Bolest při sexu u mužů – 6 příčin utrpení

Sex pro nás obvykle znamená uspokojení a extázi. Ve skutečnosti nemusí jít všechno vždy tak hladce. Bolest při sexu dovede celý zážitek pěkně otrávit.

Zábava mizí a vytoužený orgasmus je v nedohlednu. Existuje několik důvodů, proč prožíváte při sexu bolest. Nenechte ji pokazit vám radost a prožitek. Přečtěte si o nejčastějších příčinách bolesti při sexu a jejich řešení.

pocit bolesti

Obecně platí, že pokud něco bolí, je nutné běžet s tím k lékaři. S intimní bolestí to platí dvojnásob

 

6 nejčastějších příčin bolesti při sexu

Peyronieho choroba – přílišné zakřivení penisu bolí a brání sexu

Peyronieho choroba je způsobena zjizvením tkáně penisu. To způsobuje jeho zakřivení a bolestivou erekci. Dle rehabilitace.info postihuje nejčastěji muže od 30 let a výše. S věkem četnost výskytu stoupá. Nemocnému přináší značné fyzické i psychické utrpení.

Penis každého muže je odlišný tvarem i velikostí. Určité zakřivení je normální. Není nutno ihned utíkat k lékaři. U některých mužů je ale ohyb extrémní a bolestivý. To může znamenat konec sexu i schopnosti dosažení erekce. Následuje stres a úzkost.

Minimální procento mužů se z choroby dostane bez léčby. Většinou je zapotřebí pomoc chirurga. 

Příčiny Peyronieho choroby

  • Opakované poranění penisu (sport, divoký sex, nehody)
  • Dědičnost
  • Věk
Projevy Peyronieho choroby

  • Zjizvená tkáň – hmatatelná pod kůží penisu (hrudky, tvrdá tkáň)
  • Velké zakřivení penisu
  • Porucha erekce
  • Zkrácení penisu
  • Bolest

 

Kdy vážně jít k lékaři?

Nejlépe ihned jak pocítíte příznaky. Bolest nebo neschopnost erekce by vás měla motivovat k návštěvě co nejdříve.

Méně závažnější případy lze léčit preparáty a léky s různým výsledkem (vitamin E, koenzym Q10, interferony, pentoxylifin a další). I ty by ale měl předpisovat lékař. Nesnažte se léky shánět na internetu.

Pokročilejší formy nemoci je třeba řešit chirurgicky. Zde po operaci hrozí zhoršení funkce erekce a změna citlivosti penisu, dokonce i úplná ztráta citu a erekce.

TIP: Pro podporu prokrvení doporučíme účinný doplněk. Klikněte a čtěte naše podrobné recenze. 

 

Napjatá předkožka nedovolí žaludu projít skrz

Odborně se jí říká fimóza. Předkožka penisu je příliš úzká, než aby se dala zcela přetáhnout přes žalud. Klikněte a čtěte podrobně o fimóze a její léčbě.

Variací na tuto nemoc je parafimóza. V tom případě přetažená předkožka zůstane zaseknutá za žaludem a nejde přetáhnout zpět.

Oba tyto problémy mohou způsobit bolest během sexu.

Fimózu lze v dětském věku řešit i neoperativně podáváním steroidní masti na postižené místo.

fimóza a parafimóza

V obou případech deformace nejde předkožka přetáhnout k žaludu nebo přes něj

Řešení situace

V dospělosti toho bohužel nemůžete udělat tolik, jako v dětském věku. Než mít problémy a bolesti, je lepší volit operaci. Obřízka je pak nejlepším řešením situace.

PODROBNĚ O OBŘÍZCE se dočtete v článku Vše, co musíte vědět o obřízce. 

 

Zánět prostaty bolí, že si na sex ani nevzpomenete

Pozorujete bolest, otok, a pálení při močení, nebo bolest v podbřišku? Buďte na pozoru, tyto příznaky jsou typické pro prostatitidu, tedy zánět prostaty. Žláza leží přímo za močovým měchýřem a bolestivé projevy se mohou objevit během močení i sexu. Nejčastěji pak při ejakulaci.

 

Jak zatočíte se zánětem?

Postup je jednoduchý. Zajdete za svým praktickým lékařem, nebo urologem. Ten předepíše na zánět antibiotika. Kromě antibiotik vám pomůže také dostatečný pitný režim a horké sedavé koupele. Ponořte se do horké bylinné koupele. Uvolníte tak napětí zanícené prostaty a bude vám lépe.

Během dne neseďte příliš dlouho na jednom místě. Hrozí pak zhoršení symptomů. Ideální jsou procházky a celkový pohyb.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobně o všech vážnějších nemocech prostaty. 

 

Infekce močových cest pálí přímo v penise

Zatímco u žen je známo, že trpí často infekcí močových cest, v případě mužů se o tomto problému tolik nemluví. Přitom mohou trpět úplně stejně.

Infekce močových cest se projevuje pálením a řezáním při močení. Dle webu thehealthsite.com infekci doprovází typický zápach a také bolest při ejakulaci.

Svědění a pálení kolem špičky penisu ukazuje na kvasinkovou infekci.

 

Jak zápal léčit?

Na tyto infekce lékaři také předepisují antibiotika. Ovšem na kratší dobu, než u zánětu prostaty. V případě, že se do sexuálních hrátek pustíte, rozhodně použijte kondom. Neohrozíte tak druhou osobu nepříjemnou infekcí.

Také si chcete být jisti, že umyjete svůj penis před i po souloži. Především pod předkožkou. Pijte dostatek tekutin (žádná káva ani alkohol), abyste vyplavili nechtěné bakterie z těla ven.

ČTĚTE TAKÉ: Největší seznam pohlavně přenosných nemocí a jejich prvotních projevů. 

 

Citlivá pokožka a alergie svědí celý den

Někdy jsou muži v dolních partiích velmi citliví. V takových případech mohou některé krémy a mýdla, která jsou nabitá chemikáliemi a vůněmi, způsobit podráždění a zanícení na penisu. Tento jev je častější u obřezaných mužů.

 

Jak kůži upokojit?

Především zapomeňte na zkoušení jakýchkoliv nových mýdel, která neznáte. Pokud už vám zánět a svědění zahnalo chuť na samotný sex, zkuste to zachránit alespoň milostnou předehrou a udržet správnou náladu po zbytek noci.

Nesnažte se mít sex, dokud symptomy zcela neodezní. Případně je nevyléčíte. V opačném případě může dojít ke zhoršení, nebo dokonce nákaze partnerky.

 

Genitální herpes – nejčastější sexuálně přenosná choroba

Herpes je druh sexuálně přenosné choroby. Pokud jste jejími majiteli, může se vaše sexuální dobrodružství proměnit ve velmi bolestivou záležitost. Ke všemu tím dochází k šíření infekce dále a velmi rychle. Nákaza je charakteristická bolestí a pupínky na penisu, které jsou bolestivé na dotek.  

 

Zachovejte svou zodpovědnost

Pokud máte podezření na genitální herpes či jinou sexuálně přenosnou chorobu, neměli byste mít sex dokonce ani s kondomem. Vyvarujte se sexuálního styku a kontaktuje svého doktora či urologa. Až budete opět ve formě, můžete v sexuálním dobrodružství pokračovat. Jen dávejte větší pozor.

 

Zranění penisu a varlat dokáže přerušit hru

Během divočejšího sexu může dojít ke zlomení penisu. Následkem zlomeniny je většinou Peyronieho choroba – zakřivení. I když výraz zlomení není zcela přesný.

Penis neobsahuje žádnou kost, takže dojde spíše k natržení měkké tkáně. Zranění je bolestivé, krvácí a erekce opadá. V tomto případě okamžitě vyhledejte urologa.

Obnova stavu nějakou chvíli zabere, takže v této rekonvalescenční době zapomeňte na jakýkoliv sex.

VÍTE, jak probíhá běžné preventivní vyšetření u urologa? 

 

Psychologické příčiny bolesti

Ve chvíli, kdy doktor vyloučí veškeré vaše fyzické příčiny bolesti, bude problém pravděpodobně na psychologické, případně emocionální rovině. To neznamená, že vaše bolest není reálná. „Fantomova bolest“ Může být způsobena stresem, úzkostí, nebo emocionálními problémy.

Některé případy bolestivého styku jsou přisuzovány úzkosti. Bolest přichází třeba pokud máte strach ze sexu, nebo intimity. Toto může být způsobeno špatnou zkušeností z minulosti.

 

Jak čelit strachu ze sexu?

Při zvládání psychologické bolesti je důležité netrpět sám. Komunikujte s partnerkou o bolesti. Najděte profesionálního odborníka, s kterým budete moci o problému hovořit otevřeně. Psychoterapie může pomoci překonat vaše vnitřní překážky a obnovit ztracený sexuální náboj.

 

Nebojujte sami

Nezáleží na tom, co způsobuje vaše problémy. Zahoďte stud, aktivně vyhledejte pomoc. Od partnerky i od vašeho doktora. Trápit se sám nemá význam a stud z vyhledání pomoci problémy ještě zhorší. Budete se cítit ještě více odstřiženi.

Raději na problém nahlížejte jako na celek a snažte se pochopit příčiny. Vaší snahou by mělo být pátrání po zdroji celkového problému. S lidmi po vašem boku, kteří vás nasměrují na správnou cestu.

DÁLE ČTĚTE: 6 nejčastějších poruch ejakulace – problémy s produkcí nebo vylučováním spermatu. 

Leave a Reply