Dihydrotestosteron DHT: Androgen celoživotního významu

Dihydrotestosteron (zkratka DHT) je hormon ze skupiny androgenů a tedy mužských pohlavních hormonů.

Dihydrotestosteron je společně s testosteronem zodpovědný za vývoj a udržení mužských charakteristik (vývoj a funkce pohlavních orgánů, růst ochlupení a svalové hmoty, sexuální libido a výkonnost, hluboký mužský hlas a pod.).

Tyto rysy udržuje pouze v mužském organismu, ačkoliv se nachází i v ženském těle. Tam má na starosti třeba udržet zdraví vlasů, ovlivňuje sexuální libido a také růst svalové hmoty. U žen ale není role dihydrotestosteronu tak významná jako u mužů. U těch patří mezi primární mužské pohlavní hormony.

V článku se podíváme na účinky a funkce dihydrotestosteronu podrobněji, zjistíme, co způsobuje zvýšená a snížená hladina a kdy je vhodné zajít k endokrinologovi a tedy odborníkovi na funkce a poruchy hormonální soustavy.

dihydrotestosteron

 

Co přesně je dihydrotestosteron DHT?

dihydrotestosteron

Chemické značení dihydrotestosteronu

Dihydrotestosteron je důležitým mužským hormonem s klíčovou rolí v sexuálním vývoji. Jako primární androgen stimuluje vývoj a udržení mužských vlastností.

DHT začíná ovlivňovat již plod při vývoji v děloze. Jeho úkoly se dále mění podle toho, v jaké fázi života se muž právě nachází.

Vědci si zatím nejsou úplně jistí, jak přesně ovlivňuje dihydrotestosteron ženský organismus, již ale vědí, že u nich hraje roli v růstu tělesného a intimního ochlupení. Další vlivy DHT na ženy jsou pořád předmětem vědeckých i lékařských studií.

Pokud jste již dospělý muž, vaše tělo proměňuje zhruba 10 % testosteronu na DHT. Testosteron je tvořen ve varlatech a následně je v tkáních po celém těle, v prostatě, pokožce, vlasových folikulech a také játrech nebo mozku metabolizován na dihydrotestosteron.

DHT se tedy vytváří až v cílových tkáních a tedy tam, kde organismus aktuálně potřebuje jeho stimulační účinky.

Hladina dihydrotestosteronu je logicky vyšší u mužů, protože i jejich zásoba testosteronu je vyšší, než u žen.

 

Účinky dihydrotestosteronu postupně během života

Úkoly DHT se během života mění a organismus jej pokaždé využívá pro jiné cíle. Svou práci začíná již během vývoje plodu a pokračuje v ní zejména během puberty.

Na rozdíl od testosteronu dihydrotestosteron nehraje až tak důležitou roli při udržení mužských rysů v dospělosti. Tehdy jeho funkce přebírá právě testosteron.

U dospěláků se DHT podílí na nepříjemném zvětšování prostaty nebo na vypadávání vlasů. Jeho účinky tedy lze popsat jako „ne vždy žádoucí“.

 

Dihydrotestosteron a vývoj plodu

Jedinečná kombinace hormonů, která na plod působí během vývoje, má za důsledek vývoj mužské nebo ženské sexuální (pohlavní) anatomie.

Když žena čeká kloučka, na plod působí právě dihydrotestosteron s testosteronem. Společně brání vytvoření ženské pohlavní anatomie a podporují tvorbu té mužské.

Dihydrotestosteron je u plodu nezbytný pro správnou tvorbu mužského vnějšího genitálu (penis a šourek). Zároveň se podílí na tvorbě prostaty.

 

Dihydrotestosteron v pubertě

Působení DHT pokračuje až do puberty, kde opět podporuje růst penisu a šourku.

Pokud jste zatím mladý kluk před nebo v pubertě a nejste příliš spokojený s velikostí penisu, nelekejte se předčasně. Právě díky DHT a dalším hormonům se budete minimálně do 20 let vyvíjet, takže i penis může dále růst.

Než budete plně pohlavně zralý, nemá smysl přemýšlet, zda máte penis malý a příliš krátký. Zde najdete průměrné velikosti penisů a zde jsme popsali, jak penis roste a vyvíjí se v průběhu života.

Kromě růstu penisu má dihydrotestosteron dále na starosti:

  • růst vousů a chlupů včetně těch intimních,
  • růst vlasů,
  • růst prostaty.

 

Rizika zvýšené hladiny dihydrotestosteronu

Jak se říká, všeho moc škodí a platí to i pro zvýšenou hladinu DHT. Zvýšený dihydrotestosteron může způsobit:

ŽENY, MĚJTE PŘEHLED: PCOS (polycystické vaječníky): Podrobně o léčbě, příznacích a příčinách syndromu.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

 

Zvýšený dihydrotestosteron a benigní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie prostaty BHP označuje její nezhoubné a tedy nerakovinné zvětšení. BHP se nejčastěji vyskytuje u mužů nad 50 let, aktuálně se ale často vyskytuje i u mladších mužů.

Sama prostata produkuje dihydrotestosteron a tato produkce je normální a žádoucí. Lokální produkce DHT v prostatě udržuje její normální činnost, bohužel vede také k jejímu zvětšení.

Nezhoubně (ale i zhoubně) zvětšená prostata může dále vést k problematickému močení a oslabení sexuálních funkcí včetně erektilní dysfunkce. Zvýšený dihydrotestosteron tedy může nepřímo i za problematickou erekci.

 

Vysoký dihydrotestosteron a rakovina prostaty

Výzkumy doložily, že muži s rakovinou prostaty mají ve většině případů zvýšenou hladinu DHT. Toto zvýšení může vést k nekontrolovatelnému růstu buněk prostaty a tím způsobit až rakovinu prostaty.

 

Zvýšený DHT a vypadávání vlasů u muže

Mužské vypadávání vlasů odborně nazýváme androgenní alopecie. Postižený si všimne ztráty vlasů nad čelem, čímž vznikají známé „kouty“. Za toto vypadávání může zvýšená aktivita dihydrotestosteronu ve vlasových folikulech, kde se jinak tvoří přirozeně.

K padání přispívají i různé genetické faktory. Podívejte se na starší muže z vaší rodiny, a pokud již mají kouty, existuje vysoká pravděpodobnost, že se kouty objeví i u vás.

Zvýšený dihydrotestosteron zmenšuje vlasové folikuly a zkracuje cyklus jejich růstu. Kvůli tomu se vlasy ztenčují a snáze vypadnou.

 

Zvýšený DHT u žen a syndrom polycystických vaječníků

Zvýšený dihydrotestosteron u žen vyvolává hormonální nerovnováhu, čehož typickým důsledkem je syndrom PCOS. Tehdy ženské vaječníky produkují nadměrné množství androgenů včetně testosteronu, ze kterého se pak tvoří větší množství DHT.

PCOS dále vyvolává různé příznaky jako nepravidelná menstruace, nadměrný růst ochlupení (odborně hirsutismus) a hormonální akné.

ŽENY, MĚJTE PŘEHLED: Hirsutismus: Nadměrný růst nechtěného ochlupení u žen (tvář, hruď, záda) – příčiny a léčba.

hirsutismus

 

Rizika snížené hladiny dihydrotestosteronu

Snížená hladina DHT může vést k:

Snížená hladina DHT postihuje hlavně muže. Vědci tvrdí, že snížená hladina dihydrotestosteronu u dětí může za opožděný nástup puberty.

 

Snížený dihydrotestosteron a deficit 5-alfa reduktázy

Právě 5-alfa reduktáza je enzym, který proměňuje testosteron na dihydrotestosteron. Kvůli genetickým abnormalitám, které snižují produkci enzymu, může dojít je snížení DHT na kriticky nízkou až žádnou úroveň. Tehdy odborně mluvíme o deficitu 5-alfa reduktázy. Porucha je ve většině případů zděděná.

Deficit 5-alfa reduktázy negativně ovlivňuje vývoj mužského plodu. Děti, které se rodí s deficitem, mají později tyto typické problémy:

V případech vážného deficitu 5-alfa reduktázy mají narození kloučci genitálie, které vypadají jako ženské. Nejsou plně vyvinuté, takže nemusí připomínat „klasický“ penis se šourkem visícím pod ním.

Snížený DHT naštěstí neovlivňuje vývoj varlat, takže i varlata postižených dětí mohou po dozrání pořád produkovat spermie.

Děti narozené s deficitem si během puberty všimnou slabého až žádného růstu vousů na obličeji nebo intimního ochlupení. Jelikož ale jejich varlata pořád produkují testosteron, všimnou si ostatních mužských znaků jako růst penisu, růst svaloviny a prohloubení hlasu.

 

Snížený dihydrotestosteron a nízký testosteron

Jelikož tělo vyrábí dihydrotestosteron z testosteronu, pokud máte testosteron snížený, logicky budete mít i snížený dihydrotestosteron. Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu se dočtete v článku pod odkazem níže.

NAUČTE SE: Zvýšení testosteronu: Srozumitelný a kompletní seznam funkčních i zbytečných metod.

jak zvýšit testosteron a dihydrotestosteron?

 

Kdy mám s podezřením na nerovnováhu dihydrotestosteronu navštívit lékaře?

K lékaři zajděte, pokud si myslíte, že by vaše zdravotní nebo sexuální komplikace mohly být důsledkem zvýšeného nebo sníženého dihydrotestosteronu.

DHT se měří z krve a měří jej endokrinolog. Pokud endokrinologa neznáte nebo netušíte, zda jsou vaše příznaky spojeny s DHT, jděte k praktickému lékaři. Ten vás doporučí ke vhodnému specialistovi.

 

Dihydrotestosteron a často kladené otázky FAQ

Co je dihydrotestosteron DHT?
Dihydrotestosteron (zkratka DHT) je androgenní (mužský) hormon s klíčovou rolí při mužském sexuálním vývoji.
Jaké jsou funkce dihydrotestosteronu?
Během vývoje plodu ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů.

V dospělosti podporuje růst prostaty, činnost mazových žláz, růst vlasů a chlupů na těle, obličeji a v intimní oblasti, ale také jejich vypadávání.

Jaký je rozdíl mezi testosteronem a dihydrotestosteronem?
DHT má význam hlavně během vývoje plodu a v pubertě. V dospělosti nehraje až tak důležitou roli jako testosteron.

Bohužel v dospělosti může DHT za nepříjemné stavy jako je zvětšení prostaty a vypadávání vlasů.

Je vlastně dihydrotestosteron dobrý nebo špatný?
DHT je přirozený a v těle má své úkoly. Problém ale způsobuje zvýšená nebo snížená hladina.

Nadprodukce může za zvětšování prostaty a mužskou plešatost.

U žen způsobuje zvýšený DHT hirsutismus a tedy nadměrný růst nechtěného ochlupení, ale také ženskou plešatost.

Co zvyšuje hladinu dihydrotestosteronu?
Zvýšený DHT je typickým důsledkem vysoké hladiny testosteronu.

Hladinu DHT ale mohou zvyšovat i různé nemoci a zdravotní stavy, kam patří problémy s prostatou, problémy s nadledvinami, užívání některých léků a u žen syndrom polycystických ovarií.

Snižuje cvičení hladinu dihydrotestosteronu?
Cviky zaměřené na kardio mohou hladinu DHT snížit. Naopak silové tréninky a posilování hladinu DHT zvyšují.

Spíše než cvičit s činkami si jděte raději zaběhat na čerstvý vzduch nebo zacvičit na workoutové hřiště.

Lze nějak zastavit proměnu testosteronu na dihydrotestosteron?
Je to možné pomocí inhibitorů 5-alfa reduktázy.

Konkrétní názvy léků nejmenuji záměrně, protože o užívání vždy rozhoduje lékař.

Jak mohu přirozeně snížit hladinu dihydrotestosteronu?
Produkci DHT pomáhají blokovat potraviny jako bobulovité ovoce, zelenina s obsahem lykopenu, listová zelenina, luštěniny, ořechy, mastné ryby a zvířecí vnitřnosti.
Které potraviny zvyšují hladinu dihydrotestosteronu?
Průmyslově zpracované potraviny s obsahem nezdravých tuků, takže různé sušenky a pamlsky, koláče, dorty, slané krekry a tak dále.
Mohu si nějak změřit hladinu dihydrotestosteronu sám doma?
Domácí měření DHT není možné. Hladinu DHT změří endokrinolog ze vzorku krve.

 

Co jsme zjistili o dihydrotestosteronu?

Dihydroteststeron DHT je nezbynou součástí mužského sexuálního vývoje.

DHT se tvoří z testosteronu, takže pokud je v těle málo testosteronu, sníží se i množství vyprodukovaného dihydrotestosteronu.

Pro přirozené zvýšení hladiny testosteronu doporučuji české rostlinné kapsle Proerecta LONG. Pilulky obsahují maku, extrakt z hroznových jader, vitamíny, minerály a aminokyseliny, které přispívají k navození hormonální rovnováhy včetně normální hladiny testosteronu.

Zvýšený i snížený DHT způsobuje různé problémy, typicky nedostatečný vývoj vnějších genitálií, zvětšení prostaty, vypadávání vlasů nebo problém s jejich růstem.

Hladinu DHT vám změří endokrinolog, takže pokud na sobě nějaké z uvedených komplikací pociťujete, zajděte na odběr krve.

Proerecta LONG koupit

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply