Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a rychlá léčba, která cyklu navrátí řád

Nepravidelná menstruace představuje pro ženy problém. A to nejen proto, že žena neví, kdy se dostaví další krvácení, a nemůže s ním tedy nijak počítat, ale také kvůli možnému plánování těhotenství.

Ovšem spousta žen ani netuší, jaké jsou vlastně základní příčiny nepravidelné menstruace. V tomto článku se tedy na ně společně podíváme.

  • Kdy se menstruační cyklus považuje za nepravidelný a kdy se jedná pouze o nevinné zpoždění?
  • Co může být příčinou těchto poruch a jak je můžete řešit?

nepravidelná menstruace

 

Co je nepravidelná menstruace?

Za nepravidelnou menstruaci se obecně považují všechny odchylky od běžného průběhu menstruačního cyklu.

Za standardní délku cyklu se pokládá 28 dní. Odchylky jsou však akceptovatelné v jistém rozmezí, za normální se tak může klasifikovat i délka cyklu v rozmezí od 21 až po 35 dní. Samotné krvácení trvá 2 až 8 dnů. Krevní ztráta by měla činit nejvýše 80 ml.

Za těchto podmínek hovoříme o tzv. fyziologickém menstruačním cyklu. Nazývá se též eumenorea a žena jej prožívá od puberty až po klimakterium.

Žena menstruuje až 400 krát za život, zatímco dříve to bylo asi desetkrát méně. Většinu života totiž byla těhotná nebo kojila. A menopauzy se častokrát nedožila,říká s nadsázkou MUDr. Jan Cibulka.

Pokud tedy dojde k jakékoliv odchylce od této normy, hovoříme už o nepravidelné menstruaci.

Nejčastěji jsou poruchy menstruačního krvácení zaznamenávány v období dospívání a v období přechodu, kdy je rovnováha hormonálních hladin nejkřehčí,uvádí MUDr. Kristýna Jiříčková z Medica s.r.o. Kladno Kročehlavy.

 

Dělení menstruačního cyklu

Menstruační cyklus lze rozdělit na 4 až 5 fází:

  • fáze premenstruační (ischemická)
  • fáze menstruační (deskvamační)
  • fáze regenerační
  • fáze proliferační (folikulární)
  • fáze sekreční (luteální)

DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ MENSTRUAČNÍHO KOMFORTU:

České rostlinné tobolky Proerecta WOMEN upravují hormonální rovnováhu a tlumí menstruační problémy – silné bolesti a nepravidelnost. 

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. 

 

Jak funguje menstruační cyklus?

Jako menstruační cyklus se označují periodické fyziologické změny, ke kterým dochází v ženském organismu. Tyto děje jsou pod kontrolou reprodukčního hormonálního systému a pro reprodukci jsou naprosto nezbytné.

Menstruační cyklus je řízen hormony. Zodpovědné jsou za něj hormony ovaria (estrogeny a progesteron) a gonadotropní hormony adenohypofýzy (FSH a LH).

 

Poruchy menstruačního cyklu

Poruchy menstruačního cyklu trápí cca 15 až 20 % žen. Jejich příčiny lze rozdělit do tří základních kategorií. Většinou se jedná o poruchy hormonální nebo o projev onemocnění rodidel. Méně často signalizuje porucha menstruačního cyklu celkové onemocnění.

Ženy, které berou dlouhodobě například antidepresiva, mohou poměrně spolehlivě očekávat nepravidelnost v menstruačním cyklu,popsala doktorka Mary Rosser.

 

Jaké jsou běžné příčiny nepravidelné menstruace?

Těhotenství

Jestliže vám vynechala menstruace, lze usuzovat jako na jednu z prvních příčin těhotenství. V závislosti na tom, zda plánujete rodinu, si tuto domněnku nechte potvrdit těhotenským testem a dále se rozhodněte.

Pokud je test negativní, doporučují lékaři nepanikařit a vyčkat, zda se menstruace v následujícím cyklu dostaví. V případě, že problém přetrvává, se jednoznačně obraťte na svého lékaře.

 

Puberta

Nástup menstruace u dospívající dívky ohlašuje pohlavní zralost. Průměrně se tak stává ve 13 letech, opět jsou pro první menstruaci akceptovatelné odchylky. Menstruace se tak u dospívající dívky může dostavit ve věkovém rozmezí od 8 do 16 let.

V prvních letech nemusí být menstruační cyklus pravidelný. Trvá cca 2 až 3 roky, než se cyklus ustálí. V případě, že tomu tak není, měla by dívka posléze zamířit k lékaři.

Dospívajícím pacientkám připomínám, že jsou stále ve vývinu. Tělo potřebuje nějakou dobu na to zareagovat na rychlé hormonální změny.

Nepravidelné cykly tak mohou být součástí daného období,připomíná doktorka Mary Rosser, asistentka na oddělení gynekologie a porodnictví v newyorském Medical Center.

 

Stres

Stresové hormony kortizol a adrenalin mohou být zásadním důvodem, proč dochází u dospělé ženy k nepravidelné menstruaci. A to i přesto, že její menstruační cyklus je již stabilizován.

Právě vysoká hladina kortizolu a adrenalinu je zodpovědná za opoždění nebo vynechání menstruace. Konkrétně kortizol dokáže ovlivnit vyprodukované množství estrogenu a progesteronu. A to se podepíše i na nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Po odeznění zátěže by mělo dojít ke spontánní úpravě cyklu.

 

Užívání hormonální antikoncepce

Pokud žena neplánuje otěhotnění, lze pravidelný cyklus navodit i užíváním hormonální antikoncepce. Nejedná se však o menstruaci fyziologickou, nýbrž o tzv. pseudomenstruační krvácení.

Proto po vysazení hormonální antikoncepce může až několik měsíců trvat, než se tělo s tímto stavem vypořádá a menstruační cyklus se opět dostane do rovnováhy.

Pokud se cyklus neupraví do 6 měsíců, je na místě návštěva gynekologa. Lékaři však současně upozorňují, že častěji se problém týká těch uživatelek, které měly problémy již před užíváním antikoncepce. Nelze tak nepravidelnosti v cyklu přičítat striktně antikoncepci.

 

Nedostatek živin

Tento problém důvěrně znají ženy, které propadnou kultu extrémní štíhlosti a v honbě za vysněnou postavou se příliš omezí v jídle.

Při podváze nebo nadváze se mění hladina estrogenů, jejíž výkyvy posléze mají vliv na pravidelnou periodu,uvádí doktorka Mary Rosser.

Určitý podíl tukové tkáně je pro ženské tělo přirozený. Normální hranicí je hodnota cca 20 %. Absolutní odbourání tuku v těle vede k narušení menstruačního cyklu, v extrémních případech může žena v důsledku drastických diet trpět i neplodností.

Úplná ztráta menstruace může být rovněž důsledkem přílišného úbytku hmotnosti. Uvádí se, že problematická je ztráta 10 až 15 procent původní váhy se ztrátou třetiny tělesného tuku.

Tento jev se typicky vyskytuje u pacientek s mentální anorexií nebo bulimií, jejichž léčba musí být velmi komplexní a mimo jiné vyžaduje spolupráci i s psychiatrem,uvádí gynekolog MUDr. Miloš Černý.

Organismus se při nedostatečné výživě v podstatě začne bránit tím, že produkci příslušných hormonů zastaví. Typickými pacientkami, které se s tímto problémem potýkají, jsou proto dívky trpící poruchami příjmu potravy.

 

Extrémní fyzická námaha

Podobně jsou vynecháním menstruace ohroženy vrcholové sportovkyně nebo zkrátka jen ženy, které doslova propadly extrémně náročnému cvičení.

Často jsou podobné výkyvy vidět u maratonských běžkyň nebo baletek,” dodává gynekoložka Mary Rosser.

I u nich tělo na extrémní snížení množství tuku zareaguje zastavením procesů, které nejsou životně důležité. Mezi ně patří právě i plodnost. To žena pozná i podle opožděné nebo zcela vynechané menstruace, případně už i podle toho, že má problém otěhotnět.

Při zvýšeném fyzickém vypětí může svou roli v nepravidelnostech menstruačního cyklu sehrávat kromě nízkého podílu tělesného tuku také již vzpomenutý stres.

 

Obezita

Zapříčinit nepravidelnosti v cyklu může rovněž nadváha. Nadměrné množství tělesného tuku v organismu vyvolá zvýšenou produkci estrogenu. To zabrání vaječníkům v tom, aby mohly uvolnit vajíčka. Současně se zvětší tloušťka děložní sliznice.

Kromě problémů vyplývajících z obezity (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, diabetes mellitus) jako takové se po gynekologické stránce kvůli vysokým hodnotám estrogenu navíc i zvyšuje riziko endometriální rakoviny.

 

Kojení

Podle gynekologů je nástup menstruace po ukončení kojení velmi variabilní. Nepravidelnosti v cyklu vás tak v tomto směru příliš zneklidňovat nemusejí.

Průměrně se menstruace objeví za 14 měsíců od porodu. Výjimkou nejsou ani situace, kdy žena stále kojí a již menstruuje. Menstruace se může objevit už za 6 týdnů po porodu, ale také až 24 měsíců od porodu.

Za její spuštění je zodpovědná snížená produkce prolaktinu. K tomu dochází, pokud žena kojí méně často nebo s nižší intenzitou. Pokud kojíte 5x denně alespoň 15 minut, měla by být hladina prolaktinu natolik vysoká, že se menstruace nedostaví.

 

Nemoci vedoucí k menstruační nepravidelnosti

Syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním. Vyvolána je tato choroba hormonální nerovnováhou.

Dochází při něm k nadměrné produkci mužských hormonů (androgenů). Ovlivněn je tento mechanismus zvýšenou stimulací hypofýzy. Nevíme však, proč v organismu dochází k této prvotní příčině. Někteří odborníci se kloní k tomu, že příčinou syndromu polycystických ovarií je inzulínová rezistence.

Praktickým důsledkem je především to, že u pacientek mizí ovulace. Vajíčko tedy nedozrává. Žena nemůže otěhotnět a současně zůstávají vaječníky obalené shlukem velkých folikulů.

Syndrom polycystických ovarií s sebou nese navíc řadu nežádoucích příznaků, jako je akné, řídnutí vlasů, nepravidelná menstruace nebo výskyt nežádoucího ochlupení. Tyto symptomy lze potlačit užíváním antikoncepce. Pokud si však žena přeje otěhotnět, antikoncepci pochopitelně užívat nemůže. V takovém případě se nasazují antiestrogeny. Operativně lze navíc odstranit cysty na vaječnících. Samotné onemocnění je nicméně neléčitelné.

Vzhledem k teorii o inzulínové rezistenci běžně také lékaři svým pacientkám doporučují úpravu životosprávy a dostatek pohybové aktivity.

 

Endometrióza

Endometrióza patří k nejčastějším onemocněním žen produktivního věku. Vyvolána je hormonální nerovnováhou. Zodpovědný je za endometriózu estrogen. Toho může být v organismu vyšší množství, než je obvyklé. Možná je však i naopak zvýšená hladina progesteronu.

Podstatou této choroby je výskyt endometria neboli buněk děložní sliznice i mimo děložní dutinu. Pod vlivem působení hormonů si tato ložiska zachovávají i při výskytu jinde v těle svou původní funkci, tj. začínají krvácet. To vede k řadě zdravotních problémů, nepravidelnému krvácení a k rozvoji chronického zánětu.

Protože příčinu hormonální dysbalance neznáme, nemůžeme ani s jistotou určit původce endometriózy. Doporučovaným řešením tak pro pacientky zůstává hormonální terapie. Řešením může dále být operační řešení srůstů.

MĚJTE PŘEHLED: Endometrióza: Co když tkáň endometria roste jinde v těle?

endometrióza

 

Nádorové onemocnění

Typickým nezhoubným nádorem jsou tzv. děložní myomy. Ty se mohou ohlašovat také nepravidelnou menstruací.

Jedná se o útvary, které vyrůstají z myometria, tedy z děložní svaloviny. Mohou být i bezpříznakové, některé však i rychle rostou. Myom zpravidla zůstává nezhoubný, jeho přerod v maligní nádor je vzácný. Léčba se pacientům doporučuje farmakologická nebo chirurgická.

Nepravidelné krvácení však může být známkou závažnějšího onemocnění, kterým je zhoubný nádor. Lékaři proto doporučují nepodceňovat jakékoli odchylky.

 

Nepravidelná menstruace v přechodu

Menopauza představuje konec plodného období ženy. V průměru nastupuje mezi 44. a 55. rokem věku. Přípustné jsou však odchylky v obou směrech, a to leckdy výrazné.

Vymizení menstruačního krvácení se odehrává zpravidla postupně. Žena se během menopauzy musí potýkat s řadou dalších nepříjemných příznaků, jako je nárůst tělesné hmotnosti, zhoršená kvalita pleti a vlasů, nepravidelná menstruace, vaginální suchost, návaly horka či změny nálad.

Lékaři ženám doporučují dbát zásad zdravého životního stylu, případně užívat bylinné či klasické hormonální preparáty, jež mohou nepříjemné příznaky zmírnit (klikněte a podívejte se na prospěšné účinky doplňku Proerecta WOMEN).

 

Kdy nepravidelná menstruace vyžaduje řešení?

V první fázi je nutné vyšetřením vyloučit, že by za nepravidelnostmi v krvácení stála organická porucha, tedy například nádorové onemocnění, které vyžaduje neprodlenou léčbu.

Po odhalení příčiny nepravidelného krvácení závisí nutnost další léčby především na tom, která ze vzpomenutých fází je u ženy zkrácena. Zkrácení folikulární fáze nutně nesignalizuje problém. Stejně tak je možné říci, že cyklus s plně vyvinutou sekreční fází může být v normě za předpokladu, že je zachována ovulace.

Právě její přítomnost je zásadní. Jestliže k ní dochází, potíže není mnohdy nutné akutně řešit. Nepřítomnost ovulace naopak znamená pro ženu především limity při plánování rodiny, protože nepravidelnost menstruace signalizuje i potíže s plodností. V takovém případě je řešení nutné.

 

Jak na pravidelnou menstruaci?

Některé obtíže může pochopitelně žena efektivně řešit sama. Znamená to především upravit životosprávu.

To především zahrnuje vynechat drastické redukční diety nebo extrémní sportovní zátěž, případně naopak adekvátně snížit svou tělesnou hmotnost. Podstatné je rovněž eliminovat stres. Je na místě snížit pracovní zátěž a omezit množství povinností a úkolů. Zásadním stresovým faktorem mohou být také mezilidské vztahy, například s partnerem, ale i jinde v rodině.

 

Přírodní léčba nepravidelné menstruace

Pro pravidelnou menstruaci je vhodné také užívat přírodní prostředky. Celá řada bylin se tradičně užívá na řešení ženských potíží. Patří mezi ně například:

Zpravidla je vhodné užívat pro maximalizaci účinku nikoli jednu konkrétní bylinku, ale spíše směsi. A to ať již formou bylinného čaje nebo v tabletách v podobě přírodních doplňků stravy.

Možnou volbou pro zmírnění nepříjemných příznaků hormonální nerovnováhy a úpravu menstruačního cyklu je Proerecta WOMEN.

Tobolky jsou založeny na bázi rostlinných extraktů a obohaceny o vitamíny a minerály. Proerecta WOMEN obsahuje hořčík, extrakt z macy peruánské, ženšen pravý, výtažek z kotvičníku zemního, drmek obecný a zinek. Tyto složky jsou vhodné pro nastolení rovnováhy v ženském intimním zdraví a sexualitě.

Doplněk Proerecta WOMEN dokáže:

  • podpořit hormonální systém,
  • podpořit plodnost,
  • udržet normální funkce močové, reprodukční, nervové a dýchací soustavy,
  • uchovat sexualitu,
  • přirozeně podpořit menstruační, premenstruační, ale i menopauzální komfort,
  • podpořit výkonnost,
  • udržet normální funkce imunitního systému,
  • snížit míru únavy a vyčerpání,
  • chránit buňky před oxidativním stresem,
  • podpořit aktivitu hormonů,
  • upravit menstruační cyklus.

 

Jak tobolky Proerecta WOMEN užívat?

Při užívání tobolek Proerecta WOMEN dbejte hlavně následujících zásad:

  • přípravek je určen pro plnoleté ženy,
  • užívejte 2 tobolky denně společně s jídlem,
  • doporučenou dávku nepřekračujte,
  • dávkování přípravku nesnižujte,
  • pro adekvátní výsledek dodržujte frekvenci každodenního užívání nejméně po dobu 1 měsíce.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. 

 

Léčba nepravidelné menstruace klasickou medicínou

Jestliže žena neplánuje vlastní potomky, řešením může být, jak již bylo nastíněno, v řadě případů nasazení hormonální antikoncepce. Tím dochází k pravidelnému krvácení.

Menstruace však může i zcela vymizet. Podle gynekologů je to v pořádku. Krvácení nemá žádnou očistnou funkci. Přirozená menstruace značí odlučování děložní sliznice, do které se neuchytilo oplozené vajíčko.

U pseudomenstruačního krvácení vyvolaného užíváním antikoncepce, naopak nedochází k zániku žlutého tělíska. Krvácení způsobuje pokles hormonální hladiny zapříčiněný vysazením tablet, tedy pauzou. Žena tedy menstruovat v tomto případě nemusí.

Pakliže si žena vlastní potomky přeje, na místě je při nepravidelném krvácení hormonální léčba. Nasazení antikoncepce problém pouze překrývá, ale neřeší. Gynekolog by tak měl nejprve zjistit, v čem tkví problém. Pak může nasadit kombinaci estrogenu a gestagenu, případně doporučit pouze užívání gestagenu.

Některé poruchy menstruačního cyklu lze vyřešit operačně. Patří mezi ně například polypy na děložní sliznici, chronické záněty, myomy nebo tzv. nedostatečnost děložní svaloviny,vysvětluje gynekolog MUDr. Miloš Černý.

 

Co jsme zjistili?

Natálie Markovská

Natálie Markovská, autor článku

Pokud i vás trápí nepravidelná menstruace, neváhejte a obraťte se na svého ošetřujícího gynekologa. Jen ten může určit přesnou příčinu a řešení vašich problémů.

Zároveň nezapomínejte na pravidelné preventivní lékařské prohlídky, zdravý životní styl, pestrou a vyváženou stravu, aktivní život a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Proerecta WOMEN koupit

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply