Pálení močové trubice: Pouhá bakterie nebo riziková pohlavní nemoc?

Pálení močové trubice je u mužů i žen způsobeno nejčastěji infekcí močových cest nebo pohlavně přenosnými nemocemi. V článku jmenuji i další možné příčiny.

Úkolem močové trubice je odvádět moč z těla. Mužská močová trubice vede ven z močového měchýře přes penis, ženská močová trubice vede z měchýře ven přes pánevní oblast.

Nejčastější příčinou pálení močové trubice mimo pohlavně přenosné nemoci je uretritida a tedy zánět močové trubice. Projevuje se typickým pálením a nepříjemně ostrou bolestí na ústí močové trubice, které může postižený pociťovat i hlouběji v těle. V rámci léčby urolog předepisuje antibiotika.

pálení močové trubice

 

Časté příčiny pálení močové trubice

Ve většině případů je pálení močové trubice důsledkem vniknutí nějakých bakterií. Pálení i případné výtoky, otoky nebo i častější močení jsou tehdy důsledkem přirozené reakce imunitního systému, který se je snaží z těla vyplavit.

 

Infekce močových cest s infekcí močové trubice

K infekci močových cest dochází, když se bakterie dostane do močové trubice a přes ni dál do močových cest nebo až do močového měchýře. Bakterie mají tendenci rychle se množit a s nimi se tak rozšiřuje i infekce.

Bakterie se mohou dostat do močových cest různými způsoby, typicky to ale je:

 • orálním sexem
 • vaginálním sexem,
 • análním sexem.

Těmto sexuálním praktikám se samozřejmě nemusíte vyhýbat. Lékaři ale důrazně doporučují chránit se kondomem a to i pokud máte stabilní a dlouhodobé sexuální partnery.

Obecně platí, že riziko rozvoje infekcí močových cest je vyšší u žen kvůli tomu, že jejich močové trubice jsou kratší než mužské. Proto se v nich bakterie množí a šíří rychleji. Jakákoliv bakterie, která se dostane do ženské močové trubice, urazí pouze krátkou vzdálenost, než se dostane až do močového měchýře.

Samozřejmě že ani muži nejsou v bezpečí a pokud trpí infekcí žena, velmi jednoduše bakterie přenese na svého partnera. Platí to i opačně.

 

Příznaky infekce močových cest

Člověk se zanícenými močovými cestami si kvůli infekci nejčastěji zažívá:

Jelikož je zánět důsledkem infekce, dále se můžete setkat s:

 • bolestmi v horní části zad a bocích,
 • tlakem v břiše,
 • výtoky z močové trubice,
 • horečkou nebo zimnicí,
 • nevolností a zvracením.

MĚJTE PŘEHLED: Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba.

infekce močových cest

 

Zánět močové trubice (uretritida)

Uretritida bývá často způsobená pohlavně přenosnými nemocemi. Zánět močové trubice může ale vyvolat také její menší podráždění. Ne každý zánět je proto automaticky důkazem sexuálně přenosné nemoci.

Zánět močové trubice může být způsoben podrážděním, které vyvolaly:

Pokud se domníváte, že vás může močová trubice pálit kvůli některému svému kosmetickému přípravku, přestaňte jej na pár dnů používat a sledujte si, zda se negativní příznaky neztratí.

Zároveň i špatná a nedostatečná intimní hygiena může za vznik uretritidy. Sprchujte se pravidelně a také po sexu nebo po použití zmíněné kosmetiky.

Zánět močové trubice může být i důsledkem poranění při sexu, masturbaci nebo používání erotických hraček.

Záněty močové trubice často trpí také pacienti, kterým byla pro močení zavedena cévka.

 

Příznaky uretritidy

Některé postižené ženy si nevšimnou žádných závažnějších příznaků.

 • Silnější příznaky se objeví pravděpodobněji u mužů a to již během několika dnů po infekci nebo působení dráždivých látek.
 • Muži se zanícenou močovou trubicí mohou pociťovat i bolesti jednoho nebo obou varlat a podráždění podél celé délky penisu.
 • Častým příznakem zanícené močové trubice je nehezky páchnoucí hnis, který z močové trubice vytéká.

MĚJTE PŘEHLED: Zánět močové trubice (uretritida): Časté příčiny, bolavé příznaky, rychlá léčba a cílená prevence.

zánět močové trubice, uretritida

 

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou pevné shluky minerálů a solí, které se utváří v ledvinách a z nich se mohou přesouvat močovými cestami. Jde o velice bolestivý a nepříjemný problém.

Ledvinové kameny jsou často důsledkem dehydratace, výživových změn nebo infekcí. Kromě těchto příčin hrají podle vědců  roli ve vzniku ledvinových kamenů také genetické předpoklady.

Léčba ledvinových kamenů závisí od jejich velikosti. Menší kamínky lze rozpustit dávkováním léků. Větší kameny lékař rozbije ultrazvukovým zářením a ty největší musí vyoperovat.

Jelikož je močová trubice poseta nervovými ukončeními, případný přechod i malého ledvinového kamínku může vyvolat velmi silnou bolest a nepříjemné pálení močové trubice.

 

Příznaky ledvinových kamenů

 • silná bolest v zádech a bocích, která má tendenci zhoršovat se při močení,
 • bolest migrující mezi podbřiškem a třísly,
 • návaly bolestí různé intenzity ve vlnách,
 • časté nutkání na močení,
 • nápadně velký nebo příliš malý objem moči,
 • bolest při močení,
 • stopy krve v moči,
 • zakalená a páchnoucí moč,
 • nevolnost a zvracení,
 • horečka nebo zimnice.

MĚJTE PŘEHLED: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.

ledvinové kameny, konkrementy

 

Zúžení močové trubice (striktura uretry)

Močová trubice může být zúžená kvůli vzniku jizev na její vnitřní straně. Toto zjizvení může vést k zánětům a infekcím, které opět vedou k pálení močové trubice.

Příčina striktury močové trubice je mnohdy neznámá a tehdy odborně mluvíme o idiopatické striktuře uretry.

Ze známých příčin jsou nejčastější tyto:

 

Příznaky zúžené močové trubice

 

Zánět prostaty (prostatitida)

Prostatitida je zánět prostaty, který může způsobovat i otoky a tyto podmínky mohou opět vést k pálení močové trubice. U mnoha případů prostatitidy je příčina neznámá. Zánět prostaty se může vyvinout v důsledku bakteriální infekce nebo kvůli poškození nervů dolních močových cest.

 

Příznaky prostatitidy

 • přítomnost krve v moči (načervenalá nebo hnědá moč),
 • kalná moč,
 • problematické močení kvůli tlaku prostaty na močovou trubici,
 • časté močení zejména v noci,
 • naléhavá potřeba močit,
 • bolestivá ejakulace,
 • bolest v břiše, podbřišku, hrázi (perineum), dolní části zad a tříslech,
 • bolest a podráždění penisu a varlat,
 • příznaky podobné nachlazení v důsledku reakce imunitního systému na přítomnost zánětu v těle.

MĚJTE PŘEHLED: Prostatitida (akutní a chronická): Příčiny, příznaky, zkušenosti a rychlé metody léčby.

prostatitida

 

Léčba rakoviny prostaty

Podle výsledků lékařských studií mohou některé typy léčby rakoviny prostaty způsobit pocity trvalého pálení močové trubice.

Třeba v této studii hlásilo pálení močové trubice až 16 % pacientů, kteří absolvovali léčbu. Pálení močové trubice se u nich objevovalo až 5 let po léčbě. Na pocity pálení si stěžovali hlavně pacienti po prodělané brachyterapii (léčba rakoviny prostaty ozařováním na krátkou vzdálenost).

Metody léčby rakoviny prostaty mohou mít tyto negativní vedlejší účinky:

 

Může být pálení močové trubice důsledkem sexuálně přenosných nemocí?

Ano, může, i když častější jsou právě bakteriální infekce. V Česku jsou nejčastějšími pohlavními nemocemi chlamydie a kapavka.

Jako třetí zmíním tzv. negonokokovou uretritidu, což je zánět močové trubice způsobený bakterií Neisseria gonorrhoeae, která je rovněž původcem kapavky. U žen vykazuje příznaky pouze zřídka a pozorují je převážně nakažení muži.

Projevuje se:

 • pálením a značným nepohodlím zejména při močení,
 • podrážděním a bolestí na špičce penisu,
 • bílým nebo kalným výtokem s penisu nebo vaginy.

Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, nejrozumnější je zajít na vyšetření. Na pohlavní nemoci se můžete nechat vyšetřit na venerologii. Začít ale můžete u praktického lékaře, který vás ke vhodnému specialistovi doporučí.

 

Jak lékař diagnostikuje pálení močové trubice?

Aby vám lékař pomohl, musí nejprve zjistit, co přesně pálení močové trubice vyvolává. Proto se vás bude ptát na vaši zdravotní anamnézu i sexuální život. Zajímat se bude i o to, zda někdo z vaší rodiny neměl některý typ rakoviny nebo ledvinové kameny.

Po rozhovoru provede tělesné vyšetření, aby zkontroloval příznak případné infekce (horečka, změny barvy kůže, nevolnost, kašel a pod.).

Dále může lékař zvolit doplňující vyšetření, například:

 • cytoskopie (prozkoumání močové trubice a měchýře nástrojem s malou kamerou),
 • rentgenové vyšetření močové trubice,
 • ultrazvukové vyšetření močové trubice,
 • magnetická rezonance pánve,
 • test průtoku moči (uroflowmetrie),
 • rozbor vzorku moči.

Podle svých zjištění vás v případě potřeby může lékař poslat k dalším specialistům (urolog, gynekolog nebo porodní lékař u těhotných žen nebo jinému).

 

Léčba pálení močové trubice

Stejně jako diagnóza bude i léčba záviset na konkrétní příčině.

Infekce močových cest Lékař vám bude podávat antibiotika. Při vážnějších případech můžete zůstat v nemocnici i několik dnů.
Zánět močové trubice I zde lékař předepíše antibiotika a pokud je potřeba, tak i léky proti bolesti. Doporučeno je vyhýbat se sexu i masturbaci, než je lékař nedovolí, chránit se aspoň kondomem, mít dostatečnou hygienu, nechat si odstranit cévku, pokud ji už nepotřebujete a nepoužívat dráždivé kosmetické ani hygienické výrobky.
Ledvinové kameny Lékař může předepsat alfa-blokátory, které podpoří vylučování kamenů z těla a léky tlumící bolest. Doporučeno je pít co nejvíce čisté vody. Pokud jsou kameny příliš veliké, lékař je odstraní ultrazvukovým zářením nebo chirurgicky.
Striktura močové trubice Lékař může chirurgicky odstranit zjizvenou tkáň močové trubice, zavést cévku nebo trvalý katetr pro udržení močové trubice v otevřeném a průchozím stavu
Zánět prostaty Lékař může předepsat alfa-blokátory pro uvolnění močového měchýře a tlumení bolestí, antibiotika a protizánětlivé léky.
Léčba rakoviny prostaty Pokud mohou za pálení močové trubice nějaké onkologické léky, po odsouhlasení lékařem je lze dočasně vysadit (nikdy je ale nevysaďte sami bez vědomí lékaře!!). Vyzkoušejte i protizánětlivé léky, které seženete bez předpisu.

Tabulka léčebných metod podle konkrétní příčiny pálení močové trubice

 

Pálení močové trubice a často kladené otázky FAQ

Proč mě pálí močová trubice?
Pálení močové trubice obvykle prokazuje problém někde v močových cestách.

Typicky může jít o důsledek zúžené močové trubice, zánětu prostaty, zvětšené prostaty, ledvinových kamenů nebo léčby rakoviny prostaty.

Jak se zbavím pálení močové trubice?
Pijte dostatek vody, močte tak často, jak potřebujete a moč nezadržujte, zvyšte příjem vitamínu C ve stravě nebo i formou doplňku stravy, nejezte dráždivé potraviny a nepijte dráždivé nápoje. Pozor i na přeslazené, přesolené, příliš kyselé nebo kořeněné potraviny a nápoje. Na bolavá místa přikládejte teplé obklady.
Jak dlouho trvá pálení močové trubice?
Ve většině případů se pálení léčí antibiotiky. Tehdy může trvat jeden až dva týdny, než se pocity pálení nebo bolesti ztratí.
Proč mě pálí močová trubice i když netrpím sexuálně přenosnou nemocí?
V močové trubici můžete mít přemnožené bakterie i pokud nejste nakažení sexuálně přenosnou nemocí. Vždy je vhodné nechat se zkontrolovat u lékaře, ideálně u urologa nebo venerologa.
Může mě močová trubice pálit i bez infekce?
Ano, je to možné, ale ani v tomto případě byste neměli podceňovat lékařské vyšetření.
Proč mě močová trubice pálí až po vymočení, ale ne během něj?
Pálení nebo bolest během močení je obvykle známkou infekce močových cest.

Pokud pociťujete pálení těsně před koncem močení nebo až po vymočení, příčinou bude pravděpodobně problém s močovým měchýřem.

Může stres vyvolat pálení močové trubice?
Ano, stres, úzkosti i zhoršená duševní kondice může způsobit pálení močové trubice. Problém je častější u žen.
Může být pálení močové trubice důsledkem dehydratace?
Ano, může. Dehydratace zahušťuje moč a zvyšuje podíl minerálů v ní. Tím dráždí výstelku močové trubice a to se projevuje pálením.

 

Co jsme zjistili o pálení močové trubice?

 • Pálení močové trubice je typickým důsledkem bakteriálních infekcí, ale také sexuálně přenosných nemocí.
 • Přesnou příčinu pravděpodobně nepoznáte, proto pokud se pálení neztratí ani po 3 dnech, je vhodné zajít aspoň za praktickým lékařem. Doporučí vás ke specialistovi.
 • K pocitům pálení se mohou typicky přidat i další příznaky jako potíže s močením nebo sexuální dysfunkce.
 • Pokud se k pálení přidá horečka nebo zimnice, silná bolest v podbřišku, hrázi, bocích, tříslech nebo dolní části zad, může již jít o závažnou infekci. Tehdy zajděte do pohotovostní ambulance.

Máte vlastní zkušenosti s pálením močové trubice? Co přesně bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez pálení močové trubice.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply