Estradiol: Funkce v organismu, optimální hladina, rizika nedostatku a nadbytku

Estradiol je důležitý druh estrogenu. Má vliv na pohlavní zralost a další zdravotní účinky. Nedostatek nebo naopak zvýšená hladina ohrožují zdraví, proto je potřeba snažit se dosáhnout hormonální rovnováhu.

Upozornění: Článek vysvětluje význam a potřebu estradiolu, který se přirozeně tvoří v těle. Článek nevysvětluje doplňování estradiolu do těla v rámci léčby a hormonální terapie. Pokud léčbu chcete začít nebo již terapii podstupujete, o výsledcích a případných negativních účincích mluvte se svým lékařem.

estradiol

 

Co je estradiol?

Estradiol je společně s estriolem a estronem jeden ze 3 hlavních druhů estrogenu. Je velmi důležitý pro ženské i mužské reprodukční zdraví a plodnost. Udržuje funkce mozku a štítné žlázy, kostí a kůže.

Estradiol produkují z testosteronu a progesteronu hlavně vaječníky a v malé míře také mozek, tuková tkáň, kosti a imunitní buňky. Hladina estradiolu je nejvyšší po narození a slábne vlivem věku po celý život.

 

Normální a optimální hladina estradiolu

estradiol, optimální hladina

U zdravé menstruující ženy je optimálních 25 až 500 pikogramů estradiolu na mililitr krve

Estradiol se v těle vyskytuje ve vázané a volné formě. Váže se na proteiny. Je těžké změřit hladinu volného estradiolu, takže pomocí testů se běžně měří pouze vázaný estradiol.

Hladinu lze měřit z testu krve nebo moči, přičemž krevní testy jsou běžnější. Naměřené hodnoty se mohou na různých pracovištích lišit kvůli zařízení, technice nebo chemikáliím, proto se mohou mírně lišit i výsledky. Vždy proto poslouchejte, zda je výsledek v normě nebo hladina není optimální.

Estradiol v pikogramech na mililitr krve:
zdravá menstruující žena 25 – 500
žena krátce před menopauzou 25-400
ženy po menopauze 6 – 55
muži 7,6 – 42,6

Tabulka normálních hladin estradiolu v těle

Sníženou hladinu může vyvolat selhání vaječníků, předčasná menopauza nebo náhle snížený estrogen kvůli náhlému zhubnutí (nemoc, anorexie, drastická dieta). Zvýšené hladiny mohou ukazovat na nádor vaječníků, nadledvin a u mužů na nádory varlat.

 

Význam estradiolu v ženském a mužském těle

Estradiol má důležité úkoly v ženském i mužském těle. Uvádíme ty nejvýznamnější:

 

Udržuje rozmnožovací a sexuální funkce

U žen estradiol řídí od narození až do puberty vývoj sekundárních pohlavních znaků (růst prsou, boků). Má vliv na mozek a ovlivňuje odlišné, typicky ženské chování.

U žen během menstruace zvyšuje hladinu hormonů (konkrétně luteinizační hormon), které vyvolávají ovulaci, a tedy uvolnění vajíčka ve vaječníku.

Estradiol udržuje těhotenství, ale při dlouhodobě zvýšené hladině plodnost naopak snižuje. Z toho důvodu se v hormonálních antikoncepčních přípravcích používá právě syntetický estradiol v kombinaci s dalšími hormony.

Estradiol je potřebný i pro muže. Díky němu pohlavně dozrávají, dovedou díky němu udržet erekci, správně produkovat spermie a mít dostatečné sexuální libido.

Příliš vysoký estradiol u muže tlumí sexuální libido. V kombinaci se sníženým testosteronem může způsobit růst prsní tkáně (gynekomastie) a další nepříjemné projevy mužské hormonální nerovnováhy.

 

Správné mozkové funkce

Estradiol ochraňuje správné funkce a také strukturu mozku. Pomáhá vytvářet nová spojení mezi nervovými buňkami a ovlivňuje vývoj nervů. Podle vědců může estradiol za rozdíly ve vnímání a chápání mezi pohlavími. Estradiol upravuje ženské a mužské myšlení, určuje, jak bude člověk reagovat na stres, prožívat úzkost nebo agresi.

Estradiol může zvyšovat produkci hormonu dopaminu a tím mění sexuální motivaci člověka. Lidé s vyšším estradiolem mohou mít silnější sexuální libido a zájem o sex.

Různé studie prokázaly lepší mentální výkon, paměť a přesnější výsledky v testech u lidí s dostatkem estradiolu. Menopauzální ženy se sníženým estradiolem měly horší výsledky zapamatovat si slova a věty.

 

Vývoj a pevnost kostí

Estradiol, resp. estrogen obecně je potřebný pro správný růst a udržení pevnosti kostí a kloubů. U žen v menopauze a po ní často dochází k osteoporóze, a tedy řídnutí kostí kvůli snížené hladině estrogenu a estradiolu zároveň. Oslabení ohrožuje i starší muže.

Podle vědců estradiol snižuje aktivitu buněk, které poškozují a oslabují kosti. Díky tomu pomáhá udržovat celistvost a pevnost kostí a sílu kloubů.

 

Kontrola tělesné hmotnosti

Estradiol udržuje rozložení tuku v ženském těle, kontroluje chuť do jídla a podílí se na využití energie ze stravy. Hladina hormonu ovlivňuje i to, jaké porce jíme a jak nás dovedou zasytit.

Ve studii ženy po menopauze se sníženým estrogenem přibírali na váze, ale ty, které podstoupily hormonální terapii, nepřibíraly. Tyto výsledky ovlivňuje hned několik faktorů a příčnou není pouze hladina estradiolu a celkového estrogenu.

 

Stav pokožky

Estrogen a estradiol mají vliv na kvalitu a kondici pokožky. Přesné působení je pořád v rovině výzkumů. Aktuálně se má za to, že estrogen ovlivňuje tloušťku a pevnost kůže a také růst vlasů. Zároveň pomáhá rychleji hojit rány, které jsou důsledkem zánětů. Podle studií estrogen zlepšil psoriázu u žen během těhotenství, co může být zároveň důsledkem dalších hormonálních změn, které těhotenství doprovázejí.

Kvůli úbytku estrogenu během menopauzy pokožka rychleji stárne, vzniká více vrásek a ubývá kolagen, který potřebuje. S těmito problémy může pomoct estradiol nebo estrogen v krému pro aplikaci na kůži, takže se na něj zeptejte lékaře. Opakujeme, že tyto výrobky jsou na lékařský předpis a nejde o volně dostupnou kosmetiku.

 

Zdraví srdce

Během a po menopauze klesá hladina estradiolu o 75 až 90 %. Snížená hladina zvyšuje riziko vzniku nemocí srdce. Za prospěšnou lze považovat pouze přirozeně dostatečnou hladinu estradiolu. Hormonální terapie, a tedy doplňování estradiolu do těla tyto účinky neměla.

Důležité je proto spoléhat se na zdravou životosprávu a udržet si hormonální rovnováhu dlouhodobě. Zároveň je důležité dodržovat předepsanou léčbu, pokud se již problémy se srdcem objevily.

 

Funkce štítné žlázy

Estradiol má různé účinky na funkce štítné žlázy. Tato žláza produkuje mnohé další důležité hormony. Podle studií normální hladina estradiolu tvorbu podporuje růst buněk štítné žlázy a tím i jejich funkci produkce hormonů. Pro podrobnější informace jsou potřebné další výzkumy na lidech.

 

Rizika zvýšené hladiny a nedostatku estradiolu

U žen se rizikově zvýšený estradiol spojuje s problémy kůže a výskytem akné, zácpou, depresí nebo sníženou chutí na sex. Dlouhodobě vysoká hladina může vést až k rakovině dělohy, prsu a vzniku nemocí srdce a cév. Vysoký estradiol zároveň zhoršuje menstruační potíže a může vést k přibírání hmotnosti.

U muže vede zvýšená hladina k růstu prsní tkáně a rozvoji ženských vlastností, snížení libida, sexuálním dysfunkcím a poklesu svalového napětí.

Nedostatek estradiolu může u žen i mužů vést k nedostatečnému vývoji kostí a kloubů, které jsou pak náchylné na poškození a zlomeniny. Dlouhodobý nedostatek může způsobit osteoporózu, a tedy zvýšenou křehkost a lámavost kostí. Časté jsou změny nálad s převahou těch negativních. U dívek vede deficit k opožděnému nástupu puberty.

 

Estradiol a menopauza

Během menopauzy vaječníky přestávají produkovat dostatek estradiolu, takže hladina klesá a žena trvale přichází o menstruaci. Menopauzální změny dále vedou ke zhoršení vaginální lubrikace, návalům horka a nočnímu pocení, změnám nálad a dalším negativům (o nepříjemných příznacích menopauzy čtěte zde).

Pro zmírnění negativních příznaků mnohé ženy podstupovaly hormonální substituční terapii, kdy se chybějící hormony do těla vpravovaly pomocí pilulek, náplastí nebo gelů. Bohužel má tato terapie vedlejší účinky jako vznik krevních sraženin, problémy se srdcem a cévami nebo rakovinu prsu, proto se může stát, že vám ji lékař nedoporučí a předepíše jiné metody. Příznaky menopauzy lze tlumit i nehormonální cestou.

 

Estradiol a často kladené otázky FAQ

Jaký je úkol estradiolu v ženském těle?
Estradiol umožňuje reprodukční soustavě dozrát a udržovat jej ve funkčním stavu. Během menstruačního cyklu hladina estradiolu roste a umožňuje dozrát i vajíčku. Mění tloušťku děložní výstelky, aby se v ní mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Estradiol tak má vliv na plodnost.
Jaký je rozdíl mezi estrogenem a estradiolem?
Estradiol je jeden ze 3 hlavních druhů estrogenu. Estradiol vzniká vlivem enzymů z testosteronu.
Jak zvýšit hladinu estradiolu?
Hladinu estradiolu pomáhají zvýšit rostlinné potraviny díky obsahu fytoestrogenů, které zvyšují hladinu estrogenu a estradiol si tělo vyrábí právě z něj. Jezte dostatek zeleniny, ovoce, semínek, klíčků a ořechů. Rostlinná strava zvyšuje hladinu estrogenu, se kterou roste i hladina estradiolu.
Pokud estradiol užívám a doplňuji do těla, může mít negativní vedlejší účinky?
Ano, vedlejší účinky užívání estradiolu se mohou projevit. Žaludeční nevolnosti, zvracení, křeče, průjem, změny nálady, problémy se spánkem, příznaky podobné nachlazení, bolest hlavy, zmatenost a závratě, bolesti na prsou, kožní problémy, vypadávání vlasů, výtok z pochvy, svědění pochvy, bolest nebo krvácení po sexu.
Jak dlouho by se měl estradiol užívat?
Estradiol se doporučuje užívat do 5 let v závislosti na druhu zvolené léčby. Každá žena na léčbu reaguje jinak, takže předepisující lékař může dobu zkrátit.
Je užívání estradiolu bezpečné?
Užívání může zvýšit riziko tvorby krevních sraženin, infarktu srdce a mozkové mrtvice. Estradiol v různých typech užívání nefunguje jako prevence před problémy se srdcem, mrtvicí ani demencí.
Mohu kvůli užívání estradiolu přibrat na váze?
Estradiol reguluje metabolismus a tělesnou hmotnost. Snížená hladina způsobuje hormonální nerovnováhu a může způsobit nárůst váhy. Doplnění estradiolu do těla může váhu upravit a snížit.
Ovlivňuje estradiol spánek?
Při doplňování estradiolu se předpokládá zlepšení spánku u žen v menopauze.
Kdo by neměl užívat estradiol?
Ženy s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy, ženy s vysokým cholesterolem nebo vápníkem v krvi. Vždy dodržte doporučení lékaře.

Hladinu estradiolu, estrogenu a dalších ženských pohlavních hormonů můžete optimalizovat pomocí rostlinných kapslí bez lékařského předpisu pro ženy Proerecta WOMEN.

Proerecta WOMEN koupit

DÁLE ČTĚTE: Hladina estradiolu je závislá od celkové hladiny estrogenu. Čtěte podrobný článek o účincích estrogenu a o tom, jak hladinu přirozeně zvýšit.

estrogen

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply