Hormony: 50 kámošů, kteří řídí vaše tělo i myšlení

Hormony jsou chemičtí poslové, kteří řídí většinu funkcí organismu a ovlivňují i naše chování. Hormony produkují žlázy, orgány a tkáně. Hlavním producentem hormonů je endokrinní systém, a tedy endokrinní orgány, kam patří varlata, vaječníky, štítná žláza, nadledviny a další.

hormony

 

Co přesně jsou hormony?

Hormony jsou chemické látky, které přímo řídí tělesné funkce. Hormony se po těle přesouvají v krvi, aby se dostaly do konkrétního orgánu, svalu nebo tkáně a odvedli v nich svou řídící funkci.

Díky hormonům tělo chápe, kdy a co má přesně udělat a to i pokud tyto činnosti sami neplánujeme. Hormony ovlivňují naše tělesné procesy podvědomě a automaticky.

Bez správné hormonální rovnováhy by v těle nemohlo nic fungovat správně, a právě proto je velmi nebezpečná dlouhodobá hormonální nerovnováha (o příznacích hormonální nerovnováhy u muže čtěte zde, o příznacích u ženy zde).

Vědci aktuálně rozeznávají kolem 50 hormonů, není ale vyloučeno, že se v budoucnosti neobjeví nějaké další, kterých si doposud nevšimli.

Hormony mají tisíce různých úkolů. Vybírám proto ty nejzásadnější:

  • správný růst a tělesný i mentální vývoj,
  • metabolismus, a tedy proměna látek na energii,
  • sexuální a rozmnožovací funkce,
  • homeostáza, a tedy nastolení vnitřní rovnováhy v organismu (krevní tlak, hladina krevního cukru, rovnováha tekutin, udržení tělesné teploty a další),
  • cyklus spánku a bdění,
  • nálada a následné chování podle ní.

Upozorňuji, že i nepatrná změna hormonálních hladin může ve velké míře způsobovat tělesné i duševní změny. Některé již spadají pod nemoci, proto je musí řešit lékař (endokrinolog nebo jiný specialista na konkrétní zdravotní problém).

 

Jaké úkoly mají hormony?

Hormony ovládají a regulují tělesné procesy. Jelikož jsou tyto procesy velmi složité, někdy vyžadují vzájemnou spoluúčast několika hormonů najednou.

Na konkrétní orgán nebo tkáň může hormon působit správně pouze pokud má orgán či tkáň dostatek volných receptorů. Do těch se hormon uhnízdí, začne své působení a doručí konkrétní signál, který vyvolá konkrétní akci.

Hormony slouží pro 2 typy komunikace.

  • Komunikace mezi dvěma endokrinními žlázami znamená, že jedna žláza uvolňuje konkrétní hormon, který stimuluje jinou žlázu, aby také vyplavovala hormon. Příklad: Hypofýza uvolňuje hormon, který stimuluje štítnou žlázu. Ta následně uvolňuje jiné hormony, které již přímo ovlivňují různé tělesné funkce.
  • Komunikace mezi endokrinní žlázou a konkrétním orgánem. Příklad: Slinivka břišní uvolňuje hormon inzulín, který dále působí na svaly a účastní se na zpracovávání glukózy v játrech.

 

Kde všude se uvolňují hormony?

Většinu hormonů produkují endokrinní žlázy. Kromě hormonů žlázy produkují i spermie, vajíčka, trávící šťávy, pot i slzy. Z endokrinních žláz putují hormony rovnou do krve a přes ni se dostávají tam, kam je potřeba doručit nějakou informaci / příkaz.

Endokrinní systém tvoří tyto žlázy:

  • hypotalamus v mozku,
  • hypofýza pod mozkem,
  • šišinka v mezimozku,
  • štítná žláza pod čelistí,
  • přištítná tělíska vedle štítné žlázy,
  • nadledvinky nad ledvinami,
  • slinivka břišní nad tlustým střevem,
  • vaječníky blízko dělohy u žen,
  • varlata v šourku u mužů.

Existují i další orgány a tkáně, které sice uvolňují hormony a chemické látky hormonům podobné, ty ale nejsou součástí endokrinního systému. Patří mezi ně:

  • tuková tkáň kdekoliv v těle,
  • ledviny nad zadkem v oblasti boků,
  • játra pod plícemi,
  • střevo v břiše,
  • placenta v břiše u žen.

 

Hormony produkované hypotalamem

hormony produkované hypotalamem

Hypotalamus je drobná žláza připojena k hypofýze. Uvolňuje hormony, které dále regulují činnost hypofýzy.

Hypotalamus produkuje a vyplavuje tyto hormony:

JE DOBRÉ VĚDĚT: Hormony štěstí a 11 tipů, jak přirozeně zvýšit jejich hladinu změnou návyků a životosprávy.hormony štěstí

 

Hormony produkované hypofýzou

hypofýza produkující hormony

Hypofýza je žláza ještě menší než hypotalamus. Leží přímo pod ním a má velikost hrášku. Vyplavuje hormony, které řídí činnost dalších endokrinních žláz.

Hormony produkované přední částí hypofýzy: Hormony produkované zadní částí hypofýzy:
 

 

 

Hormony produkované šišinkou mozkovou

šišinka mozková produkující hormony

Šišinka mozková nebo-li epifýza je žláza přímo v mozku. Uvolňuje hormon melatonin, který je zodpovědný za ovládání cyklu spánku a bdění.

 

Hormony produkované štítnou žlázou

hormony produkované štítnou žlázou

Štítná žláza je významná žláza na přední straně krku. U mužů je výraznější než u žen, ale mají ji samozřejmě i ženy. Důležitým úkolem štítné žlázy je řízení metabolismu, a tedy pálení přijatých živin pro výrobu energie.

Štítná žláza produkuje tyto hormony:

 

Hormony produkované přištítnými tělísky

hormony produkované přištítnými tělísky

Přištítná tělíska jsou velmi drobné žlázy ležící za štítnou žlázou. Ojediněle se ale mohou nacházet i podél jícnu, či dokonce až v hrudníku. Tělíska uvolňují hormon parathormon, který zodpovídá za rovnováhu vápníku v krvi.

 

Hormony produkované v játrech

hormony produkované játry

Játra jsou jedním ze životně důležitých orgánů. Mají stovky funkcí, díky kterým nás udržují při životě. Játra patří mezi orgány trávící soustavy, zároveň ale produkují angiotenzinogen a inzulínu podobný růstový faktor.

 

Hormony produkované střevy

hormony produkované ve střevech

Střevo je trávící orgán. Vědci pořád zkoumají nové hormony, které střeva produkují. Jejich finální počet proto může být vyšší, než aktuálně uznaných 50.

Střeva produkují:

 

Hormony produkované v ledvinách

hormony produkované v ledvinách

Ledviny jsou párový orgán podobný větším fazolím. Filtrují a čistí krev, jsou významnou součástí močového ústrojí a produkují hormon:

 

Hormony produkované v nadledvinkách

hormony produkované v nadledvinkách

Nadledvinky se nacházejí na vrcholcích vašich ledvin. Nadledvinky produkují a uvolňují tyto hormony:

 

Hormony produkované ve slinivce břišní

hormony produkované slinivkou břišní

Slinivka břišní leží v zadní části břicha. Kromě endokrinního systému je také součástí trávící soustavy. Slinivka břišní produkuje inzulín a glukagon.

 

Hormony produkované tukovou tkání

hormony produkované tělesným tukem

Tuková tkáň je vlastně tělesný tuk, který se může ukládat prakticky kdekoliv. Nejde pouze o viditelný tuk na břiše, bocích, prsou nebo na nohou. Jde i o vnitřní tuk, který sice nevidíme, ale obklopuje vnitřní orgány (tzv. viscerální tuk).

Tuková tkáň uvolňuje tyto hormony:

 

Hormony produkované varlaty

hormony produkované ve varlatech

Varlata jsou dvě citlivé žlázy umístěné v mužském šourku. Jsou významnou součástí mužské reprodukční soustavy. Kromě hormonu testosteronu produkují spermie.

 

Hormony produkované vaječníky

hormony produkované ve vaječnících

Vaječníky se nacházejí po obou stranách dělohy. Kromě toho, že v nich zrají a rostou vajíčka, produkují hormon estrogen, progesteron a testosteron.

 

Hormony produkované placentou

hormony produkované placentou

Placenta není stálý orgán, který by si v sobě žena nosila po celý život. Placenta je pouze dočasná a vyvine se až během těhotenství. Rostoucí plod zásobuje živinami, krví a kyslíkem.

Placenta produkuje a uvolňuje estrogen a progesteron.

 

Jaké komplikace může vyvolat hormonální nerovnováha, a tedy nedostatek nebo nadbytek jednotlivých hormonů?

Negativních zdravotních stavů, které může hormonální nerovnováha vyvolat, jsou desítky až stovky. Hormonální nerovnováha je definovaná jako nedostatečná nebo naopak příliš vysoká hladina konkrétního hormonu, která vede ke zdravotním komplikacím.

Důsledky nerovnováhy obvykle potřebují pomoc lékaře. Toto jsou nejčastější důsledky hormonální nerovnováhy:

 

Časté příčiny hormonální nerovnováhy

Seznam příčin hormonální rovnováhy není vůbec jednoduché důkladně sepsat. Každý stav rozházených hormonů může mít různé příčiny od nezávažných po velmi rizikové.

Nejčastěji je ale hormonální nerovnováha důsledkem:

  • různých typů nádorů,
  • poranění, poškození a zhoršené funkce konkrétní endokrinní žlázy,
  • poruch autoimunity,
  • vrozených vad a dědičných mutací, které mění anatomii a funkci konkrétní žlázy.

 

Který lékař řeší hormony?

Specialista na oblast hormonů se nazývá endokrinolog. Zastoupit jej může i jiný specialista, případně praktický lékař.

Pokud ale máte podezření, že vaše zdravotní problémy mají na svědomí právě hormony, jděte nejdříve do endokrinologické ambulance. Pomůže vám diagnostikovat vaše nemoci, vytvoří plán léčby, předepíše léky a začne vás léčit.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply