Zvětšená prostata – proč bolí, věkem roste a jak ji chránit?

Zvětšená prostata má pouze negativní příznaky. Močíte v poslední době více, než je u vás běžné? Pociťujete během močení podivné pocity? Pálí vás to? Objevila se u vás krev v moči? Vytanula vám okamžitě na mysl zbytnělá prostata? Máte ji zvětšenou nebo je problém někde jinde?

O zvětšené prostatě se dnes často mluví. A není se čemu divit. Tyto problémy totiž trápí většinu mužů nad 50 let. Výjimkou bohužel ale nejsou ani muži podstatně mladší. Z reklam už víme, že si na ni máme koupit nějaké tabletky, které pomůžou.

Ale jak se vlastně zvětšená prostata u mužů projevuje? Jak ji správně odhalíte? Jak se prostata vyšetřuje u lékaře? A proč se vlastně prostata zvětšuje?

zvětšená prostata

 

Příčiny zvětšené prostaty

Prostata je malý, nenápadný orgán nacházející se pod močovým měchýřem. Zde obepíná močovou trubici. Ve zdravém stavu není větší než vlašský ořech. S věkem se ovšem bohužel zvětšuje. Jedná se tak o jeden z mála orgánů v lidském těle, který s postupujícím věkem „nezakrňuje“, nýbrž roste.

Proč? Je tomu tak jednoduše řečeno proto, že se v prostatě s přibývajícím věkem množí buňky stimulující její růst. Lékař by vám tento proces popsal složitěji, ale jednoduše si to můžete představit takto.

Prostata tímto způsobem pomalu roste už od mládí, konkrétně od 25. roku věku. Z malé, nenápadné žlázy může vyrůst až do dvojnásobných rozměrů. A čím starší člověk je, tím větší prostata může být. Logicky pak takový gigant tlačí na okolní tkáně a tou nejbližší je močová trubice, kterou může tímto způsobem zužovat.

VÍTE, že za nepohodlí v podbříšku nemusí vždy prostata, ale třeba zánět měchýře nebo močových cest?

velikost prostaty

 

Rizikové faktory podporující růst prostaty

Největším rizikovým faktorem, který přispívá k možnému zvětšení prostaty, je věk. Je vědecky dokázáno, že starší muži mají mnohem větší pravděpodobnost, že bude jejich prostata zvětšená. U mužů nad 50 let se dokonce bavíme o 80% riziku, muži nad 70 let a starší mají riziko téměř stoprocentní.

Dále se mohou na zvětšení prostaty podepsat dědičné faktory, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, špatné stravovací návyky a nezdravý životní styl.

NÁKUPNÍ TIP: České tobolky Proerecta PROSTATE preventivně chrání prostatu před záněty a zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Užívejte dlouhodobě a to i pokud vám urolog předepsal léky. PROSTATE je bezpečný rostlinný doplněk stravy.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu Proerecta.cz. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Projevy zvětšené prostaty

Pokud vám prostata naroste, poznáte to zejména během močení. Závažnost onemocnění se hodnotí právě pouze podle toho, zda a jaké přináší problémy s močením. Časté nutkání, noční vstávání, problematické močení, pálení během močení, pozvolné domočování až dokapávání, zástava močení, bolest v podbřišku, přítomnost krve v moči (hematurie), řezání během močení, přerušovaný proud moči a neustálá potřeba.

To jsou ty nejznámější příznaky zvětšené prostaty. Sexuální funkce zbytnělá prostata většinou neovlivňuje.

Ovšem, aby to nebylo tak jednoduché, je potřeba zmínit, že někdy se tyto typické projevy neobjeví. Někdy nemáte vůbec žádné komplikace. Někdy máte třeba jen bolestivější močení.

Co to znamená? V takovém případě přichází na scénu i jiná možná onemocnění, jako například zánět močových cest, oslabené svaly pánevního dna, rakovina prostaty. Jak tedy správně odhalit zvětšenou prostatu a nesplést si ji s jiným onemocněním?

rakovina prostaty infografika

 

Zvětšená prostata a vyšetření u lékaře

Zvětšenou prostatu dokáže odhalit pouze lékař. Sami na sobě sice můžete pozorovat příznaky zvětšené prostaty, ale nikdy ji 100% svépomocí neodhalíte. Pokud si tedy chcete být jisti a chcete se svých problémů jednou provždy zbavit, uděláte nejlépe, pokud navštívíte urologa.

Ten vás vyšetří a určí přesnou diagnózu vašich problémů. První návštěvu urologa by měl muž absolvovat po 30. roku a to aspoň jednou ročně.

VÍTE, jak probíhá vyšetření u urologa přes konečník? A zde se dočtete o všech metodách vyšetření prostaty.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Jak probíhá vyšetření prostaty?

Nebudu vám věšet bulíky na nos. Toto vyšetření rozhodně nepatří mezi to nejpříjemnější, ale je pro zjištění pravé příčiny vašich problémů důležité.

Vše začíná v čekárně vyplněním dotazníku. Ten je sestaven tak, aby bylo možné už z něj posoudit závažnost vašeho onemocnění.

Následně lékař přechází k fyzickému vyšetření prostaty. K základnímu vyšetření prostaty patří vyšetření prstem zavedeným do konečníku. Nejedná se sice o nic příjemného, ale netrvá to dlouho a dá se to vydržet.

Lékař během tohoto vyšetření prohmatá prostatu i okolní tkáně, aby mohl určit, zda je či není zvětšená. Toto vyšetření provádí urolog, může jej však provést i praktický lékař.

V některých výjimečných případech může lékař zkontrolovat prostatu také pomocí diagnostického rentgenu (RTG). To je ale skutečně jen ve výjimečných případech.

návštěvnost urologických ambulancí

 

Pozná se zvětšená prostata z krve?

Může zvětšenou prostatu prozradit i krev? Ano, i z výsledků krevních testů se dá odhalit zvětšená prostata u mužů. Je k tomu určeno speciální laboratorní vyšetření prostatického specifického antigenu PSA.

Při tomto vyšetření je stanovována hladina látky, která vzniká v prostatě. Zvýšená hodnota této látky logicky může znamenat zvětšenou prostatu. Naopak hodnoty v normě jsou ukazatelem zdravé prostaty.

 

Jaké tabletky vám lékař předepíše?

Máte zvětšenou prostatu? Všechna vyšetření tento výsledek potvrdila? Lékař si je 100% jistý?

Pak lékař přejde k léčbě prostaty. Na výběr má dvě možnosti – léčbu léky a operativní léčbu.

Pokud se rozhodne pro první variantu, tedy léčbu léky, může vám doporučit buď léky na prostatu bez předpisu nebo léky na lékařský předpis, tzv. alfablokátory.

Co se týče léků na prostatu bez předpisu, jedná se například o Prostamol UNO, Prostenal FORTE, Prostaktan FORTE, Fertilan+, No-Prostal, Polenal Forte, PM Elixír na prostatu, ADVANCE Prostalex či Postatktan.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Alfablokátory pro léčbu zvětšené prostaty

Jestliže vám tyto volně dostupné přípravky nepomohou, může lékař zvolit silnější kalibr, a to léky na prostatu na předpis, tedy tzv. alfablokátory. Ty se navazují na receptory buněk hladkého svalstva u močového měchýře a brání tak svalu v napětí. Díky tomu můžete jednoduše řečeno snadněji močit. Avšak užívání alfablokátorů je nutné velmi dobře promyslet.

Nejen, že totiž uvolňují hladké svalstvo u močového měchýře, ale také v cévách, čímž mohou přispět k závažným zdravotním komplikacím. Proto jejich užívání hodně dobře prodiskutujte se svým lékařem.

 

Operativní léčba zvětšené prostaty

Ačkoliv je léčba tabletkami jednoduchá a bez závažnějších komplikací, operační léčba stále patří k té nejúčinnější variantě. Operace je doporučována vždy při dlouhodobých obtížích. Tento zákrok se provádí již 90 let. Má ovšem bohužel více rizik a mnoho lidí se jí obává.

Během chirurgického zákroku se volí několik výkonů, které dokáží odstranit nadbytečnou tkáň prostaty. Jejich volba závisí na lékaři. Vždy je samozřejmě zvolena taková metoda, která vám přinese nejmenší riziko a největší prospěch.

Během takové operace je přes močovou trubici do prostaty zaveden nástroj, kterým se části prostaty odstraňují. Ale nemusíte se bát, při těchto výkonech je vám podána epidurální, případně celková anestezie, takže nic necítíte.

 

Život po léčbě zvětšené prostaty

Léčba zvětšené prostaty prakticky nikdy nekončí. Léky či operace sice mohou chorobu zpomalit i zastavit, ovšem buňky stimulující růst prostaty se mohou kdykoliv opět nahromadit. Prostata vám tak může opět za několik let začít růst.

Po samotné léčbě se ale samozřejmě můžete těšit na zmírnění problémů s močením či na jejich úplně vymizení.

 

VIDEO: Pevnost erekce po operaci prostaty. 

09 Co dělat po operaci rakoviny prostaty aby byla možnost sexu zachována

 

Jak se vyhnout znovu-zvětšení prostaty?

Ideální je změnit životní styl, začít se zdravě stravovat, dostatečně se hýbat a dbát na zdravou životosprávu. Nikdy se však bohužel nevyhnete riziku, že by vám prostata znovu nezačala růst.

Pomoci může také pomalejší močení, rozvržení příjmu tekutin do celého dne, nejíst močopudné potraviny, vyhnout se lékům, které zhoršují příznaky, nebo zkusit masáž prostaty. To všechno vám může pomoci se jakýmkoliv dalším problémům do budoucna zcela vyhnout.

 

Jaký bude váš sexuální život po léčbě prostaty?

Pokud jste léčili zbytnělou prostatu pouze pomocí léků, nebude to mít na váš sexuální život žádný vliv. Bohužel po rozsáhlé operaci prostaty u vás může dojít k poruše erekce. Nechci vás ale příliš strašit, po chirurgickém zákroku je tato komplikace spíše vzácná. Takže s největší pravděpodobností se na vašem sexuálním životě stejně ani po operaci nic nezmění.

Nezapomeňte prostatu chránit a řádné živit pomocí český tobolek Proerecta PROSTATE. Chrání prostatu před záněty a zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply