Spermicidy: Spolehlivost, druhy, použití a důležité informace

Spermicidy jsou volně prodejným druhem antikoncepce. Spermicid spermie zpomalí a brání jim v progresivním pohybu k vajíčku. Cílem je bránit otěhotnění a znemožnit spermiím vniknutí do vajíčka a oplodnění. Spermicidní přípravky se vkládají před sexem přímo do pochvy. Spermicidní látkou může být napuštěný i kondom, který používá muž.

Spermicidy bohužel neposkytují 100 % ochranu před otěhotněním, takže je vhodné kombinovat je s jinou antikoncepční metodou. Spermicid samotný zároveň nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, takže použití spolu s kondomem má velký smysl jako ochrana zdraví a jistější antikoncepce.

Uvádíme různé druhy spermicidů, bohužel ne všechny se běžně prodávají. V Česku bez problémů nakoupíte hlavně gely, krémy a čípky (globule). Článek jmenuje nejčastější spermicidní přípravky a vysvětlí jejich účinnost a spolehlivost.

spermicidy

 

Co je to spermicid?

Spermicid je chemická látka, která se vpraví a účinkuje hluboko v děložním hrdle (tzv. cervix uteri). Nejčastější účinnou látkou v spermicidních přípravcích je nonoxynol-9. Těhotenství brání zablokováním děložního hrdla, přes které se spermie nedostanou dále. Spermie naruší, zpomalí a znehybní. Upozorňujeme, že otěhotnění je stále možné i při použití spermicidu a ochrana tak není 100 %.

Některé spermicidní přípravky se smíchají s vaginální tekutinou, čímž vytvoří hustý gel a ten brání přechodu spermií směrem k vajíčku. Jiné přípravky spermie zpomalí tak, že se nedovedou pohybovat. Účinná látka nonoxynol-9 poškozuje buněčnou membránu spermií a tím je znehodnocuje.

Spermicidy neohrožují plodnost, takže až je žena přestane používat, zůstává plodná a zdravé spermie se k vajíčku dostanou přirozeně.

Spermicidy bohužel účinkují pouze částečně a mohu mít i negativní vedlejší účinky. Nejčastěji je to podráždění jemné pokožky a sliznic nebo alergické reakce. Podrážděná pokožka zároveň zvyšuje riziko přenosu pohlavních nemocí (bakterie a viry).

děložní hrdlo

Děložní hrdlo je krátký úsek mezi pochvou a dělohou. Spermicid brání spermiím dostat se přes děložní hrdlo a oplodnit vajíčko. (zdroj obrázku)

 

Účinnost a spolehlivost spermicidů

Účinnost spermicidů je pouze 72 %, co znamená, že až 28 ze 100 žen, které je používají, může otěhotnět. To je vysoké číslo a účinnost spermicidů se tak považuje za méně spolehlivou. Vždy je proto používejte přesně podle návodu, aby byla ochrana co možná nejsilnější.

Spermicidy mají zároveň různé doby trvání účinnosti. Některé účinkují okamžitě, jiné působí až za 10 – 15 minut. Některé druhy přestanou účinkovat po hodině, účinnost jiných vydrží několik hodin. Sledujte si informace na svém konkrétním produktu.

Zajímavost: Spermi-cid znamená v překladu „zabíjející spermie„. Spermicid je ve skutečnosti nezabije, ale zabrání jim v pohybu a zpomalí je natolik, že se nedostanou k vajíčku.

 

Duhy spermicidů

V Česku nemusí být dostupné všechny druhy spermicidů. Určitě se na dostupnost zeptejte v lékárně nebo pohledejte v on-line eshopech.

 

Spermicidní kondom

Upozorňujeme, že ne každý kondom obsahuje spermicidní složku, proto se na tuto možnost zeptejte přímo v drogerii nebo lékárně. Výhodou spermicidních kondomů je jejich ochrana před otěhotněním a přenosem pohlavních nemocí zároveň, takže jde o velmi oblíbenou, praktickou a užitečnou formu spermicidů.

Kondom se spermicidní složkou lze použít i samostatně bez nutnosti aplikovat další spermicidy do pochvy. Spermicidní kondom v kombinaci se samotným spermicidem má až 99 % účinnost. Je důležité kondom i spermicid používat správně. O tom, jak bezpečně nasadit kondom, jsme psali v podrobném návodu.

spermicidní kondomy

Spermicidní kondomy německé výroby s látkou nonoxynol-9 prodává e-shop e-kondomy.cz

Výhody spermicidního kondomu: Nevýhody spermicidního kondomu:
 • okamžitá ochrana před otěhotněním
 • silnější ochrana, než se samotným spermicidem
 • ochrana před pohlavně přenosnými nemocemi
 • může tlumit sexuální dráždění
 • může způsobit alergickou reakci kvůli latexu
 • i zde existuje riziko selhání a otěhotnění

Tabulka výhod a nevýhod spermicidních kondomů

 

Spermicidní antikoncepční gel

Spermicidní gel má jednoduché použití a stejně jako spermicidní želé pomáhá lubrikovat vagínu. Gel (nebo i spermicidní pěna) se prodává s aplikátorem, který je vhodné používat vleže a dostat gel co nejblíže děložnímu čípku.

Před nanesením gelu by se žena ani muž neměli aspoň 2 hodiny před sexem a aplikací gelu mýt mýdlem, protože může snížit požadovaný účinek. Žena se nesmí mýt mýdlem až 2 hodiny po souloži.

 

spermicidní gel pharmatex

Spermicidní gel/krém Pharmatex s aplikátorem z lékárny Pilulka.cz. Spermicidní gely lze v Česku koupit v lékárnách, drogeriích nebo na internetu v sex-shopech a on-line lékárnách.

Výhody spermicidního gelu: Nevýhody spermicidního gelu:
 • praktické použití
 • účinkuje ihned po aplikaci
 • lubrikuje vagínu
 • účinkuje pouze 1 hodinu
 • může dráždit pokožku a sliznice, pokud se používá víckrát za den
 • nechrání před přenosem pohlavních nemocí
 • vhodné používat s pesarem či kondomem

Tabulka výhod a nevýhod spermicidního gelu

 

Spermicidní želé

Želé kromě spermicidního účinku funguje i jako lubrikant. Je vhodné pro ženy trpící vysycháním vagíny (vaginální atrofií), co je poměrně rozšířená sexuální dysfunkce, která bolí, znepříjemňuje nebo zcela znemožňuje sex.

Spermicidní želé se obvykle prodává ve zkumavce s aplikátorem, díky kterému lze hmotu dostat co nejblíže děložního čípku. Aplikátor po použití opláchněte a nechte vyschnout. Ochranný účinek trvá nejméně hodinu. Spermicidní želé lze používat i s jinými druhy antikoncepce.

spermicidní želé

Spermicidní želé lze v Česku sehnat přes internet, případně se zeptejte v lékárně (zdroj obrázku)

Výhody spermicidního želé: Nevýhody spermicidního želé:
 • poskytuje i lubrikaci vagíny
 • účinkuje ihned po aplikaci
 • aplikátor lze použít opakovaně
 • může způsobit podráždění a alergickou reakci
 • aplikátor se musí opláchnout po každém použití
 • nechrání před přenosem pohlavních nemocí

Tabulka výhod a nevýhod spermicidního želé

 

Spermicidní čípky, tablety a globule

Spermicid je uzavřený v čípku, rozpustné tabletce nebo globuli ve tvaru kuličky. Po umístění čípku k děložnímu hrdlu se vnější obal rozpustí a vytvoří spermicidní pěnu. Rozpuštění a čípku a vytvoření spermicidní hmoty trvá asi 15 minut, proto je doporučená aplikace 15 minut před sexem.

Čípky účinkují přibližně hodinu, některé výrobky (třeba doporučené globule Pharmatex z Pilulka.cz) uvádějí ochranu až 4 hodiny. Vždy proto důkladně čtěte příbalovou informaci.

spermicidní globule

Vybrali jsme vaginální spermicidní globule Pharmatex 10 kusů. Spermicidní čípky a globule různých značek jsou běžně dostupné v lékárnách i on-line.

Výhody spermicidního čípku: Nevýhody spermicidního čípku:
 • dávky jsou rozdělené do jednotlivých čípků
 • jednodušší aplikace
 • některým ženám může pěnovitá konzistence lépe vyhovovat
 • účinkuje až po 15 minutách
 • účinkuje přibližně 1 hodinu (sledujte bezpečnou dobu na etiketě)
 • může vyvolat podráždění a alergickou reakci
 • nebrání přenosu pohlavních nemocí

Tabulka výhod a nevýhod spermicidních čípků (globulí)

 

Vaginální spermicidní film (tenký proužek)

Tenký spermicidní film je fólie a připomíná kousek papíru. Po zavedení na své místo co nejblíže hrdla dělohy se vlivem vaginálních tekutin rozpustí a vytvoří hustý gel.

Film se zavádí 15 minut před sexem, aby se rozpustil a vytvořil gel. Produkt účinkuje přibližně 1 až 3 hodiny, pokud informace na obalu netvrdí jinak.

vaginální spermicidní film

Spermicidní šumivá tableta, vaginální film a houba (zdroj obrázku)

Během přípravy článku se nám nepovedlo dohledat, zda se spermicidní film prodává i v Česku. V zahraničních lékárnách nebo e-shopech je najdete běžně.

Výhody spermicidního filmu: Nevýhody spermicidního filmu:
 • účinkuje za 15 minut a účinek trvá až 3 hodiny
 • použiti je praktické a čisté – tenký film se do pochvy zavádí suchý
 • může způsobit podráždění a alergickou reakci
 • nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi

Tabulka výhod a nevýhod spermicidních filmů

 

Vaginální spermicidní houba

Spermicidní houba je vyrobená z měkkého materiálu napuštěného spermicidní látkou. Houba je účinná ihned a účinek vydrží až velkorysých 24 hodin. Vždy se pečlivě seznamte s návodem na použití.

Houbu lze mít v pochvě zavedenou až 30 hodin a užívat si sex takřka nerušeně.  Nevýhodou je, že houbu lze bezpečně vyjmout z pochvy až za několik hodin, nejčastěji 6 hodin po sexu. Houbu lze zavést pouze jednou. Po vyjmutí po doporučené době se musí vyměnit za novou.

Houba sa řadí mezi chemické, a zároveň mechanické bariéry pro spermie (spermicidní látka a houbovitý, nepropustný materiál společně). Spermicidní houba má vyšší procento spolehlivosti, než ostatní spermicidní produkty. Statisticky selhává v 9 až 11 % případů.

Zajímavost: Spermicidní houba se považuje za nejstarší spermicidní prostředek. V minulosti skutečně šlo o mořskou houbu napuštěnou různými látkami – kyselé šťávy, ovoce (citron, ananas, jablko a pod.) a rostliny nebo dokonce zvířecí trus a podobně.

V kyselém prostředí mají spermie problém přežít, ale šťávy nelze vnímat jako zaručeně spolehlivý spermicid. Dnes se houba vyrábí nejčastěji z polyuretanu.

spermicidní houba, použití

V Česku se spermicidní hubky spíše neprodávají, ale můžete na ně natrefit v zahraničí (zdroj obrázku)

Výhody spermicidní houby: Nevýhody spermicidní houby:
 • účinkuje do 15 minut a účinek trvá až 24 hodin
 • před otěhotněním chrání po celou dobu použití
 • při častém použití může dráždit pochvu
 • nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi

Tabulka výhod a nevýhod spermicidní houby

 

Správné použití spermicidů

Před použitím vždy dbejte na hygienu a mějte čisté ruce i místo, kam spermicid a další pomůcky pokládáte. Vždy čtěte příbalový leták a dodržte všechny zásady, jinak spermicid nemusí fungovat správně.

Spermicidní přípravky se zavádějí rukou nebo pomocí aplikátoru co nejblíže děložního hrdla. Pocit při zavádění připomíná zavádění klasického tamponu.

Během používání všech druhů spermicidů je důležité správné načasování. Účinkují pouze omezený čas, takže na bezpečný sex zůstává pouze několik minut až hodin. Některé spermicidy účinkují okamžitě, u dalších je potřeba počkat 15 minut, než změní konzistenci na gel nebo pěnu. Účinek vydrží přibližně 1 až 4 hodiny a až 24 hodin u vaginální houbičky. Většinu spermicidů je potřeba nechat působit ještě 6 až 8 hodin po sexu a vagínu opláchnout nebo vypláchnout až poté. Tyto časy jsou pouze obecné, proto si zkontrolujte přesné instrukce na vašem produktu.

Spermicidy vás neochrání před pohlavními nemocemi, proto je i se spermicidem vhodné používat kondom. S ním lze ještě o něco více snížit riziko otěhotnění. Spermicidy můžete používat společně s hormonální antikoncepcí, pesarem a dalšími antikoncepčními metodami.

Gel: Želé: Čípky a globule: Film: Houba: Spermicidní kondom:
Aplikace před sexem: 15 min 15 min 15 min 15 min do 24 hodin před sexem před sexem
Délka účinnosti: 1 hod do 5 hodin 1 hod 3 hodiny 24 hodin během sexu
Použít s kondomem? ano ano nebo s pesarem ano ano ano

Tabulka dob účinnosti různých spermicidů. Konkrétní informace najdete vždy na vašem výrobku.

 

Alternativy spermicidů a druhy hormonální nebo bariérové antikoncepce

Spermicidní přípravky vás mohou dráždit a způsobit alergické reakce. Zároveň žádná z nich neposkytne 100 % ochranu před otěhotněním, kvůli čemu možná zvažujete jiné metody ochrany. Některé z uvedených metod jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Informujte se u svého gynekologa.

 

Spermicidy a často kladené otázky FAQ

Co je spermicid a jak funguje?
Spermicid je chemická látka, která zpomaluje spermie a brání jim v pohybu k vajíčku a oplodnit ho. Spermicidy blokují děložní hrdlo (krček dělohy). Aby správně fungovaly, musí se umístit co nejblíže děložního hrdla.
Jaká je účinnost spermicidů?
Přibližně 78 % v závislosti na typu spermicidu. Nejúčinnější je spermicidní houba a to až 91 %.
Kdy mám použít spermicid?
Většina typů musí být použita 10 až 15 minut před sexem. Důkladně čtěte návod k použití. Spermicid účinkuje zhruba 1 hodinu, takže pokud je pauza mezi sexem delší, je potřeba další aplikace.
Potřebuji na spermicid lékařský předpis?
Spermicidy jsou obecně volně dostupné. Gynekologovi můžete nahlásit, pokud by vás spermicid dráždil a zanechával stopy.
Co spermicidy obsahují?
Často používanou látkou je nonoxynol-9, ale existují i jiné látky s podobným účinkem. Nonoxynol-9 může dráždit pokožku. Nonoxynol-9 se zpracovává do různých forem (krémy, gely, film a pod.).
Mohu používat spermicid společně s kondomem?
Ano, je to dobrá volba. Spermicidy ani kondomy nemají 100 % spolehlivost, takže pokud se použijí společně, riziko těhotenství a pohlavních nemocí výrazně klesá. Spermicidy kondomy nijak nepoškozují.
Může spermicid způsobit vývojové vady dítěte nebo potrat?
Podle studií spermicidy nezpůsobují ani vývojové vady plodu ani potrat.
Ovlivňuje spermicid menstruační cyklus?
Ne, spermicidy menstruaci nijak neovlivňují.
Může spermicid způsobit vaginální bolest?
Může, pokud je žena citlivá na některou složku nebo spermicid používá často a vagínu si podráždí.
Mohu se po použití spermicidu osprchovat?
Můžete si dát lehkou sprchu. Nedoporučuje se ale vyplachování pochvy ani koupání po dobu aspoň 6 hodin. Obsažená chemikálie potřebuje dostatek času, aby ochránila vajíčko před spermiemi.
Jakou účinnost mají spermicidy a mohu kvůli nim otěhotnět?
Ano, otěhotnět můžete i se spermicidem. Statisticky otěhotní až 28 % žen, které spermicidy používají. Proto je doporučeno používat i další antikoncepční metody a ne pouze samotný spermicidní přípravek.
Jsou spermicidy bezpečné?
Spermicidní přípravky jsou pro většinu lidí bezpečné, ale mohou představovat riziko podráždění genitálií a zvýšit riziko přenosu pohlavních nemocí včetně HIV. Když je vagína nebo žalud penisu podrážděný, roste riziko přenosu.
Mají spermicidy nevýhody?
Mají. Nejsou 100 % účinné proti otěhotnění, nechrání před pohlavními nemocemi, mohou dráždit vagínu nebo penis, mohou zvýšit riziko infekce a zánětu močových cest, musí se aplikovat před každým sexem a po sexu musí působit na místě několik hodin.

Zároveň mohou během sexu z vagíny vytékat a způsobit nepořádek.

Obsahují spermicidy nějaké hormony?
Neobsahují, takže jsou vhodné pro ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou užívat hormonální antikoncepci.
Jak spermicid aplikovat?
Dodržujte návod na použití u každého spermicidního výrobku. Různé typy se používají různě.
Obsahují všechny kondomy spermicidy?
Většina kondomů spermicid běžně neobsahuje, proto se vždy ptejte prodejce nebo čtěte informace na obalu.
Existují přírodní spermicidy?
Za přírodní spermicid se někdy označuje šťáva nebo dužina z citronu, aleoe vera a jiných plodin. Bohužel zaručenou ochranu před otěhotněním ani šířením pohlavních nemocí neposkytují, proto je nelze doporučit ani jako spermicid, ani jako antikoncepci.
Může partner nějak cítit a vnímat spermicid?
Někdy ano. Někteří muži jsou na spermicidy alergičtí a podráždí je na pokožce penisu. V takovém případě vyzkoušejte jiný spermicidní přípravek s obsahem jiné účinné látky (čtěte etikety).

Spermicid může nebo nemusí mít zápach či aroma, takže některý výrobek voní a jiný ne.

Mají spermicidy dobu expirace?
Doporučená doba spotřeby jsou obvykle 2 roky. Hlídejte si etiketu.
Mohu se spermicidem provozovat orální sex?
Spermicid je vhodné omýt, protože chutná špatně.
Jaká je cena spermicidů?
Vždy záleží na konkrétním typu, obecně spermicid stojí kolem 15 až 30 korun za jednu dávku.

 

Co jsme o spermicidech zjistili?

Spermicid je druh chemické antikoncepce, který brání vstupu spermií do dělohy a oplodnění vajíčka. Spermie poškozuje, zpomaluje a blokuje v pohybu.

Účinnost je zhruba 78 %, takže neposkytuje 100 % ochranu před otěhotněním. Spermicid neposkytuje žádnou ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi.

Spermicidní látka může mít různé formy – gely, krémy, globule a čípky. Přidává se do kondomů nebo houby. Spermicid zvyšuje účinnost, pokud se používá společně s bariérovými druhy antikoncepce.

Vaše zkušenosti nebo dotazy na spermicidy nám napište do komentářů 🙂

DÁLE ČTĚTE: Mužská antikoncepce: Jak se ubránit před „příletem čápa?“ Metody, které zabrání oplodnění ženy.

antikoncepce pro muže

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply