojte do starosti o potomka i novopečeného otce.

Buďte však i vy vůči svému partnerovi vstřícná, neodmítejte ho a udržujte ve vašem vztahu intimitu. Nedokážete-li si adekvátně užít sex, dejte šanci i nekoitálním praktikám.

 

Hormonální antikoncepce

Vliv na hladiny hormonů u mladších žen má zpravidla hormonální antikoncepce. Jejím negativním důsledkem může být právě i suchá pochva.

Způsobeno je to tím, že v ženském těle kvůli hormonální antikoncepci cirkuluje jen malé množství estrogenu. Pomoci vám tak může jiná forma antikoncepce, případně se můžete uchýlit k braní pilulek s vyšším obsahem estrogenu.

Lékaři též u tohoto typu vaginální suchosti svým pacientkám doporučují zakoupit lubrikanty. Na trhu jsou dostupné přípravky na bázi vody, oleje, ale také silikonu. Nevýhodou lubrikantů je to, že se jedná jen o dočasné řešení. Lubrikanty na bázi oleje mohou navíc též, pozor, narušovat latex a snižovat tak bezpečnost kondomů, jestliže je používáte.

Vaginální suchost lze mírnit též lokálně aplikovanými prostředky s obsahem estrogenu. Mohou mít formu tablet, globulí, čípků, gelů nebo krémů. Nemusíte je aplikovat před každým stykem, od problémů vám dokáží ulevit dlouhodobě. Obsahují totiž hydratační a hojivé složky, které celkově navracejí vašim intimním partiím jejich křehkou rovnováhu.

K hormonům existuje též přírodní alternativa v podobě přípravků s obsahem fytoestrogenů. Z dalších přírodních alternativ mohou pomoci čípky na vaginální suchost nebo krémy s obsahem kyseliny hyaluronové.

 

Menopauza nebo perimenopauza

Proerecta WOMEN, 1 balení

Nepříjemné projevy menopauzy včetně vaginální suchosti pomůže zmírnit česká rostlinná Proerecta WOMEN.

Klikněte a čtěte o účincích přímo na stránce Proerecta.cz

Vaginální atrofie ovšem nejčastěji přichází s věkem. Menopauza tak bývá vůbec nejčastější příčinou vyvolávající vaginální suchost. Typický je tento problém zejména ve věkové skupině nad 45 let, kdy se s ním potýká dokonce každá druhá žena. I na vás si proto může ruka osudu ukázat. Nezáleží na tom, jaký život jste doposud žila.

Ještě před menopauzou žena projde tzv. perimenopauzou, což je etapa vstupu do menopauzy. Během perimenopauzy je vaginální suchost velmi častá.

Jedná se o přirozený stav, který je vyvolán úbytkem estrogenu. Ruku v ruce s tím pak obvykle kráčí i úbytek glykogenu, složitého cukru, který je nezbytný pro život lactobacilů, které chrání pochvu před infekcí.

Ženě tak lze doporučit pro zmírnění nepříjemných symptomů opět primárně preparáty s obsahem hormonů, případně též navrhnout hormonální substituční terapii, která by měla přinést úlevu. Aplikovat se může perorálně nebo formou náplastí.

Odborníci však upozorňují na jednu zásadní poněkud stinnou stránku hormonální terapie: Jedná se o příslovečný běh na dlouhou trať. Efekt lokálně aplikovaných přípravků nastupuje znatelně rychleji.

Pokud je u dané ženy vaginální suchost způsobená nedostatkem estrogenu, tedy zejména v období menopauzy, považuji za nejlepší způsob působit přímo proti příčině suchosti.

V tomto případě tedy doporučím vaginální krém či gel s obsahem estrogenu, který nepříznivý stav zlepší a umožní ženě prožívat intimní chvíle s partnerem naplno a s potěšením,říká doc. MUDr. Michal Zikán, Ph. D. z Onkologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex a orgasmus v menopauze: Co přesně se bude dít? A budu je vůbec mít?

sex a orgasmus v menopauze

 

Užívání léků

Důvodem, proč žena trpí vaginální suchostí, mohou být i některé další léky. Typickým původcem bývá užívání chemoterapie.

Podobně mohou trpět vaginální suchostí také ženy, které se léčí antihistaminiky, případně užívají antidepresiva. Stejný problém vyvolávají i některá antibiotika.

Léčíte se s endometriózou nebo neplodností, případně užíváte přípravky na krevní tlak? Rovněž můžete trpět vaginální suchostí. Další skupinou medikamentů, které mohou ženu zaskočit rozvojem vaginální suchosti, jsou i léky snižující překrvení nebo léky na vředy.

Užíváte-li pravidelně určité léky, bez porady se svým ošetřujícím lékařem je nikdy svévolně nevysazujte. Jestliže máte pocit, že v souvislosti s užívanou medikací u sebe pozorujete nežádoucí účinky, obraťte se na svého lékaře, zda pro vás nedokáže najít nějakou jinou alternativu léčby vašeho původního problému.

 

Operace

Zejména pacientky nižšího věku se s vaginální suchostí mohou potýkat po gynekologických zákrocích, jako je operace vaječníků či dělohy.

Ani v případě hysterektomie se však žena nemusí obávat toho, že by došlo k narušení její schopnosti prožívat orgasmus nebo ke snížení citlivosti vaginy. Jestliže dojde k vyvolání menopauzy, lze celkový stav správně cílenou léčbou normalizovat, a to včetně případné vaginální suchosti.

Některé ženy nechtějí užívat hormonální přípravky, případně se stydí jít si vybrat do lékárny či drogerie lubrikant. Dobrou službu vám pak mohou udělat i přírodní alternativy, jako je například kokosový olej.

 

Nedostatek zkušeností

Nedostatečné zvlhčení při pohlavním styku může pramenit taktéž z nezkušenosti. Mladé slečny postihuje problém zcela typicky. Důvodem je to, že se dívka nedokáže při styku přiměřeně uvolnit, a tedy dostatečně vzrušit.

Mnohdy má na jejím problému podíl i podobně nezkušený partner, který například netuší, co se jí při styku líbí nebo zapomíná na předehru.

Řešení je v tomto případě snadné: Partneři by se měli především přestat stydět. Je vhodné si ve dvojici otevřeně promluvit o svých sexuálních preferencích. Jestliže je zatím pár nezná, opět oplatí: Odložte stud a nebojte se experimentovat a objevovat.

 

Onemocnění

Častou příčinou vaginální atrofie, se kterou ženy přicházejí do ordinace gynekologů, jsou také vaginální mykózy. Doprovázet vaginální suchost může taktéž rozvoj diabetu.

Podobně se s tímto problémem mohou potýkat i onkologické pacientky. Ozařování je typickou příčinou vaginální suchosti. Ty někdy upřednostňují jako řešení svých problémů spíše nehormonální přípravky pro lokální aplikaci, byť gynekologové ujišťují, že ani v tomto případě není zapotřebí mít z hormonů obavy.

 

Dlouhodobá sexuální abstinence

Jste delší dobu bez partnera? I to se může na vaší vagině podepsat. S úbytkem frekvence sexuálního styku totiž dochází rovněž k přirozenému vysoušení tkáně.

Řešením samozřejmě není za každou cenu hledat intimního partnera. Nezodpovědný výběr sexuálního protějšku by vás ostatně mohl ohrozit na zdraví nebo vám minimálně přivodit problémy citového rázu. Namísto toho si dopřejte pravidelnou masturbaci. Pořiďte si například vibrátor, Venušiny kuličky či jinou erotickou pomůcku.

Na intimní život však nerezignujte ani v dlouhodobém vztahu. Máte-li pocit, že už to není s partnerem jako dřív a sex se z vašeho života zvolna vytrácí, zkuste vymyslet aktivity, které váš vztah oživí a vnesou nový náboj i do ložnice.

NÁKUPNÍ TIP: Nejširší výběr erotických hraček a pomůcek na českém internetu nabízí e-shop RůžovýSlon.cz.

 

 

Je možné, aby si žena vaginální suchost způsobila sama?

Ano. Lékaři upozorňují, že přispět si k vaginální suchosti nepochybně můžete i nevhodnou hygienou.

Rozhodně v tomto případě nehovoříme o hygieně nedostatečné. Odborníci mají na mysli spíše to, že používáte pro intimní hygienu přípravky, které mohou vaši vaginu nadměrně vysušovat.

Pořiďte si proto intimní mýdla nebo gely bez parfemace. Obsahovat by přípravky pro intimní hygienu měly nejlépe kyselinu mléčnou, kyselinu hyaluronovou nebo aloe vera. Stejně tak vám může uškodit nadměrná hygiena a příliš časté sprchování.

Vyhněte se také nošení těsného spodního prádla z umělých vláken. Dejte přednost pohodlným bavlněným kalhotkám. A neřešte, že těsně zaříznutá tanga působí více sexy. Když jde o zdraví, musí jít sexy dojem stranou.

 

Co může způsobit vaginální suchost?

Jako další podpůrné faktory, které mohou rozvoj tohoto problému podnítit, uvádějí odborníci i zvýšenou fyzickou zátěž a dlouhodobý stres. Právě stres opět souvisí se ženiným rozpoložením. Nemáte-li chuť na sex, budete se potýkat i s nedostatečným zvlhčením.

Podobně si k vaginální suchosti můžete sama přispět i tím, jestliže užíváte alkohol nebo pravidelně kouříte. Namísto alkoholu zařaďte do svého každodenního pitného režimu dostatek čisté vody. Vynechte slazené limonády, a to zejména tehdy, pokud trpíte na kvasinkové infekce.

Podobně vám mohou škodit i slazené čaje. Některé čaje navíc naopak přispívají k odvodňování.

 

Lze problémy s vaginální suchostí trvale odstranit?

Opět platí, že o tom, zda se tento nepříjemný symptom podaří potlačit, rozhoduje primární příčina. V některých případech tak může být možné definitivní odstranění původního problému, čímž zmizí i vaginální atrofie.

Jindy lze alespoň potlačit nepříjemné doprovodné jevy tak, aby žena nebyla nijak omezena v běžném životě a mohla si i naplno užívat svého sexuálního života.

 

Léčba vaginální suchosti

Vaginální atrofie se dá řešit mnohými způsoby. Mezi volně prodejné možnosti patří:

 • vaginální čípky s kyselinou hyaluronovou,
 • lubrikanty,
 • gely,
 • přípravky s obsahem fytoestrogenů,
 • kokosový olej.

Mezi přípravky určené na suchou vaginu na lékařský předpis potom patří:

 • estrogenové krémy,
 • antikoncepce s vyšším obsahem estrogenu,
 • lokálně aplikované prostředky s obsahem estrogenu – ve formě tablet, globulí, čípků, gelů nebo krémů,
 • hormonální substituční terapie – užívané perorálně nebo formou náplastí.

Při rozvinutých příznacích je léčba zahajována 10–14 dní trvajícím každodenním podáváním jedné tablety či globule. Pak přecházíme do dlouhodobé udržovací fáze s aplikací dvakrát týdně,říká Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol o léčbě vaginálními tabletami s dávkou 10 mikrogramů estradiolu.

Jeho slova doplňuje doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. působící v Sexuologickém ústavu 1. LF UK a VFN:Existují samozřejmě i jiné možnosti v podobě nehormonálních vaginálních přípravků, takzvaných zvlhčovacích krémů.

Ty lze doporučit nejenom pro zralé ženy v době menopauzy, ale také kupříkladu pro onkologické pacientky, které mají z užívání hormonálního přípravku obavy (byť neopodstatněné vzhledem pouze k místní aplikaci přípravků).

Výhodou těchto zvlhčovacích preparátů oproti lubrikačním gelům je, že se nemusí aplikovat před každým stykem, ale řeší suchost poševní oblasti na delší dobu. Obsahují totiž kromě hydratačních složek i hojivé složky, které vytvářejí a dlouhodobě udržují v oblasti genitálu zdravé prostředí a příjemný komfort.

 

Léčba vaginální suchosti pomocí injekcí s kyselinou hyaluronovou

Pokud vám nevyhovuje opakovaná aplikace lubrikantů, čípků či hormonálních preparátů, můžete také vyzkoušet ošetření kyselinou hyaluronovou, která se aplikuje injekčně.

Ale ani to bohužel není vyloženě trvalé řešení. Zákrok se musí absolvovat 1x nebo 2x ročně podle stavu tkání. Pro řadu žen však toto ošetření může být komfortnější.

 

Léčba vaginální atrofie laserem

Některé příznaky související s vaginální atrofií může napomoci zmírnit taktéž ošetření laserem. Kromě nedostatečné lubrikace může tento typ zákroku navíc i zlepšit libido a přispět ke zvýšení sexuálního uspokojení, neboť působením laseru dochází ke stimulaci nervových zakončení.

 

Vaginální suchost a často kladené otázky (FAQ)

Jaký je to pocit při vaginální suchosti?
Na problém s vaginální suchostí vás vaše tělo upozorní zpravidla dostatečně důrazně samo. Potýkat se můžete se svěděním, pálením, bolestí a podrážděním.
Co pomáhá na suchou vaginu?
Využít můžete hormonální přípravky na lékařský předpis, případně preparáty, které hormony neobsahují. Na dočasné potlačení vaginální suchosti se užívají čípky, masti či lubrikanty.
Proč jsem „tam dole“ úplně suchá?
Příčinu hledejte zpravidla v hormonech. Jen výjimečně se jedná o symptom závažnějšího onemocnění. Dalším důvodem může být užívání léků, stres, únava či stav po operaci.
Co způsobuje vaginální suchost?
Většinou stojí za vaginální suchostí přirozený úbytek estrogenu. Dále se na tomto problému výrazně podepisuje nezdravá životospráva, stres, přepracování, únava, kouření nebo alkohol.
Která jídla mohou zvýšit přirozenou lubrikaci?
Doporučuje se konzumovat stravu bohatou na tzv. fytoestrogeny, tedy rostlinné alternativy ženských hormonů. Dopřejte si například luštěniny, pohanku, brokolici či květák.

S opatrností užívejte bylinné preparáty, a to zejména pakliže zároveň berete léky. Některé z nich se totiž s bylinkami příliš neslučují. Zejména se to týká medikace antikoagulancii, antiarytmiky, cytostatiky a imunosupresivy. Bylinkami se může efekt léků potlačovat nebo naopak násobit. Poraďte se nejprve se svým lékařem nebo lékárníkem.

Mezi účinné bylinky, které pomáhají zvýšit přirozenou lubrikaci, patří heřmánek, lněné semínko, kopřiva dvoudomá, ženšen pravý, pampeliška, nebo také jetel.

Může dehydratace organismu způsobit vaginální suchost?
Ano, dostatečný pitný režim je důležitý. Nejvhodnější je čistá voda, vynechte slazené nápoje a s opatrností též konzumujte čaje.
Může ke zvlhčení pomoci obyčejná voda?
Čistá voda není úplně vhodná. Voda vymývá přirozený sekret, který se stará o rovnováhu prostředí vašich intimních partií. Narušení pH pak může vést k rozvoji infekcí. Zdravá vagina má konkrétně hodnotu pH mezi 3,8 až 4,5.

 

Závěrem – Problém, o kterém se nemluví, ale dá se řešit

Vaginální suchost je problémem, o kterém se příliš nemluví. Ženy se s ním příliš nikde nesvěřují a pak mají pocit, že jsou na něj úplně samy. Přitom zcela zbytečně.

Je to sice nepříjemná potíž, která vám dokáže klidně rozvrátit i partnerství, ale dá se řešit. Nebojte se proto obrátit na svého lékaře v případě, že vás trápí suchost pochvy, svědění v pochvě, pálení v pochvě, bolesti v pochvě, bolestivý pohlavní styk nebo špinění či krvácení po styku. Je zbytečné o tom mlčet a ještě zbytečnější se s tím trápit.

Proerecta WOMEN koupit

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply