Krev v moči (hematurie) není nikdy neškodná. Jaké jsou příčiny a jak se čůrání krve zbavit?

Hematurie je lékařské označení přítomnosti krve v moči nebo krvácení do moči. Existuje několik častých příčin, přičemž většina z nich není životu nebezpečná. Krev ale vždy prokazuje nějaký problém. Bez lékařského vzdělání sami nezjistíte, co přesně krvácení způsobilo.

Tento článek proto berte jako seznam pravděpodobných příčin. Čtěte si ho ideálně cestou na urologii nebo aspoň k praktickému lékaři. Pouze odborník pozná přesnou příčinu a nejrychleji vás krve v moči zbaví.

Krev může být viditelná volným okem, někdy jí je ale tak málo, že ji lze pozorovat pouze pod mikroskopem. Zpozorněte, pokud se krev objeví v moči náhle a bez zjevné příčiny.

krev v moči, hematurie

 

2 hlavní typy hematurie

Podle toho, jak je krev v moči vidět, dělíme hematurii na:

 

Makroskopická (hrubá) hematurie

makroskopická, hrubá hematurie

Hrubou hematurii lze zpozorovat volným okem na první pohled

Do moči se uvolňuje dostatek krve na to, aby byla vidět volným okem. Podezřelá moč je růžová, červená (pokud je krev čerstvá) nebo rezavá až hnědá (pokud je krev starší a srazí se).

Stačí málo krve na to, aby zabarvila moč. Krvácení mnohdy není vůbec bolestivé a člověk si krve všimne až po vymočení.

Bolest může být přítomna, pokud jsou v moči krevní sraženiny většího rozměru a zevnitř dráždí močovou trubici.

 

Mikroskopická hematurie

mikroskopická hematurie

Mikroskopickou hematurii na pohled nepoznáte, protože se moč jeví zcela normální

Množství krve v moči je tak malé, že ji nelze zpozorovat volným okem. Mikroskopické krvácení odhalí pouze laboratorní test a vyšetření moči pod mikroskopem. V ordinaci lékaře budete odevzdávat vzorek moči.

 

Příčiny přítomnosti krve v moči

Příčiny mohou být různé a pro postiženého je náročné zjistit, co přesně hematurii vyvolalo. Ojediněle může být krev i z jiného zdroje, než z vašeho těla. Proto se vždy zamyslete, zda se vám krev nedostala do moči, na penis nebo pochvu z jiného zdroje (sex při menstruaci, neumytá toaleta, úraz jinde na těle).

Zároveň si vzpomeňte, zda jste nejedli silně zabarvené potraviny nebo nápoje. Třeba taková šťáva z červené řepy, borůvek či jiného barevného ovoce může moč zabarvit na nerozeznání od krve. Moč zabarvená nápoji a potravinami se obvykle ztratí nejpozději do druhého dne. Užívání některých léků může moč zabarvovat delší dobu. Zamyslete se, co jíte, pijete a užíváte.

různé barvy krve v moči

Různé barvy moči podle množství krve v ní

 

Infekce

Infekce v močové soustavě je nejčastější příčinou krvácení do moči. Močová trubice a močové cesty jsou u mužů dokonce delší, než u žen. Infekce a záněty velmi často postihují močové cesty, močový měchýř nebo ledviny.

Infekci a zánět vyvolávají bakterie, které se přes močovou trubici dostávají hlouběji do močové soustavy a mohou postupovat až do měchýře nebo ledvin. Infekce obvykle vyvolá nepříjemnou bolest, pálení a časté močení.

Infekce může způsobovat hrubou nebo i mikroskopickou hematurii.

 

Nemoci ledvin

Přítomnost krve v moči kvůli nemocným ledvinám není příliš častou příčinou, riziko ale pořád existuje Nemocné nebo zanícené ledviny mohou vyvolat krvácení do moči. Problémy s ledvinami se mohou objevit samostatně nebo je vyvolá jiné onemocnění, často cukrovka.

Poruchy ledvin jsou také častým důvodem krve v moči u dětí mezi 6 až 10 lety a vyvolává je streptokoková infekce. Proti infekci pomohou antibiotika, která patří mezi do první linie léčby jakýchkoliv infekcí.

 

Rakovina

Krvácením do moči se projevují závažnější formy nádorových onemocnění. Do moči krev putuje z rakovinou postiženého měchýře, ledvin nebo prostaty. Krvácení může vyvolat i rakovina varlat a dalších částí reprodukční soustavy.

Bohužel rakovina může být v mnoha případech i zcela bez příznaků. Zvlášť zde jsou velmi důležité pravidelné prohlídky u praktického lékaře, ale také urologa a sexuologa.

 

Zvětšená prostata

Nezhoubně zvětšená prostata (lékařsky benigní hyperplazie prostaty) je u českých mužů poměrně běžná. Problém je častější u mužů středního a vyššího věku. Prostata leží těsně pod močovým měchýřem blízko močové trubice.

Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a vyvolává problematické, nevydatné a bolestivé močení. Pokud je prostata příliš velká, může úplně bránit močení a vyprázdnění močového měchýře (odborně retence moči). Hromadění moči v měchýři může vést k infekci močových cest a výskytu krve v moči.

MĚJTE PŘEHLED: Zvětšená prostata – proč bolí, věkem roste a jak ji chránit?

zvětšená prostata

 

Močové kameny

Močové kameny se mohou objevit v měchýři nebo ledvinách. Jde o drobné ostré krystalky vznikající z hromadění minerálů v moči.

Čím větší a ostřejší kameny jsou, o to silněji dráždí močové cesty a způsobují výraznou bolest. Kamenů se lze zbavit pomocí léků, které je rozpustí nebo operací. Nejméně příjemné je vymočit je, protože to způsobuje enormní bolest. Pokud jsou kameny veliké, lékař je vyjme operativně, případně rozbije pomocí ultrazvuku nebo rázové vlny.

ČTĚTE PODROBNĚJI: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.

ledvinové kameny, konkrementy

 

Některá léčiva

Vždy je důležité dodržovat předepsanou léčbu a řádně užívat všechny předepsané léky. Bohužel některé z nich mohou vyvolat hematurii.

Pokud užíváte některé z těchto léků a všimli jste si krve v moči, informujte předepisujícího lékaře. Léky může vyměnit nebo změnit dávkování. Určitě ale nepřerušujte léčbu svévolně.

 

Méně časté příčiny krve v moči

Existují i málo pravděpodobné příčiny hematurie. Mezi ně patří krevní poruchy (srpkovitá anémie – typ chudokrevnosti, hemofilie – porucha srážlivosti krve nebo Alportův syndrom – dědičná porucha ledvin).

Krvácení se může objevit i po namáhavém cvičení nebo úderu do ledvin a ostatních součástí močové soustavy.

 

Kdy mám jít s krví v moči k lékaři?

K praktickému lékaři nebo na urologii doporučuji zajít hned jak si krve v moči všimnete. Příčiny mohou být málo závažné, ale taky rizikové s tendencí zhoršovat se. Žádné množství krve v moči tak není bezpečné a nelze ji ignorovat.

K lékaři doporučuji jít i pokud krev v moči nevidíte, ale pociťujete časté nutkání na močení, bolestivé a nevydatné močení, nebo močíte tak často, že vám omezuje kvalitu života. Sledujte také, zda nepociťujete bolest v oblasti břicha, močového měchýře nebo ledvin. Tyto problémy se mohou projevovat mikroskopickou hematurií, kterou pouhým okem neuvidíte.

Lékařskou pohotovost vyhledejte, pokud kromě krve v moči zpozorujete:

  • nevolnost a zvracení
  • horečku nebo zimnici
  • bolesti v bocích, zádech, břiše nebo v podbřišku

 

Může hematurie vyvolat další komplikace?

Některé příčiny mohou být vážné, takže návštěvu lékaře neodkládejte. Pokud krev v moči způsobuje rakovina, ignorace a vyhýbání se léčbě může nádory rozšířit ještě dále do těla. Tím se zpomalí a zhorší i léčba samotné rakoviny.

Nedoléčená infekce může vést k selhání močového měchýře, prostaty nebo ledvin. Ignorace základního onemocnění může kromě nepříjemných vedlejších příznaků vést až k rakovině a selhání postižených partií.

 

Lze se před krví v moči bránit? Existuje prevence?

Jedinou prevencí před krví v moči je prevence před nemocemi, které ji vyvolávají.

  • V rámci ochrany před infekcemi dodržujte pitný režim a pijte aspoň 2,5 l vody za den.
  • Vždy dodržujte dostatečnou intimní hygienu. Po sexu bez ochrany se vymočte a případně se hned osprchujte.
  • Nejezte přesolené potraviny a minerální vody střídejte s čistou kohoutkovou vodou. Zabráníte tak hromadění minerálů, ze kterých se tvoří močové kameny.
  • Před rakovinou se můžete chránit zdravým životním stylem se zdravou stravou, dostatkem pohybu a odpočinku. Zapomeňte na alkohol a tabák i jeho náhrady. Nevystavujte se toxinům ani průmyslovým chemikáliím.

 

Léčba krve v moči

Konkrétní léčba opět závisí od konkrétní příčiny hematurie. V případě infekcí dostanete předpis na antibiotika, která zabijí bakterie.

Hematurii způsobenou ledvinovými kameny vyléčí podávání léků, různé druhy ozařování nebo operace. Pomocí ultrazvukového záření lékař rozbije kameny na malé částečky, které pacient vymočí. Pokud jsou kameny veliké a nelze je rozbít zářením, lékař přes močovou trubici pronikne až do měchýře a močovodů pomocí ureteroskopu. Díky němu kameny lokalizuje a pomocí dalších nástrojů rozbije a vyjme z těla.

V případě zvětšené prostaty lékař předepíše léky (nejčastěji alfa-blokátory nebo inhibitory 5-alfa reduktázy), případně operaci.

Uznávám, že některé léčebné metody mohou znít odpudivě a nepříjemně, ale to by vás nemělo brzdit nechat se jít vyšetřit. Zvlášť pokud jste již krev v moči zaznamenali.

VIDEO (anglicky): Odstraňování močového kamene o velikosti 3×3 cm z měchýře

 

Jak bude lékař krev v moči diagnostikovat?

Až se s krví v moči zastavíte u lékaře, bude se vás ptát na množství krve, kterého jste si všimli, kdy se to stalo a jak dlouho stav trvá. Ptát se bude na frekvenci močení, zda pociťujete bolest a zda užíváte nějaké léky.

Lékař provede i hmatové vyšetření a odebere vám vzorek moči. Rozbor moči kromě krve zjistí také přítomnost bakterií, které vyvolávají infekci a hematurii.

Lékař může dále vyžadovat zobrazovací CT vyšetření, díky kterému „nahlédne“ dovnitř těla. Vyšetřovací možností je také cytoskopie. Během vyšetření lékař zavede do močové trubice nebo až do měchýře malou trubičku s kamerou na konci. Cílem je zjistit, zda močová trubice nebo měchýř nejsou poškozené a z rány do moči nevytéká krev.

 

Krev v moči a často kladené otázky FAQ

Jaký je rozdíl mezi mikroskopickou a makroskopickou hematurií?
Mikroskopická hematurie není viditelná volným okem a přítomnost krve v moči prozradí až mikroskopické vyšetření.

Makroskopická hematurie je viditelná volným okem. Krev se jeví jako shluky krevních sraženin nebo moč zbarvuje do červené, růžové či hnědé barvy.

Je krev v moči závažný stav?
Krvácení do moči obvykle není závažné a životu nebezpečné. Sami ale závažnost neposoudíte, proto je vždy rozumné nechat se vyšetřit.
Která příčina hematurie je nejčastější?
Infekce močových cest. Infekce může postihovat kteroukoliv část močové soustavy, a tedy ledviny, močovody nebo měchýř.
Co dále způsobuje krvácení do moči?
Dalšími častými důvody krve v moči jsou streptokoková infekce, virové infekce, nemoci cév nebo rakovina ledvin, močového měchýře či prostaty.

Dále pak poranění močového měchýře a částí močové soustavy, ledvinové kameny.

Co může být příčinou krve v moči v těhotenství?
Příčiny hematurie u těhotných žen jsou obvykle stejné jako u ostatních žen. Z hlediska bezpečí dítěte je důležité nechat se vyšetřit, aby případná infekce nezasáhla ledviny a neohrozila dítě.
Může být krev v moči i bez dalších příznaků?
Ano, může. Právě tehdy je důležité nechat se zkontrolovat na urologii. Lékař zjistí míru nebezpečí a vám se uleví, protože se přestanete bát neznámé příčiny.
Které faktory zvyšují riziko hematurie?
Věk nad 50 let, nedávná infekce, i pokud byla doléčená, výskyt hematurie v rodině, některé léky, poranění a zvýšená fyzická námaha.
Kdy bych měl s krví v moči navštívit lékaře?
Na urologii nebo minimálně k praktickému lékaři se objednejte kdykoliv si všimnete jasně červené, růžové nebo hnědé moči, případně v ní uvidíte shluky krevních sraženin.
Mám krev v moči řešit okamžitě?
Ano, příčina může být závažná a nemá smysl odkládat okamžitou lékařskou pomoc.
Jak rozšířené je krvácení do moči?
Někdy během života zažije hematurii 1 z 10 lidí. Krev nemusí být vždy viditelná pouhým okem a odhalí ji až mikroskopické vyšetření a rozbor moči.
Jaké hodnoty krve v moči jsou normální?
I moč zdravých lidí obsahuje malé množství erytrocytů – červených krvinek.

Za normální a bezpečnou se považuje hodnota 2 až 3 erytrocyty na 1 ul moči. Zvýšené množství již je podezřelé.

Může krev v moči způsobovat nedostatek tekutin a dehydratace?
Ano, dehydratace může vyvolat hematurii.
Může se ke krvi v moči přidat i bolest zad nebo v podbřišku?
Ano, záda i podbřišek mohou bolet současně. Bolestí se projevují zmíněné infekce nebo i močové kameny.
Co pokud krev v moči doprovází pálení při močení?
V takovém případě je pravděpodobná infekce a zánět močové trubice.
Co znamená krev v moči na tři křížky?
Lékaři tak označují stav, kdy je krve v moči skutečně hodně. Setkat se můžete i s hodnotou krve v moči na 4 křížky. Tehdy jde o velice rizikovou hodnotu.
Co pokud najdu krev v moči po sexu?
Pravděpodobně došlo ke zranění vnitřní části močové trubice nebo pochvy. Pokud by se hematurie objevovala i další den, nechte se raději vyšetřit na urologii nebo sexuologii.
Co prokazuje krev v moči po fyzické zátěži?
Krvácení do moči po výkonu může být spojena s úrazem močového měchýře, dehydratací nebo rozpadem červených krvinek, který vyvolává trvalá a nadměrná fyzická zátěž. Hematurie se velmi často objevuje u běžců.
Může se krev v moči objevit i při menstruaci?
Ano, zcela běžně. U žen se krev v moči vyskytuje jako přirozená součást menstruačního krvácení. To je velmi zřídka důvodem k panice a stav se stabilizuje i bez léčby.
Může alkohol způsobit krvácení do moči?
Dlouhodobé  a nadměrné pití alkoholu může poškodit ledviny a vyvolat tak krvácení do moči.
Může Covid-19 způsobit krvácení do moči?
Ano, může. Pacienti s Covidem mívají problémy s ledvinami, kvůli kterým mají i zvýšenou hladinu krve a bílkovin v moči. Až 30% pacientů s Covidem má poškozené ledviny.
Jaké jsou příčiny krve v moči u psa nebo kočky?
U domácích zvířat (psů, koní, koček, králíků, morčat a tak dále) jsou příčiny hematurie prakticky stejné, jako u člověka. Dopřejte svým mazlíčkům bezpečí a jděte s nimi k veterináři.

VIDEO (česky): Vyšetření krve v moči

VIDEO (anglicky): Časté příčiny krve v moči

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply