Kurkuma dlouhá a složka kurkumin: Prospěšné vlivy na mužské zdraví. Jak pomáhají?

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) je v Česku již dobře známé koření a setkáte se s ní nejčastěji v exotických receptech. Jde o velice silnou a zdravou potravinu, kterou byste měl mít ideálně doma a přidával ji do jídel často.

Vyjmenujeme všechny pozitivní účinky kurkumy, extraktů, výrobků z ní a obsažených látek (hlavně kurkuminu) na mužské zdraví. Nejvíce nás budou zajímat účinky na zdraví a kondici prostaty a močové soustavy, které jsme hledali na vědeckých a odborných stránkách. Existují nějaké?

Kurkuma dlouhá, kurkumin a účinky na mužské zdraví

 

Co o Kurkumě dlouhé tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)?

SZPI je státní orgán, který zkoumá účinky různých rostlin a konkrétních látek. Ověřuje je a potvrzuje, takže máte jistotu, že účinky v tabulce vydal přímo státní orgán.

Pokud vás bude zajímat jakákoliv rostlina nebo konkrétní látky, dohledejte si je ve Vodítkách k problematice výživových a zdravotních tvrzení.

O Kurkumě dlouhé jsme našli tato povolená tvrzení. Všimněte si, ze existuje i řada dalších rostlin s podobnými účinky. V doplňcích stravy pro specifické mužské potřeby je obvykle najdete také (ginkgo, přeslička, kopřiva, serenoa, česnek a tak dále).

SZPI, logo

Kurkuma dlouhá, účinky podle SZPI

Jak vidíte, kurkuma bohužel nemá státním orgánem schválené účinky na prostatu ani močovou soustavu. Má ale další prospěšné účinky, které mohou ke kondici a vitalitě prostaty a močové soustavy přispívat.

 • Antioxidační účinky chrání organismus (a tedy včetně prostaty a močové soustavy) před škodlivým vlivem volných radikálů. Ty poškozují buňky a veškeré orgány a tkáně tehdy nefungují správně. Kurkuma tyto škodlivé vlivy tlumí.
 • Protizánětlivé účinky ochraňují prostatu a součásti močové soustavy před záněty. Fungují jako prevence před jejich vznikem, a zároveň pomáhají tlumit již existující.
 • Vliv na krevní oběh podporuje prokrvení prostaty a močových cest. To je velice potřebné pro jejich správnou a spolehlivou funkci.

Takže ano, má smysl kurkumu konzumovat jako koření nebo jako součást doplňků stravy. Ve většině výrobků na prostatu a močové cesty kurkumu nebo kurkumin z ní spolehlivě najdete.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO ZDRAVOU PROSTATU S OBSAHEM KURKUMY DLOUHÉ: 

Tobolky Proerecta PROSTATE společně s kopřivou, drmkem, a česnekem chrání prostatu před zvětšováním a močové cesty před častým a přerušovaným močením. 

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Prospěšné účinky Kurkumy dlouhé, extraktů a výrobků z ní na mužské zdraví

Některé zdroje kurkumu označují za jednu z potravin s nejsilnějšími pozitivními účinky vůbec. Zde je 7 z nich založených na odborných studiích.

 

Protizánětlivé účinky kurkuminu v kurkumě

Zánět je potřebný a prospěšný, protože pomáhá tělu bránit se před cizorodými škodlivými vlivy. Zároveň hojí rány. Bez zánětu by se škodliviny (viry, bakterie a patogeny) nekontrolovatelně šířily po celém těle a to není žádoucí.

Krátkodobý, a tedy akutní – okamžitý zánět je prospěšný. Pokud se ale zánět nepovede delší dobu zmírnit, může přejít až do chronického (dlouhodobého) stadia. Tehdy napadá i tkáně a orgány, které právě nejsou ohrožené útočníky a poškozuje je. Chornické záněty dále přerůstají nejčastěji do nemocí srdce a cév, různých druhů rakoviny, metabolických těžkostí, Alzheimerově nemoci, aterosklerózy a dalších nežádoucích stavů.

Jakákoliv potravina s protizánětlivými účinky pomáhá tlumit chronické záněty, funguje jako prevence před jejich vznikem a prospívá při jejich léčbě. Vždy pamatujte na pestrý a čerstvý jídelníček. Kurkumin podle studií účinkem odpovídá běžně dostupným protizánětlivým lékům, navíc nemá negativní účinky.

Alzheimerova nemoc je hlavní příčinou stařecké demence. Zatím neexistuje jednoznačně účinná léčba. O to vhodnější je prevence. I při Alzheimerovi hrají podstatnou roli záněty a oxidační poškození, které kurkumin pomáhá tlumit.

Dalším zánětlivým onemocněním je artritida, a tedy zánět kloubů. Kurkumin dokáže pomáhat i zde. Ve studii na lidech s revmatoidní artritidou měl kurkumin lepší výsledky než léky proti zánětům.

 

Účinek na tělesné antioxidační kapacity

Oxidační poškození může za předčasné stárnutí celého organismu a dovede spustit mnohá onemocnění. Jde o negativní působení volných radikálů.

Antioxidanty jsou přírodní látky, které před volnými radikály ochraňují organismus. Kurkumin je velice silný antioxidant a díky své chemické struktuře volné radikály neutralizuje. Navíc podporuje aktivitu vlastních antioxidačních enzymů, které v těle přirozeně máme.

Antioxidanty najdete hlavně v rostlinné stravě (obzvlášť zelenina), ale i v mase (hlavně vnitřnosti). Apelujeme tedy na čerstvý, pestrý, střídmý a dostatečný jídelníček, který antioxidanty doplňuje zcela přirozeně i bez doplňků.

 

Snížení rizika nemocí srdce

Na nemoci srdce na světě umírá nejvíce lidí. Kurkumin dovede zvrátit některé body v procesu vzniku nemocí srdce. Zlepšuje funkce endotelu – výstelky cévních stěn. Dysfunkce této výstelky jasně vede ke vzniku srdečních nemocí. Dochází k tvorbě krevních sraženin a neschopnosti endotelu regulovat správně krevní tlak.

Kurkumin je podle studie stejně prospěšný pro funkce endotelu jako pravidelné cvičení. Druhá studie dokládá, že má kurkumin podobné účinky jako lék atorvastatin.

I zmíněný oxidační stres a záněty vedou ke vzniku srdečních nemocí, čemu pomáhá kurkumin bránit.

121 lidí po bajpasu srdce se zúčastnilo studie. Ta je rozdělila na 2 skupiny. Jedna užívala 4 g čistého kurkuminu denně, druhá neúčinné placebo a to několik dni před a několik dnů po operaci. Skupina užívající kurkumin měla o 65% nižší riziko srdečního infarktu.

 

Zvýšení mozkové kapacity a prevence před rozvojem nemocí mozku

V lidském mozku funguje hormon BDNF, který zodpovídá za růst a rozvoj nervových zakončení. Pokud je hladina hormonu snížená, vznikají mnohé běžné nemoci (deprese, Alzheimer). Kurkumin podle studií hladinu tohoto hormonu zvyšuje.

Díky tomu má sílu oddálit vznik těchto specifických nemocí mozku a udržet ho v dobré kondici před věkem způsobeným poklesem mozkových funkcí. Kurkumin dokáže zlepšit paměť. Studie zatím proběhly pouze na potkanech.

Vědci do kurkuminu vkládají naději i při léčbě deprese. Studie rozdělila 60 lidí do 3 skupin.

 • první skupina užívala lék Prozac
 • druhá skupina užívala 1 g kurkuminu
 • třetí skupina užívala Prozac spolu s kurkuminem

Kurkumin po 6 týdnech prokázal zlepšení podobně jako Prozac. Nejlépe se vedlo skupině, která Prozac kombinovala s kurkuminem. Studie sice byla malá a krátká, ale prokázala, že kurkumin může mít účinky velice podobné antidepresivům. Podle důkazů kurkumin posilňuje také serotonin a dopamin (hormony lásky, štěstí a radosti).

 

Prevence dalších nemocí včetně rakoviny

Rakovina vzniká nekontrolovatelným růstem buněk. Existuje mnoho forem rakoviny, které napadají nejrůznější části těla. Tyto formy mají společné znaky, na které má kurkumin prospěšný vliv.

Podle studií kurkumin ovlivňuje růst, rozvoj a šíření rakovinných buněk až na molekulární úrovni. Kurkumin dle výsledků pomáhá usmrcovat rakovinné buňky a snižuje také růst cév v nádorech, pomocí kterých se nádory živí. Výsledky zatím doložily pouze studie na zvířatech. Vliv na léčbu rakoviny je zatím předmětem dalších studií.

Nejsilnější účinek má kurkumin v trávícím systému, kde se může rozvíjet rakovina tlustého střeva nebo konečníku. Studie zkoumala 44 mužů s lézemi v tlustém střevě. 4 gramy kurkuminu denně snížily počet rakovinných útvarů o 40%.

 

Oddálení stárnutí a boj s nemocemi způsobenými věkem

Vliv kurkuminu na dlouhověkost je pořád předmětem studií, každopádně jeho pozitivní vliv na předcházení nemocím srdce, rakoviny nebo Alzheimera logicky dlouhověkosti přispívá.

Kurkumu díky tomu najdete i v doplňcích stravy proti stárnutí. Existují i dohady, že díky antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem má kurkumin účinky, které vystupují nad rámec pouhé prevence nemocí spojených s věkem.

To jsou zároveň účinky, které pomáhají prostatu a močovou soustavu chránit před nemocemi, předčasným stárnutím a co nejdéle zachovat jejich funkce.

 

Obsahuje silné sloučeniny s léčivými vlastnostmi

Tradiční kuchyně i medicíny využívají silné účinky kurkumy již tisíce let. Abychom nepsali o minulosti, orientujeme se samozřejmě podle zjištění moderních studií. Současná věda mnohé dávno známé účinky potvrzuje.

Kurkuma obsahuje prospěšné sloučeniny zvané kurkuminoidy. Z nich je nejdůležitější kurkumin (hlavní aktivní složka). Má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky.

Pozor, kurkuma běžně obsahuje málo kurkuminu, pouze něco kolem 3% hmotnosti. Pokud tedy chceme těžit z jeho prospěšných účinků, je vhodné kurkumu konzumovat co nejčastěji, nebo se spolehnout na doplňky stravy s extrahovaným kurkuminem, kterého tak lze užít větší množství najednou.

Doplňky pro specifické mužské potřeby obvykle obsahují 1 gram samotného kurkuminu. Všímejte si etikety doplňků, které nakupujete.

Druhou překážkou je poměrně nízká vstřebatelnost kurkuminu do krve. Je vhodné společné s kurkuminem konzumovat i černý pepř nebo výtažky z něj. Nedivte se proto, pokud pepř nebo výtažek z něj (piperin nebo bioperin) najdete v doplňcích na prostatu. Podle studie bioperin nebo piperin zvyšují vstřebávání kurkuminu až o 2000%.

Tyto doplňky nebo i jídla s kurkumou je vhodné konzumovat společně s tukem, protože kurkumin je rozpustný v tucích. Doplňky zajezte něčím mastnějším a jídla s kurkumou připravujte na adekvátním množství tuku.

 

Často kladené otázky na užívání kurkumy, kurkuminu a jejich prospěšné účinky

Je kurkuma dobrá na zvětšenou prostatu?
Kurkumin extrahovaný z kurkumy pomáhá v prevenci nebo léčbě rakoviny prostaty. Má protirakovinné vlastnosti, které mohou zpomalit nebo zastavit šíření rakovinných buněk a růst karcinomu. Případné užívání určitě konzultujte s onkologem.
Je kurkuma dobrá pro močové cesty?
Kurkuma má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, takže dokáže tlumit bolest a nepohodlí způsobené infekcemi močových cest.
Kdo by kurkumu neměl užívat?
Lidé s močovými kameny. Kurkuma může zpomalit srážení krve. Může také snížit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem.
Škodí kurkuma ledvinám?
V přirozené formě ne, ale v pilulkách jim eventuálně může škodit.
Jaké jsou negativní účinky kurkumy?
Kurkumu i sloučeninu kurkumin lidé obecně dobře snášejí. Ojediněle se mohou objevit zácpy, průjmy, dyspepsie, bolesti břicha, zvracení, žlutá stolice.
Pomáhá kurkuma se sexualitou?
Mastička s extrakty z kurkumy může pomáhat s erekcí díky zvýšenému prokrvení penisu.
Které léky není vhodné kombinovat s kurkumou?
Léky pro snížení žaludeční kyseliny.

 • Cimetidin (Tagamet)
 • Famotidin (Pepcid)
 • Ranitidin (Zantac)
 • Esomeprazol (Nexium)
 • Omeprazol
 • Lansoprazol (Prevacid)
Jaká je denní doporučená dávka sušené kurkumy a extraktu?
Sušeného prášku, čili klasického koření kurkuma můžete denně užít nebo přimíchat do jídel 0,5 – 1,5 čajové lžičky denně.

Extrakt ve formě pilulek a tobolek, ale i různé gely nebo krémy vždy užívejte podle dávkování na etiketě. Je to asi 250 – 500 mg, pokud výrobce neurčí jinak.

Dovede kurkuma zvýšit produkci testosteronu?
Podle studie doplňky s kurkumou a zázvorem významně zvýšily hladinu testosteronu u sledovaných mužů.

 

Co jsme o kurkumě, resp. sloučenině kurkuminu zjistili?

 • Aktivní a nejprospěšnější sloučeninou kurkumy je kurkumin. Ten má mnohé vědecky potvrzené účinky. Chrání organismus před srdečními nemocemi, Alzheimerovou nemocí a některými druhy rakoviny.
 • Díky silným protizánětlivým a antioxidačním účinkům zlepšuje příznaky deprese a artritidy.
 • Pro lepší vstřebatelnost kurkuminu ze stravy nebo doplňků je zajezte mastným jídlem. Kurkumin je rozpustný v tucích.
 • Kurkumin kombinujte s bioperinem nebo piperinem (obsahuje je černý pepř). Tyto látky zvyšují vstřebávání kurkuminu až o 2000%. Jinak byste cenný kurkumin bez užitku vyloučil.

Nezapomeňte, že prostatu a močové cesty ochrání tobolky Proerecta PROSTATE

Navíc za nejvýhodnější cenu na trhu (od 359 Kč za 2 měsíce cílené péče).

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další rostliny, které prospívají prostatě a močové soustavě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Serenoa plazivá (Saw palmetto)
Slivoň africká (Pygeum africanum)
Česnek setý (Allium sativum)
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply

Kurkumu a další složky pro vitální kondici prostaty a močových cest obsahuje česká Proerecta PROSTATE.
Od 399 Kč na 2 měsíce
CHCI CHRÁNIT PROSTATU >>