Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady, jak mužské libido zvýšit pro záchranu milostného vztahu

Nízké libido u mužů je dnes běžný problém českých ložnic. Když se řekne nízké libido, většině lidí se s největší pravděpodobností vybaví na prvním místě asi spíše žena, kterou tyto potíže trápí.

Ovšem nenechte se zmást, i muž může mít problémy s libidem a to poměrně často. Tyto potíže mívají celou řadu příčin, od těch fyzických až po psychické, od řešitelných svépomocí až po řešitelné pouze s odborníkem.

Článek vám podrobně vysvětlí, proč muž nechce souložit, proč se vyhýbá sexu a co jako partnerka můžete udělat, abyste si uchovali pevný vztah s uspokojivým sexuálním životem.

V tomto článku si je všechny společně projdeme a popíšeme.

nízké libido u mužů, příčiny

Téma nízkého libida u mužů je velice rozsáhlé. Pokud hledáte konkrétní informaci, najděte a klikněte na ni v tabulce obsahu článku níže.

 

Obsah článku

Nízké libido u mužů

Nízké libido u mužů, ale také u žen vždy představuje velký partnerský problém. Ač totiž může být vaše drahá polovička sebechápavější, ač vás může milovat sebevíc, vztah bez sexu je jako den bez světla.

Něco tomu zkrátka chybí, člověk je z toho nervózní a celý vztah na tom může po čase ztroskotat. Stačí, aby se na scéně objevil nový zajímavý protějšek a vše, co jste doposud pracně vybudovali, jde do kytek.

 

Proč je rozumné znát příčiny nízkého mužského libida?

Proč byste vůbec měli znát příčinu tohoto problému? Proč by vás snížení libida mělo zajímat?Vždyť to přeci patří k věku a k dlouhodobému vztahu, že se sex z partnerství pomalu vytratí, ne?”. Vůbec ne.

Sex k partnerství patří od jeho prvních dnů, až po ty úplně poslední. Pokud sex v partnerství nefunguje, projeví se to dřív či později i v dalších jeho oblastech. Neříkám, že snížení libida je rovnou cestou k rozchodu, ale může k tomu významným dílem přispět.

DŮLEŽITÉ: Pokud se z občas stane pořád, vzniká velký problém, který může být posledním hřebíkem do rakve. Vaše partnerka si může připadat méněcenná, neatraktivní, nezajímavá.

Pociťuje smutek, sexuální frustraci, odcizení, hněv či nepozorumění. A pokud je ve vztahu více prasklin, je konec prakticky na dohled.

 

Pro koho je určen článek o nízkém mužském sexuálním libidu?

nízké libido u mužů kvůli únavě

Pokud ten váš přijde domů a hned zalehne, nebo si vás pořádně ani nevšimne, chová se odmítavě a mluví jenom o únavě, článek je přesně pro vás (a pro něj také)

Tento článek si může přečíst úplně každý. Sepsala jsem jej jak pro muže, kteří mohou díky němu odhalit pravou příčinu a řešení svých problémů, tak i pro ženy, které se mohou lépe vcítit do svého partnera a zjistit, co se v něm vlastně odehrává.

Pojďme se tedy pustit na to. Jako první je potřeba najít pravou příčinu problémů. Co stojí za nízkým sexuálním libidem u muže?

 

Nízké libido u mužů, za které si mohou sami

A začneme příčinami nízkého libida, za které si muž může sám. Které si tedy způsobil svým životním stylem, přístupem, nebo činnostmi.

 

Přepracování a únava

Na prvním místě stojí jednoznačně přepracování či přímo workoholismus.

Říká se, že „práce šlechtí”, jenže všeho s mírou. Je jasné, že pokud muž tráví v práci desítky hodin týdně a domů se jde prakticky jen najíst a vyspat, nebude mít na nic jiného energii, sílu, ale ani myšlenky. Ve své hlavě bude pořád jen v práci.

A co hůř, začnete se sobě navzájem vzdalovat. Přestanete spolu nejen trávit intimní chvilky, ale jakékoliv volné chvilky. Stanete se vlastně spolubydlícími, kteří spolu sdílí jen příjmení nebo nájem a děti, ale to je vše.

Místo toho, abyste váš vztah neustále prohlubovali, se jeden druhému vzdalujete. Místo blízkých přátel sdílejících spolu vše v dobrém i ve zlém, se z vás stanou „bratr a sestra”.

A sex v takovém prostředí samozřejmě nepřichází vůbec v úvahu. Je proto naprosto logické, že už o něj nemá váš partner takový zájem.

 

Řešení

V takovém případě se vraťte zpátky ke kořenům. Zavzpomínejte na doby, kdy jste spolu začínali randit, snažili jste se spolu trávit veškerý svůj volný čas, mysleli jen jeden na druhého a pracovní, respektive tehdy možná ještě školní povinnosti odsouvali velmi rádi, na druhou kolej.

Vraťte se do tohoto období. Začněte spolu zase randit, plánovat si společné aktivity, výletovat, věnovat se jeden druhému.

V prvé chvíli to nebude vůbec o sexu jako takovém, ale o znovuvybudování vašeho vztahu, protože ten se po těch letech rozmělnil. Uvidíte, že jakmile svůj vztah opět posílíte, vzplane vášeň i ve vaší ložnici.

 

Stres

Spolu s přepracováním souvisí také stres. Stres je v současnosti nejčastější příčinou nízkého libida u mužů. Trápí jak muže, tak i ženy.

A na obě dvě pohlaví působí úplně stejně – útlum sexuálního chtíče, nevolnost, bolesti hlavy, migrény, nekontrolovatelné pocení, úzkostné stavy.

To všechno vede k přirozené psychologické reakci – strnutí, útěku nebo boji, avšak nikdy ne k sexu.

 

Řešení

Ač jsem stres vložila do kategorie „Příčiny nízkého libida, za které si muž může sám”, někdy je stres způsoben i vnějšími vlivy, za které muž primárně nemůže. Rodinné problémy, závažné onemocnění, starost o rodiče, péče o děti, atp.

Každopádně je v tomto případě potřeba nejprve vyřešit primární příčinu vaší stresové reakce. Snažte se přijít na to, proč jste ve stresu, co vás do stresu přivádí a naopak, co vám ze stresu pomáhá.

Díky tomu, že toto všechno budete znát, budete moct se stresem úspěšně bojovat a díky tomu navrátit své sexuální libido.

 

Nezdravý životní styl

nízké libido u mužů kvůli alkoholu

Bohužel muži velice rádi tráví čas v hospodách nebo doma při skleničce. Na partnerky si čas nenechávají a alkohol s tabákem spolehlivě ničí jejich libido, navíc dlouhodobě.

Dalším významným důvodem, proč už nemáte takovou chuť na sex, je nezdravý životní styl.

Špatné stravování, kouření cigaret, užívání omamných látek, pravidelné požívání alkoholu, nedostatek pohybu, málo procházek na čerstvém vzduchu.

A pokud tyto faktory zkombinujete dohromady dlouhodobě, máte v ruce instantního zabijáka vašeho libida.

 

Řešení

Řešení této příčiny ztráty libida není sice nijak složité, ale o to náročnější je pak jeho dodržení. Stačí totiž začít žít zdravě.

Správně se stravovat, mít pestrý a vyvážený jídelníček, přestat s kouřením a pitím alkoholu, okamžitě stopnout užívání omamných látek a místo toho se začít více hýbat, ideálně na čerstvém vzduchu.

Jenže ono se to velice snadno řekne, jenže hůře potom udělá. Taková radikální změna životního stylu není vůbec jednoduchá a pokud k tomu nemá člověk pevnou vůli a dostatečně velkou motivaci, může jeho snaha velice snadno ztroskotat.

Proto je ideální, pokud se do takového razantního životního kroku pustí oba partneři. Nejen, že se mohou navzájem podporovat, ale také předhánět ve svých pokrocích.

STRAVU OBOHAŤTE O SLOŽKY PODPORUJÍCÍ LIBIDO: 

Proerecta LONG jsou české tobolky pro dlouhodobou stimulaci libida, ale také erekce, kvality ejakulátu a plodnosti. 

Proerecta Long

Klikněte na tlačítko a dostanete se přímo k účinkům a nákupu na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 2 dnů, a ihned tak můžete začít s posilou libida.

 

Nízká hladina minerálů a vitamínů v těle

Se špatnou životosprávou souvisí i další příčina sníženého libida – nízká hladina některých minerálů nebo vitamínů v těle.

Minerály a vitamíny jsou pro naše tělo stejně důležité, jako třeba voda nebo vzduch. Bez nich nebude naše tělo dlouhodobě správně fungovat a dřív či později začne vypovídat službu.

A hádejte, co je jedním z průvodních jevů tohoto syndromu nízké hladiny některých minerálů nebo vitamínů v těle? Ano, hádáte správně, nízké libido u mužů.

Jako nejdůležitější látkou pro mužské libido je zinek, který se podílí na produkci testosteronu. (Prospěšnou denní dávku zinku obsahuje i doporučená Proerecta LONG).

Právě zinek má u mužů pozitivní účinek na vzrušení a udržení erekce. Zinek totiž ovlivňuje nejen hladinu testosteronu v mužském těle, ale také může způsobit ztrátu schopnosti detekovat jemné chemikálie, které vyvolávají erotické vzrušení.

 

Řešení

Řešením nízké hladiny některých minerálů a vitamínů v těle je změna jídelníčku zejména ve prospěch čerstvých, nezpracovaných surovin.

Každý den byste měl mít dostatečně čerstvého ovoce a zeleniny, dále pak libová masa, ořechy a rostlinné oleje.

Mezi zdroje bohaté na konkrétně výše zmíněný zinek patří ústřice, krevety, dýňová, slunečnicová a tykvová semínka, hovězí maso, játra, ryby, sušené mléko, sýr a neloupaná semena obilnin.

CO PŘESNĚ JÍST PRO SILNÉ LIBIDO? 8 běžných potravin s vitamínem D a zinkem, které zvýší produkci vlastního testosteronu.

potraviny pro zvýšení testosteronu

 

Nedostatek pohybu

Ještě jednou se vrátím k onomu zdravému životnímu stylu. Důležitou součástí zdravého životního stylu je totiž také dostatek pohybu.

Nedostatek pohybu totiž nezpůsobí pouze ztrátu libida, ale spoustu přidružených problémů. Od obezity, kardiovaskulárních nemocí a potíží s průchodností cév, přes vysoký krevní cholesterol a nedostatečné prokrvení organismu a slábnutí erekce až po problémy s dýcháním.

A proč by vás to vůbec mělo zajímat? Protože samotná erekce je citlivým cévním mechanismem. Pokud dojde v cévním systému k nějakému problému, prakticky okamžitě se to projeví na vaší erekci.

 

Řešení

Naštěstí už dnes odborníci přesně ví, kolik času byste měl sportu a pohybovým aktivitám věnovat. Ideální je jakákoliv aerobní činnost po dobu aspoň 40 minut ideálně 4krát týdně.

Že nevěříte, že vám pohyb zachrání výkony v posteli? Už pouhých 30 minut chůze denně bylo podle studie z Harvardu spojeno se 41% poklesem rizika vzniku erektilní dysfunkce. Proto zapomeňte na vysedávání u televize a hurá na pás, na kolo nebo do přírody.

 

Užívání anabolických steroidů

Opačným extrémem je honba za dokonalou postavou. Respektive případ, kdy přirozená krása nestačí a muž má potřebu ji podpořit anabolickými steroidy.

Ač jsou steroidy syntetické látky podobné mužskému hormonu testosteronu a každého tak logicky napadne, že by měly mužskému libidu a erekci pomoci, je tomu přesně naopak.

Anabolické steroidy mohou poškodit játra, ledviny, způsobit zmenšení varlat (testikulární atrofie), impotenci, snížení sexuálního libida, mají negativní vliv na zvýšený výskyt zubního kazu, dlouhodobě poškozují srdce, způsobují růst orgánů, zadržování vody v těle a otoky.

Pan Petr přidává osobní zkušenost s anabolickými steroidy:

Užíval jsem celkem 30 týdnů anabolické steroidy, konkrétně Testosterone enanthate. Aplikoval jsem jej co týden. Aktuálně mám potíže s erekcí.

Po vysazení, po 21 dnech, co mi se látka zcela vyplavila z těla, jsem nasadil lék anastrozole (arimidex), který jsem užíval co tři dny, jelikož jsem neměl žádnou erekci.

Erekce se mi sice pomalu vrací, ale vím, že to může být spojené s malou tvorbou vlastního testosteronu.

 

Řešení

Pokud i vás trápí snížení sexuální touhy po vysazení steroidů, obraťte se na svého lékaře. Na vině totiž může být snížená tvorba vlastního testosteronu.

Vaše tělo si jednoduše řečeno na steroidy podávané zvenčí natolik zvyklo, že přestalo produkovat vlastní testosteron, a ten teď tedy musíte tělu dodat.

 

Nízké sebevědomí

nízké libido u mužů kvůli nízké sebedůvěře

Muž s nízkým sebevědomím nevěří, že dovede ženu sexuálně uspokojit, a proto se sexu ze strachu vyhýbá nebo se různě vymlouvá.

V neposlední řadě může mužské libido pořádně ochromit vlastní ego a sebevědomí.

Dámy, nemyslete si, muži nejsou vždy těmi silnými alfa-samci, za které je máme. Ač jej ve vlastních očích vnímáte jako smyslného hřebce, on sám se může cítit jako obyčejný, podprůměrný chlap s ne příliš velkým penisem a neustále malými svaly.

Uznávaný odborník v oblasti sexuologie MUDr. Václav Urbánek, CSc. potvrzuje:

Psychologická nadstavba hraje při sexu obrovskou roli. Nejistota z očekávání, partnerské či manželské konflikty, nedostatek sebedůvěry a pokles nálady v důsledku stresu, deprese, situační či generalizované úzkosti to všechno může vaši sexualitu přechodně ochromit.

 

Řešení

V tomto případě leží řešení před nosem vaší partnerky. Sám samozřejmě na své sebedůvěře a sebevědomí můžete zapracovat, ale načechrat, podpořit a pořádně nabujet jej může hlavně vaše partnerka.

Dámy, nebojte se své chlapy hýčkat, lichotit jim a neustále jim dokazovat, že jsou pro vás pořádnými býky.

Chvalte je, podbízejte se jim, zvyšujte jejich hodnotu. Uvidíte, že se zvyšujícím sebevědomím bude růst také jejich chtíč.

 

Nízké libido u mužů: Vrozené a získané příčiny, za které nemohou

Ovšem ne za vše si může muž sám. Každého z nás v životě potká řada náhod a situací, které sami nemůžeme úplně ovlivnit, které taktéž mohou snížit sexuální libido. A které příčiny to tedy jsou?

Na prvním místě příčin nízkého libida, za které muž nemůže, je jednoznačně závažné onemocnění. Nejčastějším takovým zabijákem libida je akutní leukémie. Dále to může být jakékoliv onkologické onemocnění, autoimunitní choroba a další.

 

Řešení

Řešením je samozřejmě léčba takového závažného onemocnění. Jenže většinou muž ani netuší, že mu něco je. Snížené libido připisuje únavě, stresu nebo přepracování, a tak tomu nevěnuje pozornost.

Až když se přidají další příznaky typické pro dané onemocnění, vyhledá lékařskou pomoc. Přitom už může být zbytečně pozdě.

Proto se pravidelně sledujte, nezapomínejte na každoměsíční samovyšetření varlat a dalších částí těla, hlídejte podivné změny na svém těle a v jakémkoliv případě se nebojte navštívit lékaře. Nic horšího, než „Udělal jste dobře, že jste přišel…” se stát nemůže.

 

Kardiovaskulární nemoci

S oblastí závažných onemocnění souvisí i kardiovaskulární nemoci. Ty zde uvádím zcela zvlášť, protože ve spojení s mužskou sexualitou mají zvláštní spojitost.

Abyste to pochopili, je nutné si nejprve uvědomit, proč vlastně vzniká erektilní dysfunkce.

Erektilní dysfunkce ve většině případů vzniká zhoršením průchodnosti cév. A ta zase souvisí s kardiovaskulárním systémem. Není proto žádným překvapením, že muži, které trápí kardiovaskulární potíže, mají také často problémy s erekcí. A bez erekce není ani chuť na sex, libido a chtíč.

 

Řešení

Víte-li o sobě, že vás trápí kardiovaskulární systém, že už řadu let bojujete například s vysokým krevním tlakem (hypertenze), a i vaše rodiče či prarodiče měli stejnou diagnózu, pak opět vyhledejte svého lékaře a se svými problémy se mu svěřte.

Lékař vás vyšetří a určí, zda za vaše potíže v sexu skutečně mohou kardiovaskulární potíže. Pokud ano, můžete nastavit účinnou léčbu, která vás vašich problémů zbaví.

 

Testosteron se s vysokým tlakem vytrácí 

Nejnovější zjištění potvrzují, že hlavním viníkem erektilní dysfunkce je právě vysoký krevní tlak a na něj napojena zvýšená hladina špatného cholesterolu. Nedávno publikovaná studie v časopise Journal of the Amerian Geriatrics Society zjistila, že bezmála polovina mužů mezi 40 až 79 lety s vysokým krevním tlakem trpí také erektilní dysfunkcí.

Vysvětlení je snadné – muži s hypertenzí mají většinou ucpané cévy, a právě kvůli nim nemůže dojít k tak pevné erekci. Kvalitě erekce však neprospívá ani pokles mužského hormonu testosteronu, který rovněž bývá součástí vysokého krevního tlaku.

 

Pít s vysokým tlakem kávu nebo vynechat? 

O špatném vlivu kouření na tlak se shodne drtivá většina lékařů. Jak je to ale u kávy? Po vypití šálku kávy se vám může rapidně zvýšit tlak, přestože jím nemusíte trpět. Existují dvě teorie, proč se tak děje.

 • Jednou z nich je ta, že kofein blokuje hormon, který jinak pomáhá udržovat cévy dostatečně rozšířené.
 • Další tvrdí, že kofein působí na nadledvinové žlázy, které uvolňují více adrenalinu, což také způsobuje zvýšení tlaku.

Co je však dnes již potvrzeno je fakt, že lidé pijící kávu nebo jiné kofeinové nápoje mají vyšší tlak, než kdyby je nepili.

 

Spánková apnoe jakožto nepřítel 

Pokud denně spíte méně než pět až šest hodin, rovněž to může být příčinou vysokého krevního tlaku. Jako nejpravděpodobnější příčina je nedostatečná regulace stresových hormonů.

Tedy nevyspaný člověk si neodpočine a setrvává ve stresu. Jednou z dalších možných příčin nedostatečného spánku vedoucí k vysokému tlaku je i spánková apnoe, což je porucha, při které člověk na chvíli takřka přestane úplně dýchat.

V důsledku toho se budí, přičemž tento proces se během noci může několikrát opakovat. Následkem toho je pak člověk nevyspaný a vyčerpaný, a to může vést k rozvoji hypertenze.

 

Cukrovka

Dalším velkým zabijákem sexuálního libida je cukrovka. Dokonce to již potvrdily i vědecké studie.

Na základě srovnání 145 studií vědci odhalili, že muži s cukrovkou mnohem častěji trpí erektilní dysfunkcí a snížením sexuální touhy, než ostatní, zdraví muži. Dokonce je výskyt těchto problémů u „cukrovkářů” až v 95 % případech.

Šance, že tedy budete trpět problémy s erekcí, je u cukrovky až 3,5x vyšší než u jakéhokoliv jiného onemocnění.

 

Řešení

Opět je v takovém případě nasnadě návštěva vašeho praktického lékaře. Pokud máte typické příznaky pro cukrovku, jako je abnormální žízeň a sucho v ústech, časté močení, pomočování, nedostatek energie a extrémní únava, neustálý hlad, náhlý pokles hmotnosti a rozmazané vidění, ale cukrovku ještě potvrzenou nemáte, nechejte se nejprve vyšetřit.

Jestliže už ale diagnózu s názvem „Diabetes mellitus” potvrzenou od doktorů máte, pak se svěřte svému „obvoďákovi” i se svými sexuálními problémy. I v tomto případě vám předepíše vhodné medikamenty.

 

Nízká hladina testosteronu v krvi

Obrovským problémem může být i nízká hladina testosteronu v krvi. Ta může poklesnout nejen kvůli nevhodnému užívání anabolických steroidů, o kterých byla řeč výše, ale také s věkem, kvůli vrozené vadě nebo skryté nemoci.

Optimální hladina testosteronu v krvi u mužů by podle odborné studie měla být v rozmezí od 264 do 916 ng/dl. Pokud těchto hodnot muž nedosahuje, typicky se to projeví poruchami erekce, zhoršením ranních erekcí, méně intenzivní ejakulací a sníženým libidem.

Další příznaky nedostatku testosteronu doplňuje doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

 

Řešení

I zde je nutná návštěva vašeho lékaře. Rozhodně si sám neordinujte žádné přípravky pro zvýšení testosteronu v těle.

Zaprvé nevíte, zda je skutečně u vás na vině nízká hladina testosteronu v krvi, a zadruhé nevíte, kolik testosteronu potřebujete doplnit. Proto nechejte odborné posouzení na svém lékaři.

 

Souvisí nízká hladina testosteronu se nízkým libidem u mužů?

Pokud nemá muž v těle dostatek testosteronu, prakticky okamžitě se to projeví typickými psychickými, ale i fyzickými příznaky. Mezi ty nejtypičtější důsledky nízké hladiny testosteronu patří ztráta chuti na sex, problémy s erekcí, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulace či snížený objem ejakulátu.

Podle Dr. Josepha Alukala z NYU Langone Medical Center v New Yorku je ztráta chuti na sex jednoznačným signálem úbytku hladiny testosteronu:

„Sexuální libido sice postupně s přibývajícím věkem klesá, ale jakmile dochází k náhlému poklesu sexuální touhy, pak se jedná o jasné znamení poklesu testosteronu.”

Samozřejmě ale nelze jen podle jednoho příznaku soudit, že máte testosteronu v těle málo. Naneštěstí se úbytek testosteronu v těle projevuje i dalšími příznaky.

Nejtypičtější příznaky vyjmenovává uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Taťána Šrámková

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení erotické touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu nakonec vede až k neplodnosti.

 

DOPORUČENÁ PÉČE: Testosteron optimalizuje kořen Macy peruánské.

Tobolky Proerecta LONG s macou se bezpečně postarají o vaši optimální hladinu testosteronu, díky čemu podpoříte i nechtěně nízké libido u mužů libido a nezájem o sex. 

Proerecta Long

Klikněte na tlačítko a dostanete se přímo k účinkům a nákupu na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 2 dnů, a ihned tak můžete začít s posilou libida.

 

Vliv testosteronu na mužské libido

Kromě doktora Dr. Josepha Alukala a paní doktorky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. to potvrzuje také několik vědeckých studií.

První studie z roku 2006 s názvem „The relationship between libido and testosterone levels in aging men” sledovala vztah mezi sexuálním libidem a hladinou testosteronu u stárnoucích mužů. Cílem bylo posoudit sílu a význam asociace mezi stárnutím mužů, silou jejich libida a koncentrací testosteronu.

V počáteční fázi studie bylo sledováno 1 632 mužů ve věku 40 – 70 let. Výsledky této studie jasně ukázaly silnou závislost mezi mužským libidem a výší hladiny testosteronu. Analýzy prokázaly, že čím vyšší hladinu testosteronu v těle muž měl, tím měl také větší chuť na sex.

Stejné výsledky přinesla o 6 let později studie SM. van Anderse a jeho kolektivu s názvem „Testosterone and sexual desire in healthy women and men”. V této studii byli sledováni nejen muži, ale také ženy. Celkově byl hodnocen vliv mužských i ženských hormonů na sílu libida daného pohlaví.

Jednoznačně zvítězily mužské hormony. Opět i tato studie tedy přinesla potvrzení, že testosteron má nepopiratelný vliv na sílu libida. Čím vyšší koncentrace testosteronu v těle muž má, tím má také větší chuť na sex.

Nejnovější odborná studie provedená na 22 starších mužích (58 let) potvrdila fakt, že nízká hladina testosteronu je skutečně obrovským zabijákem sexuální touhy. Po absolvování testosteronové terapie, tedy doplňování testosteronu do těla, došlo u poloviny ze sledovaných k výraznému zlepšení kvality a četnosti jejich erekce, a především všech 22 mužů zaznamenalo výrazné zlepšení jejich libida.

Dr. Philip Werthman, ředitel Center for Male Reproductive Medicine and Vasectomy Reversal v Los Angeles, říká:

Snad nejznámějším, nejrychlejším a nejčastějším účinkem snižující se hladiny testosteronu je nízké libido.

Je tedy zcela jisté, že libido a testosteron spolu úzce souvisí – nízká hladina testosteronu negativně ovlivňuje mužské libido.

 

Jak zvýšit nízké libido u mužů a hladinu testosteronu zároveň?

Bohužel snižující se hladině testosteronu muž příliš nezabrání. Patří to totiž k přirozenému procesu stárnutí.

Sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. to vysvětluje:

Hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu od 35. roku věku klesá každý rok o 0,4 %. Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života.

Hodně ovšem napomůže životospráva: dostatek pohybu a normální váha, u obézních úbytek na váze vede ke zvýšení hladiny testosteronu.

 

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky VFN a 1. LF UK, doplňuje:

S roky úbytek pokračuje a po padesátce již každý pátý muž trpí výraznějším nedostatkem testosteronu.

Jen si vzpomeňte, jak jste měl chuť na sex třeba ve dvaceti. Tehdy mohl člověk sexovat prakticky pořád. Jenže jak čas plynul, chuť na sex se stále snižovala. Přispěl k tomu samozřejmě i stereotyp, ale velkou roli hraje také snižující se hladina testosteronu v těle.

Naštěstí se není nutné v dnešní době s tímto stavem definitivně smířit. Buď můžete úbytek hladiny testosteronu zpomalit, anebo jej při jeho absenci doplnit.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., popisuje léčbu testosteronem:

Moderní léčebné postupy léčby nedostatku testosteronu jsou založené na pravidelném dodávání chybějícího hormonu. To je možné orálně – formou tablet, injekčně nebo aplikací gelu na kůži.“

 

Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu pro zvýšení libida, zdraví svalů a kostí?

Tento typ léčby je ovšem vhodný pouze pro ty pacienty, kterým již testosteron v těle zcela chybí. Pokud pouze na sobě pociťujete postupný úbytek testosteronu a s ním spojené typické příznaky, můžete tento proces zpomalit užíváním různých bylinek. Mezi účinné rostliny, které vám pomohou udržet optimální hladinu testosteronu a zároveň tak předejít ztrátě libida, patří Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) a Maca peruánská.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. uvádí:

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. Kotvičník zemní.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Účinné množství kotvičníku zemního najdete v českém doplňku stravy Proerecta LONG, který vám pomůže stimulovat vaše sexuální zdraví a udržet optimální hladinu testosteronu v těle. Jedná se o certifikovaný výrobek, který dlouhodobě udržuje sexuální kondici, obsahuje přírodní afrodiziaka, podporuje libido a chuť na sex, přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a pomáhá udržovat sexuální aktivitu.

Zároveň společně s užíváním doplňku stravy Proerecta LONG omezte kouření a pití alkoholu, dopřejte si odpočinek, změňte skladbu jídelníčku a pravidelně se hýbejte. Uvidíte, že se hladina testosteronu opět vrátí do normálu a s ním i vaše libido, se kterým jste se možná pomalu loučil.

 

Terapie testosteronem zlepšuje sexuální libido, funguje i u starších mužů

Největší placebem kontrolovaná studie doposud zjistila, že testosteron může řešit nízké libido a erektilní dysfunkci. Nízký testosteron libido naopak oslabuje.

Starší muži s nízkým libidem a nízkou hladinou testosteronu po léčbě testosteronem projevili větší zájem o sex a zabývání se více sexuálními aktivitami.

Studie je doposud největší placebem kontrolovaná studie prováděná u starších mužů. Studie sexuální funkce je součástí Testosteron Trials – série sedmi studií zkoumajících účinnost hormonální terapie u mužů, kteří jsou starší 65 let mající nízkou hladinu testosteronu a prožívající příznaky jeho nedostatku. Výzkum je podporován především Národními zdravotními ústavy.

Testosteron je klíčový mužský pohlavní hormon, který se podílí na udržování sexuálního úsilí, erekční funkce a produkce spermií. Klinická praxe endokrinní společnosti doporučuje používat léčbu testosteronem mužům s příznaky nedostatku androgenů a nízkou hladinou testosteronu.

Nedostatek androgenů nastává, když člověk má trvale nízkou hladinu testosteronu a jeho výsledné symptomy jako jsou různé sexuální dysfunkce.

V posledních 15 letech se užívání testosteronu mezi muži rychle rozšířilo. Od roku 2000 se počet mužů, kteří začínají s léčbou testosteronem téměř zečtyřnásobil, uvádí tak studie v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism z roku 2014.

Naše nálezy ukazují, že nízká hladina testosteronu je jedním z příznaků, které zapříčiňují snížení libida a erektilní dysfunkci u starších mužů,” uvedl první autor studie Glenn R. Cunningham z Baylor College of Medicine a Baylor St. Luke’s Medical Center v Houstonu. „Muži, kteří mají tyto příznaky, by měli být vyšetřeni na nedostatek testosteronu,” dodal.

Studie byla navržena tak, aby prozkoumala účinnost léčby testosteronem. Nebyla dostatečně velká ani dostatečně dlouhá na to, aby se zabývala kardiovaskulárními příhodami nebo klinickým karcinomem prostaty.

Studie kontrolovaná placebem zkoumala vliv léčby testosteronem na sexuální funkci u 470 mužů. Účastníci byli ve věku nejméně 65 let a měli nízkou hladinu testosteronu. Všichni muži měli heterosexuálního partnera.

Proerecta Long

 

Pohlavně přenosná nemoc

Na sexuální libido se může negativně podepsat i pohlavně přenosná nemoc. Ať už z fyzického hlediska, tedy že muž skutečně nemá fyzicky vůbec chuť na sex, anebo z psychického hlediska, a tedy že nechce nakazit svou partnerku a nemoc dále roznášet.

Snížením sexuálního libida se může projevit syfilis, kapavka, HIV, chlamydie, genitální bradavice (kondylomata) či HPV virus.

 

Řešení

Řešením je klasická konvenční léčba. Navštivte svého praktického lékaře a se svými problémy se mu svěřte.

Lékař vás vyšetří, odebere vám vzorek krve a otestuje vás na přítomnost konkrétní pohlavně přenosné nemoci.

Pokud bude výsledek pozitivní, bude u vás zahájena léčba toho daného onemocnění na venerologii.

 

Psychické onemocnění

Stejně jako fyzické nemoci mohou způsobit velké problémy s posteli i ty psychické. Deprese, úzkosti, schizofrenie, poruchy osobnosti, psychopatie, bipolární porucha, neurotické poruchy a další duševní onemocnění.

To všechno může muži natolik zamotat hlavu, že mu nezbývají žádné myšlenky na sex, partnerský život ani postelové soužití.

 

Řešení

V tomto případě neexistuje jen jedno univerzální řešení, ale hned několik řešení. V prvé řadě je nutné nejprve začít léčit daný psychologický problém.

To je naprostým základem k tomu, abyste se mohl pohnout dál. K tomu navštivte psychologa nebo psychiatra.

Až jako návazný krok můžete začít řešit své potíže v posteli. Buď vám lékař předepíše podpůrné léky, anebo začnete na svém libidu pracovat s pomocí nejrůznějších erotických hraček a pomůcek.

 

Hormonální nerovnováha

Další příčinou, proč muži klesne touha na sex, může být hormonální nerovnováha. V tomto případě nemluvím pouze o nedostatku základního pohlavního hormonu testosteronu, ale o celkové hormonální nerovnováze u muže.

Každý hormon totiž hraje v těle muže svou roli a nezáleží na tom, zda je primárně spojený se sexualitou, anebo ne.

Hormony totiž ovlivňují všechny procesy v našem těle. Pokud jsou hormony v těle v rovnováze, máme se dobře, cítíme se fajn, je nám do smíchu.

Jestliže ale dojde k jejich výkyvu, okamžitě se to na nás projeví špatnou náladou, náladovostí a například i onou nechutí k sexu.

 

Řešení

Řešení hormonální nerovnováhy má v rukou pouze váš lékař. Pomůže sexuolog, ale také endokrinolog. Ten vás nejprve vyšetří a určí, kterého hormonu máte v těle přebytek a kterého případně nedostatek. Následně určí vhodný typ léčby.

Sám si ale rozhodně nikdy nic neordinujte. Ač mohou vaše příznaky vypadat sebevíc jasně, nikdy nevíte, zda je na vině skutečně hormonální nerovnováha.

 

Orchiektomie

nízké libido u mužů kvůli orchiektomii

Ve varlatech se tvoří testosteron, který je pro spolehlivé libido klíčový. Pokud se varle odebere, hladina testosteronu klesá a libido slábne.

Orchiektomie, neboli odstranění varlat, představuje další příčinu toho, proč může muži poklesnout jeho sexuální libido. Orchiektomie se provádí zejména u nádorového onemocnění varlete.

Výkon spočívá v odstranění varlete, nadvarlete a části semenného provazce. Ač po operaci funkci odstraněného varlete přebírá varle druhé, v některých případech se může stát, že se sexuální náruživost muže sníží či zcela vytratí.

 

Řešení

Opět bývá nejčastěji na vině snížení hladiny pohlavního mužského hormonu. V takovém případě pak dochází k doplňování testosteronu do těla muže buď pomocí injekcí, anebo pomocí tablet. Ty vám ale může doporučit a předepsat pouze váš ošetřující lékař.

 

Andropauza

V neposlední řadě patří mezi „Příčiny nízkého libida, za které muž nemůžeandropauza, neboli mužský přechod.

Andropauza představuje období v životě muže, kdy dochází k výraznému poklesu tvorby pohlavních hormonů (androgenů), zejména testosteronu.

Andropauza přichází u mužů zhruba po 50. roce života. A s poklesem hladiny pohlavních hormonů v krvi klesá i libido, jak už jsme si popsali výše.

 

Řešení

Nejčastěji se andropauza řeší s andrologem. To je specialista, který vás vyslechne, popovídá si s vámi o vašem životě a případně vám pomůže zvýšit sexuální apetit pomocí léků.

V první linii pro zvýšení libida stojí inhibitory fosfodiesterázy typu 5. Určitě budete znát nejznámějšího představitele Viagru, dále se pak předepisuje Cialis či Spedra.

 

Nízké libido u mužů jako negativní účinek některých léků

Na libido se mohou podepsat i některé léky. Ač by měly prvotně léčit, což většinou dělají, mohou mít na druhou stranu negativní vliv na sexuální libido. A které léky takový účinek mají?

MĚJTE PŘEHLED: Různé léky dovedou kromě libida oslabit také erekci, a dokonce způsobit až erektilní dysfunkci. Zde je podrobný seznam léků s těmito účinky

léky, které oslabují erekci a způsobují erektilní dysfunkci

 

Antidepresiva a sedativa

V prvé řadě to jsou jednoznačně antidepresiva a nejrůznější sedativa.

Antidepresiva jsou psychiatrické léky, které užívají lidé trpící depresemi. V České republice se nejčastěji pacientům předepisují Prothiaden, Anafranil, Ludiomil, Lerivon, Trittico, Deprex, Citalec, Seropram, Aurorix, nebo kupříkladu Efectin.

A stejně jako jakékoliv jiné léky, mají i antidepresiva své možné nežádoucí účinky. V počátcích léčby se mohou vyskytnout zažívací obtíže, přibírání tělesné hmotnosti nebo nízké libido u mužů, případně poruchy erekce nebo ejakulace.

 

Řešení

Už když vám bude lékař předepisovat tyto medikamenty, s největší pravděpodobností vás také informuje, jaké nežádoucí účinky se u vás mohou objevit, abyste s nimi mohl počítat.

Bohužel pokud se u vás skutečně projeví, nemáte jinou možnost než je vydržet a strpět. Rozhodně léčbu nevysazujte ani předčasně neukončujte.

Mgr. David Karel Ph.D. psycholog a psychoterapeut tyto negativní účinky antidepresiv potvrzuje:

Antidepresiva mají bohužel i některé vedlejší účinky, jako ztrátu libida a sníženou vzrušivost.

Léky, jen tak sám ale vysadit nemůžete, to ví jen vaše lékařka, proč je berete a jak rychle je můžete vysadit.

Ničeho se však nebojte, promluvte si s ní o vašem problému a společně najdete řešení.

 

Léky na krevní tlak

Také léky na vysoký krevní tlak mohou snížit sexuální libido. V České republice se jedná zejména o Dopegyt, Accupro, Amicloton, Cordipin retard, Dapril 10 a Furon.

A často se stává, že právě tyto léky na snížení krevního tlaku špatně působí na sexuální libido a apetit.

 

Řešení

V takovém případě se doporučuje říci to vašemu ošetřujícímu lékaři, aby vám předepsané léky změnil, anebo vám předepsal léky přímo na podporu erekce.

Obojí je ale nutné konzultovat s vaším lékařem. Ne pro všechny muže jsou totiž takové přípravky vhodné.

Léky na zlepšení erekce se vyloženě nedoporučují mužům, kteří v nedávné době prodělali mozkovou mrtvici, mají závažnou srdeční nebo jaterní poruchu.

 

Nízké libido u mužů: Další příčiny

A co dalšího může negativně ovlivnit mužské libido? Jaké jsou další příčiny nízkého libida u muže?

nízké libido u mužů kvůli nedostatku zkušeností

Nezkušený mladík může být tak vystrašený, že na sex a libido zcela zapomene 🙂

 

Stydí se, nemá zkušenosti

Ač žádný učený z nebe nespadl a všichni víme, že nás to jednou čeká, stejně se nikdy neubráníme obavám a nervozitě před úplně prvním sexem.

Člověk neví, do čeho jde, co ho přesně čeká a hlavně, zda naplní očekávání svého protějšku. Stud, strach a málo zkušeností proto může také snížit sexuální libido.

 

Řešení

Nebojte se. Nikdo nečeká, že předvedete nadlidský výkon. Každému je jasné, že je to napoprvé trochu neohrabané, divné a zkrátka úplně nové.

Buďte ke své partnerce naprosto upřímný, nehrajte si zbytečně na hrdinu, ale na rovinu jí řekněte, že je to pro vás poprvé.

Uvidíte, že to plně pochopí a naopak vás během prvního milování ráda povede.

Jakmile se pak do toho dostanete, bude pro vás radost objevovat možnosti a zákoutí sexuálního života.

 

Náhlé a nečekané životní změny

Úmrtí v rodině, závažná nehoda, rozvod, narození dítěte, diagnostika závažného, život ohrožujícího onemocnění, ztráta zaměstnání, odstěhování dítěte z domu – zkrátka náhlé a nečekané životní změny.

I ty mohou natolik pošramotit psychiku muže, že jej vykolejí i z postele. Je pak naprosto jasné, že muž nemá na sex náladu ani chuť.

 

Řešení

V takovém případě se obraťte na psychologa. Není to žádná hanba, že vás zásadní životní změna vyvedla z míry. Stát se to může úplně každému.

Přitom by byla škoda to v sobě dusit, neustále se tím užírat a nevyřešit to s odborníkem. Vždyť kvůli tomu tady taky je. Takže se nebojte a obraťte se na psychologa.

Uvidíte, že společně to překonáte.

 

Nízké libido u mužů a důvody, za které obvykle mohou partnerky

nízké libido u mužů kvůli partnerce

Hezky se to neposlouchá, ale děje se to často. Někdy se právě partnerka ve vztahu změní na osobu, která muže již nepřitahuje nebo rozčiluje natolik, že na sex nemá ani pomyšlení.

Někdy může být tím zásadním faktorem pro snížení sexuálního libida samotná partnerka. Jaké příčiny pro snížení mužského libida může mít svědomí?

 

Sex s partnerkou ho nebaví

Můžete se milovat nadevše na světě, můžete si sednout, být si sobě nejlepšími přáteli, ve všem si rozumět i mít stejné životní cíle, ale i přesto všechno vám to v sexu nemusí klapat.

Není to nic neobvyklého. A pokud vás sex s partnerkou nebaví, ať už z jakéhokoliv důvodu, je pak logicky nasnadě, že se mu také budete vyhýbat.

 

Řešení

Tento problém nevyřeší nic tak, jako vzájemná partnerská komunikace. Chápu, že je to velice nepříjemné a bolestivé, ale prostě to své partnerce řekněte. Vyjděte s pravdou ven.

Nezacházejte do příliš velkých detailů a zkrátka ji bez obalu řekněte, že vás sex s ní nebaví. Popovídejte si o tom a snažte se najít společné řešení.

Třeba stačí více experimentovat, nakoupit vzrušující sexuální hračky a pomůcky, anebo vyzkoušet sexy oblečky. Jen se toho nebojte.

 

Partnerka je v posteli příliš laxní

Často si pánové také stěžují na to, že je jejich partnerka v posteli příliš laxní a celou práci musí oddřít sami. To je pak jasné, že ho sex po čase přestane bavit a že o něj přestane mít zájem.

 

Řešení

Opět si o tom promluvte. Pánové, řekněte to něžně svým drahým polovičkám, a dámy, nenechávejte všechnu práci pouze na chlapovi.

Přijďte občas sama s iniciativou nebo nápadem. Stačí nadhodit třeba výměnu polohy a okamžitě to bude vašeho samce mnohem více bavit.

TIP, KTERÝ ZAŽENE NUDU: 51 lehce zvladatelných poloh z Kámasútry.

 

Zamiloval se do jiné ženy

Někdy to ale prostě mezi těmi dvěma vyšumí. Vztah sklouzne ke stereotypu, každodenní rutině a nudě.

A stačí, aby se pak v okolí objevil nový atraktivní protějšek, který znovu rozdmýchá vlnu vášně a muž se opět zamiluje.

Je pak zcela logické, že už o sex a intimnosti se svou stávající partnerkou nemá takový zájem.

 

Řešení

Ani v tomto případě pro vás nebudu mít žádné instantní řešení. Opět vás čeká ona nepříjemná konfrontace tváří v tvář. Prostě to své partnerce řekněte.

Přestaňte ji tahat za nos a předstírat, že ji pořád milujete, ale vyjděte s pravdou ven. Přiznejte se, že jste se zamiloval jinde.

Uvidíte, že se vám uleví a i když to bude hodně bolet, bude to tisíckrát lepší, než žít ve lži a přetvářkách.

 

Partnerka byla nevěrná a on na to přišel

Byla vám vaše partnerka nevěrná a vy jste na to přišel? Sice vám slíbila, že už se to nikdy nebude opakovat, ale vy stejně pořád musíte přemýšlet nad tím, zda vám přece jen někde nezahýbá?

Pořád na to myslíte, neustále si ji představujete s jiným mužem, konstantně jste v nejistotě a ve strachu? Pak není nic překvapujícího, že na sex nemáte chuť.

BUĎTE O KROK NAPŘED: Jak poznat partnerčinu nevěru? (Pozor, nezklouzněte k paranoím)

 

Řešení

Nejprve je potřeba mezi vámi zklidnit zčeřenou hladinu a zpátky vybudovat ztracenou důvěru. Bude to sice nějakou dobu trvat a nebude to nic zázračně jednoduchého, ale pokud to má mezi vámi vyjít, je potřeba, abyste touto cestou společně prošli.

Začněte od úplného začátku. Snažte se spolu trávit každou volnou chvíli, nemějte před sebou žádná tajemství, říkejte si všechno, buďte k sobě upřímní.

 

Něco mu vadí, ale mlčí o tom (nechce zklamat ani urazit)

Také mu ale mohlo začít v poslední době něco vadit, o čem se však bojí mluvit.

Přibrala jste, přestala jste o sebe pečovat, zestárla jste, začala jste se jinak chovat, ignorujete jej, změnila jste se, sama se do soulože příliš nehrnete a tak dále.

I to může způsobit nízké sexuálníh libido u mužů.

 

Řešení

Opět je jediným řešením vzájemná komunikace. Otevřete tedy společně tuto Pandořinu skříňku a nahlédněte pod pokličku vašich problémů.

Třeba nakonec zjistíte, že nejde o nic zásadního a váš problém bude mít vlastně velice jednoduché řešení.

 

Vztah mu nevyhovuje a přemýšlí nad rozchodem

Už vás vztah omrzel? Přemýšlíte nad rozchodem? Pak se nedivte, že na sex s partnerkou nemáte chuť.

V takovou chvíli je sex to poslední, na co máte pomyšlení. Je to ale naprosto přirozené.

 

Řešení

Přestaňte to natahovat a vyklopte pravdu partnerce. Zaslouží si vědět, na čem je a že už s ní nechcete být.

Rozhodně je to lepší, než ji tahat na vařené nudli a oddalovat to, k čemu stejně dřív či později dojde.

 

Má pocit, že ho do sexu nutíte

Nakonec může být na vině i to, že může mít muž pocit, že je do sexu neustále tlačený. Že na něj pořád tlačíte, že jej pořád do něj nutíte a že to vlastně nikdy nepřichází z jeho strany. I to může na něj zapůsobit jako zabiják libida.

 

Řešení

V tomto případě musí přijít komunikace ze strany muže. Muž se musí ženě otevřít a svěřit se jí, že se cítí neustále do sexu tlačený.

Snažte se mu pouze pro to připravit správnou situaci a budovat si s ním vzájemnou důvěru, aby se vám nebál otevřít.

 

Homeopatika a libido, erekce a plodnost. Litujeme, žádný prospěšný účinek neexistuje.

Homeopatika. Určitě jste o nich už slyšeli. V posledních letech se totiž o nich vede ohnivá diskuze.

 • Předražené cukrové kuličky„, tvrdí lidé na jedné straně.
 • Šetrná léčba bez vedlejších účinků„, říkají její příznivci na straně druhé. Ti se ale pletou. Homeopatika nemají ani léčivé, ani žádné jiné zdravotní účinky.

homeopatika, erekce, plodnost a libido

 

Homeopatika a nízké libido u mužů

Podobně je na tom homeopatie i v dalších oblastech lidské sexuality. Ať už se jedná o podporu erekce, o zvýšení chuti na sex, tedy jinak řečeno libida, či o zlepšení plodnosti.

U žádného z těchto případů neexistuje jediná relevantní odborná studie, která by účinek homeopatik skutečně potvrzovala. Jde o lživou reklamu jejich výrobců, a jelikož nejde o léky, nikdo nemusí léčivé účinky reálně dokládat. Ty musí doložit pouze výrobce a prodejce léků, nikoliv homeopatik.

O skepsi odborné veřejnosti svědčí i to, že v roce 2005 se od homeopatie distancovala i Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.

Homeopatické metody léčby jsou založeny na nevědeckých postupech, které nikdy nebyly ověřeny za použití vědeckých metod.

Nikdy bych tyto postupy nedoporučil svým známým ani příbuzným.

Homeopatie, podle mínění specialistů různých lékařských disciplín, nemá místo v moderní medicíně, a proto o její užitečnosti lze jen pochybovat.

Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, cls.cz
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

Libido se vám ale s homeopatiky může mírně zvýšit. Jak to?

Ovšem i v tomto případě, tedy v případě snížené chuti na sex, vám mohou homeopatika pomoci. Že si protiřečím? Nikoliv. Opět je na vině placebo efekt.

Pozitivní výsledky homeopatické léčby nepochybně úzce souvisejí s jejich velkou sugestibilitou, a proto je podoba s účinky placeba více než pravděpodobná.
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, cls.cz
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

Homeopatika a erekce

Čím je lékařská studie kvalitnější, tím je to pro homeopatii nepříznivější, tvrdí farmaceut Tomáš Cikrt. Složení homeopatik totiž obsahuje pouze přírodní látky, které jsou následně zředěny do velmi slabých dávek. Homeopatikum dokonce nemusí obsahovat žádnou účinnou látku a jde tak o běžnou destilovanou vodu.

Díky slabé koncentraci sice nezpůsobují žádné vedlejší účinky, ovšem jejich účinek je čistě placebo efektem.

Vzhledem k těmto skutečnostem je velmi nepravděpodobné, že by tyto přípravky měly jakýkoliv vliv na lidské zdraví přesahující efekt placeba.
Profesor Edzard Ernst, který na britské University of Exeter založil pracoviště specializující se na výzkum „celostní a alternativní medicíny“ a vede odborné žurnály Focus on Alternative a Complementary Therapies and Perfusion, edzardernst.com
Profesor Edzard Ernst, který na britské University of Exeter založil pracoviště specializující se na výzkum „celostní a alternativní medicíny“ a vede odborné žurnály Focus on Alternative a Complementary Therapies and Perfusion

Ač na internetu najdete spoustu homeopatik k léčbě například erektilní dysfunkce nebo řešení problémů v posteli, neexistuje jediná relevantní odborná studie, která by účinek homeopatik skutečně potvrzovala. Nenakupujte je. Nepomohou, navíc mohou zhoršit již existující nemoci, protože kvůli nim může postižený odložit reálnou léčbu.

 

Mohou homeopatika pomoci s erektilní dysfunkcí?

Přesto mohou homeopatika v některých případech mužům pomoci. Ne tedy sama o sobě, neboť neobsahují prakticky žádnou účinnou látku, ale jakožto placebo.

V některých případech totiž není erektilní dysfunkce způsobená pouze fyzicky, ale hlavně psychicky:

 • Nervozitou kvůli sexu, že muž ženu dostatečně neuspokojí
 • Strachem
 • Stresem
 • Problémy ve vztahu
 • Depresí
 • Nízkým sebevědomím
 • Negativními myšlenkami, domněnkami
 • apod.

To všechno může váš sexuální výkon negativně ovlivnit a i když jste zdravý jako řípa, najednou začnete trpět problémy v posteli. V takovou chvíli mohou homeopatika skutečně pomoci. Jakmile si totiž takovou tabletku či kapičky vezmete, může se vám zvednout sebevědomí už jen z víry v to, že to může fungovat (přesvědčení ale zůstává falešné a skutečný účinek žádný).

Lidé homeopatii používají většinou v případě, že trpí různými psychosomatickými neduhy.

A tam platí, že cokoliv, co pomůže víře v uzdravení, to opravdu zlepší zdravotní stav pacienta. Přitom jej to takřka nemůže poškodit.

Paktická lékařka
Paktická lékařka

Když pak k tomu přičtete lepší náladu, více energie a pozitivní myšlení, najednou máte erekci tvrdou jako skála. Ovšem nezpůsobila to homeopatika, nýbrž vaše psychika.

Osobnost lékaře, legenda o jeho kvalitách a také pocit výjimečné péče jsou faktory, které často ovlivní hodnocení lékařského zákroku více než technicky správné provedení a rychlost uzdravení.

Ve srovnání se skutečnou medicínou má homeopatie více možností, jak nechat tyto faktory působit na své klienty.

Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos, sisyfos.cz
Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos

 

Co pomůže s erektilní dysfunkcí?

Jenže vás zklamu. Pokud si teď říkáte, že homeopatika jsou to pravé ořechové pro vás, nenechte se zmást. Stejně, jako vám mohou „pomoci” homeopatika, vám může erekci podpořit:

Takže rozhodně nelze říct, že by právě homeopatika byla tím zázračným, magickým řešením na vaše problémy.

Své shrnující stanovisko k homeopatikům vydala i pracovní skupina Expertní rady evropských akademií věd:

Neexistují spolehlivé, reprodukovatelné důkazy o účinnosti jakékoli homeopatické léčby nad rámec placeba a deklarované působení homeopatik je v rozporu s poznatky fyziky a chemie.

 

Homeopatika a mužská plodnost (fertilita)

A do třetice všeho dobrého je stejná situace i u mužské plodnosti. Ani v této oblasti neexistují žádné odborné studie, které by účinek homeopatik skutečně potvrzovaly.

A v tom je problém. Zastánci homeopatie si ze záhadného důvodu myslí, že jejich pilulky jsou jaksi zvláštní a nejdou otestovat standardními lékařskými experimenty.
Ben Goldacre, britský lékař a novinář
Ben Goldacre, britský lékař a novinář

Užívat je samozřejmě můžete. Pokud tomu věříte a máte z toho lepší pocit, „že alespoň děláte něco pro sebe a své zdraví”, tak vám určitě nikdo užívání homeopatik zakazovat nemůže.

Ovšem vždy je nutné pamatovat na to, že obsažené přírodní látky jsou zředěny do velmi slabých až nulových dávek, takže nemají a ani nemohou mít žádný účinek.

 

Homeopatika a jejich (NE)realné účinky

Jeden příklad za všechny. Znáte oblíbené homeopatikum ze zimního období Oscillococcinum?

V zimě je na něj všude spousta reklam. Tak právě Oscillococcinum obsahuje zředěné kachní orgány v poměru 1 : 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.

!Kachní orgány jsou natolik zředěné, že v přípravku není přítomná ani jedna molekula!

Na prvním místě je vždy celkový stav pacienta. Pokud jde například o zánět mozkových blan, musí pacient do nemocnice a léčit se antibiotiky, všechno ostatní je hazardováním s jeho životem.
MUDr. Ladislav Fiala
MUDr. Ladislav Fiala

 

Opakovaně jsme se setkali s případy, kdy pacient uvěřil doporučení homeopatů, například při léčbě nádoru.

To mělo za následek fatální rozvoj nádorového procesu, který by jinak bylo možné pozitivně ovlivnit příslušnou léčbou, používanou v moderní onkologii.

Ctibor Povýšil upozorňuje, že homeopatie může být v mnoha případech i nebezpečná, cls.cz
Ctibor Povýšil upozorňuje, že homeopatie může být v mnoha případech i nebezpečná
U třiadvacetileté pacientky jsme zachytili nádor v raném stádiu. Měla velkou šanci se vyléčit a nehrozilo jí ani odnětí prsu.

Léčbu však odmítla. Když se k lékařům po roce vrátila, zasažená tkáň se už doslova rozpadala a na léčbu bylo pozdě. Krátce nato zemřela.

Nemám rád silná vyjádření, ale zabila ji šarlatánská iluze, že nádoru se zbaví jen s pomocí víry a homeopatik.

Kdyby se alespoň léčila dál u nás a brala homeopatika jako doplněk, který ji může posílit v léčbě. Jenomže ona za sebou zabouchla dveře a k nám se vrátila v beznadějném stavu už jen umřít.

Můj postoj k homeopatii je pozitivní. Myslím si, že je to skutečně dobrá alternativa ke klasickým léčivým přípravkům.

Myslím, že by skutečně měly být součástí medicíny, byť se domnívám, že by bylo dobře, aby homeopatie byla v rukou lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, který má na to vzdělání.

O to je absurdnější, že tuto „vlajkovou loď iracionality v medicíně“ podporuje český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, mzcr.cz
O to je absurdnější, že tuto „vlajkovou loď iracionality v medicíně“ podporuje český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Pacient, který se rozhodne takto ‚léčit‘, by měl vědět, že homeopatika jsou lékem pouze na základě ničím nezdůvodněné výjimky.

To znamená, že neexistuje žádný kvalitní důkaz, že by homeopatie skutečně fungovala lépe než placebo, a tedy neexistuje ani důkaz, že jím zakoupená homeopatika jsou klinicky efektivní.

Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos, uzavírá, sisyfos.cz
Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos, uzavírá

SLOVO AUTORKY: 

Natálie Markovská

Natálie Markovská, autor článku

Podání homeopatik tedy opravdu není totéž jako podání skutečných léků. Byť existují lékaři, kteří homeopatika ve svých ordinacích používají a homeopatika se prodávají v lékárnách.

Některá homeopatika mohou být dokonce i nebezpečná, když dají nemocným falešnou naději na uzdravení a ten se v domnění „že se léčí” nedostaví k lékaři a neřeší své problémy s pomocí skutečných léků. Jakmile si svou chybu uvědomí, už může být pozdě.

Je to sice krásná představa uzdravit se jen pomocí zředěných bylinek, rostlinek a výtažků z přírody, ale realita je bohužel jiná.

 

Nízké libido u mužů: Často kladené otázky FAQ

Jak mohu opět zvýšit nízké mužské libido?
Naučte se zvládat stres a úzkosti, zlepšete kvalitu vztahu, libido stimulujte v rámci erotické předehry, pořádně spěte, zdravě jezte, cvičte denně, udržte si zdravou váhu, objednejte si Proerectu LONG nebo jiný doplněk s podobným složením.
Co způsobuje nízké libido u mužů?
Nízká hladina testosteronu, některé léky na předpis, deprese, chronické nemoci, nedostatek spánku a problémy se spaním, přirozené stárnutí, stres, úzkost a deprese.

Ve vztahu to může být stereotyp, ztráta vzájemné přitažlivosti, časté hádky a neukončené konflikty, neporozumění mezi partnery, nedůvěra, nevěra.

Pomůže muži zvýšit libido přírodní doplněk stravy?
Přírodní doplňky stravy pro podporu erekce, zvýšení libida nebo pro tonizaci sexuálního života jsou v posledních letech velice oblíbenou možností, po které sahají muži stále častěji.

Jsou totiž většinou bez jakýchkoliv vedlejších účinků, jsou volně prodejné a nevyžadují žádnou předchozí konzultaci s lékařem.

Ovšem na druhou stranu je jejich účinek silně diskutabilní. Tyto přípravky totiž fungují pouze na přirozené bázi zvýšení sexuality daného muže.

Nezpůsobí vám tedy erekci na vyžádání, ani vám nezvýší libido nad obvyklou úroveň. A pokud nežijete zdravě, máte jiné závažné problémy, anebo vás sex s vaší partnerkou vyloženě nebaví, pak vám ani ty nejsilnější přírodní doplňky stravy pro zvýšení libida nepomohou.

Pomůže muži zvýšit libido Viagra?
Bohužel ne. Viagra „pouze“ stimuluje erekci tím, že roztahuje cévy a do penisu vhání potřebnou krev. Libido ale nepovzbudí.

Pro dosažení erekce je zároveň nutná erotická stimulace. K erekci nedojde bez sexuálních vjemů.

Proč slábne mužské libido?
Mužské libido může slábnout z nejrůznějších důvodů. Většinu příčin jsem vám vyjmenovala v textu výše. Avšak někdy za to jednoduše může věk.

Neříkám, že věk rovná se automaticky asexualita, ale může ke snížení libida silně přispět. Proto neočekávejte, že budete v osmdesáti dovádět stejně, jako když vám bylo osmnáct.

Může se síla libida přirozeně měnit?
Ano, určitě. Stejně, jako žena prochází měsíčními cykly, prochází i muž nejrůznějšími přechodnými obdobími, které mohou ovlivnit jeho libido, a to ať už pozitivně, anebo negativně.
Má na mužské libido vliv věk?
Ano, věk je asi nejsilnějším vlivem, který dokáže mužské libido ovlivnit.

Pokud muže v životě nic z výše popsaných možností nepotká, pak je zaručeně věk tím spouštěčem, který může libido utlumit.

Proerecta LONG koupit

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply