Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?

Jedno varle větší než druhé je poměrně běžný stav. Varlata jsou málokdy stejně veliká. Zároveň jedno varle leží níž než druhé, ale pokud se bez problémů vejdou do šourku a nemění velikost, měla by být zdravá.

Nemusíte se obávat předčasně. Na vyšetření k urologovi nebo praktickému lékaři zajděte, pokud varlata začnou bolet, změní tvar, v moči nebo ejakulátu se objeví krev nebo si nahmatáte nové a cizí útvary na varlatech či jinde na genitálu (bulky a nerovnosti, výrůstky, bradavice, „křečové žíly“ a podobně).

jedno varle větší než druhé

PAMATUJTE:

Jedno varle je obvykle větší a visí výš než druhé. Varlata nesmějí být bolestivá, velikost či pozice se nesmí měnit rychle a na varlatech nesmí být bulky a výčnělky. Tehdy zajděte na urologii (s podezřením vás doporučí i obvodní lékař).

 

Je běžné, že je jedno varle větší než druhé?

Ano a různě velká varlata má většina mužů. Nejde ale o markantní rozdíly a muž si jich všimne spíše při pohmatu varlat, samovyšetření nebo na drobný rozdíl upozorní partnerka během sexu.

Zdravá varlata měří zhruba 4-5 cm na výšku, 3 na šířku a 2 na tloušťku. Varlata by měla mít podobný nebo na pohled a pohmat stejný tvar. Pokud si mezi varlaty všimnete výrazné rozdíly ve velikosti, tvaru nebo tuhosti, je vhodný čas nechat si varlata vyšetřit.

Obvykle je větší pravé varle, ale není to pravidlem. Jinou velikost může mít i levé varle. Aby se pohodlně vešly do šourku, jedno varle obvykle visí níž než druhé.

Dále vám poradíme, co si na varlatech všímat, jaké komplikace se mohou objevit a co přesně dělat, pokud na varlatech zjistíte abnormality a komplikace.

orchidometr pro měření velikosti varlat

Toto je orchidometr pro přibližný přehled velikosti varlat podle věku. Číslo na korálcích uvádí věk, ve kterém by varle mělo být velké jako daný korálek. Po 25. roce již varlata spíše nerostou, takže jejich zvětšení může signalizovat nemoc nebo poranění. Mírné a nerizikové zvětšení lze ale čekat ve vyšším až seniorském věku.

 

Příčiny a léčba zvětšení jednoho nebo obou varlat

Některé příčiny nepředstavují riziko pro varlata ani pro zdraví. Lékař může problém pravidelně zkontrolovat, aby měl přehled, zda se nezhoršuje a varle se nezvětšuje. Ve všech případech ale nemusí předepisovat léky nebo operaci.

Závažné důvody zvětšení varlete se samy od sebe se neztratí. Jelikož jsou varlata velmi citlivá na poškození, je nutné nechat se co nejrychleji vyšetřit a vhodně ošetřit.

DOPLNĚK PRO ZDRAVÍ, FUNKCI A KONDICI VARLAT:

Doplněk Proerecta FERTIL neléčí zvětšení varlat, ale dlouhodobě udržuje jejich dobrou kondici. Dobře živená varlata produkují dostatek testosteronu a spermií. Kondice varlat je důležitá pro plodnost, erekci i sexuální libido.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích tobolek FERTIL. Případnou objednávku vám e-shop Proerecta.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete podpořit kondici varlat, produkci zdravých spermií a dostatku testosteronu.

 

Rakovina varlat

Ano, jde o závažnou nemoc, ale nelekejte se předčasně. Projevem rakoviny jsou nejčastěji bulky, zduřeniny a výrůstky. Mluvili jsme o nich v rozhovoru s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

Rakovina je nekontrolovatelné množení buněk ve varlatech nebo na nich. Ta pak rostou a mění svůj tvar.

Postižené varle může lékař odstranit (orchiektomie), aby se rakovinné buňky dále nešířily, nemigrovaly po organismu a nádor se nezvětšoval. Rakovinu varlat lze léčit i radioterapií (ozařování postiženého místa) a chemoterapií (podávání léků, které hubí rakovinné buňky).

Opět opakujeme, že všechny podezřelé nádory musí zkontrolovat lékař. Ideálně urolog, ale pokud nevíte, ke kterému jít, navede vás i váš praktický (obvodní) lékař.

PODROBNĚ jsme o příčinách, projevech a léčbě rakoviny varlat psali v samostatném článku.

jedno varle větší než druhé kvůli rakovině varlat

Na obrázku vidíte tumor, a tedy nádor, který na varleti vzniká množením rakovinných buněk. Varle roste a je větší než druhé, ale rakovina může varlata postihnout i společně.

 

Torze varlat (protočení varlete)

Torze varlete je stav, kdy se vlivem úrazu nebo nesprávné polohy varle otočí kolem své osy a tím i kolem své cévní stopky, přes kterou do varlete vtéká krev.

Kvůli úrazu může dojít ke sníženému průtoku či úplnému zastavení prokrvení varlete. Úraz je nebezpečný, protože krví nezásobené varle může odumřít. O to rychlejší musí být pomoc lékaře.

Torzi na pohled nepoznáte, ale projeví se silnou trvalou nebo pulzující bolestí. Sám doma si varle zpátky neotočíte, navíc nemůžete vědět, do které strany se otočilo.

jedno varle větší než druhé kvůli torzi varlete

Vpravo vidíte varle otočené kolem cévní stopky, která je přiškrcená a varle se může zvětšit kvůli zánětu a naplnění krví, která nemůže odtéct.

 

Varikokéla (rozšíření žil ve varlatech)

Varikokéla je městnání a rozšíření žil, které odvádějí krev pryč z varlete. Problémem je, že se krev dlouhodobě zdržuje v postiženém varleti. Kvůli jeho ohřívání mohu vznikat problémy s plodností, protože spermie potřebují pro tvorbu teplotu nižší, než má zbytek těla.

Varikokéla se nemusí projevovat a postižený si jí nemusí všimnout. Všimnout si může rozšířených žil, které lze nahmatat, takže i zde je pro zjištění vhodné samovyšetření.

Varle lékař nejdříve sleduje, a pokud vytváří větší komplikace, varikokéla se musí řešit operativně na chirurgii. Pokud se ale nic závažného neděje, lékař sleduje, zda se stav nezhoršuje. Operace díky tomu není vždy nutná.

jedno varle větší než druhé kvůli varikokéle

Vlevo zdravé, vpravo varikokélou postižené varle. Krev nemůže z varlete odtékat a zdržuje se v něm, kvůli čemu varle roste.

 

Hydrokéla (vodní kýla)

Hydrokéla je hromadění tekutiny mezi obaly varlete. Tekutina není nebezpečná, ale její přítomnost ve varleti může způsobovat komplikace.

Hydrokéla tedy nezvětšuje samotnou tkáň varlete, ale obaluje jej tekutinou, která se hromadí mezi blánami. Samotné varle zůstává bez zvětšování.

Riziko hydrokély se zvyšuje věkem a častěji postihuje starší muže. U mladších mužů se tekutina hromadí kvůli zánětům nebo úrazům.

Pokud hydrokéla nezpůsobuje problémy, nemusí se léčit. Pokud je ale tekutiny příliš nebo se vrací opakovaně, lékař může vzniklý vak propíchnout a tekutinu vypustit. Varle lze i operovat a během zákroku se sešijí obaly tak, aby mezi ně tekutina nevtékala a nehromadila se.

jedno varle větší než druhé kvůli hydrokéle

Fialový vak představuje cystu mezi obaly varlete plnou tekutiny.

MĚJTE PŘEHLED: Hydrokéla (vodní kýla na varleti): Obvykle neškodná, ale nepříjemná porucha.

hydrokéla

 

Orchitida (zánět varlat)

Orchitidu a tedy zánět varlat způsobují bakteriální a virové infekce, v Česku často příušnice (mumps). Postižené varle se zvětší a zároveň ztvrdne. Zánět doprovází bolest, která může ze šourku vystřelovat i do okolí. Kůže se napne, bude zarudlá a podrážděná, varle bude velmi citlivé na dotek.

Dlouhodobě neléčený zánět může varlata poškodit a zhoršit jejich přirozené funkce: produkce spermií, ejakulátu a testosteronu.

Zánět se podobně jako jiné záněty léčí pobytem v klidu a podáváním antibiotik a studených obkladů proti bolesti. Vždy je užívejte přesně podle doporučení lékaře. Zároveň pijte hodně vody.

jedno varle větší než druhé kvůli zánětu varlete

Zanícené varle (vpravo) nemusí být vždy zvětšené a zánět se projevuje spíše bolestí a problémy podobnými nachlazení.

 

Spermatokéla (epididymální cysta)

Spermatokéla je útvar naplněný tekutinou, která může obsahovat i spermie. Nachází se za a nad varletem. Na pohmat si lze spermatokélu splést s hydrokélou.

Vzniklá cysta obvykle nepotřebuje specifickou léčbu, pokud nezpůsobuje vážnější komplikace. Dosahuje velikost přibližně 1 cm a postižený si jí obvykle najde sám. Spermatokéla může růst i do větších rozměrů, kdy se projevuje pocitem tlaku nebo větší váhy v šourku.

Tekutinu ze spermatokély lze odsát tenkou jehlou. Pokud se ale cysta pořád obnovuje, lékař ji může odstranit úplně.

jedno varle větší než druhé kvůli spermatokéle

Spermatokéla je drobná bulka podobná hrášku nad pravým varletem.

 

Zánět nadvarlete (epididymitida)

Nadvarle leží na vrchní a zadní části varlete. Slouží jako zásobárna spermií. Jeho zánět způsobuje otok, zarudnutí, citlivost až silnější bolest. Jako u každého zánětu se může přidat časté močení, zimnice a horečka, výtok z penisu nebo i krev ve spermatu (hematospermie).

Epididymitida postihuje i muže s problematickou prostatou a s problémy močových cest.

Během léčby se podávají antibiotika, léky proti bolesti a zánětům. Bolest lze zmírnit i studenými zábaly.

Nejčastější příčinou je bakteriální infekce (chlamydie), která nadvarlata často napadá po nechráněném sexu jako pohlavně přenosná nemoc.

ČTĚTE TAKĚ: O zánětu nadvarlat, příčinách a léčbě jsme psali v samostatném článku.

jedno varle větší než druhé kvůli zánětu nadvarlete

Pocit zvětšeného varlete vytváří zanícené nadvarle (červený útvar na varleti vpravo).

 

Kdy se zvětšeným varletem zajít za lékařem?

Na urologii vás nejspíše dovedou nepříjemnosti, které mohou zvětšení doprovázet. Dávejte pozor, protože ne všechny příčiny se projevují tak silně a někdy si zvětšené varle ani neuvědomíte.

Podezřelé zvětšení varlete nebo varlat, nejčastěji silná a nepříjemná bolest, která může vystřelovat do okolí, otok, svědění šourku, problémy s močením až krvácení do moči.

 

Jak bude lékař zvětšená varlata vyšetřovat?

V první řadě vám lékař pohmatem vyšetří varlata a šourek. Bude se snažit najít abnormality a výrůstky, které na varlatech a šourku nemají co hledat.

Zjišťovat bude také zda se v těle nerozšiřuje zánět nebo infekce. Může testovat vzorek moči pro zjištění infekce, vzorek krve pro posouzení rizika rakoviny, ultrazvukové nebo CT vyšetření varlat pro posouzení nálezů a ověření dostatečného prokrvení.

Pokud máte jedno varle menší než druhé, u lékaře vás bude čekat stejný postup prvního vyšetření.

 

Možné komplikace:

Většina uvedených příčin zvětšeného varlete není životu nebezpečná, zvlášť pokud je léčba okamžitá. Některé důvody léčbu ani nevyžadují.

Určitá rizika ale pořád existují, a to:

  • odumření a následné odstranění varlete, pokud nemělo dostatek krve a kyslíku (vůli torzi varlete) nebo odstranění velmi poškozeného varlete po úrazu nebo kvůli rakovině, kterou v něm nebylo možné zastavit
  • po odstranění varlete dojde ke snížené produkci spermií a testosteronu, a ty vedou ke slabé plodnosti až neplodnosti, úbytku mužské síly (oslabení erekce, ztráta sexuálního libida) a dalším komplikacím
  • zároveň některé léčebné metody (ozařování a chemoterapie) mohou škodit plodnosti a erotickému libidu

 

Jak zjistím, že mám jedno varle větší než druhé? (samovyšetřením varlat)

Většinou jde o rozdíl v pouhých milimetrech. Zdravá varlata jsou si tvarem i velikostí podobná, takže se nebojte, že by se od sebe lišila o centimetry. To by totiž mohlo prokazovat rakovinu varlat a růst nádoru na jednom z nich.

Větší varle tak poznáte na pohled, když natáhnete kůži šourku a varlata srovnáte vedle sebe. Rozdíl poznáte zrakem a u zdravých varlat by měl být v řádu milimetrů, takže nijak výrazně.

Pokud jsou zdravá, během manipulace byste neměl pociťovat žádnou bolest ani příliš nepříjemné pocity. Zároveň byste varlata neměl výrazněji vnímat ani během sezení, stání, chůze ani běhu. Zdravá varlata běžné velikosti se v šourku přizpůsobí a muž o nich ani neví.

Zdravé varle je měkké a pružné, hladké po celém povrchu (nahmatat můžete drobné napojení chámovodu a nadvarlete, které na varleti jsou) a bez hrudek, bulek a výrůstků. Pokožka šourku na varleti by měla být pokrytá ochlupením a vlasovými váčky, ze kterých pubické ochlupení vyrůstá.

VIDEONÁVOD: Jak a jak často si samovyšetřit varlata?

 

Jak zkontroluji velikost a zdravotní kondici varlat?

Když už si „začnete hrát“ s varlaty a zjišťovat, jak jsou veliká, využijte tuto chvilku i na preventivní kontrolu jejich zdraví.

Díky samovyšetřování budete mít soustavný přehled o tom, zda jsou v pořádku, nebolí, nemění tuhost ani velikost a zda na nich nerostou rizikové útvary.

Před kontrolou by měl být šourek uvolněný a v klidovém stavu. Test proveďte při pokojové teplotě a ne po studené sprše, aby nebyl šourek stažený. Buďte klidný a soustřeďte se, abyste citlivá varlata plně vnímal.

  • Varlata jemně promněte prsty. Nijak silně je nemačkejte. Kontrola nesmí bolet. Pomalu promněte každé varle po celé jeho ploše. Máte kolik času potřebujete, takže nespěchejte.
  • Jemnými pohyby se snažte zjistit, zda na obou varlatech a ne pouze na tom větším neucítíte zvláštní bulky, hrudky, výčnělky nebo prohlubně.
  • Jemným zmáčknutím zjistěte, zda není některé varle příliš tuhé nebo zda nemá zvláštně měkkou, „pudinkovou“ či rosolovitou konzistenci.
  • Věnujte čas oběma varlatům i pokud vám dělá starosti pouze jedno. Samovyšetření byste měl opakovat preventivně každý měsíc. Získáte jistotu, že varlata jsou zdravá a pracují správně.

TIP PRO ZDRAVÁ VARLATA: Naučte se důkladně samovyšetřit varlata. Přehledný návod nabízí web Vimax.cz.

 

Jedno varle větší než druhé – často kladené otázky

Je jedno varle větší než druhé normální?
Ano, rozdíl ve velikostech varlat je normální. Nejčastěji je o něco větší pravé varle a také visí výše. Levé varle bývá menší a visí níže.

Pokud je to u vás jinak ale varlata vás nebolí a nenahmatal jste si neznámý výrůstek, není důvod k obavám.

Co pokud je jedno varle dvakrát větší než druhé?
Takový rozdíl ve velikostech již není běžný. Větší varle může být zanícené a v infekci, po úrazu nebo se kolem něj hromadí tekutina, případně se množí rakovinné buňky.

Menší varle může být postiženo atrofií, a tedy scvrkáváním varlat. Dále do něj nemusí vtékat dostatek krve nebo má jiné příčiny zpomaleného růstu. Nechte varle vyšetřit.

Co pokud je jedno varle větší než druhé u dětí?
V článku najdete seznam možných příčin od úrazů po nemoci. Tyto příčiny jsou stejné u dětí i dospělých.
Co když jedno varle visí níže nebo výše než druhé?
Šourek má větší objem než varlata společně, navíc se stahuje a zase uvolňuje a roztahuje. Zdravá varlata v něm mají dostatek místa a dovedou se v něm posouvat.

Jedno je tak skoro vždy výš než druhé a tento stav je normální. K lékaři zajděte, pokud se poloha, tvar či jiné vlastnosti varlat změní náhle a doprovází je otok, bolest a podobně.

Jaká je průměrná velikost varlat?
Varle dospělého zdravého muže měří zhruba 4x3x2 cm a je hladké bez výrůstků. Nebolí, nevytváří tlak a muž skoro ani nevnímá, že mu mezi nohama visí.

NEZAPOMEŇTE, že zdraví a funkce varlat podpoří bezpečný doplněk Proerecta FERTIL.

Do 48 hodin může být u vás. Ihned tak můžete důkladně zásobit varlata a posílit jejich přirozené funkce.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích tobolek FERTIL.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply