Noční erekce – je problém, pokud v noci nestojí?

Každý muž ví. Leží v posteli a zdá se mu nádherný sen. Vidí všechny tvary a detaily v jasných barvách. Najednou STOP. Je vzhůru. Jediné, co zbylo po snu, je ztopořený penis ve jeho rozkroku. Jindy ani žádný sen mít nemusí, ale výsledek bude stejný.

Noční erekce je běžný jev. Zajímá vás, proč se většina z nás budí se stanem pod dekou? Jaký je příčina, že máme erekci třeba i pětkrát za noc? Máte další otázky? Pojďte pátrat s námi.

spící muž

Noční erekce by neměla nikomu vadit, snad až na muže spící na břiše

Víte, že noční erekce se odborně nazývá noční penilní tumescence a zjišťuje se jednoduchým testem v případě podezření na erektilní dysfunkci?

 

Noční erekce jako důkaz dobrého zdraví penisu

Noční erekce totiž není jen zajímavý fyziologický fenomén. Stejně tak prozrazuje mnoho o sexuálním zdraví muže.

Ranní i noční erekce se dotýká všech mužů včetně těch dosud nenarozených i malých chlapců. Překvapivě se v tomto od nás příliš neliší ani ženy. S erekcí klitorisu to mají velmi podobně, byť ne v takovém měřítku.

POKUD MÁTE STRACH z absence noční erekce, ze zkušenosti doporučuji kanadský Vimax s bylinným složením, který se o pevnost a trvácnost erekce rychle postará. 

vimax_recenze

 

Jak dochází k noční erekci?

Erekce ráno, v noci, nebo při sexuálním vzrušení. Je jedno za jakých okolností. Prvotní impuls je třeba hledat v naší nervové soustavě. Je odpovědí na komplexní efekty nervového a endokrinního systému (žlázy, které vylučují hormony do oběhu) a ovlivňují cévy v topořivých tělesech penisu.

Ve chvíli, kdy je muž sexuálně vzrušený, vzniká signál v jeho mozku. Posílá chemické posly do nervů, které jsou napojeny na cévní systém penisu.

Krev následně volně protéká do topořivých těles. Zde zůstává v kavernózních komůrkách topořivých těles a dochází k erekci.

V reakci mozku je zapojeno několik hormonů. Tím hlavním je mužský pohlavní hormon testosteron.

Stejný mechanismus erekce může nastat v případě, kdy signál nejde z mozku. Ke ztopoření dojde pouze na základě reflexu z míchy. To vysvětluje případy, kdy jsou muži s poškozenou míchou stále schopni erekce. Signál nemusí jít vždy nutně z mozku.

ČTĚTE TAKÉ: Jak nepříjemně se projevuje nedostatek testosteronu? 

 

Proč v noci dochází k topoření penisu?

Erekce v noci nastává během REM fáze (rychlý pohyb očí ve spánku). Jde o nejhlubší část spánkového cyklu, kdy prožíváme sny. Penis začne reagovat, ve chvíli, kdy dojde k aktivaci určitých částí mozku.

Do těch spadají oblasti zodpovědné za stimulaci parasympatických nervů (jídlo a odpočinek). Jejich činnost potlačuje aktivitu sympatiku – nervy zodpovědně za mechanismus “uteč nebo bojuj“.

Náš spánek je složen z několika cyklů REM a non-REM (hluboký spánek). Během REM fáze dochází ke změně činnosti jiných center mozku. Ze sympatické fáze přechází náš mozek do parasympatické.

Tato fáze přechodu je specifická a ojedinělá pro celý spánkový cyklus. Během tohoto přechodu dochází k erekci. Hormon noradrenalin je neaktivní a nehlídá topořivá tělesa. Reakce je tedy spontánní a není potřeba být v bdělém stavu.

Zejména starší muži mohou zažít noční erekci i během non-REM fáze. Tento jev je typický pro starší muže. Příčina ale zůstává prozatím utajena.

 

VIDEO: Fáze R.E.M., během které se nám zdají sny, často i erotické 

[REM] Rapid Eye Movement experiment

 

V noci mi samovolně vyteče semeno z penisu…

Jde o poluci. Týká se hlavně dospívajících mužů. Ti se často probouzejí s mokrým pyžamem a někdy ani nevědí, co se stalo.

K noční samovolné ejakulaci semene – poluci – dochází v pubertě a období dospívání běžně. Její příčiny nicméně nejsou přesně známé. Jedna z teorií tvrdí, že jsou na vině erotické sny, nebo erotické vzpomínky. I tak existuje řada mužů, kteří zažili erotické sny a k poluci nevedly.

Jiná teorie tvrdí, že tělo se zbavuje nahromaděného spermatu. To také není pravdou. Existují muži, kteří ejakulují minimálně a poluce se jich netýkají.

Jistým faktorem, který ovlivňuje četnost poluce, je hladina testosteronu. Čím vyšší je hladina hormonu, tím dochází k poluci častěji.

 

Zajímavosti o poluci:

 • někteří muži ji zažili v pubertě mockrát, jiní za celý život ani jednu
 • někteří muži ji mají celoživotně, většina jen v období dospívání
 • není žádná souvislost mezi častou polucí a častou masturbací

 

I ženy mají svou noční erekci

Je také důležité upozornit na erekci klitorisu u žen. Tento fenomén není tak známý, jako v případě mužů.

Během REM fáze proudí do klitorisu více krve a ten se zvětšuje stejně jako při sexuálním vzrušení. Stejně tak dochází ke zvlhčení vagíny a růstu její citlivosti. I ženy tedy během spánku nevědomky trénují své sexuální partie.

 

Jaký je důvod noční erekce?

Dříve se předpokládalo že “vztyčený stan“ po probuzení signalizuje muži plný měchýř naplněný během noci. K tomuto závěru vedle fakt, že erekce zpravidla po ranním vymočení odpadá.

Více pravděpodobné je, že plný měchýř tlačí na nervová zakončení vedoucí do páteře. Tak to tvrdí doktor Sergio Diez Alvarez z univerzitní nemocnice v Newcastlu v Austrálii.

Tlakem na nervy dochází nevědomky ke spuštění míšního reflexu a samovolně dojde k erekci. To také vysvětluje, proč erekce po cestě na toaletu odezní.

Vědecké studie se stále dohadují o vlivu noční erekce na zdraví penisu. Převládá názor, že zvýšené množství kyslíku v penisu během noci je pro svalovou tkáň topořivých těles penisu prospěšné.

Ranní erekce je pro muže ujištění, že svět je v pořádku. Má jistotu, že jeho tělo je připraveno k plození potomků, stejně jako na příjemné okamžiky v ženské náruči.

 

Noční erekce a hladina testosteronu

Hladina hormonu je nejvyšší během ranních hodin a úzce souvisí s frekvencí nočních erekcí. Čím vyšší hladina, tím je erekce v noci častější. Překvapivě vyšší hladina testosteronu nezlepšuje erekci na bázi vizuálních vjemů, nebo představ.

Tyto vjemy ovlivňuje hlavně centrum odměn v mozku, které kontroluje vyplavování dopaminu.

Muž má během noci až 5 erekcí, které trvají 20 až 30 minut. Hodně záleží na kvalitě spánku. Tím pádem může erekce nastat několikrát za noc, nebo vůbec.

ČTĚTE TAKÉ: Jak na erekci působí únava a proč chronickým nespáčům pořádně nestojí? 

 

Noční erekce u starších mužů

Počet a kvalita erekcí s věkem klesá. Je to způsobeno poklesem hladiny testosteronu v těle muže. Jsou však známé případy vitálních staříků, kteří mají solidní erekci i v požehnaném věku.

Velkou roli hraje duševní pohoda a životní styl. Varovným signálem posledních let je skutečnost, že problémy s erekcí začínají mít mladší generace.

ČTĚTE TAKÉ: Sex po 50tce – je se na co těšit?

 

Samovolná erekce je test i regenerace

Pokud vaše erekce ve spánku a po probuzení funguje, můžete radostí skákat. Je to signál, že vaše tělo funguje správně.

Spánek je pro tělo něco jako restart. Tělo odpočívá a regeneruje. V mladém věku dokonce dochází k růstu. Probíhá obnova rozumových a paměťových funkcí.

Srdeční tep je pomalý, svaly jsou uvolněné, krevní tlak je v normálu. Všechno se obnovuje a připravuje na další den. Penis je na tom stejně. Noční erekcí procvičuje svou připravenost.

 

Noční erekce = zdravá erekce

Někteří muži svou noční a ranní erekci rádi využívají. Jiní se s ní probudí a nepociťují žádné vzrušení. Poslední skupina, spáči na břiše, může noční erekci shledat dokonce nepříjemnou.

Dobrý stav srdce a cév úzce souvisí se schopností dosažení erekce. Přítomnost noční erekce je tedy dobrou zprávou.

Dodržování zdravého životního stylu je důležité při snaze zachovat schopnost ztopoření penisu. Nezapomeňte zdravě jíst, udržovat normální váhu, cvičit, nekouřit a vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholu.

 

Noční erekce a chuť na sex

Noční erekce je nejen základní fyziologickou potřebou těla, ale také příležitostí. Nemusíte ráno vstávat do práce? Proč nevyužít přírodních sil a jednou za čas trochu nezdivočet uprostřed noci? Pokud není partnerka proti, nic vám nebrání užít si spolu krásný sex a zpečetit vaše vzájemné pouto.

Milování s ženou a benefity

Je vědecky dokázáno, že v průběhu orgasmu se uvolňuje vyšší množství oxytocinu, který má široké množství benefitů pro celé tělo.

Pozoruhodný je jeho vliv na sociální chování partnerů, stres a celkové utužení svazku. Oxytocin významně ovlivňuje intimitu, pocit důvěry a empatie. Nenechte tedy noční a ranní erekci vždy bez povšimnutí. Lze ji pohodlně využít i v rámci jiných motivů, než nám tvrdí věda.

ČTĚTE TAKÉ: Proč se milovat každý den a ideálně hned 2x?

 

Co když nemám noční erekci?

Noční erekce může být užitečný ukazatel anatomické schopnosti těla dosáhnout erekce. Známka toho, že podstatné části těla fungují v pořádku. Tedy bez vlivů psychologických faktorů. Ty ovlivňují erekci zpravidla v bdělém stavu.

Studie nicméně poukazují na fakt, že absence noční erekce může být způsobena mentálními poruchami, jakou je například deprese. Tím pádem nemusí být chybějící ztopření penisu v noci signálem nízké hladiny testosteronu či jiné choroby.

 

Příčiny chybějící noční erekce:

Fyzické příčiny

 • Problémy s nervy penisu – Například cukrovka může způsobit poškození nervů. Stejný efekt mají operace a radiace v pánevní oblasti
 • Problémy s cévami zásobující penis – Kornatění tepen zhoršuje průtok krve. Pozor na jízdu na kole. Je rizikovým faktorem vzniku ED
 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy a testosteronu
 • Vedlejší účinky léků na depresi a vysoký tlak
 • Kouření, alkohol a drogy

 

Psychické příčiny v případě, že fyzické testy projdou v pořádku

 • úzkost ze sexuálního výkonu
 • vztahové problémy
 • stres
 • deprese a sebelítost

 

Vyšetření noční erekce svépomocí

Pro případ, že chcete sami ověřit svou schopnost noční erekce, existují v lékárnách speciální proužky papíru. Jde o perforovaný kousek papíru, který muž umístí před spaním na neztopořený penis. Při správné aplikaci a noční erekci bude proužek ráno přetržený. V případě dlouhé absence noční erekce neváhejte s návštěvou svého lékaře.

 

Jak postupuje lékař při vyšetření?

Jednotlivé testy, které má lékař k dispozici, pomohou zjistit příčinu problému. Ten může mít charakter cévní, nervový či psychologický.

V prvé řadě s vámi bude doktor mluvit. Zeptá se v krátkosti na vaši sexuální historii a provede fyzické vyšetření. To sestává z několik bodů:

 • kontrola tlaku
 • vyšetření penisu a varlat pohmatem
 • krevní testy na ověření hladiny hormonů, glukózy, cholesterolu a triglicerydů
 • test moči
 • vyšetření ultrazvukem

ČTĚTE TAKÉ: Jak probíhá urologické vyšetření v kostce?

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Jak pomůže erekci ultrazvuk?

Lékař během vyšetření sondou přejíždí po penisu a oblasti varlat. Odhalí tak, jaký je průtok krve v penisu. Může mu pomoci v rozhodování, jakou léčbu dále zvolit.

 

VIDEO: Jak vypadá penis na vyšetření ultrazvukem? 

Ultrasound penile anatomy for Dorsal nerve block

 

Jak se léčí porucha erekce?

Váš doktor určí diagnózu a probere s vámi možnosti další léčby. Možností nabízí současná medicína obrovské množství. Jaké jsou možnosti?

viagra

Běžně se pro léčbu erekce používá Viagra a její generika

 

Podpůrné prostředky pro boj s ochablou erekcí

Doktoři dne dokáží zázraky a mají k dispozici desítky nástrojů na léčbu. Nevýhodou léků a ostatních medicínských přístupů bývá jejich invazivnost. Někdy až přespříliš zasahují do těla. Vyřeší tedy poruchu erekce, ale projeví se jinde vedlejším účinkem.

Operace může poškodit nervy, léky mají poměrně značný vliv na kardiovaskulární soustavu a vstřikování látky do penisu může být někomu nepříjemné i náročné na čas.

Velmi dobrou volbou pro podporu léčby problémové erekce i harmonizaci pohlavního orgánu jsou přírodní doplňky stravy zaměřené na pomoc s erektilní dysfunkcí.

NEZAPOMEŇTE: Vimax dlouhodobě prokrvuje penis, takže napraví oslabenou erekci a udrží ji dlouhodobě ve skvělé kondici.

Využijte i slevový kód na slevu 10 % z celéh ovašeho nákupu

vimax_recenze

 

Další články o erekci, léčbě a podpoře

OTESTOVÁNO: 10 nejsilnějších prášků na erekci
Jak udržet erekci co nejdéle a mít jí tvrdou až do "vítězného" orgasmu ženy?
10 příčin problematické erekce u mladých mužů
Pro koho jsou vhodné léky na erekci a komu je nepředepíší?
Vše důležité o bezpečnosti léků a prášků na erekci
Ranní erekce jako důkaz pevného zdraví penisu
Rychlá erekce – jak ji dosáhnout nebo naopak zpomalit?
Noční erekce – je problém, pokud penis během noci nestojí?

 

Leave a Reply