Autoimunitní onemocnění a erektilní dysfunkce: Jaký je souvis?

Autoimunitní onemocnění mohou způsobit erektilní dysfunkci, ještě předtím se však typicky objevují problémy s erekcí a její postupné oslabování.

Existuje kolem stovky různých autoimunitních onemocnění. Většina z nich napadá orgány, tkáně i nervy, které jsou za proces vzniku a udržení erekce přímo zodpovědné nebo se jí aspoň účastní. Čeští muži trpí často třeba Bechtěrevovou chorobou, celiakií, Crohnovovu chorobou, cukrovkou 1. typu, revmatoidní a juvenilní artritidou, roztroušenou sklerózou, ulcerózní kolitidou, ale také mnohými dalšími.

V článku bohužel příliš neporadím, jak se bude erekce vyvíjet, případně erektilní dysfunkce léčit právě ve vašem případě. I to je důvod k co nejrychlejšímu lékařskému vyšetření. Léčbu dostanete ihned a hlavně tak, aby vám zabrala. Zde můžeme pouze uvažovat, které autoimunitní onemocnění ohrožuje právě vaši erekci. Jděte nejdříve ideálně k praktickému lékaři.

autoimunitní onemocnění a erektilní dysfunkce

 

Autoimunitní nemoci a souvis s erektilní dysfunkcí

Souvislost mezi autoimunitními onemocněními a erektilní dyfunkcí existuje. Upozorňuji ale, že pokud vám lékař nějaké AO diagnostikuje, automaticky to neznamená, že začnete trpět i erektilní dysfunkcí. Zároveň pokud trpíte ED, není to hned projevem autoimunitní nemoci. Vše musí posoudit až lékař a nejdříve vás vyšetřit.

Autoimunitní nemoci jsou definované jako ty, které napadají orgány, tkáně i samotné buňky v lidském těle. Jde vlastně o nedobrovolné „zmatení“ vlastního imunitního systému, kdy namísto boje s bakteriemi, viry a patogeny nesprávně považuje za hrozbu právě orgány s tkáněmi a začne proti nim bojovat.

Přirozená a správně fungující obranyschopnost organismu by měla naopak usilovat o to, aby tělo neohrozila žádná infekce ani poranění. Tento nepřirozený boj orgány poškozuje a nedovoluje jim fungovat správně. Kromě spousty jiných souvisejících nemocí je jednou z nich i hrozící erektilní dysfunkce.

Aktuálním problémem je, že AO existují desítky, ne-li stovky, přičemž mnohé z nich je obtížné správně identifikovat. Tehdy mluvíme o tzv. idiopatické nemoci, a tedy nemoci, které příčiny nejsou známé a zůstává kvůli nim nepoznaná.

Riziko vzniku autoimunitních onemocnění zvyšuje třeba ateroskleróza, a tedy kornatění a ucpávaní tepen. Lékaři ale identifikují přibližně až 100 autoimunitních onemocnění. Prakticky každá z nich může vést až ke vzniku erektilní dysfunkce a to buď negativním působením přímo na penis nebo na jiné části organismu, které jsou za dosažení erekce zodpovědné.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Ateroskleróza, slabá erekce a erektilní dysfunkce: Příčiny, projevy a nejrychlejší léčba, aby byla erekce opět silná.

ateroskleróza a erektilní dysfunkce

 

Diabetes 1. typu

Erektilní dysfunkce se vyskytuje často u diabetiků 1. stupně a to když jsou ještě mladí. Cukrovka poškozuje cévy, přes které krev neputuje správně ani dostatečně a poškozuje také nervy, přes které pak nemohou proudit nervové vjemy, které jsou pro navození a udržení erekce nezbytné.

ČTĚTE TAKÉ: Cukrovka (diabetes) a erektilní dysfunkce: Dovede si diabetik vůbec ještě zasouložit?

Jak cukrovka ovlivňuje sexuální život diabetických pacientů jsem vysvětlil v tomto druhém článku.

cukrovka a erektilní dysfunkce

 

Revmatoidní artritida

Erektilní dysfunkce je nejčastěji hlášenou sexuální dysfunkcí u mužských artritických pacientů (záněty a destrukce kloubů a kostí). Kromě toho, že se může zánět přesouvat různě po těle a škodit i jiným orgánům a tkáním, postiženého může silně unavovat a vyřazovat z běžného fungování.

Vzniklé záněty bolí a bolest či nepohodlí je významným důvodem pro slábnutí erekce. Chronické záněty jakéhokoliv typu mohou vést k erektilní i jiným sexuálním dysfunkcím.

 

Zánětlivé onemocnění střev

Velmi častou zánětlivou nemocí střev je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida. Ve vědeckých studiích se projevilo, že většina pacientů s těmito nemocemi trpěla zároveň erektilní dysfunkcí.

 

Lupus

Lékařsky systémový lupus erythematodes vyvolává silné záněty na povrchu i vně organismu. Typicky se projevuje bolestivými záněty kůže, kloubů, orgánů nebo i krve. Vědci teprve nedávno zjistili, že neléčený lupus může významně přispět i erektilní dysfunkci.

 

Proč vlastně autoimunitní onemocnění způsobují erektilní dysfunkci?

Lékaře a vědce ještě čeká dlohá cesta, než rozlousknou veškeré souvislosti a najdou jednoznačné propojení. Výzkum pořád probíhá a pořád se hledají všechny závažné dopady autoimunitních onemocnění na celkové zdraví včetně ED.

Poruchy obranyschopnosti jsou spojeny třeba s Parkinsonovou nemocí. Až 72 % pacientů s Parkinsonem současně trpí erektilní dysfunkcí.

Existuje řada jiných nemocí, které sice na první pohled nesouvisejí se vznikem ED, ale pořád existují. Nejlépe uděláte, pokud si promluvíte se svým imunologem nebo revmatologem, a pokud jste ještě u žádného nebyl, najděte si některého ve vaší blízkosti pod tímto odkazem přes stránku ZnámýLékař.cz.

Možná ale budete potřebovat jiného specialistu a záležet to bude od konkrétní nemoci, kterou trpíte. Třeba pokud máte lupus, může u vás vést ke vzniku Peyronieho nemoci. Ta způsobuje velmi bolestivou erekci, ale také erektilní dysfunkci. Nejčastěji je potřeba chirurgického zákroku, aby nahromaděný plak odstranil. Zde uděláte nejlépe, pokud všechny komplikace oznámíte svému praktickému lékaři a ten vás ke vhodnému specialistovi doporučí.

Aktuálně platí, že výskyt autoimunitních onemocnění narůstá, přičemž nejčastější jsou u mužů i žen starších 50 let. Velmi častý je také i u malých dětí, často novorozenců a batolat. Obecně se předpokládá, že jde o důsledek zhoršené kvality životního prostředí, přísad v potravinách, drogerii a podobně.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Peyronieho choroba: Bolestivé a nehezké zakřivení penisu, které lze hezky vyléčit.

Léčba erektilní dysfunkce způsobené autoimunitním onemocněním

Zde určitě nejednejte sám a snažte se co nejrychleji dostat do péče lékaře. Pokud máte erektilní dysfunkci nebo i jakýkoliv jiný problém s erekcí, doporučuji sexuologické vyšetření. Pomůže i praktický lékař, tak před ním problém s erekcí nezamlčte.

Erektilní dysfunkce je bohužel velmi často nedostatečně rozpoznaná, protože muž ji lékaři nenahlásí a ten pak nemůže tušit, že je přítomna i tato možná příčina.

Ať už trpíte přímo ED nebo si myslíte, že máte poruchu obranyschopnosti, lékař vám doporučí další kroky. Ty byste bez jeho vědomí neměl podnikat. Léčba totiž vždy musí zohledňovat konkrétní příčinu ED, a pokud ji sám neznáte, neriskujte naslepo.

Dodržování předepsané léčby a zařazení zdravých návyků může zlepšit vaše celkové zdraví a podpořit imunitní systém, který doposud páchal škody na zdraví a síle erekce.

ČTĚTE TAKÉ: Celiakie a erektilní dysfunkce. Mám se bát? A co mi pomůže?

celiakie a erektilní dysfunkce

 

Autoimunitní nemoci a erektilní dysfunkce: Často kladené dotazy FAQ

Která autoimunitní onemocnění mohou způsobit erektilní dysfunkci?
Autoimunitní nemoci zhoršují zdraví a kondici cév, přes které pak neproudí krev správně, aby vyplnila celý penis krví.

Tyto nemoci zároveň napadají buňky v penisu, způsobují záněty a vedou k rozvoji tzv. vazivového plaku, což je shluk organického materiálu blokující průtok krve penisem.

Která autoimunitní onemocnění mohou způsobit erektilní dysfunkci?
Problematických je hned několik autoimunitních onemocnění.

Zmíním třeba kožní onemocnění lupus, které může neléčené vést až k rozvoji Peyronieho choroby. To je vytváření jakési zjizvené tkáně, která způsobuje bolestivou erekci a také erektilní dysfunkci.

Snižují autoimunitní onemocnění hladinu testosteronu?
Ano, je to možné. Autoimunitní nemoc může ovlivňovat funkce žláz, které produkují specifické hormony a tím hladinu testosteronu snižovat.
Mohou záněty způsobit erektilní dysfunkci?
Ano, určitě. Záněty zvyšují hladinu zánětlivých biomarkerů, které poškozují cévní endotel, a tedy výstelku cév. Poškozené a oslabené cévy jsou základním faktorem pro vznik ED.
Kterých je 5 nejčastějších autoimunitních onemocnění u mužů?
U mužů jde nejčastěji o celiakii, lupus, roztroušenou sklerózu, zánětlivé onemocnění střev a Addisonovu nemoc.
Která autoimunitní onemocnění snižují testosteron?
Často může jít o revmatoidní artritidu a lupus.

Máte vlastní zkušenost s erektilní dysfunkcí, kterou vyvolalo autoimunitní onemocnění? Které to bylo a jak se vám jej povedlo vyléčit? Zlepšila vám léčba sílu erekce?

Na všechny vaše zkušenosti se těšíme v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně a ve jménu redakce Erekce.cz přeji hlavně co nejpevnější erekci a dobré zdraví.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply