Snížený testosteron negativně ovlivňuje mužskou plodnost, dokazují studie

Neplodnost. Palčivý problém současnosti. Neplodnost roste stále více. Zhruba 12 až 17 % sexuálně aktivních párů se snaží o dítě marně. A chyba není pouze na straně žen. Také stále více mužů se potýká s diagnózou „jste neplodný”.

Podle čísel stojí neplodnost páru z 40 % právě na straně mužů. Může být za tímto problémem nízká hladina testosteronu? Může neplodnost u mužů vyléčit substituční léčba testosteronu? A do jaké míry se podílí testosteron na potenci a plodnosti mužů?

testosteron a plodnost

 

Neplodnost na straně mužů

Podle nejnovějších statistik se počet spermií českých mužů každoročně snižuje o 1,6 %. Jen za posledních 25 let klesl celkem o 60 %. Zatímco dříve se za normální považovalo 40 milionů spermií na mililitr, v současnosti je to jen 15 milionů.

Asi u 50 procent neplodných párů je problém na straně muže. Bohužel současná úroveň léčby mužské neplodnosti je u nás velmi nedostatečná.

Problém mužů je často zlehčován s tím, že vše vyřeší asistovaná reprodukce. Někdy jsou neplodným párům podávány nesprávné a zavádějící informace. Vidíme to například v internetových poradnách, kde na dotazy pacientek odpovídají lékaři z IVF center.

MUDr. Vladimír Kubíček předseda České andrologické společnosti, androcare.cz
MUDr. Vladimír Kubíček předseda České andrologické společnosti

TIP: Neriskujte svou plodnost kvůli nedostatku testosteronu a snížené kvalitě spermií.

Hladinu pomůže optimalizovat český doplněk Blendea Man’s Vitality s účinným bylinným složením, vitamíny a minerály. 

složení Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin.

 

Co je vlastně ta neplodnost?

Neplodnost podle American Society for Reproductive Medicine (ASRM) představuje stav, kdy organismus není schopen splnit základní životní funkci – reprodukci. Konkrétně u muže se jedná o stav, kdy žena s partnerem neotěhotní po roce nechráněného sexu v nejplodnějších obdobích.

Současná situace je tvrdým oříškem všech specialistů na léčbu neplodnosti.

Neplodnost žen umíme léčit konzervativně velmi dobře, ale neplodnost mužů léčíme obtížně a v řadě případů to ani neumíme.

MUDr. Jitka Řezáčová , eucklinika.cz
MUDr. Jitka Řezáčová

pokles pravděpodobnosti otěhotnění, graf

 

Testosteron a plodnost

Může za tím vším stát testosteron? Podle některých odborníků ano.

Jeden příklad za všechny – studie z roku 2016 s názvem „Testosterone replacement in the infertile man”. V této studii je přesně popsán vztah mezi mužským pohlavním hormonem testosteronem a mužskou plodností.

Mezi testosteronem a plodností podle ní existuje nepřímý vztah. Testosteron, respektive jeho nízká hladina, totiž neovlivňuje přímo plodnost nebo neplodnost muže, ale kvalitu spermií. Ty jsou, jak dobře víme, základním stavebním prvkem k početí miminka.

Pokud má muž v těle testosteronu málo, má také málo spermií, anebo jich má dostatek, ale jsou málo pohyblivé či neaktivní. Zároveň si studie všímá vztahu, že u neplodných mužů často lékaři přijdou i na nízkou hladinu hormonu testosteronu. Proto považují lékaři toto spojení za klíčové.

Nízké hladiny testosteronu byly odhaleny hned u 30 % pacientů, kteří se zároveň potýkají s neplodností. Současně s tím si vědci všímají i vztahu mezi substituční léčbou testosteronu a spermatogenezí.

Muži léčení testosteronem prokázali statisticky významné zlepšení parametrů jejich spermatu oproti neléčeným pacientům. U léčené skupiny bylo pozorováno významné zlepšení hustoty spermií a jejich pohyblivosti. V léčené skupině navíc bylo hlášeno hned sedm těhotenství, zatímco u kontrolní neléčené skupiny nebylo pozorováno žádné těhotenství.

množství poškozených spermií vzhledem k věku

 

Testosteron jako příčina neplodnosti u mužů

Mezi další projevy snížené hladiny testosteronu patří podle výše uvedené studie snížené libido, sexuální dysfunkce, únava, nedostatek koncentrace, úbytek ochlupení na obličeji a na těle, a zvýšená tělesná hmotnost.

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu vede k neplodnosti.

Uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.
Uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

 

Jak zvýšit pravděpodobnost početí?

Jelikož množství testosteronu v těle postupně klesá, je ideální začít se zakládáním rodiny co nejdříve. Všeobecně lidská schopnost reprodukce začíná klesat po pětatřicítce.

Kolem 40 let začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý. Stejně jako u žen platí, že ideální doba, kdy by měli plodit děti, je mezi 18 až 30 lety.
Urolog MUDr. Viktor Vik z kliniky Gennet , gennet.cz
Urolog MUDr. Viktor Vik z kliniky Gennet

první dítě statistika

 

Neplodnosti můžete předcházet

Neplodnosti mužů je naštěstí často možné předcházet, stejně jako je tomu u jiných onemocnění. Proto je velmi důležitá intenzivní snaha o pochopení konkrétní příčiny mužské neplodnosti v daném páru.

Cílem lékaře, specialisty na poruchy mužské plodnosti, není jenom získat spermie pro umělé oplodnění. Měl by především zlepšit schopnost daného muže mít děti, a umožnit tak partnerům otěhotnění.

To vše s využitím méně zatěžujících léčebných postupů, než je asistovaná reprodukce, která neřeší příčiny potíží. Lékař musí také dbát na pečlivou diagnostiku základních onemocnění, rizikových pro celkový zdravotní stav muže, tedy vidět celou situaci komplexně a v souvislostech.

MUDr. Vladimír Kubíček, primář Centra andrologické péče Androcare, androcare.cz
MUDr. Vladimír Kubíček, primář Centra andrologické péče Androcare

pravděpodobnost přirozeného otěhotnění

 

Pár slov na závěr

Ač nebylo v uvedené studii přímo řečeno, že by nízká hladina testosteronu znamenala automaticky neplodnost na straně mužů, můžeme si jednoznačně vyvodit, že je nízká hladina testosteronu negativním faktorem ovlivňujícím schopnost oplodnit ženu.

Nedostatek testosteronu totiž negativně ovlivňuje kvalitu spermatu, což ve výsledku vlastně znamená neschopnost počít potomka.

Proto pánové nepodléhejte mylné iluzi, že když jste se pořádně pomiloval se svou partnerkou a celou akci zakončil mocným výstřikem máte vystaráno. Množství ejakulátu ani bouřlivost vyvrcholení totiž ještě nejsou zárukou, že jste plodný a že máte dostatek kvalitních a pohyblivých spermií.

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Leave a Reply