Svědění pochvy: Rychlá pomoc doma, která vám uleví ještě dnes

Svědění pochvy trápí ženy z mnoha důvodů a je těžké zjistit, proč trápí právě vás. Přesnou příčinu odhalí vždy až lékař.

Do doby, než se k lékaři dostanete, poradím, jak se svědění pochvy zbavit rychle, doma, přirozeně, bezpečně a levně.

Pokud se vám do 3 dnů nepovede svědění zbavit, je čas zajít za gynekologem. Nyní ale to, co můžete proti svědící pochvě udělat doma ještě dnes.

svědění pochvy, rychlá pomoc doma

 

Čím natírat svědící pochvu?

Doma ve spíži a lednici máte hned několik přírodních a přirozených pomocníků proti svědění pochvy. Zde jsou ty nejsilnější:

 

Bazalkové listy

Pokud na balkoně pěstujete bazalku, určitě využijte její síly. Vhodná je i předpěstovaná bazalka ze supermarketů. Účinnou látkou v bazalce je eugenol, který má moc zmírnit citlivost nervových zakončení a tlumit tak nepříjemné svědění.

Bazalka má silné antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky, které zmírní svědění pochvy a pomohou urychlit vyléčení. Bazalka ale jako potravina nepředstavuje finální léčbu. O té rozhodne až lékař.

30 listů čerstvé bazalky povařte 5 minut ve vodě, pak vodu přeceďte, nechte vychladnout a vzniklou směsí vymývejte pochvu 2x denně.

Pokračujte až do doby, než se svědění pochvy neztratí a přidejte i ostatní zmíněné tipy.

 

Jedlá soda bikarbona

Pomocí jedlé sody zmírníte nejenom svědění pochvy, ale i jakékoliv jiné svědění na těle. Když sodu rozpustíte v čisté vodě, vytvoříte alkalický roztok, který snižuje kyselost pochvy a vagíny.

Toto alkalické prostředí je zcela nevhodné pro život bakterií a plísní, takže sodu lze vnímat jako bezpečné a neagresivní antibiotikum. Svědivá a postižená místa zklidní, zeslabí svědění, zmírní otoky, záněty a podráždění.

Sodu bikarbonu používejte při koupeli. Do vany nalijte dvě vědra (kolem 100 l) teplé vody a vysypte do ní čtvrt šálku jedné sody. Roztok promíchejte a každý den si do něj na 15-20 minut lehněte.

Koupel opakujte, než se svědění pochvy samo neztratí. I zde ale opět doporučuji zajít ke gynekologovi, aby potvrdil, zda vám nehrozí žádná závažnější zdravotní rizika.

 

Jablečný ocet

Klasický jablečný ocet se rovněž vyznačuje silnými antimykotickými a antibakteriálními vlastnostmi, navíc upravuje pH (kyselost) pochvy a obnovuje výskyt poševní mikroflóry.

  • Ocet můžete přímo pít (jedna polévková lžíce na 2 dcl čisté vlažné vody), případně si 2 PL octa přidávejte do koupele. Jelikož příliš nevoní, nezapomeňte se vždy opláchnout čistou vodou.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Zápach z pochvy, jak se ho zbavit doma a kdy jít ke gynekologovi?

zápach z pochvy

 

Jogurt a med

Čistý bílý jogurt, a tedy neochucený a nedoslazovaný, považujte za široce dostupný domácí lék proti svědění pochvy způsobenému infekcí.

 

Kokosový olej

Podle vědecké studie má kokosový olej sílu zabíjet kvasinku Kandidu bělostnou (Candida albicans), která je velmi častou příčinou svědění pochvy. Způsobuje totiž poševní kvasinkovou infekci.

Kokosový olej má silné antibakteriální a antimykotické účinky, které mohou být při kvasinkových infekcích velmi prospěšné.

Zdůrazňuji potřebu čistoty oleje. Neměl by tedy obsahovat žádné přídatné látky, syntetická aromata, barviva ani žádné jiné nepřirozené příměsi. Kokosový olej seženete v každé drogérii, ale vždy si pozorně čtěte složení konkrétního výrobku na etiketě.

  • Kokosový olej si denně aplikujte přímo na vagínu.
  • Po aplikaci doporučuji nosit i vložku, protože olej zanechává na spodním oblečení a ložním prádle mastné fleky.

 

Krém proti kvasinkové infekci a svědění pochvy

Krémy proti kvasinkám, a tedy i proti svědění pochvy seženete volně a bez předpisu v každé lékárně. Zeptejte se lékárnice, který by vám doporučila, protože značek je hned několik.

Zde pouze upozorním, že svědící pochva může mít i spoustu jiných příčin a některé nemusí být důsledkem právě kvasinkové infekce. To, zda trpíte infekcí, dovede s jistotou potvrdit pouze lékař (gynekolog nebo kožní lékař). Do té doby doporučuji krémy ani mastičky nepoužívat. Nejdříve si nechte infekci potvrdit od lékaře.

Pokud vám kvasinkovou infekci potvrdí, aplikujte krém přesně podle příbalového letáku (zpravidla 3 až 7 dnů). Krém proti kvasinkám hubí existující kvasinky a zpomaluje nebo zabraňuje tvorbě nových. Díky tomu pročišťuje postiženou oblast, tlumí svědění a nepříjemné pocity. I u těchto krémů je doporučeno nosit vložky, aby na prádle nezanechávaly viditelné fleky.

 

Ovesné vločky

Ovesné vločky máme doma snad všechny. Oves dovede tlumit podrážděnou a zanícenou vaginální pokožku, zároveň uleví od podráždění a svědění.

Hrst mletých ovesných vloček nasypte do vany a denně se ve „výluhu“ aspoň 20 minut koupejte.

 

Studené obklady

Studený obklad vás sice nezbaví kvasinek, které svědění vyvolají, platí ale, že co je studené, to tlumí podráždění a svědění. Přikládání studených obkladů na několik minut citelně zmírní svědění pochvy, takže jej berte jako jakousi „rychlou první pomoc“. Kromě svědění zatlumí i pálení a další nepříjemné pocity.

Do sáčku nebo látkového pytlíku zabalte několik kostek ledu a přiložte na vagínu. Použít můžete i utěrku nebo ručník namočený v ledové vodě. Opakujte 2 až 3x denně.

Neignorujte však návštěvu lékaře. Chlad svědění částečně zabrání, ale neodstraní jeho základní příčinu.

 

Tea tree olej

Esenciální oleje, jako je i ten z čajovníku, jsou velmi účinné v případě poševních problémů. I tyto oleje působí proti plísním, virům a bakteriím.

Denně před spaním naneste 3 kapky oleje přímo na vagínu. Pomůže rychleji zahubit kvasinky v pochvě a vyčistit od nich celou intimní oblast.

 

Dietní změny proti svědění pochvy

Jak jste jistě slyšela, jste to, co jíte. Svědící pochva je velmi často důsledkem nevhodného stravování, ve kterém něco důležitého schází, nebo naopak přebývá.

 

Proti svědění pochvy jezte více probiotických potravin

Probiotické potraviny podporují množení prospěšných bakterií, zároveň ale hubí ty škodlivé (patogeny). Hodné bakterie vám pomohou chránit se před infekcemi, a také zklidní svědění a podráždění. Probiotické bakterie podporují přirozené samočistící procesy v pochvě a urychlují hojení postižených míst.

Do jídelníčku proto co nejrychleji zařaďte kysané mléčné výrobky (jogurt, kefír, podmáslí nebo slovenskou bryndzu), kvašenou zeleninu a ovoce (kysané zelí, kimchi, nakládačky), kombuchu, miso nebo tempeh. Kromě toho, že se lépe ubráníte infekcím, podpoříte i celkové zdraví střev a bezproblémové trávení.

 

Další úpravy jídelníčku proti svědění pochvy

Nejsou to pouze probiotika, která je vhodné do jídelníčku zařadit. Zároveň existují potraviny nebo konkrétní živiny, které je naopak vhodné z jídelníčku vyřadit.

Svědění pochvy zesiluje a vaginální infekce zhoršuje také:

  • rafinovaný cukr a potraviny, do kterých se přidává v nepřiměřeném množství (polotovary, konzervované potraviny, hotová jídla, sladkosti a nezdravé svačinky – to všechno jsou průmyslově zpracované potraviny),
  • alkohol v jakémkoliv množství (žádné množství alkoholu totiž není zdraví prospěšné),
  • potraviny na bázi kvasnic (nejčastěji pečivo nebo i pivo),
  • nedostatek zeleniny a ovoce, takže je v co největší míře zařaďte každý den, protože posilňují imunitu a tě se tak dovede lépe chránit před infekcemi),
  • nedostatek celozrnných výrobků, oříšků a semínek, takže je rovněž zařaďte.

Pokud se vám i přesto nepovede do několika dnů zmírnit svědění pochvy, zajděte za gynekologem, ale pomoct vám může i dietolog, a tedy specialista na výživu a její dopady na vaše zdraví.

 

Čemu se při svědění pochvy vyhnout?

Zkontrolujte si kosmetiku, kterou používáte a zamyslete se nad materiály, ze kterých je vaše spodní prádlo.

 

Nenoste jiné, než bavlněné spodní prádlo

Bavlna je přírodní a velmi prodyšný materiál, takže umožňuje vagíně dýchat a dostatečně se větrat. Díky bavlněnému prádlu snížíte podráždění pokožky a nepříjemné pocity svědění v pochvě.

Vyhněte se syntetickým materiálům, které správně nedýchají, navíc jsou často ošetřeny agresivní chemií, která svědění pochvy ještě více zhoršuje. A pokud se doma nemáte před kým stydět, spěte klidně nahá. Je to totiž velmi přirozené a bezpečné chování.

 

Svědění pochvy zvyšuje nesprávná nebo nedostatečná intimní hygiena

Pochva má určitý přirozený samočistící mechanismus, ale není všemocná a přirozené procesy můžeme někdy zablokovat svými nevhodnými návyky.

Gynekologové doporučují umývat vaginu a vymývat pochvu ideálně pouze vlažnou čistou vodou, maximálně nějakým jemným neparfémovaným mýdlem. Pokud byste si totiž vzala jakékoliv obyčejné mýdlo nebo sprchový gel, obsažené chemikálie by mohly pochvu dráždit a vyvolat alergické reakce, které se projevují právě zarudnutím a svěděním pochvy. Vybírejte s rozumem.

 

Hygiena a kosmetika mohou svědění pochvy zhoršovat

Naše pochvy denně působí řada chemikálií a látek, které jsou příliš agresivní a svědění pochvy ještě více zhoršují. Tyto látky vyvolávají i vážnější alergické reakce, co je velmi nebezpečné, jelikož pochva a vagína jsou velmi citlivé. Pochvu mohou dráždit tampony, menstruační vložky, ale také méně kvalitní lubrikační gely a erotické hračky.

Vložky vyměňte za jinou značku nebo je přestaňte používat úplně, pokud vás pochva svědí při každé menstruaci nebo i mimo ní. Tyto produkty často obsahují i různé aromatické látky, aby lépe voněly a vyvolaly dojem hygieny a bezpečnosti.

Zcela bezpečné ale nejsou, jak jste si již možná všimla podle svědění pochvy. Na vhodný produkt pro vás se zeptejte ideálně vašeho gynekologa. Každá žena má jinou citlivost a z pozice redaktorky si nedovolím radit, který může být vhodný právě pro vás.

 

Časté příčiny svědění pochvy

Vymývání pochvy: Mnohé ženy se snaží pochvu vyplachovat, často různou zcela nevhodnou chemií. Gynekologové to ale nedoporučují. Nadměrné vyplachování pochvy vede k rozvoji infekcí.
Silné tření a škrábání: Na vagínu vždy sahejte jemně. Zároveň při hygieně nepoužívejte žádné dráždivé materiály, kartáče ani houbičky.
Agresivní chemie: Snažte se na vagínu a do pochvy nepoužívat žádnou drogerii ani kosmetiku se syntetickou vůní nebo barvou. Mění poševní pH a to vede ke svědění.
Menopauza: Menopauza je přirozená (nastupuje po 45. roce života). Během menopauzy výrazně klesá hladina estrogenu. Tyto hormonální změny vyvolávají vaginální problémy, mezi které patří svědění pochvy velmi často.

 

Může se svědění pochvy dále zhoršovat?

Ano, může, zvlášť pokud dlouho zůstává bez dohledu lékaře. Proto se ke gynekologovi nebo aspoň k praktickému lékaři vydejte co nejdříve.

Občasné svědění pochvy není důvodem k přehnaným obavám. Pokud se ale často vrací a trápí vás delší dobu, může vést k:

 

Kdy se svědící pochvou zajít za lékařem?

Přibližně 3-4 dny se snažte vyzkoušet co nejvíce z uvedených domácích rad. Je velmi pravděpodobné, že se svědění pochvy po několika dnech samo ztratí.

Když se ale stav nezlepší, na gynekologii nebo aspoň za praktickým lékařem jděte, pokud:

DÁLE ČTĚTE: Jak chutná vagína a jak by chutnat určitě neměla?

jak chutná vagína?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply