Anální fisura – nechtěný suvenýr z análního sexu a dalších zranění. Jak se léčí?

Anální sex na jednu stranu spoustu lidí přitahuje a vzrušuje, ale na stranu druhou přináší s sebou spoustu rizik a nebezpečí. Tím zcela nejběžnějším je natržení análního otvoru, tedy odborně řečeno anální fisura.

Co to je? Jak vzniká? Jak se projevuje? A hlavně, jak se anální fisura léčí? Na to si odpovíme v tomto článku.

anální fisura

 

Řitní trhlina – problém intimní, ale řešitelný

Anální fisura nebo také fisura konečníku je ve své podstatě prasklinou, která vzniká obvykle v zadní stěně konečníku. Nejčastější příčinou anální trhliny může být zácpa, ale také nešetrný anální sex. Sliznice v oblasti konečníku je totiž velice jemná, a tak je velmi snadné ji protrhnout.

JAK PŘEDCHÁZET TRHLINÁM BĚHEM ANÁLNÍHO SEXU? 

Důležitá je správná dostatečná lubrikace. 

Doporučujeme luxusní lubrikační gely na vodní bázi. Jsou šetrné k vašim sliznicím a díky vysoké kluzkosti chrání vaši intimní oblast před úrazy.

Toyfluid FunFactory lubrikační gel

 

 

Ovšem nepleťte si řitní trhlinu s hemoroidy. Hemoroidy totiž naproti anální fisuře jsou rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Křečové žíly má v této oblasti naprosto každý, avšak ne každý trpí na jejich onemocnění.

Prasklina oproti tomu ale vzniká bez ohledu na to, zda máte hemoroidy či nikoli. Fisura konečníku je tedy již skutečným onemocněním konečníku v důsledku protržení sliznice análu. Na vině je často i anální sex.

MUDr. Dana Maňasková popisuje:

Bolestivá prasklinka v okraji konečníku dokáže silně bolet a působit ohromný strach z každé další defekace, že pacient může mít tendenci defekaci odkládat a zadržovat… a tím si mimo jiné připravovat další horší utrpení v podobě objemnější a tužší stolice.

 

MUDr. Miroslav Zavoral dále vysvětluje:

Anální fisura a hemoroidy se projevují krvácením z konečníku stejně jako nádory kolorekta. Proto je nutné v těchto případech vždy provést endoskopické vyšetření celého tlustého střeva (totální kolonoskopii) k vyloučení nádoru.

 

Nejčastější příčina anální fisury je mechanického původu, popisuje MUDr. Jiří Fencl, vedoucí lékař Oddělení jednodenní chirurgie z Nemocnice s poliklinikou Vysočany:

Stačí, aby stolice byla ten den o trochu větší než obvykle, větší hustoty nebo aby v ní bylo více nestravitelných zbytků. Typické je ostré zrno z celozrnného pečiva, které je sice zdravé, ale v konečníku může trochu natropit neplechu. Dojde vlastně k mechanickému škrábnutí v konečníku, a to v místě, kde je velmi výrazná citlivost.

 

VIDEO: MUDr. Svetozár Štěpánek mluví o příčinách a léčbě análních trhlin.

Chirurgia, s.r.o. - Trhlina konečníka a jej ambulantné liečenie, Martin Starzyk

 

Projevy řitní fisury

Jak poznáte, že byla protržena stěna vašeho konečníku, tedy že skutečně trpíte na anální fisuru? Fisura konečníku se projevuje bolestivostí konečníku při vyprazdňování, jasně červenou krví na povrchu stolice nebo toaletním papíru, pálením a svěděním konečníku.

léčba anální fistury

(ZDROJ)

 

Typy řitní trhliny

Řitní trhliny mají dva projevy:

  • Akutní anální fisura – problém netrvá déle než 6 týdnů. Zvládnete si jej vyléčit sami. Není nutné navštívit lékaře.
  • Chronická anální fisura – problém přetrvává déle než 6 týdnů. Bohužel si jej nezvládnete vyléčit sami. Je nutné navštívit lékaře.

MUDr. Jiří Fencl doplňuje:

Buď budete patřit k těm šťastnějším a do další stolice nebo během nejbližších dnů se prasklina sama bez léčení spontánně zahojí. Nebo budete patřit k druhé polovině, což jsou pacienti, kterým se prasklina nehojí.

Sledujte tedy dobu, po jakou se s anální fisurou potýkáte. Pokud to už skutečně trvá příliš dlouho, nebylo by od věci navštívit vašeho lékaře. S řitní trhlinou se můžete svěřit jak do rukou svého praktického lékaře, tak i odborníkovi v oboru gastroenterologie. Lékař vám konečník prohlédne a určí vhodnou léčbu.

Lékař MUDr. Stanislav Strolený z EUC Kliniky Kladno vypočítává:

Rizikovými faktory jsou špatné stravovací návyky, nedostatek vlákniny a tekutin, alkohol, kouření, obezita, nedostatek pohybu, dlouhé sezení v kancelářích a ve vyhřívaných sedačkách při řízení motorových vozidel, samozřejmě stres a další.

 

Léčba anální fisury

Nejprve je možné pokusit se léčit trhlinu svépomocí, a to sedacími koupelemi a aplikací lokálních léčiv v podobě mastí a čípků. Nejvhodnější je pro tento účel Dubová kúra, která krásně konečník zklidní a zregeneruje sliznici. Z čípků jsou pak nejdoporučovanější HemaGel PROCTO, které dokáží vyléčit akutní i chronické řitní trhliny.

Důležité je také pít denně dostatek tekutin, omezit alkohol a kofeinové nápoje, jíst stravu bohatou na vlákninu, neodkládat návštěvu toalety, po každém vyprázdnění řitní oblast jemně umýt a osušit. To všechno vám pomůže zbavit se problémů s anální fisurou.

Pokud se fisura tímto způsobem ani po několika týdnech nezahojí, stále vás to v oblasti konečníku bolí a vídáte krev na toaletním papíru, je třeba navštívit lékaře, kdy vám lékař pomůže trhlinu zacelit. Lékař vám může navrhnout léčbu pomocí injekcí botoxu. Dle zkušeností tyto injekce dočasně ochromí svěrače, zmírní bolesti v oblasti konečníku a podpoří hojení u 60 až 80 % pacientů.

Ve vzácných případech rozsáhlých trhlin, pokud dojde k selhání všech výše uvedených metod ošetření, může lékař provést operační léčbu plastikou fisury v celkové anestezii. K tomuto řešení ale lékař přistupuje až ve chvíli, kdy všechny ostatní metody selžou.

zkušenost s anální fisturou

(ZDROJ)

 

Anální fisura by se rozhodně neměla podceňovat. Může vám totiž způsobit dlouhodobé obtíže v podobě bolestí, které vedou k zadržování stolice a zhoršování problému. Pokud necháte řitní trhlinu žít vlastním životem, může vyústit až v nebezpečný chronický zánět, výhřez konečníku, nebo dokonce znemožnění normálního vyprazdňování. Proto nad tím nemávejte rukou, ale okamžitě jednejte.

TIP: Natálie vybrala 4 luxusní lubrikační gely pro váš voňavý a bezpečný sex bez odřenin.

luxusní lubrikační gely

 

Prevence řitní trhliny v důsledku análního sexu

Anální fisura není nic příjemného, a tak je nejlepší a nejjednodušší se jí zkrátka a jednoduše úplně vyhnout. Pokud si nechcete přímo odpírat anální sex, zůstává vám vlastně jediná možnost, jak snížit riziko anální trhliny – kvalitní lubrikant.

Kristýna, 28 let, radí ze své vlastní zkušenosti:

Pokud vás to moc bolí, potom to neděláte dobře. Je jednoduché mít bolestivý anální sex. Jde o moc faktorů, které vám pomohou se uvolnit. Je důležité používat hodně lubrikačního gelu, opravdu hodně!

Poté používejte anální kolíky a začněte od nejmenšího, postupně navykejte zadeček na roztahování a uvidíte, že potom půjde všechno lépe a bude se vám to líbit.

Takže mazat, mazat a zase mazat. Lubrikačním gelem rozhodně nešetřete. Skvělou volbou je Anální lubrikační gel Pjur analyse. Jedná se o jeden z nejlepších lubrikačních gelů pro anální použití. Nezasychá, více klouže a obsahuje dezinfekční látky. Skvělá volba pro bezpečný anální sex.

Lékař MUDr. Stanislav Strolený přidává:

Prevencí je zdravá strava, dostatek tekutin a pohybu. Vhodné je také sprchování po stolici a ošetření okolí konečníku krémem.

Zároveň je ale nutné konečník na anální sex připravit. Nemůžete se jen tak bezhlavě pustit do milostných hrátek. To by rozhodně nedopadlo dobře. Konečník je totiž v normálním stavu hodně stažený, a tak je jasné, že může rychle a snadno dojít k jeho poškození.

Proto se nejprve doporučuje použití nejrůznějších erotických hraček, které jej postupně a pomalu roztáhnou a až pak se může přejít k samotnému análnímu sexu.

Jak se na anální sex připravuje pornoherečka Lady Dee?

Nejdříve použiju anální kolík, kterým otvor trochu více roztáhnu. Kolík pak vyměním za vibrátor, který tam chvilku nechám, aby se zadeček ještě lépe přizpůsobil. Je důležité použít silikonový lubrikační gel, ne vodní, ten je na nic. A pak už můžete jít na věc.

V nabídce erotických obchodů najdete spoustu typů, druhů a velikostí těchto pomůcek. Ze všech těchto hraček mohu vypíchnout Anální kuličky Černá perla, Anální rotační kolík Rimming b-Vibe a Anální kolík XPander s vibrační patronou, roztahovací.

 

VIDEO: Pro silnější žaludky – operace anální fisury. Další videa hledejte přímo na Youtube.

 

První pomoc na anální fisuru

Pokud jste se anální trhlině nevyhnuli a právě teď vám zatrnulo po spatření krve na toaletním papíru, rozhodně nevyšilujte a postupujte krok po kroku:

  1. Jemně dané místo očistěte vodou a precizně osušte do čistého ručníku.
  2. Pro budoucí zjemnění problémů při vyprazdňování můžete použít v prvních dnech klystýr. Vhodným šetrným klystýrem je Klystýr – anální sprcha Black, 3 násady.
  3. Večer před spaním použijte také glycerinové čípky. Ty vám další den pomohou s vyprazdňováním.
  4. Ani v této chvíli nezapomeňte na dostatečnou lubrikaci. Mazat, mazat a zase mazat – to je zlaté pravidlo, pokud se jedná o konečník.
  5. A pokud vás konečník stále hodně bolí, můžete utišit bolest lokálními mastičkami s lidokainem.

co na anální fisturu?

(ZDROJ)

 

Základem je v první chvíli konečník příliš nezatěžovat, nechat jej dostatečně zregenerovat a nijak mu nepřidávat. V prvních dnech se tedy o něj bedlivě starejte.

Lékař MUDr. Stanislav Strolený dodává:

V případě postupně narůstajících pružných útvarů, s krvácením vytlačených při stolici, s možností repozice nebo později již trvale vyhřezlých je už většinou nutná operace. Může se ale také jednat o jiná onemocnění, a proto je vhodné takovéto potíže vždy konzultovat se specialistou a podstoupit krátké, jednoduché vyšetření.

Anální trhlina není sice vůbec nic příjemného, ale naštěstí na to umřít nemůžete. Snažte se ale podobným problémům vyhýbat a na anální sex běžte pomalu. Za následné problémy vám to vůbec nestojí. Užijte si krásné chvíle se svou partnerkou či partnerem a předcházejte problémům s řitní trhlinou.

Toyfluid FunFactory lubrikační gel

 

TIP PRO DÁMY: Top 5 venušiných kuliček včetně návodu jak je vybrat, jak udržovat a jaké slastné stimuly vám přesně navodí.

jak vybrat venušiny kuličky?

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY O ANÁLNÍM SEXU

Anální sex pro začátečníky
Anální sex pro pokročilé
10 bezpečnostních zásad análního sexu
22 častých análních mýtů
Manuál pro dámy: Jak partnera uspokojit análně?

 

Leave a Reply