Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

Zdravotní komplikace až nemoci ledvin mohou způsobit erektilní dysfunkci. Pokud nemoc ledvin není zatím příliš závažná, stejně může erekci zhoršovat a bránit uspokojivému sexu.

Nemoci ledvin na erekci působí negativními faktory jako problematické prokrvení penisu, změny hladin specifických hormonů nebo poškození nervů zodpovědných za vznik erekce. Erekci mohou oslabovat i některá léčiva, které vám na nemocné ledviny předepíše nefrolog (potažmo urolog).

Nemocné ledviny nezhoršují pouze sexuální funkce, ale i různé další tělesné funkce. Důležitá je proto odborná léčba ledvin. Pokud víte, že jsou vaše ledviny v nepořádku, nezbytná je léčba právě ledvin a nikoliv erektilní dysfunkce (ED). Léčba ED se totiž musí zaměřit nejprve na příčinu, která ji způsobila. Pokud jsou příčinou ledviny, je nutno léčit ledviny.

V článku nastiňuji souvislost mezi důsledky nemocí ledvin a erektilní dysfunkcí.

nemoci ledvin a erektilní dysfunkce

 

Základní informace o vztahu nemocných ledvin k erektilní dysfunkci

Erektilní dysfunkce i méně závažná slabá erekce je u pacientů s chronicky nemocnými ledvinami velmi častá. Když ledviny nefungují správně, oslabují různé tělesné procesy a ne pouze schopnost dosažení a udržení pevné erekce.

Nemocné ledviny totiž ovlivňují také:

 • hormonální rovnováhu, respektive způsobují spíše hormonální nerovnováhu, protože ledviny produkují některé hormony, takže pokud jsou nemocné, hormony neprodukují správně,
 • zdraví cév, které je nezbytné pro správný průtok krve do penisu, takže když jsou ledviny nemocné, slábne tok krve a s ním i pevnost erekce,
 • energetickou hladinu, takže postižený nemusí mít dostatek energie na sex, zároveň není tak sexuálně výkonný a má slabou výdrž.

Ledviny jsou životně důležitý orgán. Pokud jsou nemocné, nefrolog (specialista na zdraví a nemoci ledvin) předepíše léčbu. Různé léky mohou vyvolávat erektilní dysfunkci v rámci vedlejších účinků.

Jelikož je ale léčba ledvin vždy nadřazená síle erekce, pacient musí počkat, než léky doužívá. Pokud dnes nějaká léčiva užíváte, přičemž se potýkáte se slabou erekcí, určitě je nepřestávejte užívat ani neměňte dávkování. O tom rozhoduje vždy a pouze lékař, který vám je předepisuje. Nežádoucí vedlejší účinky mu co nejdříve nahlaste.

Pacienti s nemocnými ledvinami často trpí současně vysokým krevním tlakem (hypertenzí) a cukrovkou (diabetem). Obě nemoci opět vedou ke vzniku erektilní dysfunkce.

POKUD JSTE PACIENT A UŽÍVÁTE LÉKY, BUDE VÁS ZAJÍMAT: Léky, které oslabují erekci a mohou způsobit erektilní dysfunkci. Snižte dávku, nebo si nechte předepsat jiné.

léky, které oslabují erekci a způsobují erektilní dysfunkci

 

Může tedy problém s ledvinami způsobovat erektilní dysfunkci?

Ano, může. Problémy s ledvinami ovlivňují správné funkce některých orgánů, tkání, cév i nervů. Erekce je složitý proces, na kterém se nepodílí pouze penis, ale takřka celé tělo. Zásadní je normální stav a činnost oběhové a nervové soustavy, dále také správná produkce hormonů. Jakékoliv oslabení těchto funkcí zhoršuje erekci a po delší době bez léčby může přerůst až do trvalé (chronické) erektilní dysfunkce.

Nemoc ledvin zároveň mění emocionální rovnováhu pacienta a může jej stresovat, strašit nebo rozesmutnět. Jak je dobře známo, i duševní komplikace zhoršují erekci a mohou vést až k psychogenní erektilní dysfunkci.

Úkolem ledvin je odvádět z těla odpadní a škodlivé látky. Pokud nepracují správně, škodliviny se hromadí v krvi, čímž opět přispívají riziku vzniku ED.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK: České bylinné kapsle Proerecta PROSTATE s obsahem Kopřivy dvoudomé, Slivoně africké a Serenoy plazivé.

Byliny a další látky uklidňují podrážděné ledviny, močové cesty i prostatu. Díky tomu mohou pacientům ulevit od nepříjemných pocitů spojených s nemocnými ledvinami.

Cílem je zlepšení erekce nebo aspoň zmírnění erektilní dysfunkce díky podpoře prokrvení. PROSTATE lze obecně užívat i s léky proti nemocím ledvin, z bezpečnostních důvodů se ale pro jistotu zeptejte svého nefrologa.

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte na tlačítko a čtěte o účincích PROSTATE. Případnou objednávku vám e-shop diskrétně doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete ulevit ledvinám a zároveň podpořit erekci.

 

Proč jsou onemocnění ledvin tak riziková pro erekci?

Nemocné ledviny mají tendenci selhávat a způsobovat tak tělesné i duševní komplikace. Erektilní dysfunkce je tehdy tím méně závažným problémem, protože v ohrožení je hlavně celkové zdraví postiženého.

 

Ledviny a problémy se stavem cév

Výzkum doložil důkazy, že mezi nemocemi ledvin, problematickým stavem cév a erektilní dysfunkcí existuje přímý souvis. Jakékoliv snížení nebo pozastavení prokrvení penisu může vést až k erektilní dysfunkci.

Kvůli nemocným ledvinám dochází k zúžení cév v celém těle a nejenom v penisu. Postižený si nejrychleji všimne právě slabé erekce, protože mu selhává při snaze o sex či masturbaci. Muž si obvykle neuvědomuje, zda mu proudí dostatek krve třeba do jater nebo nohou. Slabá erekce je v tomto případě velmi dobrým ukazatelem slabého prokrvení penisu.

Čím užší je céva, o to méně krve přes ni proudí. Srdce musí zároveň krev pumpovat pod silnějším tlakem, aby přes úzké cévy vůbec krev protlačilo. Nemocné ledviny tak mohou zatěžovat jak srdce, tak celou oběhovou soustavu. Jelikož se srdce snaží krev pořád pumpovat, aby udrželo život muže, chronicky roste krevní tlak a pacientovi je diagnostikovaná hypertenze.

 

Ledviny a hormonální nerovnováha

Nemocné ledviny mohu vyvolat problémy s produkcí specifických hormonů. Ledviny totiž proměňují určité živiny na hormony, případně se živin a hormonů zbavují, aby udržely jejich optimální hladinu.

Špatně fungující ledviny některé hormony přestávají produkovat nebo naopak rizikově zvyšují jejich produkci. Muž s nemocnými ledvinami má v mnoha případech zvýšený hormon prolaktin a snížený testosteron.

 

Ledviny a poškození nervů

S nemocnými ledvinami se velmi často setkávají cukrovkáři a tedy diabetičtí pacienti. Diabetes poškozuje nervy, které se účastní erekce.

Špatná funkce ledvin hromadí v krvi větší množství odpadních látek. Tento stav napadá autonomní nervový systém, což je „kontrolní systém“ fungující nezávisle na vůli člověka. K erekci taktéž dochází nezávisle na vůli pacienta, takže špatně fungující ANS může vést k ED.

 

Ledviny a únava

Muži s postiženými ledvinami často trpí únavou a to hned z několika důvodů:

 • Chudokrevnost (anémie): Nemocné ledviny neprodukují dostatek hormonu erytropoetinu, který stimuluje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Krev chudá na červené krvinky v těle nerozvádí dostatek kyslíku, čehož důsledkem je únava, slabost a problematická sexuální výkonnost.
 • Zadržování škodlivých toxinů (retence): Ledviny mají z těla odvádět škodliviny. Když nepracují správně, škodliviny se hromadí v krvi, což opět vede k únavě a malátnosti.
 • Problematické močení: Špatně respektive až nadměrně fungující ledviny mohou vést k příliš častému močení. Postižený se tak v noci budí kvůli močení, nemůže pořádně spát a výsledkem je únava a ospalost během dne. Ledviny mohou být oteklé, což je další nepříjemnost, kvůli které postižený pořádně nespí.
 • Stres: Když se pacient dozví o nemoci ledvin, může se vystrašit a dostat do stresu. Nervově vypjatý muž je častěji unavený a nemá chuť na sex, protože mu tehdy nepřikládá význam. Kvůli stresu dochází i k problémům se vzrušením.

NAUČTE SE: Jak zlepšit sexuální výdrž a výkon ve 13 jednoduchých krocích? Zařaďte je nejpozději dnes. Informuje stránka Proerecta.cz.

jak zlepšit sexuální výkon a výdrž

 

Ledviny a duševní komplikace

Muž postižený chronickým onemocněním ledvin zažívá různé emoce, bohužel s převahou těch negativních. Velmi často trpí úzkostí, stresem, smutkem, depresemi, pocity viny nebo i hněvem. Všechny tyto emoce škodí erekci.

Pokud se muž trápí dlouhodobě, dlouhodobě se unavuje a negativní myšlenky odklánějí pozornost od vzrušení, erekce a sexu. Intimitě se může začít vyhýbat, kvůli čemu trpí i jeho partnerka a výsledkem je oboustranná sexuální frustrace. Postižený si často nedovede užívat ani věci, které jej doposud bavily a uspokojovaly.

Další „ranou pod pás“ je slabá erekce a ED, protože i tyto stavy muže omezují a zhoršují jeho duševní rozpoložení.

 

Příznaky erektilní dysfunkce způsobené nemocemi ledvin

Muž postižený erektilní dysfunkcí nedovede dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou pro uspokojivý sexuální styk nebo masturbaci. To všechno vede k emocionálním problémům, sníženému sebevědomí a špatnému vnímání sebe sama.

Základní příznaky erektilní dysfunkce jmenuji v tomto podrobném článku.

Onemocnění ledvin se projevují nejčastěji následovně. Pokud na sobě pozorujete příznaky déle než 2 dny, je rozumné zajít aspoň za praktickým lékařem.

 • únava,
 • problematické soustředění,
 • anémie (tu vám potvrdí až lékař po rozboru krve),
 • problematický spánek,
 • kožní problémy (suchost, podrážděnost a svědění),
 • časté močení a to i během noci,
 • přítomnost krve v moči (lékařsky hematurie),
 • zpěněná moč,
 • otoky končetin,
 • nechutenství a ubývání na váze v důsledku nízkého kalorického příjmu,
 • svalové křeče a záškuby.

Upozorňuji, že tyto projevy mohou mít i jiné nemoci, které se ledvin vůbec netýkají.

 

Léky proti nemocem ledvin

Aktuálně neexistují žádné specifické léky, které by byly určeny přímo pro léčbu onemocnění ledvin. Lékaři ale předepisují léky proti zdravotním komplikacím, které nemocné ledviny vyvolaly.

 • Pokud nemoc ledvin zvýší krevní tlak, lékař předepíše léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva).
 • Pokud je původcem problému cukrovka, lékař předepíše antidiabetika a tak podobně.

Opakuji, že některé z těchto léků mohou zhoršovat erekci až do doby, než je pacient nevysadí. Mnohé nemoci jsou ale doživotní, takže se někteří pacienti musí smířit s doživotním problémem s erekcí.

 

Lze léky na ledviny kombinovat s léky na erektilní dysfunkci?

Lze nelze jednoznačně odpovědět. Vždy záleží na konkrétních lécích a na konkrétních zdravotních komplikacích, které se u pacienta kombinují.

 • Proti nemocem srdce někteří pacienti užívají tzv. nitráty. Tito pacienti ale nemohu užívat inhibitory fosfodiesterázy typu 5.
 • Při léčbě vysokého tlaku pacienti užívají alfa-blokátory. Ty ale nelze kombinovat s léky na erektilní dysfunkci jako tadalafil nebo vardenafil, protože by mohly rizikově snižovat krevní tlak.

Léčba jakékoliv nemoci a z ní vycházející komplikace musí být předepsaná vždy konkrétnímu pacientovi. Vzájemné účinky různých léků mohou být zdraví nebezpečné. Předávkování léky může způsobit vážné poškození až selhání ledvin. Přesně proto byste se měl léčit s každou nemocí u specialistu a všechny lékaře uvědomit o tom, u koho a s čím se ještě léčíte a které léky užíváte.

 

Léčba nemocí ledvin a erektilní dysfunkce

Pokud je nemoc ledvin váš jediný zdravotní problém, erekce by se měla zlepšit po zařazení vhodné léčby ledvin. Erektilní dysfunkce by se měla začít postupně zlepšovat a po čase se může dokonce ztratit.

Léčba nemocí ledvin: Léčba erektilní dysfunkce:
 

 • užívejte léky tak, jak vám předepsal nefrolog
 • poslechněte všechna jeho další doporučení
 • léčbu obohaťte o doplněk Proerecta PROSTATE pro úlevu od komplikací ledvin a močové soustavy
 • jezte zdravě
 • udržte si zdravou hmotnost
 • dostatečně spěte
 • nekuřte a nepijte alkohol
 • zvládejte stres
 • jděte na dialýzu, pokud ji lékař doporučí
 • možností léčby je i transplantace ledvin
 

 

Co jsme zjistili o souvislosti mezi nemocnými ledvinami a erektilní dysfunkcí?

 • Onemocnění ledvin může způsobit erektilní dysfunkci.
 • Příčinou je dopad samotné nemoci, která typicky poškozuje cévy, nervy a produkci důležitých hormonů, v organismu navíc zadržuje škodlivé odpadní látky.
 • Nemoc ledvin může vyvolávat negativní emoce a nálady, které také vedou k oslabování erekce.

Máte vlastní zkušenost s nemocnými ledvinami a problematickou erekcí? Co vám lékař doporučil a jak se cítíte dnes? Máte již pevnou erekci?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji vám a přeji hlavně pevné zdraví se spolehlivou erekcí 🙂

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

 

Leave a Reply