Testosteron tvoří základní kámen mužské hormonální rovnováhy. Právě díky němu jsou muži v posteli opravdovými tygry. Někoho možná může napadnout, zda testosteron a jeho hladina ovlivňuje kvalitu vlasů. Spousta mužů trpí plešatěním. Stojí za tím nedostatek hormonu, nebo jeho nadbytek? Tento článek má pro vás odpovědi podpořené vědeckými studiemi.
Souvisí vysoký testosteron s padáním vlasů?
Jak tvrdí studie z roku 2015 “Impact of testosterone on Hair and skin”, mužský hormon výrazně ovlivňuje růst a padání vlasů.
Vlasové folikuly procházejí prvním stádiem vývoje již během prvního trimestru vývoje plodu. V této době je celá kůže, kromě dlaní, chodidel a rtů pokryta těmito folikulami. Každá z nich je vybavena specifickým genetickým kódem, který má jasně stanoveno, kdy v životě budou vlasy růst, nebo naopak padat.
Androgeny mají každopádně velký význam při vypadávání vlasů. Dokonce i v případě, kdy jsou v těle v normálních hladinách. Citlivost folikulů na přítomnost androgenů je různá a dána geneticky. V podstatě tato citlivost rozhoduje, nakolik budete v životě přicházet o vlasy.
Efekt di-hydro-testosteronu na vlasy
Jinak je také označován jako DHT. Tento androgen vzniká syntézou, kterou spouští enzym 5-alfa-reduktázy. DHT coby metabolit testosteronu je nejvyšším soudcem, který rozhoduje o bohaté kštici, nebo nablýskané pleši.
Zejména je zodpovědný za ztrátu vlasů v určitých částech temene hlavy. V jiných oblastech těla je naopak hlavním stimulantem růstu ochlupení (například hruď). Na hlavě tento androgen způsobuje:
- posun vlasové linie
- vznik koutů
- celkové plešatění.
“Velmi záleží na citlivosti folikul na tento androgen,” jak nám potvrdila i paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.
Jak zastavit řádění DHT?
Lékaři používají k potlačení plešatění finasterid, což je látka, která potlačuje činnost 5-alfa-reduktázy. Jde o úspěšný způsob, jak předejít problémům s úbytkem vlasů. Tyto přípravky jsou dostupné na lékařský předpis. Mimochodem jsou používány také k léčbě zvětšené prostaty.
Dopad úbytku vlasů řeší studie “The psychosocial impact of hair loss among men”. Ta popisuje případy, kdy více jak 60% z 1500 mužů uvádí, že ztráta vlasů má negativní dopad na jejich sebevědomí. 21% zkoumaných dokonce uvedlo depresivní stavy.
DHT – zákeřný meziprodukt testosteronu
DHT je androgenem, který je meziproduktem testosteronu. Jde o velmi silný sexuální hormon, který formuje například genitálie během vývoje plodu muže.
Ve zkratce jde o androgen, který dělá muže mužem. Bez něj to prostě nejde.
Konverze na DHT z testosteronu pomocí 5-alfa-reduktázy probíhá zejména ve tkáních jako kůže, játra, prostata a vlasové folikuly. Právě ve vlasových cibulkách pak nastává největší paseka.
Šampóny proti padání vlasů pomáhají jen zčásti
Blokovat nechtěný enzym lze také pomocí šampónu. Jejich složení blokuje a vyhání enzym z vlasových folikul. Ve většině případů tyto povrchové přípravky fungují, ale nezablokují enzym zcela. Efektivnější je proto léčba pomocí orálně podávaných léků.
Vedlejší efekty blokování DHT
Ve většině případů nepřináší blokování DHT výrazné vedlejší efekty. Ať už v případě orálně podáväných léků, nebo šampónu. Účinek je spíše kladný v podobě hustých a pevných vlasů.
Každopádně někteří muži uvádějí negativní vedlejší účinky při užívání blokátorů. V seznamu najdete některé z nich:
- Vyšší hladina testosteronu. Blokátory enzymu, jakým je třeba finasterid, brání přeměně testosteronu v DHT. To může mít za následek mírný růst testosteronu v těle. To koneckonců potvrzuje i studie z roku 2003 “Effects of finasteride on serum testosterone and body mass index in men with benign prostatic hyperplasia”. Tohle je důležitá zpráva především pro sportovce. Tato účinná látka je totiž někdy v hledáčku dopingových komisí.
- Nižší libido. Ve většině případů nemá blokování DHT vliv na sexuální libido. Několik málo mužů, ale uvádí problémy s chutí na sex.
- Slabá erekce. Stejně jako u předchozího případu, jde o velmi vzácný vedlejší efekt. Vliv na tuto oblast uvádělo ve studii jen malé procento mužů.
Celkově dokládá japonská studie z roku 2012 s názvem “Evaluation of efficacy and safety of finasteride 1 mg in 3177 Japanese men with androgenetic alopecia”, že z 3177 mužů, kteří užívali finasterid, trpělo pouze 23 z nich negativními vedlejšími efekty. Dokonce i při 5x zvýšené doporučené dávce!
Růst vlasů ovlivňují geny
Jak vysvětluje odborný článek “Hair Loss and Testosterone”, nesouvisí padání vlasů s množství testosteronu nebo DHT. Mnohem více ovlivňuje plešatění citlivost folikul. Tuto citlivost určují geny. Jde o takzvaný “AR gen”.
Pokud jsou folikuly geneticky citlivé, pak stačí i menší množství DHT a ztráta vlasů se tak vyskytuje mnohem častěji. Ostatní geny mohou také významně ovlivňovat růst vlasů.
Muži geneticky citliví na ztrátu vlasů jsou náchylní na přítomnost DHT. Jeho působením se folikuly scvrkávají, slábnou a nakonec odumírají. To vede ve finále ke kompletnímu zastavení růstu vlasů v těchto folikulách.
Další faktory růstu vlasů
Věk, stres a další vlivy mohou mít dopad na ztrátu vlasů. Geny mají ovšem dominantní vliv. Muži s plešatými předky mají tak vyšší šanci na vznik plešatosti v dospělém věku.
Mýtus: Plodnost a ztráta vlasů
O plešatých mužích koluje spousta mýtů. Jedním z nich je ten, že tito muži jsou více plodní, protože mají více testosteronu. To ovšem nemusí být pravda.
Tito muži mohou mít klidně nižší hladinu dominantního mužského hormonu. Mohou pouze disponovat větším množstvím enzymu (5-alfa-redkuktáza), který mění testosteron na DHT. Také mohou mít geneticky citlivější folikuly, které více reagují na tesotsteron a DHT.
ČTĚTE TAKÉ: Nízký testosteron má významný negativní vliv na nepolodnost mužů.
Co byste měli vědět, než zvážíte léčbu padání vlasů?
Pokud zaznamenáte začínající ztrátu vlasů, je snadné se začít stresovat. Nevíte, co za tím stojí. Možná stres, špatná dieta, geny. Možná jde o faktor, který lze změnit jiným stylem chování?
Realitou ovšem zůstává, že ztrátu vlasů způsobuje především DHT. Jestliže trpíte padáním vlasů, pak jsou blokátory enzymu nejúčinnější zbraní. Ta dokáže padání zpomalit a dokonce i zastavit.
Volba léčby je čistě na vás. Pamatujte, že čím dříve začnete, tím zachráníte více vlasů. Hřívu, kterou jednou ztratíte, už žádné léky zpátky nevrátí.