Hypospadie: Rozštěp močové trubice způsobí problémy v dospělosti

Hypospadie je vrozená vada močové trubice. Přes močovou trubici z těla odtéká moč a ejakulát se spermiemi drobným otvorem na špičce penisu.

Při hypospadii se otvor nevyvine správně na špičce žaludu, ale jinde, typicky na spodní straně penisu. Postižení tak mají problém normálně močit a uspokojivě provozovat sexuální aktivity v budoucnosti.

Pokud porodník po porodu identifikuje hypospadii, z nejvyšší pravděpodobností doporučí chirurgickou opravu. Není běžné, aby se hypospadie vyvinula u dospělých mužů, i když v důsledku úrazů nebo nesprávně provedených operací to není nemožné.

Pokud hypospadii nalezli i u vašeho synka, v článku vysvětluji, které děti jsou ohroženy, jak lékař poruchu vyřeší a jaké komplikace může způsobit v pozdějším životě.

hypospadie

 

Co přesně je hypospadie?

jak častá je hypospadie?

Hypospadie postihuje průměrně jednoho z 250 narozených chlapečků

Hypospadie je vrozená vada, kdy se u chlapečka nevyvíjí močová trubice správně a nekončí na špičce penisu. Kloučci se tak s rozštěpem močové trubice již narodí.

Vada je častější v západních kulturách, a i když vědci zatím nemají úplně jasno v příčině vzniku rozštěpů močových trubic, předpokládají, že může jít o důsledek zvýšeného znečištění ovzduší, životního prostředí celkově a nežádoucích látek v potravinách.

V důsledku neléčeného rozštěpu močové trubice by tak kluk v pozdějším životě správně nemočil ani neejakuloval. Přesně kvůli tomu je nezbytná co nejčasnější operace. Bez léčby by musel postižený sedět při močení nebo používat speciální nástroj na močení, zároveň by se potýkal s problémy při sexu, masturbaci a ejakulaci.

MĚJTE PŘEHLED: Epispadie: U chlapečků 4x častější porucha vývoje močové trubice.

epispadie

 

Jaký má hypospadie vliv na penis?

Močová trubice se začíná vyvíjet jako otevřený kanál ještě během vývinu kloučka v matčině děloze. Otevřený kanál se normálně uzavírá až krátce před narozením. Ústí močové trubice se odborně nazývá uretrální meatus. U zdravých kluků se meatus nachází na špičce penisu a tedy na konci žaludu.

U dětí postižených hypospadií se uretrální meatus vyvine na jiném místě, nejčastěji někde jinde na těle penisu. Výjimkou ale není ani jiné místo, typicky někde jinde na žaludu nebo dokonce v šourku.

 

Typy hypospadie

typy hypospadie

Podle ústí močové trubice lékaři hypospadii dělí na:

periferní hypospadie močová trubice ústí v blízkosti žaludu
střední (penilní) hypospadie močová trubice ústí někde podél těla penisu
zadní (skrotální a perineální) hypospadie močová trubice ústí v místě styku penisu a šourku

Tabulka typů hypospadie podle toho, kde ústí močová trubice postiženého

kde může být hypospadie?

Místa, ve kterých může močová trubice ústit kvůli hypospadii nejčastěji

 

Příčiny hypospadie

Vědci ani lékaři zatím bohužel přesně netuší, co způsobuje hypospadii. Tehdy mluvíme o idiopatické hypospadii a tedy bez zjevné příčiny.

Mnohé případy ale byly dědičné, co znamená, že rozštěpem močové trubice trpěl i jiný muž v rodině.

Celý problém vzniká ještě během vývinu plodu v děloze matky. Penis se začíná vyvíjet kolem 8. týdne těhotenství, přičemž k nechtěnému defektu dojde až kolem 9. až 12. týdne.

Riziko vzniku hypospadie u dítěte zvyšují tyto faktory ze strany matky:

  • matka má nadváhu nebo obezitu,
  • matka porodila až po 35. roce nebo později,
  • matka pro otěhotnění podstoupila léčbu neplodnosti a k hypospadii pravděpodobně došlo působením užívaného progesteronu,
  • matka podstoupila jinou hormonální léčbu před nebo během těhotenství,
  • matka se před nebo během těhotenství nadměrně vystavovala pesticidům nebo jiným škodlivinám v životním prostředí, potravinách a výrobcích denní spotřeby,
  • matka kouřila tabák nebo jeho různé moderní alternativy.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu: Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

délka těhotenství

 

Příznaky hypospadie

Příznaky hypospadie mohou vypadat různě, u postižených chlapců se ale typicky objevuje:

 

Mohu nějak hypospadii předejít v rámci prevence?

Jelikož vada je většinou vrozená, dítě nemůže dělat prakticky žádné preventivní kroky.

O prevenci se v tomto případě musí postarat matka dítěte a to ještě před narozením:

  • nekuřte tabák ani jeho náhrady, zároveň nepijte alkohol,
  • snažte se udržet si zdravou váhu a to pohybem, zdravou stravou a sníženým kalorickým příjmem oproti výdeji,
  • dodržujte pravidelné předporodní lékařské prohlídky,
  • lékaři doporučují obohatit stravu o kyselinu listovou v dávce 400 až 800 mikrogramů za den. Nejvíce kyseliny listové obsahuje listová zelenina, jiné co nejzelenější druhy zeleniny a samozřejmě některé doplňky stravy.

TĚHOTNÉ ŽENY, POZOR NA ALKOHOL: Fetální alkoholový syndrom poškozuje mozek a orgány dítěte. V těhotenství alkohol vůbec nepijte. Vady si dítě ponese doživotně.

fetální alkoholový syndrom

 

Jak lékař diagnostikuje hypospadii?

Lékař obvykle poruchu vidí ihned po narození při rutinní poporodní zdravotní prohlídce novorozence.

Vada je viditelná ihned, protože ústí penisu je jinde, než by normálně mělo být. Ve většině případů je nevyvinutá také předkožka, takže žalud je částečně obnažený a ústí močové trubice dobře viditelné. S diagnózou hypospadie vás lékař může poslat k jinému specialistovi.

 

Léčba hypospadie

Nejúčinnější léčbou hypospadie je chirurgická korekce. O vhodném čase operace vás bude informovat lékař, pravděpodobně to ale bude někdy v rozmezí 6 až 18 měsíců věku novorozeného.

Cílem operace hypospadie je uvést postižené části do správné polohy i funkce a tedy narovnat penis včetně močové trubice, která bude po zákroku ústit ve špičce penisu.

Kloučci postižení hypospadií by neměli být obřezáni. Chirurg totiž může pro opravu hypospadie potřebovat část předkožky. Pokud jste své dítě plánovali nechat obřezat, ale lékař diagnostikoval hypospadii, s obřízkou ještě počkejte, než lékař hypospadii plně nevyřeší.

Chirurg během zdařilé operace:

  • narovná penis, pokud je abnormálně zkroucený a má špatný směr,
  • vybuduje novou močovou trubici,
  • umístí ústí močové trubice na špičku penisu,
  • a zrekonstruuje předkožku tak, aby kryla žalud, ale nepřekážela odtoku moči.

Dítě nebo zatím neošetřený dospělák bude během operace pod úplnou anestezií a nebude tak cítit žádnou bolest. V důsledku závažnosti a rozsahu hypospadie může chirurg doporučit až 2 operace. Jednu pro narovnání penisu a druhou pro modelaci močové trubice. Pokud jde o lehčí případ, lékař může stihnout vše najednou.

Operace obvykle nevyžaduje delší pobyt v nemocnici a pacient odchází domů zpravila ten samý den.

VIDEO (anglicky, YouTube): Dr. C. N. Radhakrishnan mluví o hypospadii a operaci

 

Možná rizika po prodělané operaci hypospadie

Ojediněle dochází po operaci k tzv. píštěli, což je abnormální otvor mezi dvěma tělesnými dutinami. Při operaci mohou zároveň vzniknout další jizvy, které mohou měnit nebo bránit v bezproblémovém odtoku moči. Pokud si všimnete, že dítěti po operaci uniká moč nebo je proud moči slabý a příliš pomalý, jděte co nejdříve k lékaři.

Dále váš syn nebo i vy sám budete možná potřebovat katétr na močení. To je malá hadička, která se zavede do penisu do doby, než se rány nezahojí. Úkolem katétru je usnadnit močení.

Pacient má katétr zavedený několik dnů nebo až 2 týdny. Aby lékař snížil riziko zanesení infekce, může předepsat antibiotika. Proti případným bolestem předepíše analgetika.

Obecně jsou ale operace hypospadie velmi úspěšné. Chirurgické úpravy mají doživotní účinnost a penis bude plnit všechny své přirozené funkce. Určitě dodržte všechna pooperační vyšetření, aby lékař včas odhalil případné nedostatky nebo negativní vedlejší dopady.

 

Jak o dítě pečovat po operaci hypospadie?

Vhodné bezpečnostní pokyny vám dá ošetřující lékař. Naučí vás, jak dítě bezpečně koupat tak, aby do rány nezasahovala voda ani kosmetika, dále jak ránu převazovat a jak rozpoznat případnou infekci rány či další možné komplikace.

Pokud operaci prodělalo vaše dítě, nenechte jej po operaci hrát si s hračkami, na které se nasedá obkročmo (dětská kola, odrážedla, různá sedadla pro děti a podobně). Genitálie dítěte můžete před nárazy chránit dvojí plenkou. Další bezpečnostní tipy vám dá ošetřující lékař.

Snažte se dodržet všechna doporučení ať už byl na operaci hypospadie váš syn nebo vy sám. Hojení zabere několik týdnů nebo až měsíců. Případné modřiny, otoky, bolesti a nepříjemné pocity by se měly ztratit během prvních týdnů.

 

Kdy mám po operaci hypospadie zajít za lékařem?

K lékaři jděte na kontrolu tak často, jak vám sám doporučí. Dítě by se mělo z operace zotavit rychle a bez vážnějších komplikací. Moč může mít několik dnů po operaci růžovou barvu, což je příznakem krve v moči.

Na pohotovost ale po operaci zajděte, pokud bude dítě nebo vy trpět:

  • teplotou vyšší než 39 °C, která trvá déle než 1 celý den,
  • problematickým močením nebo neschopností vymočit se (lékařsky anurie),
  • namodralým žaludem,
  • nepohodlím a bolestmi i přes užívání léků proti bolesti,
  • krvácením z rány a problematickým hojením.

 

Hypospadie a často kladené otázky FAQ

Co je hypospadie?
Hypospadie a tedy rozštěp močové trubice je vrozená vada u chlapců. Otvor močové trubice tehdy ústí jinde, než na špičce penisu, kde normálně ústit má.

Močová trubice může ústit jinde na žaludu, na těle penisu nebo v šourku.

Jaká je hlavní příčina hypospadie?
Příčinou je obvykle vrozená vývojová vada.

Příčinou může být i nesprávná životospráva matky před a během těhotenství.

Jak hypospadie vypadá?
Hypospadii poznáte podle toho, že ústí močové trubice se nachází jinde, než na špičce penisu.

Postižení mají mnohdy také zkrácenou a neúplnou nebo žádnou předkožku.

Je hypospadie bolestivá?
Každé postižené dítě může pociťovat jinou míru bolesti, přičemž největší může být právě po operaci během hojení.

Při zákroku i po něm budou postiženému předepsány léky proti bolesti.

Je hypospadie závažná?
Hypospadie ošetřená chirurgicky po narození obvykle nezpůsobuje závažnější problémy během života.

Neléčená hypospadie ale může v dospělosti způsobovat komplikace s močením a sexem.

Ohrožuje neléčená hypospadie budoucí plodnost?
Pokud se operace povede, hypospadie neovlivňuje plodnost.

Pokud by ale zůstala neléčená, docházelo by k problémům s odtokem spermií a ejakulací. To již může přispívat k problematické plodnosti až neplodnosti postiženého.

Ohrožuje neléčená hypospadie budoucí erekci?
Hypospadie obvykle nemá vliv na erekci v pozdějším věku. Avšak operace hypospadie by mohla mít dopad na erekci, pokud během ní byly postiženy nervy nebo cévy.
Ohrožuje neléčená hypospadie budoucí hladinu testosteronu?
Hypospadie obvykle nemá vliv na produkci ani hladinu testosteronu v pozdějším věku. Testosteron produkují varlata a ty hypospadie nijak nezasahuje.
Dědí se hypospadie od otce nebo od matky?
Pokud otec trpěl hypospadií, roste riziko, že se rozvine i u dítěte.

Riziko rovněž roste, pokud matka před a během těhotenství zanedbávala zásady zdravé životosprávy.

Může s hypospadií pomoct obřízka?
Dětem postiženým hypospadií se důrazně nedoporučuje provádět obřízku.

Chirurg totiž může potřebovat právě kousek předkožky pro remodelaci penisu.

Může hypospadie vést k autismu?
Studie bohužel dokazují, že děti postižené hypospadií mají zvýšené riziko mentálních postižení a poruch chování.
Mohou mít lidé s hypospadií vlastní děti?
Ano. Jelikož hypospadie neovlivňuje plodnost, dospělý muž může zplodit dítě. Ovšem za předpokladu, že mu byla hypospadie v dětství úspěšně operovaná.
Může se s hypospadií narodit i děvče?
Hypospadie u novorozených děvčátek je velmi vzácná. Nezmiňuje se o ní dokonce téměř žádná lékařská ani vědecká literatura.

 

Co jsme zjistili o hypospadii?

  • Hypospadie je vrozený stav, kdy močová trubice ústí jinde než ve špičce penisu.
  • S poruchou se rodí 1 ze 250 kluků. V dospělosti se může hypospadie rozvinout v důsledku úrazu nebo špatně doléčené operace penisu.
  • Neléčený rozštěp močové trubice může vyvolat pozdější komplikace při močení nebo v sexuálním životě.
  • Hypospadie se léčí operací, přičemž úspěšnost je velmi vysoká.
  • Chirurg musí narovnat penis a vyvést močovou trubici ve spravném místě.

Máte vlastní zkušenost s hypospadií? Jak ji lékař léčil a jak se „opravenému“ penisu daří dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Komentář nám napište do diskuze pod článkem. Děkuji vám za něj a přeji vždy pevné zdraví bez rozštěpené močové trubice 🙂

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply