Torze vaječníku: Rizikové zkroucení ohrožuje plodnost.

Torze vaječníku (odborně torze ovaria, lékařsky adnexální torze) je nežádoucí ženská zdravotní komplikace, kdy se vaječník (ovarium) protočí kolem své osy a přiškrtí tak vazy a cévy, které zásobují vaječník krví a živinami. Kromě zastavení prokrvení vaječníků dochází i k zastavení prokrvení vejcovodů. Organismus reaguje prakticky okamžitě a přiškrcené vaječníky vyvolávají silnou bolest, nevolnost až zvracení.

Největším rizikem je zde nekróza a tedy odumření vaječníku kvůli nedostatečnému prokrvení. Okamžitá léčba je proto nezbytná. Pokud vaječník odumře nebo se poškodí další části ženské reprodukční soustavy, žena se může stát neplodnou. Žena má vaječníky dva, takže pokud jeden zůstane nepoškozen, pořád je možnost otěhotnět a mít dítě.

V článku vysvětluji, jak může ke zkroucení vaječníku dojít, jak se projevuje, jaké další komplikace může vyvolat a hlavně jak torzi vaječníků léčit.

torze vaječníku

 

Co jsou vaječníky a proč jsou důležité?

Vaječníky jsou 2 drobné ženské reprodukční orgány velikost lískového ořechu. Na každé straně pánve se nachází jeden.

Ve vaječnících zrají vajíčka, a až uzrají, z vaječníků se uvolňují, čekají na spojení se spermií, a když se spojí, postupně putují do dělohy. V děloze se následně začne vyvíjet plod. Celý tento proces se nazývá ovulace. Zdravá žena v reprodukčním věku ovuluje jednou za měsíc přibližně v polovině menstruačního cyklu, a tedy zhruba 15. den mezi dvěma menstruacemi. Jak si vypočítat plodné dny vás naučí stránka Vimax.cz pod tímto odkazem.

Vaječníky jsou zároveň zodpovědné za produkci hormonů a to estrogenů, progesteronu a malého množství testosteronu. Tyto hormony jsou rovněž nezbytné pro ženské sexuální zdraví i plodnost.

VÍTE, ŽE pokud vaječníky nepracují správně, neprodukují správné množství hormonů a žena se tak dostává do hormonální nerovnováhy?

Podrobně jsem se o ní rozepsala v článku Hormonální nerovnováha u žen: Příčiny, projevy, negativa, metody léčby a optimalizace.

hormonální nerovnováha u žen

 

Příčiny torze vaječníků

Statisticky torze vaječníků postihuje ženy mezi 20 až 40 lety, a tedy ženy v reprodukčním věku. Chráněna ale není žádná žena, která má vaječníky. Riziko tak existuje i u velmi mladých děvčátek i žen po menopauze.

Vaječník může přiškrtit jiná komplikace jako cysta na vaječníku (syndrom polycystických vaječníků PCOS) či nějaká abnormální překážka (obstrukce) ve vaječníku.

Zde musím upozornit i ženy s nadváhou až obezitou, kdy nadbytečný tuk na vaječníky tlačí a může je přiškrtit. Kvůli tuku se může vaječník vychýlit ze své pozice, otočit se a zablokovat tak přísun krve.

Riziko bohužel hrozí i již těhotným ženám právě kvůli rostoucímu plodu a jeho tlačení na vaječníky. Problém se může typicky objevit během prvního trimestru těhotenství. U těhotných žen rovněž dochází k hormonálním změnám, kvůli kterým se některé tkáně uvolňují a prodlužují. Příliš volný vaz se zkroutí velmi jednoduše.

Příčinou může být také příliš dlouhý vaz, který spojuje vaječník s dělohou. Čím delší vaz je, tím pravděpodobněji se může zamotat.

Riziko torze zvyšují i metody asistované reprodukce, během kterých se pomocí hormonální léčby stimuluje ovulace, aby mohla žena otěhotnět. Tato stimulace zvětšuje vaječník i jeho hmotnost, takže je náchylnější na protočení.

torze vaječníku, foto

Vlevo nahoře vidíte protočený vaječník, do kterého nevtéká dostatek krve (zdroj obrázku)

 

Příznaky torze vaječníku

Příznaky se mohu mírně lišit, typicky ale postižená pociťuje:

 • horečku,
 • silné nevolnosti až zvracení,
 • silné bolesti v oblasti pánve, břicha, podbřišku nebo i dolní části zad,
 • krvácení z pochvy i mimo menstruaci.

Diagnostice torze vaječníku musí předcházet důkladné vyšetření, protože postižená si může stav zaměnit i za jiné zdravotní komplikace, třeba tyto:

Z uvedených vidíte, že zkroucený vaječník dovede potvrdit až lékař a sama jej nepoznáte. Přesně to je důvod, proč lékaře vyhledat kdykoliv se nebudete cítit v pořádku déle než 2 dny. Začít můžete u praktického lékaře, který vás doporučí ke vhodnému specialistovi. Nicméně bolest vaječníku v torzi bývá natolik silná, že pravděpodobně poběžíte nejdříve na pohotovost.

 

Jaké komplikace může torze vaječníku vyvolat?

složitá torze vaječníku

Vizualizace složité torze vaječníku

Nejzávažnější komplikací je nekróza vaječníku, a tedy jeho odumření. Vaječník odumírá, protože do něj nějaký čas neproudí čerstvá krev. Nekrotický vaječník je potřeba odstranit.

Pokud bude odstraněn pouze jeden vaječník, pořád je možné otěhotnět a mít dítě. Šance na spontánní otěhotnění se ale může snížit. Kvůli tomu budete možná potřebovat delší snažení se, takže pokud plánujete dítě, po operaci torze a zahojení ran souložte co nejčastěji.

Kdyby lékař vaječník neodstranil, masivně by se zvýšilo riziko infekcí a dokonce až otravy krve. Takový scénář je málo pravděpodobný, protože vyjmenované negativní příznaky obvykle dovedou postiženou k lékaři velmi rychle.

 

Jak lékař torzi vaječníku diagnostikuje?

Jak jsem psala, pomoc lékaře je nezbytná pro zachování vaječníku, plodnosti i života postižené.

Lékař může využít některé z těchto vyšetření:

 • ultrazvuk, kdy se sonda přiloží na břicho a lékaři umožní zjistit, co se děje uvnitř,
 • ultrazvuk, kdy lékař do pochvy vsune drobnou sondu,
 • jiné metody zobrazení vaječníků (magnetická rezonance nebo počítačová tomografie),
 • test krve, ve které lékař hledá a měří množství bílých krvinek.

 

Léčba torze vaječníku

Jedinou možností, jak rozmotat zkroucený vaječník, je chirurgický zákrok. Vaječník se musí protočit a vrátit na své místo fyzicky, a tedy pomocí doteku rukou či lékařských nástrojů.

Bohužel nelze čekat, že se rozmotá sám, protože než by k tomu došlo, vaječník by odumřel. K operaci by proto mělo dojít co nejrychleji. Před zákrokem i po něm budou postižené podány léky proti bolesti.

Pokud by k odumření vaječníku došlo, lékař jej musí chirurgicky odstranit celý (odborně ooforektomie).

 

Laparoskopická operace protočeného vaječníku

Laparoskopie je nejjednodušší chirurgickou metodou léčby. Chirurg provede několik drobných řezů do břicha v oblasti protočeného vaječníku.

Následně pomocí nástroje, ke kterému je připojena drobná kamera, rozmotá zkroucené místo. Tento scénář je ideální a vede k zachování vaječníku i plodnosti, pokud se jej ovšem povede včas provést.

 

Laparotomická operace protočeného vaječníku

V některých případech lékař postižený vaječník nevidí dokonale. Ve výhledu mu může bránit třeba silné krvácení nebo množství tuku, pokud je pacientka obézní.

Během laparotomie chirurg vytvoří velký řez do břicha, odkryje vaječník tak, aby jej viděl a rozmotá jej.

Během zvoleného zákroku i po něm musí lékař vaječník pozorovat a sledovat změny. Barva by se měla vrátit z fialové, bordové až černé do původní světle růžové.

Pokud se tak nestane a vaječník zůstane pořád příliš tmavý, je to známkou, že již odumřel (je nekrotický) a je potřeba jej odstranit.

 

Pooperační péče

Ve většině případů jde žena po zákroku domů, případně si pár hodin poleží na lůžku, pokud je potřeba vaječník dále pozorovat.

Po operaci vám lékař doporučí vyhýbat se fyzické námaze a tedy během hojení nesportovat a nezvedat těžké předměty. Zpravidla si budete muset několik týdnů odpočinout, takže vždy poslouchejte lékaře a nezapomeňte na následné kontroly.

Jelikož může vaječník a jeho okolí nějaký čas po zákroku bolet, můžete užívat volně dostupná analgetika z lékárny. Proti silnějším bolestem již musí léky předepsat lékař.

Lékaře je nutno informovat okamžitě, pokud se po operaci objeví tyto důsledky:

 • zvýšená teplota až horečka,
 • otoky, podráždění, zarudnutí, bolest nebo svědění v operovaném místě,
 • mokvání rány a přítomnost výtoků,
 • problém se zahojením rány,
 • bolest, která má tendenci silnět,
 • krvácení.

VÍTE, ŽE u muže se může stejně rizikově protočit varle? Lékařsky jde o torzi varlete. Podrobný článek o příčinách a léčbě zkrouceného varlete najdete na stránce Vimax.cz.

 

Torze vaječníku a často kladené otázky FAQ

Co je torze vaječníku?
Torze vaječníku je jeho protočení kolem vazu, který jej připojuje k děloze. Kvůli zkroucení do vaječníku neproudí krev, takže pokud se neprotočí zpátky, může rychle odumřít.
Je torze vaječníku život ohrožující stav?
Ano, zkroucený vaječník ojediněle může ohrozit život, pokud jej lékař včas neprotočí, v důsledku čeho vaječník odumře a začne vyvolávat infekce, které mohou vést až k otravě krve.
Co způsobuje torzi vaječníku?
Hlavním rizikovým faktorem torze je cysta na vaječníku, která zvýší jeho hmotnost a kvůli tomu se protočí.

Podobně může na vaječník působit i přítomnost tuku v okolí kvůli nadváze nebo rostoucí plod v děloze během těhotenství.

Je torze vaječníku vzácný úraz?
Může se protočený vaječník protočit zpátky sám a vyléčit se tak?
Tzv. intermitentní torze (dočasná) je velmi vzácná a nelze se nikdy spolehnout, že se vaječník vrátí na místo sám.

Téměř každý případ proto potřebuje pomoc chirurga, který vaječník fyzicky vrátí na místo.

Lze protočený vaječník vrátit zpátky i bez operace?
Lékař bude vždy postupovat chirurgickým zákrokem. Jiná možnost neexistuje, navíc na to, že se protočí zpátky sám, se nelze spoléhat.
V jakém věku ženy trpí torzí vaječníku?
Protočení se nejčastěji objevuje u reprodukčně zralých žen mezi 20 až 40 lety, chráněna ale není žádná žena ani dívka. Torzi nelze předem předpovědět.
Mohu pořád otěhotnět i navzdory torzi vaječníku?
Pokud se vaječník povede vrátit své na místo, závažnější poškození vaječníku obvykle nehrozí. Žena tak může otěhotnět.

I pokud by postižená o jeden vaječník přišla, pořád jí zbývá druhý, a pokud je v pořádku, stále zůstává možnost otěhotnět.

Může torzi vaječníku vyvolat cvičení?
Ano, je to možné, zvlášť pokud jsou tkáně kolem vaječníku uvolněny působením některých hormonů.

Tehdy lze torzi vnímat jako sportovní úraz, před kterým opět neexistuje spolehlivá ochrana.

Mohu trpět torzí vaječníku aniž bych o tom věděla?
To je velmi nepravděpodobné. Torze typicky vyvolává silnou bolest, křeče nebo i horečku a zvracení, takže tyto příznaky postiženou obvykle dovedou k lékaři.
Budu kvůli torzi vaječníku krvácet?
Je možné, že pokud vaječník odumře a stane se nekrotickým, postižená může zaznamenat vaginální krvácení nebo i výtok se stopami krve.
Existuje prevence před torzí vaječníku?
Lze poradit vyhýbat se těžší fyzické námaze, což ale není rozumné, protože sport je obecně prospěšný.

Tvorbě cyst na vaječníku může zabránit nebo jí aspoň zpomalit hormonální antikoncepce.

Dovede protočený vaječník odhalit ultrazvukové vyšetření?
Ano, dovede a díky tomu lékaři ultrazvuk běžně využívají. Přesnost je ale pouze 74 %, takže lékař může potřebovat i další vyšetření.
Jaký je rozdíl mezi ovariální torzí a cystou na vaječníku?
Pokud cysta praskne, může vyvolat příznaky podobné torzi.

Cysty na vaječnících zároveň zvyšují riziko torze. Zvyšují jeho hmotnost, takže se snáze protočí. Jde však o dva rozdílné problémy.

Máte s torzí vaječníku vlastní zkušenost? Jak jste na problém přišla, co bylo příčinou a hlavně, jak se o vás lékař postaral?

Na vaše zkušenosti i případné dotazy se těšíme v diskusi pod článkem. Děkuji za vaše komentáře a za celou redakci Erekce.cz vám přeji hlavně pevné zdraví a žádné protočené vaječníky 🙂

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply